Gdzie są pieniądze, czyli historia PGS-u

Dostosuj

Gdzie są pieniądze, czyli historia PGS-u

Konflikt pomiędzy byłymi już zawodnikami dywizji Counter-Strike'a w PGSPokerStrategy.com a zarządem drużyny, śledził cały esportowy świat. Sprawa nabrała rozgłosu po słynnych wakacjach w Los Angeles. Neo, LUq, TaZ, kuben oraz Lord po średnio udanym WCG mieli wziąć udział w odbywającym się tam turnieju Extreme Masters. Na miejscu okazało się, że nie mają gdzie mieszkać i trenować. Pieniądze na bieżące potrzeby i hotel wyłożył z własnej kieszeni Lord. Zostały mu później zwrócone. Gracze wypoczęli w cieniu palm, jednak na kolejnym turnieju wypadli poniżej oczekiwań. Ponad tygodniowa przerwa w cyklu treningowym wydaje się istotną kwestią.

Nie ma wątpliwości co do tego, iż mistrzowie świata nie powinni być traktowani w ten sposób. Potem przyszła interesująca oferta od MeetYourMakers. W związku z tamtymi wydarzeniami i wieloma innymi podobnymi, zawodnicy wyrazili spore zainteresowanie tą propozycją. Ostatecznie transfer nie doszedł do skutku. Podwójni mistrzowie wynegocjowali sobie jednak podwyżki i zapewnienia poprawy sytuacji. Marcin "Darky" Sieczkowski, menadżer PGS Gaming, tak relacjonuje przebieg tych zdarzeń - Gracze zrobili coś, czego tutaj się nikt nie spodziewał - nie chcieli się spotkać, by dostać podwyżki/nowe kontrakty. Chciałem załatwić ten problem i mimo butnej postawy zawodników rozwiązać sprawę na ich korzyść. Aby wszystko z kontraktami załatwić przez internet gracze mieli podpisać i przysłać umowy poufności. Nigdy tego nie zrobili. W tym momencie dochodzi do sytuacji, gdzie pracodawca chce dac podwyżkę pracownikowi, a ten nie chce jej przyjąć, a publicznie zarzuca pracodawcy jej brak.

Zupełnie inaczej wszystko to wyglądało z perspektywy reprezentantów dywizji Counter-Strike'a. Czekali oni ponad dwa miesiące na aneksy do umów i obiecane podwyżki. Zarząd chciał jednak podpisania umowy na kolejny rok, przez co całe przedsięwzięcie nie doszło do skutku. Mimo zapewnień, nic się nie zmieniło. Finał tej historii zapewne każdy zna. MeetYourMakers cieszy się z posiadania jednej z najlepszych drużyn na świecie, a zarządowi PGS zostały tylko wspomnienia.

Ciekawie na temat straty swojej najlepszej dywizji wypowiada się cytowany już wcześniej Darky. W wywiadzie udzielonym dla SK-Gaming marginalizuje udział neo i spółki w sukcesie drużyny - Po prostu przestaliśmy widzieć korzyść z posiadania zespołu Counter-Strike'a, który nie współpracuje z nami. Dlatego drużyna i zarząd obustronnie zgodziła się rozwiązać kontrakty. Jest to bardzo kontrowersyjne stwierdzenie. Poza omawianą sekcją, na światowej arenie istotne sukcesy osiągał tylko Krzysztof "Chris" Sojka. Reszta reprezentantów należy do ścisłej czołówki, ale tylko w Polsce. Counter-Strike był od zawsze siłą napędową PGS Gaming i wcześniejszych projektów pod innymi nazwami. Pytaniem retorycznym zdaje się, czy bez ich sukcesów zarząd zachęciłby do współpracy tylu sponsorów? Na potrzeby tego felietonu postanowiłem wyliczyć zyski i straty z posiadania tej sekcji na przestrzeni ostatnich dwóch lat.

hide_dot.gifWyjazdy zagraniczne w 2006 i 2007 roku

Rok 2006
$0
KODE5 Niemcy
$0
ESWC 2006
$12,500
WSVG Londyn
$0
WSVG Finał
$60,000
WCG 2006
€6000
SEC 2006
$14,000
CPL Dallas
$0
Dreamhack


