Gdzie są pieniądze, czyli historia PGS-u

Dostosuj

Gdzie są pieniądze, czyli historia PGS-u

Konflikt pomiędzy byłymi już zawodnikami dywizji Counter-Strike'a w PGSPokerStrategy.com a zarządem drużyny, śledził cały esportowy świat. Sprawa nabrała rozgłosu po słynnych wakacjach w Los Angeles. Neo, LUq, TaZ, kuben oraz Lord po średnio udanym WCG mieli wziąć udział w odbywającym się tam turnieju Extreme Masters. Na miejscu okazało się, że nie mają gdzie mieszkać i trenować. Pieniądze na bieżące potrzeby i hotel wyłożył z własnej kieszeni Lord. Zostały mu później zwrócone. Gracze wypoczęli w cieniu palm, jednak na kolejnym turnieju wypadli poniżej oczekiwań. Ponad tygodniowa przerwa w cyklu treningowym wydaje się istotną kwestią.

Nie ma wątpliwości co do tego, iż mistrzowie świata nie powinni być traktowani w ten sposób. Potem przyszła interesująca oferta od MeetYourMakers. W związku z tamtymi wydarzeniami i wieloma innymi podobnymi, zawodnicy wyrazili spore zainteresowanie tą propozycją. Ostatecznie transfer nie doszedł do skutku. Podwójni mistrzowie wynegocjowali sobie jednak podwyżki i zapewnienia poprawy sytuacji. Marcin "Darky" Sieczkowski, menadżer PGS Gaming, tak relacjonuje przebieg tych zdarzeń - Gracze zrobili coś, czego tutaj się nikt nie spodziewał - nie chcieli się spotkać, by dostać podwyżki/nowe kontrakty. Chciałem załatwić ten problem i mimo butnej postawy zawodników rozwiązać sprawę na ich korzyść. Aby wszystko z kontraktami załatwić przez internet gracze mieli podpisać i przysłać umowy poufności. Nigdy tego nie zrobili. W tym momencie dochodzi do sytuacji, gdzie pracodawca chce dac podwyżkę pracownikowi, a ten nie chce jej przyjąć, a publicznie zarzuca pracodawcy jej brak.

Zupełnie inaczej wszystko to wyglądało z perspektywy reprezentantów dywizji Counter-Strike'a. Czekali oni ponad dwa miesiące na aneksy do umów i obiecane podwyżki. Zarząd chciał jednak podpisania umowy na kolejny rok, przez co całe przedsięwzięcie nie doszło do skutku. Mimo zapewnień, nic się nie zmieniło. Finał tej historii zapewne każdy zna. MeetYourMakers cieszy się z posiadania jednej z najlepszych drużyn na świecie, a zarządowi PGS zostały tylko wspomnienia.

Ciekawie na temat straty swojej najlepszej dywizji wypowiada się cytowany już wcześniej Darky. W wywiadzie udzielonym dla SK-Gaming marginalizuje udział neo i spółki w sukcesie drużyny - Po prostu przestaliśmy widzieć korzyść z posiadania zespołu Counter-Strike'a, który nie współpracuje z nami. Dlatego drużyna i zarząd obustronnie zgodziła się rozwiązać kontrakty. Jest to bardzo kontrowersyjne stwierdzenie. Poza omawianą sekcją, na światowej arenie istotne sukcesy osiągał tylko Krzysztof "Chris" Sojka. Reszta reprezentantów należy do ścisłej czołówki, ale tylko w Polsce. Counter-Strike był od zawsze siłą napędową PGS Gaming i wcześniejszych projektów pod innymi nazwami. Pytaniem retorycznym zdaje się, czy bez ich sukcesów zarząd zachęciłby do współpracy tylu sponsorów? Na potrzeby tego felietonu postanowiłem wyliczyć zyski i straty z posiadania tej sekcji na przestrzeni ostatnich dwóch lat.

