Gdzie są pieniądze, czyli historia PGS-u

Dostosuj

Gdzie są pieniądze, czyli historia PGS-u

Konflikt pomiędzy byłymi już zawodnikami dywizji Counter-Strike'a w PGSPokerStrategy.com a zarządem drużyny, śledził cały esportowy świat. Sprawa nabrała rozgłosu po słynnych wakacjach w Los Angeles. Neo, LUq, TaZ, kuben oraz Lord po średnio udanym WCG mieli wziąć udział w odbywającym się tam turnieju Extreme Masters. Na miejscu okazało się, że nie mają gdzie mieszkać i trenować. Pieniądze na bieżące potrzeby i hotel wyłożył z własnej kieszeni Lord. Zostały mu później zwrócone. Gracze wypoczęli w cieniu palm, jednak na kolejnym turnieju wypadli poniżej oczekiwań. Ponad tygodniowa przerwa w cyklu treningowym wydaje się istotną kwestią.

Nie ma wątpliwości co do tego, iż mistrzowie świata nie powinni być traktowani w ten sposób. Potem przyszła interesująca oferta od MeetYourMakers. W związku z tamtymi wydarzeniami i wieloma innymi podobnymi, zawodnicy wyrazili spore zainteresowanie tą propozycją. Ostatecznie transfer nie doszedł do skutku. Podwójni mistrzowie wynegocjowali sobie jednak podwyżki i zapewnienia poprawy sytuacji. Marcin "Darky" Sieczkowski, menadżer PGS Gaming, tak relacjonuje przebieg tych zdarzeń - Gracze zrobili coś, czego tutaj się nikt nie spodziewał - nie chcieli się spotkać, by dostać podwyżki/nowe kontrakty. Chciałem załatwić ten problem i mimo butnej postawy zawodników rozwiązać sprawę na ich korzyść. Aby wszystko z kontraktami załatwić przez internet gracze mieli podpisać i przysłać umowy poufności. Nigdy tego nie zrobili. W tym momencie dochodzi do sytuacji, gdzie pracodawca chce dac podwyżkę pracownikowi, a ten nie chce jej przyjąć, a publicznie zarzuca pracodawcy jej brak.

Zupełnie inaczej wszystko to wyglądało z perspektywy reprezentantów dywizji Counter-Strike'a. Czekali oni ponad dwa miesiące na aneksy do umów i obiecane podwyżki. Zarząd chciał jednak podpisania umowy na kolejny rok, przez co całe przedsięwzięcie nie doszło do skutku. Mimo zapewnień, nic się nie zmieniło. Finał tej historii zapewne każdy zna. MeetYourMakers cieszy się z posiadania jednej z najlepszych drużyn na świecie, a zarządowi PGS zostały tylko wspomnienia.

Ciekawie na temat straty swojej najlepszej dywizji wypowiada się cytowany już wcześniej Darky. W wywiadzie udzielonym dla SK-Gaming marginalizuje udział neo i spółki w sukcesie drużyny - Po prostu przestaliśmy widzieć korzyść z posiadania zespołu Counter-Strike'a, który nie współpracuje z nami. Dlatego drużyna i zarząd obustronnie zgodziła się rozwiązać kontrakty. Jest to bardzo kontrowersyjne stwierdzenie. Poza omawianą sekcją, na światowej arenie istotne sukcesy osiągał tylko Krzysztof "Chris" Sojka. Reszta reprezentantów należy do ścisłej czołówki, ale tylko w Polsce. Counter-Strike był od zawsze siłą napędową PGS Gaming i wcześniejszych projektów pod innymi nazwami. Pytaniem retorycznym zdaje się, czy bez ich sukcesów zarząd zachęciłby do współpracy tylu sponsorów? Na potrzeby tego felietonu postanowiłem wyliczyć zyski i straty z posiadania tej sekcji na przestrzeni ostatnich dwóch lat.

hide_dot.gifWyjazdy zagraniczne w 2006 i 2007 roku

Rok 2006
$0
KODE5 Niemcy
$0
ESWC 2006
$12,500
WSVG Londyn
$0
WSVG Finał
$60,000
WCG 2006
€6000
SEC 2006
$14,000
CPL Dallas
$0
Dreamhack