Rok 2007
€10,000
shgOpen 2007
€6000
SEC 2007
€40,000
Extreme Masters
$40,000
ESWC 2007
$0
Gamegune 2007
€1,500
EM Supercup
$0
WCG 2007
$0
Extreme Masters LAPo dodaniu środków spływających od ZoneRank (ponad 32 tys. dolarów) oraz nagród na polskich (PGA, HLC) i zagranicznych imprezach, otrzymujemy imponującą kwotę. W 2006 i 2007 roku zawodnicy PGS Gaming wygrali w sumie około 650 tys. złotych. Od zarobionych pieniędzy zarząd drużyny odciągał należne sobie 15 procent. Z prostych obliczeń wynika, iż zawodnicy musieli oddać blisko 100 tys. złotych. Jak się okazuje, nie wiele dostali w zamian za potrącone pieniądze. Na 16 imprez zagranicznych, koszty wyjazdu na tylko 7 z nich pokryła organizacja. Wyjazd do Berlina czy Londynu nie wiąże się z astronomicznymi wydatkami. Na CPL prawdopodobnie przebukowali bilety otrzymane od WSVG. Jeden z nielicznych drogich wyjazdów na Extreme Masters w Los Angeles nie udał się zbyt dobrze. Dla porównania w analogicznym okresie, szwedzkie fnatic pojechało na 8 turniejów zagranicznych z własnej kieszeni. Różnica polega jednak na tym, iż odwiedzili oni Chiny, Singapur, Koreę Południową oraz USA. Co stało się z resztą zainkasowanych środków? Jak wiemy pensje zawodników nie wzrosły, od dawna zapowiadana nowa witryna dalej wygląda po staremu. Na te i wiele innych pytań wiele do powiedzenia mieliby Phillip Kasprowicz oraz Andrzej Karasiński, obaj są członkami zarządu PGS Gaming Sp. z o.o.

Z informacji pochodzących od osób blisko związanych z drużyną, z pewnych względów chcących zachować anonimowość, udało mi się ustalić budżet klanu. Sponsor tytularny, Pokerstrategy.com wykłada około 100-150 tys. euro rocznie. Drugi co do wielkości partner, firma SteelSeries wspiera PGS Gaming kwotą 50 tys. euro. W tej sumie zawiera się także wartość sprzętu przekazanego zawodnikom. Pozostali sponsorzy dokładają kolejne 20 tys. euro rocznie. Podsumowując, możemy założyć, iż roczny budżet organizacji zawiera się w przedziale 150-200 tys euro, lub jak kto woli ponad 500 tys. złotych.

W drugiej połowie 2007 roku podstawowa pensja każdego z zawodników sekcji Counter-Strike'a oscylowała w okolicach 2 tys. złotych. W skali całego roku generuje to koszty w wysokości 100 tys. złotych. Jeśli założymy, iż pozostałe dywizje wymagały takich samych nakładów (co jest mało prawdopodobne), to w budżecie zostanie jeszcze imponujące 300 tys. złotych. Przypomnijmy sobie teraz liczbę wyjazdów zagranicznych sponsorowanych przez PGS Gaming i 15 procent odciągane z wygranych. Szybko okazuje się, że dalsza współpraca zawodników z drużyną nie była zbyt opłacalna.

Jak dowiedziałem się od Janusza "hayabusy" Kubskiego, sytuacja w drużynie od dawna nie była najlepsza. Kłopoty z głównym sponsorem, czyli firmą Multimedia Vision i wspomnianym już wcześniej Andrzejem Karasińskim zaczęły się na przełomie 2005 i 2006 roku. Partner nie dotrzymywał warunków umowy, pojawiały się kłopoty z wypłatami pieniędzy, czy chociażby sprzętem dla graczy. Kontraktów nie było, pojawiły się dopiero od sierpnia/września 2006 roku. Gracze mieli wówczas zarabiać 500 złotych miesięcznie. Z zapowiadanych około 5 tys. złotych miesięcznie, ostatecznie wywalczono 16 tys. na cały rok. Środki na wyjazdy pochodziły ze zrzutek członków ówczesnego zarządu. Odzyskanie wyłożonych pieniędzy stawało się coraz trudniejsze. Zawodnicy nie otrzymali obiecywanych kart graficznych. Miedzy innymi dlatego odeszła dywizja Warcrafta III. Paczki ze sprzętem ponoć dla nich były gotowe do wysłania, ale nigdy nie dotarły do adresatów. Kiedy hayabusa opuścił szeregi drużyny, przez następne pół roku nie otrzymał zwrotu poniesionych kosztów. Ostatecznie otrzymał należność w sprzęcie, o gotówce nie było już mowy. Zawodnicy oraz inni ludzie związani z firmą nie otrzymali również formularza PIT, potrzebnego do rozliczenia się z Urzędem Skarbowym.