hide_dot.gifWyjazdy zagraniczne w 2006 i 2007 roku

Rok 2006
$0
KODE5 Niemcy
$0
ESWC 2006
$12,500
WSVG Londyn
$0
WSVG Finał
$60,000
WCG 2006
€6000
SEC 2006
$14,000
CPL Dallas
$0
Dreamhack


Rok 2007
€10,000
shgOpen 2007
€6000
SEC 2007
€40,000
Extreme Masters
$40,000
ESWC 2007
$0
Gamegune 2007
€1,500
EM Supercup
$0
WCG 2007
$0
Extreme Masters LAPo dodaniu środków spływających od ZoneRank (ponad 32 tys. dolarów) oraz nagród na polskich (PGA, HLC) i zagranicznych imprezach, otrzymujemy imponującą kwotę. W 2006 i 2007 roku zawodnicy PGS Gaming wygrali w sumie około 650 tys. złotych. Od zarobionych pieniędzy zarząd drużyny odciągał należne sobie 15 procent. Z prostych obliczeń wynika, iż zawodnicy musieli oddać blisko 100 tys. złotych. Jak się okazuje, nie wiele dostali w zamian za potrącone pieniądze. Na 16 imprez zagranicznych, koszty wyjazdu na tylko 7 z nich pokryła organizacja. Wyjazd do Berlina czy Londynu nie wiąże się z astronomicznymi wydatkami. Na CPL prawdopodobnie przebukowali bilety otrzymane od WSVG. Jeden z nielicznych drogich wyjazdów na Extreme Masters w Los Angeles nie udał się zbyt dobrze. Dla porównania w analogicznym okresie, szwedzkie fnatic pojechało na 8 turniejów zagranicznych z własnej kieszeni. Różnica polega jednak na tym, iż odwiedzili oni Chiny, Singapur, Koreę Południową oraz USA. Co stało się z resztą zainkasowanych środków? Jak wiemy pensje zawodników nie wzrosły, od dawna zapowiadana nowa witryna dalej wygląda po staremu. Na te i wiele innych pytań wiele do powiedzenia mieliby Phillip Kasprowicz oraz Andrzej Karasiński, obaj są członkami zarządu PGS Gaming Sp. z o.o.

Z informacji pochodzących od osób blisko związanych z drużyną, z pewnych względów chcących zachować anonimowość, udało mi się ustalić budżet klanu. Sponsor tytularny, Pokerstrategy.com wykłada około 100-150 tys. euro rocznie. Drugi co do wielkości partner, firma SteelSeries wspiera PGS Gaming kwotą 50 tys. euro. W tej sumie zawiera się także wartość sprzętu przekazanego zawodnikom. Pozostali sponsorzy dokładają kolejne 20 tys. euro rocznie. Podsumowując, możemy założyć, iż roczny budżet organizacji zawiera się w przedziale 150-200 tys euro, lub jak kto woli ponad 500 tys. złotych.

W drugiej połowie 2007 roku podstawowa pensja każdego z zawodników sekcji Counter-Strike'a oscylowała w okolicach 2 tys. złotych. W skali całego roku generuje to koszty w wysokości 100 tys. złotych. Jeśli założymy, iż pozostałe dywizje wymagały takich samych nakładów (co jest mało prawdopodobne), to w budżecie zostanie jeszcze imponujące 300 tys. złotych. Przypomnijmy sobie teraz liczbę wyjazdów zagranicznych sponsorowanych przez PGS Gaming i 15 procent odciągane z wygranych. Szybko okazuje się, że dalsza współpraca zawodników z drużyną nie była zbyt opłacalna.