Rok 2007
€10,000
shgOpen 2007
€6000
SEC 2007
€40,000
Extreme Masters
$40,000
ESWC 2007
$0
Gamegune 2007
€1,500
EM Supercup
$0
WCG 2007
$0
Extreme Masters LAPo dodaniu środków spływających od ZoneRank (ponad 32 tys. dolarów) oraz nagród na polskich (PGA, HLC) i zagranicznych imprezach, otrzymujemy imponującą kwotę. W 2006 i 2007 roku zawodnicy PGS Gaming wygrali w sumie około 650 tys. złotych. Od zarobionych pieniędzy zarząd drużyny odciągał należne sobie 15 procent. Z prostych obliczeń wynika, iż zawodnicy musieli oddać blisko 100 tys. złotych. Jak się okazuje, nie wiele dostali w zamian za potrącone pieniądze. Na 16 imprez zagranicznych, koszty wyjazdu na tylko 7 z nich pokryła organizacja. Wyjazd do Berlina czy Londynu nie wiąże się z astronomicznymi wydatkami. Na CPL prawdopodobnie przebukowali bilety otrzymane od WSVG. Jeden z nielicznych drogich wyjazdów na Extreme Masters w Los Angeles nie udał się zbyt dobrze. Dla porównania w analogicznym okresie, szwedzkie fnatic pojechało na 8 turniejów zagranicznych z własnej kieszeni. Różnica polega jednak na tym, iż odwiedzili oni Chiny, Singapur, Koreę Południową oraz USA. Co stało się z resztą zainkasowanych środków? Jak wiemy pensje zawodników nie wzrosły, od dawna zapowiadana nowa witryna dalej wygląda po staremu. Na te i wiele innych pytań wiele do powiedzenia mieliby Phillip Kasprowicz oraz Andrzej Karasiński, obaj są członkami zarządu PGS Gaming Sp. z o.o.

Z informacji pochodzących od osób blisko związanych z drużyną, z pewnych względów chcących zachować anonimowość, udało mi się ustalić budżet klanu. Sponsor tytularny, Pokerstrategy.com wykłada około 100-150 tys. euro rocznie. Drugi co do wielkości partner, firma SteelSeries wspiera PGS Gaming kwotą 50 tys. euro. W tej sumie zawiera się także wartość sprzętu przekazanego zawodnikom. Pozostali sponsorzy dokładają kolejne 20 tys. euro rocznie. Podsumowując, możemy założyć, iż roczny budżet organizacji zawiera się w przedziale 150-200 tys euro, lub jak kto woli ponad 500 tys. złotych.

W drugiej połowie 2007 roku podstawowa pensja każdego z zawodników sekcji Counter-Strike'a oscylowała w okolicach 2 tys. złotych. W skali całego roku generuje to koszty w wysokości 100 tys. złotych. Jeśli założymy, iż pozostałe dywizje wymagały takich samych nakładów (co jest mało prawdopodobne), to w budżecie zostanie jeszcze imponujące 300 tys. złotych. Przypomnijmy sobie teraz liczbę wyjazdów zagranicznych sponsorowanych przez PGS Gaming i 15 procent odciągane z wygranych. Szybko okazuje się, że dalsza współpraca zawodników z drużyną nie była zbyt opłacalna.