Trudno dziwić się frustracji graczy. Nieoficjalnie mówi się o około milionie złotych zysku ze sprzedaży produktów dla graczy. Dla przypomnienia dodam, iż Multimedia Vision jest dystrybutorem w Polsce takich marek jak Razer, Steelseries czy też Speed Link. Drużyna i odnoszone przez nią sukcesy mają olbrzymi wpływa na promocję. Jak udało mi się ustalić, zarząd nadal wywiera presję na byłych zawodników, szantażuje ich. W wywiadach nie poruszają drażliwych kwestii. Na konto organizacji wciąż wpływają pieniądze wygrane jeszcze w barwach PGS. Gracze nie chcą mówić, boją się bowiem o swoje nagrody. Wiąże ich również umowa o poufność.

Drogi zawodników sekcji Counter-Strike'a i organizacji ostatecznie się rozeszły. Piątka graczy zdobywać teraz będzie laury dla MeetYourMakers. Transfer ten wzbudził wiele kontrowersji. Spora część społeczności miała żal do chłopaków, także z uwagi na pobudki patriotyczne. Postanowiłem rzucić nieco światła na tę sprawę, wyjaśnić sporo niejasności. Myślę, iż teraz łatwiej jest zrozumieć całe to zamieszanie. Informacje tutaj przedstawione zbierałem z różnych źródeł, starając się o jak najobiektywniejsze podejście do tematu.

Powyższy tekst jest subiektywną opinią autora i nie jest oficjalnym stanowiskiem serwisu eSports.pl. Wszystkie podane w nim dane pochodzą z ogólnodostępnych źródeł (google, irc), prywatnych informacji autora lub też są szacunkami opartymi na znajomości rynku.


Wersja polska | English version

KomentarzeKomentarze

 • guhard

  #244 | guhard

  2008-02-27 01:45:06

  to żeś teraz pier***lną....
 • guhard

  #245 | guhard

  2008-02-27 01:48:11

  buahhahah :DDDD

  Takie komenty padają pod jakimś super pewnym BETsem na ESR który jak sie okazało nie był takim pewniakiem :D
 • guandinek

  #246 | PGS|guandi

  2008-02-27 07:16:11

  Zastanow sie czym jest felieton zanim kolejny raz napiszesz ta bzdure.
 • Cyru04

  #247 | Cyru04

  2008-02-27 07:18:47

  Co się ma załamać? MMV to nie jedyny sponsor e-sportu w Polsce. A jeżeli faktycznie zachowali się niewłaściwie, kara być musi.
 • majan

  #248 | /foczker

  2008-02-27 09:27:44

  nazwij go teraz kłamcą! oszustem!
 • LaM

  #249 | OMAJGAT

  2008-02-27 10:20:37

  Szkoda ze takiego zangazowania nie przejawialiscie w reprze cod4 !
 • Blademaster

  #250 | Blade

  2008-02-27 12:28:54

  jaki patriota sie z ciebie zrobil :W
 • JC

  #251 | JC

  2008-02-27 13:30:54

  jak to sie ma do tego co napisalem?
 • coolfon

  #252 | coolfon

  2008-02-27 17:06:34

  fajnie że jest wersja angielska, ale wypadałoby ją napisać... poprawnie... :/
 • Grmx

  #253 | OFF @ Grumx

  2008-02-27 17:25:08

  rece opadaja... nie przebrnąłem nawet przez 20 pierwszych komentarzy.
 • szatanszatan

  #254 | szatanszatan

  2008-02-27 18:40:47

  to fakt, najwiekszy polew mialem z

  From persons who are in close contact with players, who would like to stay anonymous I’ve managed to know what is the budget of team.

  blagam, oszczedzcie wstydu i usuncie to ;)
 • exilek

  #255 | Exil

  2008-02-27 18:50:28

  normalne u guandiego. Jak się nie ma do czego przyczepić, to się przyczepia do szczegółów ;)
 • Wyrocznia

  #256 | [z]

  2008-02-27 19:08:59

  Powiem krotko, gdybym byl na miejscu prezia PGS tez bym robil takie przekrety, a kto by tego nie probowal wykorzystac jest glupcem lub nazywa sie PGS|zoom(synonim).
  Niestety taka jest prawda, a teraz kazdy udaje swietego, wiec tez poudaje, ty zly zlodzieju ty!
 • maydayy

  #257 | maydayy

  2008-02-27 23:04:31

  ten gandi to pamietam jak q2 zaczynal grac , skila to on ma zerowego . co on wogole robi w psg ? czysci buty ?
 • makeer