Jak dowiedziałem się od Janusza "hayabusy" Kubskiego, sytuacja w drużynie od dawna nie była najlepsza. Kłopoty z głównym sponsorem, czyli firmą Multimedia Vision i wspomnianym już wcześniej Andrzejem Karasińskim zaczęły się na przełomie 2005 i 2006 roku. Partner nie dotrzymywał warunków umowy, pojawiały się kłopoty z wypłatami pieniędzy, czy chociażby sprzętem dla graczy. Kontraktów nie było, pojawiły się dopiero od sierpnia/września 2006 roku. Gracze mieli wówczas zarabiać 500 złotych miesięcznie. Z zapowiadanych około 5 tys. złotych miesięcznie, ostatecznie wywalczono 16 tys. na cały rok. Środki na wyjazdy pochodziły ze zrzutek członków ówczesnego zarządu. Odzyskanie wyłożonych pieniędzy stawało się coraz trudniejsze. Zawodnicy nie otrzymali obiecywanych kart graficznych. Miedzy innymi dlatego odeszła dywizja Warcrafta III. Paczki ze sprzętem ponoć dla nich były gotowe do wysłania, ale nigdy nie dotarły do adresatów. Kiedy hayabusa opuścił szeregi drużyny, przez następne pół roku nie otrzymał zwrotu poniesionych kosztów. Ostatecznie otrzymał należność w sprzęcie, o gotówce nie było już mowy. Zawodnicy oraz inni ludzie związani z firmą nie otrzymali również formularza PIT, potrzebnego do rozliczenia się z Urzędem Skarbowym.

Trudno dziwić się frustracji graczy. Nieoficjalnie mówi się o około milionie złotych zysku ze sprzedaży produktów dla graczy. Dla przypomnienia dodam, iż Multimedia Vision jest dystrybutorem w Polsce takich marek jak Razer, Steelseries czy też Speed Link. Drużyna i odnoszone przez nią sukcesy mają olbrzymi wpływa na promocję. Jak udało mi się ustalić, zarząd nadal wywiera presję na byłych zawodników, szantażuje ich. W wywiadach nie poruszają drażliwych kwestii. Na konto organizacji wciąż wpływają pieniądze wygrane jeszcze w barwach PGS. Gracze nie chcą mówić, boją się bowiem o swoje nagrody. Wiąże ich również umowa o poufność.

Drogi zawodników sekcji Counter-Strike'a i organizacji ostatecznie się rozeszły. Piątka graczy zdobywać teraz będzie laury dla MeetYourMakers. Transfer ten wzbudził wiele kontrowersji. Spora część społeczności miała żal do chłopaków, także z uwagi na pobudki patriotyczne. Postanowiłem rzucić nieco światła na tę sprawę, wyjaśnić sporo niejasności. Myślę, iż teraz łatwiej jest zrozumieć całe to zamieszanie. Informacje tutaj przedstawione zbierałem z różnych źródeł, starając się o jak najobiektywniejsze podejście do tematu.

Powyższy tekst jest subiektywną opinią autora i nie jest oficjalnym stanowiskiem serwisu eSports.pl. Wszystkie podane w nim dane pochodzą z ogólnodostępnych źródeł (google, irc), prywatnych informacji autora lub też są szacunkami opartymi na znajomości rynku.


Wersja polska | English version

KomentarzeKomentarze

 • rml

  #123 | rml

  2008-02-25 18:52:43

  a cwirek i rr to cykliści
 • rml

  #124 | rml

  2008-02-25 18:53:51

  bo masz groźny awatar
 • nOx

  #125 | nOx

  2008-02-25 19:05:54

  Eee? Co chcesz od tego newsa? Przeciez to na prosbe czytelnikow ktorzy chcieli wiecej newsow z kategorii off topic :S
 • JC

  #126 | JC

  2008-02-25 19:27:34

  "atak" to slowo kojarzy mi sie z PiS'iakami :D [+]
 • klawisz

  #127 | klawisz

  2008-02-25 19:30:32

  http://www.wrzuta.pl/audio/lJQGxkkwn9/
 • pawelloo

  #128 | zlyy

  2008-02-25 19:31:11

  Czemu on ma ci udowadniać, że te informacje są kłamliwe? To ty udowodnij, że są prawdziwe.
 • hermes12

  #129 | PGSHermes

  2008-02-25 19:32:52

  Może to się nazywać felieton, może kolumna, ale liczy się jedno. Nie ważne co pisze pod spodem...ważne, że taka praca została przez esports.pl zaakcetowana i w oczywisty sposób atakuje PGS. Myślisz Książę, że pozwoliliby Ci dać artykuł, gdyby im nie odpowiadał? A jak widzą PGS w złym świetle, to muszą to dać...