Jak dowiedziałem się od Janusza "hayabusy" Kubskiego, sytuacja w drużynie od dawna nie była najlepsza. Kłopoty z głównym sponsorem, czyli firmą Multimedia Vision i wspomnianym już wcześniej Andrzejem Karasińskim zaczęły się na przełomie 2005 i 2006 roku. Partner nie dotrzymywał warunków umowy, pojawiały się kłopoty z wypłatami pieniędzy, czy chociażby sprzętem dla graczy. Kontraktów nie było, pojawiły się dopiero od sierpnia/września 2006 roku. Gracze mieli wówczas zarabiać 500 złotych miesięcznie. Z zapowiadanych około 5 tys. złotych miesięcznie, ostatecznie wywalczono 16 tys. na cały rok. Środki na wyjazdy pochodziły ze zrzutek członków ówczesnego zarządu. Odzyskanie wyłożonych pieniędzy stawało się coraz trudniejsze. Zawodnicy nie otrzymali obiecywanych kart graficznych. Miedzy innymi dlatego odeszła dywizja Warcrafta III. Paczki ze sprzętem ponoć dla nich były gotowe do wysłania, ale nigdy nie dotarły do adresatów. Kiedy hayabusa opuścił szeregi drużyny, przez następne pół roku nie otrzymał zwrotu poniesionych kosztów. Ostatecznie otrzymał należność w sprzęcie, o gotówce nie było już mowy. Zawodnicy oraz inni ludzie związani z firmą nie otrzymali również formularza PIT, potrzebnego do rozliczenia się z Urzędem Skarbowym.

Trudno dziwić się frustracji graczy. Nieoficjalnie mówi się o około milionie złotych zysku ze sprzedaży produktów dla graczy. Dla przypomnienia dodam, iż Multimedia Vision jest dystrybutorem w Polsce takich marek jak Razer, Steelseries czy też Speed Link. Drużyna i odnoszone przez nią sukcesy mają olbrzymi wpływa na promocję. Jak udało mi się ustalić, zarząd nadal wywiera presję na byłych zawodników, szantażuje ich. W wywiadach nie poruszają drażliwych kwestii. Na konto organizacji wciąż wpływają pieniądze wygrane jeszcze w barwach PGS. Gracze nie chcą mówić, boją się bowiem o swoje nagrody. Wiąże ich również umowa o poufność.

Drogi zawodników sekcji Counter-Strike'a i organizacji ostatecznie się rozeszły. Piątka graczy zdobywać teraz będzie laury dla MeetYourMakers. Transfer ten wzbudził wiele kontrowersji. Spora część społeczności miała żal do chłopaków, także z uwagi na pobudki patriotyczne. Postanowiłem rzucić nieco światła na tę sprawę, wyjaśnić sporo niejasności. Myślę, iż teraz łatwiej jest zrozumieć całe to zamieszanie. Informacje tutaj przedstawione zbierałem z różnych źródeł, starając się o jak najobiektywniejsze podejście do tematu.

Powyższy tekst jest subiektywną opinią autora i nie jest oficjalnym stanowiskiem serwisu eSports.pl. Wszystkie podane w nim dane pochodzą z ogólnodostępnych źródeł (google, irc), prywatnych informacji autora lub też są szacunkami opartymi na znajomości rynku.


Wersja polska | English version

KomentarzeKomentarze

 • so0fka

  #1 | Soofka

  2008-02-25 06:57:11

  piekielnie dobra robota głównie dla tego, że piekielnie trudny temat. naprawdę ogromny plus, to jest felieton z którym sam próbowałem się parać i wiem, jak trudno go było napisać. oto coś, czego eSports.pl potrzebowało od dawna. gratuluję.
 • cwir3k`

  #2 | cwirek

  2008-02-25 07:30:10

  Mieć taką kasę i robić takie podchody? Na mistrzach nie wolno oszczędzać...
 • pogo

  #3 | pogo

  2008-02-25 07:46:15

  niezla kasa lol
 • dzial0

  #4 | dzial0

  2008-02-25 07:53:49

  ladny obrazek do arta
 • kaboom

  #5 | kaboom

  2008-02-25 08:15:49

  wielki plus za wykonaną pracę!!!

  a co do samego tematu - zawsze znajdzie sie ktos, kto bedzie chcial sobie zarobic na innych, to jest smutne, ale to jest polska
 • Nas1R

  #6 | cmx

  2008-02-25 08:26:28

  dobry text [+]
 • rOx!

  #7 | rOx!