  #258 | maker ` JAJkz

  2008-02-28 00:11:24

  MOJE ZDANIE NA TEN TEMAT

  http://esports.pl/?id=post&post_id=1879567580
 • ryanek

  #259 | ryanek

  2008-02-28 00:30:30

  jestes koszmarnie glupi. :O
 • ryanek

  #260 | ryanek

  2008-02-28 00:34:06

  kto jest w top5? napewno nie PGS :)
 • EssePL

  #261 | Esse

  2008-02-28 00:50:29

  + za genialny awatar :D!
 • j0k3r!rA

  #262 | j0k3r

  2008-02-28 11:42:33

  same here :)
 • JamJestZuras

  #263 | jarasu

  2008-02-28 15:15:06

  UUU ŁIIII
  BRAWOOOOOOOOOOO
  *OKLASKI*
  *OKLASKI*
  *OKLASKI*
  *OKLASKI*
  *OKLASKI*
  *OKLASKI*
  *OKLASKI*
  *OKLASKI*
  *OKLASKI*
  *WRZASKI GORACYCH DZIEWCZYN*
  *BRAWOOO*

  Mistrzu jak sie pali to nie dopierd*laj do ognia.
 • maydayy

  #264 | maydayy

  2008-02-28 17:25:19

  bez jaj , ten gandi to ciota jakis malo byl , co on robi w psg ? juz za czasow q2 kazdemu ze sceny lizal dupe zeby tylko gdzies tam zainsteniec . skila mil zerowego tylko w lizanku byl dobry :) wlazil w dupe "dobrym " plejerom . widze ze nic sie nie zmienillo i tak wylizal sobie droge do psg
 • makeer

  #265 | maker ` JAJkz

  2008-02-28 21:03:24

  Nie chcesz, nie czytaj... prosta sprawa. Dlatego nie umieściłem tego w komentarzach w tym temacie. Nie musisz odstawiać szopek jak w przedszkolu.
 • so0fka

  #266 | Soofka

  2008-02-28 22:05:32

  wiem, że mało kogo to interesuje, ale TUTAJ znajdziecie to, co ja myślę na ten temat.
 • JamJestZuras

  #267 | jarasu

  2008-02-28 23:05:39

  No fakt. Zalozyles nowy temat a w kazdym temacie zwiazanym ze slowem esp.pl i pgs wpierdo**les link do swojego tekstu.
 • makeer

  #268 | maker ` JAJkz

  2008-02-28 23:17:07

  A i tutaj boli... chyba nie płaczesz nocami? Ktoś chce to czyta, nie chce nie czyta... tak ciężko zrozumieć? O co Ci w ogóle chodzi człowieku...
 • ZnowuJa

  #269 | Miś

  2008-02-28 23:21:57

  Ladnie soofka :)
 • katrina

  #270 | katrina

  2008-02-29 00:01:08

  Normalnie robicie tutaj taki flejm ze hoho to ja sie tez dołożę ;D

  Można sie pośmiać :P
  http://e.smog.pl/s6916/f171a24e0016ac9f47bb525b
 • JamJestZuras

  #271 | jarasu

  2008-02-29 13:57:06

  W sumie o nic.
  Kazdy z dupy wziety uzytkownik internetu moze sie wypowiadac na tematy, ktore nigdy nie beda tyczyc sie jego zacnej osoby, od tak dla relaksu.
  Relaks.
 • maydayy

  #272 | maydayy

  2008-02-29 14:49:34

  czemu ktos wymazal moj post o tym jak guadni od poczatklu lizal dupe wszystkim z sceny . zapytajcie kogokolwiek z q2 jak on zaczynal , dupowlaz i przydpupas bez skila
 • makeer

  #273 | maker ` JAJkz

  2008-02-29 18:03:22

  Wypowiadać może się każdy i na dowolny temat na tym polega wolność słowa.
 • JamJestZuras

  #274 | jarasu

  2008-02-29 18:55:11

  No luz i tak twoj temat sie skonczyl szybciej niz myslalem.
 • stonka

  #275 | stonka

  2008-02-29 20:41:55

  najs .... w końcu ktoś się odważył napisać "coś o zarobkach pgs"
 • samolot

  #276 | Krolewicz

  2008-02-29 20:47:49

  ja go znukowałem, wyraź swoje emocje bez obrażania
 • Yakcyll

  #277 | mewIndigo~

  2008-03-01 23:13:57

  A może tak wystarczy flejmu...
  Ludzie, trochę honoru. Do obu stron apeluję. Nie jesteście w piaskownicy, tylko w EUROPIE na planecie ZIEMIA. Przynajmniej nie róbcie wstydu...
  Art trochę nie na miejscu, ale niech wam będzie felieton i róbcie co chcecie. Tylko się, na Boga, nie żryjcie się o kapustę.

  eSp.pl: nie potrzebna dyskusja. Albo inaczej: źle prowadzona dyskusja. Wywołujecie flejm i puste komentarze... Słowem: podsycacie nienawiść - będziecie płonąć w piekle.