  Powiedz mi, w którym miejscu z serwisu PGSPokerStrategy.com poleciał jakiś otwarty atak ostatnio? Gdyby tylko ktoś chciał dowalić, to przecież byście się nie pozbierali:|

  Sry, ale po prostu miałem nadzieję, że ktoś sięgnie po rozum do głowy i dwa razy pomyśli zanim napisze taki bzdet i co lepsze go przetłumaczy i da na zagraniczne serwisy...:O
  Właśnie w złym świetle postawiono cały polski esport, a czemu cały? Bo PGS, mimo wszystko, nadal jest wizytówką kraju, który kochacie i nienawidzicie. Felieton, który nic nie zmienia, każdy swoje zdanie już wyrobił przez kilka miesięcy i go nie zmieni, a był to jedynie powód ściągnięcia publiczki.
 • kaboom

  #130 | kaboom

  2008-02-25 19:36:49

  nei wiem jak jest na pgs, ale u nas felieton sie bierze na siebie i kazdy tekst, ktory spelnia pewne kryteira dlugosci itp, bedzie dopuszczony
 • JC

  #131 | JC

  2008-02-25 19:42:39

  PGS = och ach ech! Nic tylko NAJ druzyna w Polsce i na swiecie! Zejdz na ziemie, bez dywizji cs'a naprawde jestescie srednim multigamingiem (patrzac nawet na dywizje wc3 i fify)
 • FervenT

  #132 | FervenT

  2008-02-25 19:46:26

  patrzac na tytul i tresc zawarta w tym felietonie, zaczynam sie zastanawiac, gdzie rzeczywiscie sa te pieniadze, ktore Na konto organizacji wciąż wpływają pieniądze wygrane jeszcze w barwach PGS. Gracze nie chcą mówić, boją się bowiem o swoje nagrody. czyli bardzo prostym tokiem rozumowania, PGS nie chce wyplacic zaleglych pieniedzy graczom, ktore wygrali i ktore sie im naturalnie naleza tak?

  chyba uswiadomienie tego mial na celu ten caly text...
 • j3sh

  #133 | j3sh

  2008-02-25 19:56:39

  : DDD
 • r0dh0s

  #134 | qwe

  2008-02-25 20:01:38

  Art taki trochę wyssany z palca , ale niektórym może teraz przybliżyć trochę prawdy więc ok , ale tłumaczenie go i wysyłanie zagranice to już przesada bo sami sramy we własny koryto :| Polskie firmy nie mają pieniędzy na inwestowanie dużych sum , to teraz jak to się rozejdzie i przy nawiązywaniu współpracy , może ktoś przecież pomyśleć po co inwestować w polski zespół skoro niby kradną tam nasze pieniądze zamiast inwestować i mieć z tego zysk ? Próbujecie sobie oglądalność podbić kosztem innych :/
 • Krisiun

  #135 | Krisiun

  2008-02-25 20:04:33

  Fakt, tłumaczenie i rozesłanie to przesada. Mówię to ja, człowiek z esp.pl :P
 • Peke

  #136 | Peke

  2008-02-25 20:06:59

  a ja nie wiem co mam o tym myśleć...byc może to jest prawdą i ktoś chce pokazać jak jest naprawdę...tylko PGS broni się od prawdy...albo to jest kłamstwo które nie wiem co by miało na celu zrobić...chyba że tylko oczernić PGS

  wypowiedź autora fajnie się czytało;p mi osobiście wygląda to na prawdę bo gdzieś słowa jednego człowieka związanego z e-sportem pokrywają się z tym tekstem...więc przypuszczalnie to może być prawda
 • shak