  2008-02-25 08:28:37

  i tak zaraz pojawi sie ktoś z PGSu i to zbojkotuje

  dobry tekst - od dlugiego czasu nic nie przeczytalem tutaj calego, az do teraz
 • rickelN

  #8 | heben

  2008-02-25 08:33:12

  świetna robota, bardzo dobrze się czyta i w końcu większość graczy może dowiedzieć się, co było powodem utraty ich ulubionej drużyny. Wielki plus dla Ciebie.
 • kermitzor

  #9 | kermit

  2008-02-25 08:34:16

  ogromny [+]! imho swietna robota :)
 • kaboom

  #10 | kaboom

  2008-02-25 08:42:02

  daliście angielską wersje na zagraniczne serwisy? chetnie poczytaja
 • k0n0pka

  #11 | k0n0pka

  2008-02-25 09:10:55

  i dobrze ksiaze :D
 • makeer

  #12 | maker ` JAJkz

  2008-02-25 09:18:01

  Dobre! Oczywiscie plusik. Jak znam zycie to zaraz pojawi sie tu super guandi ze swoja teoria spisku ;s
 • wiecek.

  #13 | wii

  2008-02-25 09:26:24

  świetny tekst! oczywiście plus
 • dzial0

  #14 | dzial0

  2008-02-25 09:29:32

  lecho pewnie tez poszczeka :D
 • j3sh

  #15 | j3sh

  2008-02-25 09:32:03

  i guandi
  btw. super tekst i dobrze, że jest angielska wersja. niech europa też się dowie jak to było z pgs-em
 • JC

  #16 | JC

  2008-02-25 09:38:03

  super tekst. W wersji anglojezycznej moglbys w nawiasach przeliczyc zl na ~eu.
 • tbla

  #17 | tbla

  2008-02-25 09:44:07

  ciekawie to wyglada i bardzo fajnie :)
 • DirectC

  #19 | DirectC

  2008-02-25 09:50:52

  Gdzie się podziała kasa? Przejedli ją, przecież nie od dzisiaj wiadomo, że nie maja pomysłu na biznes.
 • j3sh

  #20 | j3sh

  2008-02-25 10:08:09

  wynajmijmy paparazzi i zobaczymy na co wydają pieniążki : D
 • zoom

  #21 | zoom

  2008-02-25 10:12:39

  DiretC ja widze ze Ty masz jakies niespelnione marzenia lub kompleksy co do PGS'u bo co komentarz to jakas dziwna krytyka, wyjdz z domu wiosna juz idzie :-*
 • Alpha`

  #22 | Alpha

  2008-02-25 10:21:21

  super tekst, fajnie sie czyta, oczywiscie plusik ;)
 • b3n a.k.a. 4

  #23 | b3n

  2008-02-25 10:24:27

  niezly tekst
 • thirstysock

  #24 | Aimath

  2008-02-25 10:28:35

  bardzo dobry artykuł [+]
 • Blademaster

  #25 | Blade

  2008-02-25 10:45:34

  brakowalo mi przecinka jednego, ale wybaczam :D

  dobra robota, [+]
 • postal1

  #26 | postal1

  2008-02-25 10:53:49

  będzie dym ;]
 • DirectC

  #27 | DirectC

  2008-02-25 10:54:16

  Tylko, że mnie na co pgs wydaje kasę nie interesuje. Dla mnie Darky może całą kase wydac nawet na kolekcje dmuchanych lal, w sumie na to samo wyjdzie dywizja wc3 czy dmuchana lala z 3ema otworami :D
 • DirectC

  #28 | DirectC

  2008-02-25 10:59:37

  Jakie kompleksy? jakie marzenia? To chyba Tobie by się tlenu trochę przydało, albo lepiej nie idź dalej trenuj to tym razem do 2 nie do 0 zaliczysz mapkę :D
 • V!ct!M

  #29 | vicek

  2008-02-25 11:06:19

  cos czuje, ze bedzie flame jakiego dawno nie bylo :D
 • zoom

  #30 | zoom

  2008-02-25 11:08:51

  Slabo sie orietujesz kolezko, wiec sie nie wypowiadaj.
  Przeczytalem kilka twoich komentarzy i wszedzie wylewasz swoje smutki wiec chcialem Ci pomoc :-D
 • gosti