  PGS: Załóżmy, że faktycznie umowy o poufności was obowiązują i ograniczają (nie znam się na tym). Jeśli podane liczby i dane statystyczne SĄ wyssane z palca, tedy po co reagujecie? Okej, nie obchodzi was opinia dzieci neo z Polska, niech was nie obchodzi. Ale Polska nie jest pępkiem świata... Reakcje ludzi z organizacji mnie przerażają. Kultury, LUDZIE!

  Dalibyście sobie spokój. Gdzie zginęły czasy, kiedy wypadało się z kolegami do kafejek internetowych popykać 5na5 4fun w Kwaka ino CS beta 7.0? Kiedy uciekły czasy gigantycznych rachunków za nabite przez całonocne fragowanie impulsy? życie > gra, fun > kasa.
 • Eragorn

  #278 | Sliterin

  2008-03-01 23:32:20

  "Dalibyście sobie spokój. Gdzie zginęły czasy, kiedy wypadało się z kolegami do kafejek internetowych popykać 5na5 4fun w Kwaka ino CS beta 7.0? Kiedy uciekły czasy gigantycznych rachunków za nabite przez całonocne fragowanie impulsy? życie > gra, fun > kasa"

  Wszystko się komercializuje i jest to normalne.
 • Yakcyll

  #279 | mewIndigo~

  2008-03-01 23:42:21

  'Jest jak jest, nie jak powinno być.'
  Komercja komercją, ale żeby ludzie przez nią podchodzili sobie do gardeł? To jest dla mnie niewytłumaczalne. Tu zacierają się podstawowe wartości, uzewnętrzniają się zaś czarne strony - a przecież to nie jest prywatny portal czy fansite...
 • Eragorn

  #280 | Sliterin

  2008-03-01 23:51:03

  Wszystko zatacza krąg tak jest i z wirtualnym świadkiem, gdzie kiedyś ludzie wydawali pieniądze w kafejkach aby sobie zagrać, to obecnie grają tylko po to aby zarobić pieniądze. Każda pasja jest zjedzona przez biznes (tą właśnie komercje) wykorzystana do celów reklamowych itp.
 • guandinek

  #281 | PGS|guandi

  2008-03-02 18:03:50

  powiedz mi cos wiecej na temat moich poczatkow na scenie Q2 :D
 • maydayy

  #282 | maydayy

  2008-03-02 18:10:50

  przypomij sobie dobrze ,

  0 skila

  wlazenie w dupe kazdemu kto cos umial grac na scenie ;) tak bylo , kazdy to potwierdzi .

  meczyles na ircu ludzi , hehehe ., mieli z ciebie niezla polewke :)
 • guandinek

  #283 | PGS|guandi

  2008-03-02 20:06:19

  Twoj nick?:D
 • Dodawanie komentarzy dostępne jest jedynie dla zalogowanych użytkowników.
  Jeżeli nie jesteś jeszcze użytkownikiem eSports.pl, możesz się zarejestrować tutaj.
Komentarze pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu eSports.pl oraz serwisów pokrewnych, który nie ponosi odpowiedzialności za treść opublikowanych opinii. Jeżeli którykolwiek z postów łamie zasady, zawiadom o tym redakcję eSports.pl.
Dołącz do redakcji portalu eSports.pl!

Ostatnio publikowane

Napisz do redakcji

W tej chwili żaden z naszych redaktorów nie jest zalogowany.

Ostatnie komentarze

Ostatnio na forum

Statystyki Online

6361 gości

0 użytkowników

0 adminów

Ranking Użytkowników

WynikiAnkieta

Co było dla Ciebie największym zaskoczeniem podczas WCG Polska?

 1. 0%

  Słaba postawa Fear Factory

 2. 0%

  Dobra gra UF Gaming

 3. 14%

  Tłumy widzów na sali kinowej

 4. 14%

  Mało miejsca

 5. 71%

  Nie byłem i nie interesuje mnie to

Nasi partnerzy

 • Shooters.pl
 • Cybersport

Wszelkie prawa zastrzeżone (C) eSports.pl 2003-2024

Publikowanie materiałów tylko za zgodą autorów.

Wybierz kategorie