  #137 | shak

  2008-02-25 20:10:33

  Zgadzam się z opiniami że nie można traktować felietonu na łamach wydawnictwa jako prywatną opinie autora, od tego są blogi. Czy wyobrażacie sobie że red. naczelny jakiegoś wielkiego pisma na pierwszej stronie gazety publikuje sobie taki materiał i podpisuje że to jego prywatne zdanie... raczej nie. Tekst ten byłby znacznie bardziej wartościowy jeśli autor pokusiłby się aby poznać tą sprawę od zarządu PGS i opublikowałby ich wersję...
  Mnie jako czytelnikowi się podobało, choć mogło być bardziej profesjonalnie.
 • samolot

  #138 | Krolewicz

  2008-02-25 20:12:32

  to nie był mój pomysł (tłumaczenie), zresztą na żadnej stronie go nie widziałem
 • spec_u

  #139 | spec_u

  2008-02-25 20:28:13

  duży [+], dobry tekst i dużo wyjasnia a co anjciekawsze wkoncu sie dowiedzielismy ile płacą w PGS'ie ;- DDD

  Btw oto moja teoria spiskowa:

  - PGS.CS generował największe przychody to oczywiste ale i najwieksze koszty (wkoncu to jedyna dywizja znana i podziwnia na całym swiecie, Chris okej znany jest ale tylko an scenie NFS, nie mwiac juz o wilkosci sceny CS vs. NFS ;- DDD).

  więc

  - PGS myśli CSowcy zdobyli dla nas wszystko co sie dało do rozwoju naszego multiklanu ( pozyskanie takich sponsorów jak np. Pokerstrategy.com było by możliwe bez sukcesów CSowców... ?),

  wiec

  - pozbywamy sie tych co generują koszty a wtedy wiecej kasy zopstaje w kieszeni :D

  Btw czy jakas inna dywizja była na jakims LANie w ostatnim roku z kase PGS ? ;- )))
 • fokuzo

  #140 | fokuzo

  2008-02-25 20:52:36

  Kurcze. Od zawsze było tak, że ten kto jest na szczycie jest smarowany. Nie czytacie pudelka?
 • reurion

  #141 | .reru

  2008-02-25 21:02:43

  hmmm co do mmv to te praktyki są już znane co do PGS hmm to sprostowanie imo nic nie wyjaśnia
 • reaktiv

  #142 | reaktiv

  2008-02-25 21:04:26

  PO i PiS....

  ...oj sory, maly blad... esp.pl i pgs -.-

  Jak przeczytalem te "nowinki" tu i na pgs to przychodzi mi jedno, swietne by sie nadawali do polityki...
 • majan

  #143 | /foczker

  2008-02-25 21:08:52

  Do więzienia kryminalistów wysłać!
 • makeer

  #144 | maker ` JAJkz

  2008-02-25 21:23:10

  Hmm... może napiszcie jakie macie "ptaszki" jeszcze bo to na czasie teraz jest... ;)
 • makeer

  #145 | maker ` JAJkz

  2008-02-25 21:35:47

  Pawlak i Kargul ^^ Tom i Jerry ^^ Wilk i zając ^^
 • sh4X

  #146 | sdfafdadsgasdgasdg

  2008-02-25 21:41:39

  PGS i eSports.pl :)
 • MASTER-K

  #147 | MASTER-K

  2008-02-25 21:45:51

  a ja z innej beczki... Gdzie są pieniądze za las?może tak powinien brzmieć tytuł :D
 • makeer

  #148 | maker ` JAJkz

  2008-02-25 21:48:24

  Generalnie to jakis absurd jest ta cala sytuacja. Jedna i druga strona sie nie popisala. Juz nie mowiac o tym co guandi opublikowal. Ty sie szanuj czlowieku, a nie zachowujesz sie jak "medialna dziwka", ze robisz co kaza. Jak bedziesz musial opublikowac scenariusz do pornola to tez sie pod tym podpiszesz? Takie to sprostowanie co z malucha samochod, niby jest ale rowerem wyprzedzisz... Nie wspominajac juz nic o oczernianiu haya... ;s
  Czy Wy tam mieliscie szkole pod gorke i zawsze pod wiatr?