  #31 | gosti

  2008-02-25 11:11:14

  Ja bym proponowal detektywa R., a cala akcje zobaczymy w TVNie ;]
 • Maf!ozo

  #32 | Maf!oso

  2008-02-25 11:14:24

  swietny felieton, zwlaszcza ze temat jest naprawde trudny, respekt Ksiaze ;)
  A co do pgs to ich strata zobaczymy kto teraz bedzie dla nich zarabiac ;] Gracze zrobili to co chyba zrobilby kazdy na ich miejscu ;]
 • adi

  #33 | adraju

  2008-02-25 11:14:41

  a dla mnie to tylko po to, żeby zadać cios PGS by esports. Tak naprawde nic nie wniosłeś tym artykułem. Tobie nikt nie zagloda do portfela to Ty innym też nie zaglądaj.

  [-] nudna ta wasza wojna a nawet robi się żałosna i tak wam PGS zawsze doje**ie.

  to co sie dzieje z tym serwisem maskara, gdzie Igor gdzie Lucas :< ratujcie puki nie wszystko stracone :D

  CZOŁEM
 • e2

  #34 | edwa

  2008-02-25 11:16:30

  jak nigdy nie mogłem się z Tobą zgodzić to teraz się zgadzam :)

  choć artykuł jest świetny i wielkie brawa za niego to jednak jest on zbędny... to wszystko zaczyna sie wymykać spod kontroli, niedługo będą się pojawiać newsy "PGS to dno bo użytkownik taki i taki napisał pod newsem na stronie PGS _dupa_".

  wiem, że przesadzam, ale skończcie to... błagam


  Lucas :( wróć :(
 • fmy

  #35 | FOMFNY

  2008-02-25 11:18:50

  No to dołączyłeś do grona ZŁYCH trolli.
  vGJ :)
 • V!ct!M

  #36 | vicek

  2008-02-25 11:19:06

  omg najpierw bluzgacie tego lucasa a potem za nim tesknicie ;DDDDDD
 • V!ct!M

  #37 | vicek

  2008-02-25 11:21:40

  >200 :)
 • postal1

  #38 | postal1

  2008-02-25 11:23:45

  on to zrobil po to zeby miec u Ciebie etat ;-D
 • postal1

  #39 | postal1

  2008-02-25 11:24:54

  że tak powiem... o co chodzi ? :D:D:D:D
 • V!ct!M

  #40 | vicek

  2008-02-25 11:29:04

  ponad 200 komentarzy lekka reka bedzie :)
 • e2

  #41 | edwa

  2008-02-25 11:29:35

  lucas taki był :) ale ja się z nim poznałem osobiście i wiem co chciał zrobić, jak to zrobić. Miał plan, kóry mi pasował do esp.pl... poza tym jakbyś się kłócił 100x w tygodniu o jedno słowo w newsie to też byś na niego bluzgał :D
 • Dodawanie komentarzy dostępne jest jedynie dla zalogowanych użytkowników.
  Jeżeli nie jesteś jeszcze użytkownikiem eSports.pl, możesz się zarejestrować tutaj.
Komentarze pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu eSports.pl oraz serwisów pokrewnych, który nie ponosi odpowiedzialności za treść opublikowanych opinii. Jeżeli którykolwiek z postów łamie zasady, zawiadom o tym redakcję eSports.pl.
Dołącz do redakcji portalu eSports.pl!

Ostatnio publikowane

Napisz do redakcji

W tej chwili żaden z naszych redaktorów nie jest zalogowany.

Ostatnie komentarze

Ostatnio na forum

Statystyki Online

6280 gości

0 użytkowników

0 adminów

Ranking Użytkowników

WynikiAnkieta

Co było dla Ciebie największym zaskoczeniem podczas WCG Polska?

 1. 0%

  Słaba postawa Fear Factory

 2. 0%

  Dobra gra UF Gaming

 3. 14%

  Tłumy widzów na sali kinowej

 4. 14%

  Mało miejsca

 5. 71%

  Nie byłem i nie interesuje mnie to

Nasi partnerzy

 • Shooters.pl
 • Cybersport

Wszelkie prawa zastrzeżone (C) eSports.pl 2003-2024

Publikowanie materiałów tylko za zgodą autorów.

Wybierz kategorie