  Jezeli guandi zaczniesz sie czepiac mojej pisowni badz stylistyki to z gory mowie, ze zasmieje Ci sie w twarz...

  Ksiaze... Jesli uwazasz, ze to co napisales jest prawda to ok, masz prawo publikowac co chcesz (bez przesady oczywiscie), to na co pozwoli serwis, bo generalnie sam sie pod tym podpisujesz. Jesli sklamales, biada Ci.

  Tekst jest ok, dobrze sie czyta. Mnie akurat malo to obchodzi co tam robia. Czy pluja i lapia cz tez rozbieraja sie i pilnuja rzeczy. Mam tylko zal do nich za chlopakow z cs'a (nie mam sie zamiaru dzielic przemyslaniami dlaczego bo nie widze sensu). Takie moje prawo.

  Podsumowujac trzymajmy sie ramy...

  ... cos mi mowi, ze to dopiero poczatek ;)
 • Wyrocznia

  #149 | [z]

  2008-02-25 22:04:40

  Twoja stara kradnie piniondze z PGS'u!
 • soviet

  #150 | soviet_

  2008-02-25 22:11:37

  Muahahahah [+] :D:D:D chociaż jeden komentarz, który warto było przeczytać :))))
 • makeer

  #151 | maker ` JAJkz

  2008-02-25 22:11:55

  ... napisala sprostowanie PGS'u...
 • r0dh0s

  #152 | qwe

  2008-02-25 22:12:39

  No i oby nigdzie się nie ukazało , nie ważne kto;-) po prostu eSp.pl
 • boro71

  #154 | pr00

  2008-02-25 22:16:50

  twoja stara gra w ca na vq3
 • LaM

  #155 | OMAJGAT

  2008-02-25 22:31:42

  Oo nowobogacki zlodziej potransformacyjny ?
 • JamJestZuras

  #156 | jarasu

  2008-02-25 22:32:35

  Byla sobie krowka.
  Obok krowki byla owca, owca chciala opisac wewnetrzne rozterki krowki, bo krowka stala sie kims takim znanym na lace, wiec byla medialna i nikogo nie dziwilo pisanie o jej sprawach.

  Owca..
  Poszla do zajaca.
  Poszla do zaby.
  Poszla do jelenia, sarny, wilka, niedzwiedza.
  Poszla do qrwa kazdego procz krowki ;)

  Krowka o swojej rozterce nie musi mowic wygodnie zaslaniajac sie umowami(...)
  Tak by to napisali bracia Grimm.

  Problem w tym, ze owca najchetniej wsadzila by pastucha pod pradem prosto w dupsko krowy i na odwrot ;d

 • andrzejq

  #157 | platinium

  2008-02-25 22:32:43

  cwiru c czystej przyzwoitości zamknąłbyś temat albo usunął ten tekst. To taki brutalny policzek w dodatku niedający możliwości odgryzienia się. Jestem bezstronny i mimo faktu, że artykuł jest bardzo dobry to ujawnia fakt/kłamstwa, nieważne co, ważne, że to nie powinno być publikowane. Planujecie przepraszam tak głęboko wgryźć im się w dupsko żeby wogóle się wycofali z działalności?
 • LaM

  #158 | OMAJGAT

  2008-02-25 22:43:46

  Lmao porownywanie esports.pl do szmatlawego wp.pl gdzie na 1 stronie jest news typu "Doda pokazala cycki" albo "Paris Hilton dala dupy o poranku" > alll

  Dla mnie ten news to byla 1 wielka zenua ;[
 • LaM

  #159 | OMAJGAT

  2008-02-25 22:48:27

  A ja dotykalem Jacka !!
 • makeer

  #160 | maker ` JAJkz

  2008-02-25 22:56:54

  Jeśli jest prawdą to, wręcz, bardzo dobrze że o tym piszą. Jeśli natomiast kłamstwem, wstyd i hańba plus publiczne przeprosiny.

  Nie widzę przyczyny, dla której nie mieliby o tym pisać w przypadku oparcia tego artykułu faktami. Jeśli się mylę to mnie oświećcie, widocznie głupi jestem (co może być akurat "faktem autentycznym" choć wolałbym, aby to był "nieprawdziwy fakt" ;>)
 • Krypton

  #161 | Krypton

  2008-02-25 23:11:05

  A ja uwazam, ze dziennikarstwo nie moze bac sie sporow z kimkolwiek - jesli autor ma chec napisania takiej kolumny to powinien to robic. Mozna przeciez obnazyc PGS. Niech sie obraza, co z tego?
 • andrzejq

  #162 | platinium

  2008-02-25 23:19:31

  Tak tylko, że w przypadku szanującego się serwisu traktującego o esporcie artykuły tego typu z samego początku powinny być odsuwane. Dlaczego? A no choćby dlatego, że raz z czystej przyzwoitości na konkurencję się nie najeżdża. Dwa ujawnianie takich faktów/domysłów mija się z celem. Widzisz ktoś genialnie napisał na PGS, że przecież kluby piłkarskie ujawniają swój budżet. Owszem ujawniają budżet, którym aktualnie dysponują na np. kupno piłkarzy. Nikt nie ujawnia Ci np. na jaką sumę ma podpisany kontrakt z takimi markami jak Puma/Nike/Reebok. Tego nie wolno im ujawniać, a tym bardziej robić tego konkurencji. Fakt faktem jak już mówiłem artykuł językowo jest doskonały co nie zmienia faktu, że tak na dobrą sprawę nikt wglądu w ich zarobki/umowy nie ma, więc pisanie takich bzdur w artykule jest conajmniej żałosne.
 • ezekiel

  #163 | gamp

  2008-02-25 23:28:05

  zabieg upodabniania sie do gazety fakt jest celowy ? bo autorowi felietonu wyszlo to wzorowo...
 • Dodawanie komentarzy dostępne jest jedynie dla zalogowanych użytkowników.
  Jeżeli nie jesteś jeszcze użytkownikiem eSports.pl, możesz się zarejestrować tutaj.
Komentarze pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu eSports.pl oraz serwisów pokrewnych, który nie ponosi odpowiedzialności za treść opublikowanych opinii. Jeżeli którykolwiek z postów łamie zasady, zawiadom o tym redakcję eSports.pl.
Dołącz do redakcji portalu eSports.pl!

Ostatnio publikowane

Napisz do redakcji

W tej chwili żaden z naszych redaktorów nie jest zalogowany.

Ostatnie komentarze

Ostatnio na forum

Statystyki Online

3276 gości

0 użytkowników

0 adminów

Ranking Użytkowników

WynikiAnkieta

Co było dla Ciebie największym zaskoczeniem podczas WCG Polska?

 1. 0%

  Słaba postawa Fear Factory

 2. 0%

  Dobra gra UF Gaming

 3. 14%

  Tłumy widzów na sali kinowej

 4. 14%

  Mało miejsca

 5. 71%

  Nie byłem i nie interesuje mnie to

Nasi partnerzy

 • Shooters.pl
 • Cybersport

Wszelkie prawa zastrzeżone (C) eSports.pl 2003-2024

Publikowanie materiałów tylko za zgodą autorów.

Wybierz kategorie