Stowarzyszenia Esportowe?

Dostosuj

Autor Wiadomość
VIP
kai

2006-06-08 22:35:18

no i zonk ;)

__

VIP
Pajda

2006-06-09 03:20:33

Sponsorzy zbiorowo niech sobie daja wiecej na zwiazek albo fundusz.
Tymczasem jako stowarzyszenia dzialaja pojedyncze druzyny ew. kluby sportowe bo je takze sie rejestruje jako stowarzyszenia chyba ;)

__

VIP
Pajda

2006-06-09 03:22:46

Surprise - wiekszosc powaznych multiklanow od dawna nawet jesli nie ma statusu stowarzyszenia to jest podpieta pod jakas firme co pozwala na zawieranie umow i powazne rozmowy.

__

VIP
Pajda

2006-06-09 03:25:33

Tia 15 osob i one czy komitet zalozycielski musza byc pelnoletnie, nie tylko jedna zakladajaca osoba. Co do pozwolen rodzicow nie wiem, ale to raczej nie problem.
Rejestracja oczywiscie w KRS jest i czeka sie do 3 miechow + 3tyg na odwolanie, przy czym jeszcze po tym starosta musi podpisac i byc ogloszone.
Sprawozdania to imo najmniejszy problem, ludzie zwykle zaczynaja sie denerwowac jak pada haslo "siedziba" ;)

__

Użytkownik
[PAO]_KUBA_[PL]

2006-06-09 06:49:17

czepiasz sie, ciekawe czemu? zwal jak zwal lepiej jest dzialac w grupie niz samemu

__

Użytkownik
[PAO]_KUBA_[PL]

2006-06-09 06:50:23

ciekawe o ktorej wiekszosci mowisz? moglbys wymienic ta wiekszosc (uwielbiam te uogolnianie) bo jakos slyszalemn narzekania sponsorow ze wlasnie tego niema :]

__

Użytkownik
Rzeźnik

2006-06-09 10:02:23

aj i tu się zaczynają schody :]

__

Użytkownik
apiSS

2006-06-09 12:59:51

Temat był już poruszany na łamach esports.pl wielokrotnie.
Zainteresowanych odsyłam m.in. do [url=http://www.esports.pl/?id=post&post_id=1879203950]tego tekstu.[/url]

__

Użytkownik
[PAO]_KUBA_[PL]

2006-06-09 13:14:30

Dokladnie, co swiadczy tylko o tym ze nie tylko jest aktualny a wrecz potrzebny, przynajmniej tak uwazam. No i przez rok czasu wielu ludzi mogło dojrzec do takich przedsięwzięć... Mimo wszystko i tak widze słabe zainteresowanie jednoczeniem sie w wieksze grupy, a szkoda bo kto wie czy nawet nie znalazłyby się jakieś europejskie fundusze :/ których jest pełno na różne inicjatywy.

__

VIP
Pajda

2006-06-09 13:27:09

Podejrzewam Pentagram, Wilda (stowarzyszenie), FF (na zyczenie sponsora w kazdej chwili moga).
Reszta sie nie liczy ;)
Voodoo ma zakladac stowarzyszenie tez, a Simplus nie wiem, pewnie nie ma nic.

Swoja droga ciekaw jestem czy ci sponsorzy kogos pytali w ogole o ten temat, czy tylko tak sobie narzekaja bo nikt taki sie nie zglosil odrazu to podkreslajac.

__

VIP
Pajda

2006-06-09 13:37:39

Nie jak zwal tak zwal. Kazda z tych organizacji zaklada sie inaczej i ma spelniac inne cele. Zwiazek jako ze reprezentuje interesy calej sceny, moglby nawiazywac kontakty i pozyskiwac fundusze na jej organizacje czyli np. imprezy, servery, wsparcie roznych inicjatyw itd. Natomiast druzyny indywidualnie pod szyldami stowarzyszen pozyskuja sponsora dla siebie i tylko siebie bo na tym im zalezy i potrzebuja osobowosci prawnej pod katem wlasnej dzialalnosci. W ogole ze tak ujme w pale mi sie nie miesci ;) jak dzialalo by wspolne stowarzyszenie kilku druzyn pod katem sponsorow. Ciekaw jestem czy jaka kolwiek lepsza druzyna z realnymi szansami na sponsora by do czegos takiego przystapila. Racje bytu mialo by tylko stowarzyszenie lub fundusz, ktorych celem byla by promocja mniej znanych druzyn bedacych ich czlonkami (lub tez nie jesli miala by byc ponad czasowa i pewna neutralna), oraz ewentualne dofinansowywanie ze zebranych funduszy wybitnych jednostek (np. umozliwienie wyjazdu Scoobiemu na Quakecon w Q2, bo wszyscy mozemy zalowac ze sie tam nie pojawil). Chociaz i tak obawiam sie, ze jesli by nie znalazla sie silna niezalezna osobowosc prowadzaca to by byl w naszych warunkach burdel i wszystko by sie posypalo w koncu.

__

Użytkownik
[PAO]_KUBA_[PL]

2006-06-09 14:25:26

Nie podchodz do tego jakbys to mial jutro zakładac i czepiasz sie szczegolow, nie wiem dlaczego wogole, tylko potraktuj to jako luzna forme wymiany zdan na temat jak to zrobic - to ze tobie sie w glowie nie miesci jak moze kilka multiklanow razem byc pod jednym stowarzyszeniem to nie znaczy ze to nie mozliwe, przeciez chodzi o papierek ktory trzeba wystawic komus a pieniadze przechodza z reki sponsora do reki druzyny... rozlicza sie kazy procentowo z tego co dostal, poco utrudniasz i komplikujesz niepotrzebnie straszac jakie to jest trudne i jakie to ciezkie do wykonania w warunkach naszych - skup sie na tym czym bedzie polski esport jezeli nie zaczna sie tworzyc rozne taki grupy

Co do sponsorow tak nazekali na ogromna ilosc maili z prosba o dofinansowanie a w zamian nie moga dostac zadnego papierka... pomine fakt ze wiekszosc z tych maili byla tak nie profesjonalna ze po kilku cytatach brzuch bolał mnie od smiechu, jak glupi ludzie sa i to jeszcze okazuja to w mailach o sponsoring, matko.

My sie mozemy tutaj spierac wymieniac poglady ale zainteresowanie tym ze strony czolowki polskije i tak jest znikome, a kto inny moze pociagnac esport do przodu jak nie ci ktorzy sa na jego szczycie... ?

__

VIP
Pajda

2006-06-09 19:14:47

Ja bym chetnie zapytal potencjalnych sponsorow, czemu w momencie gdy dostana porzadne fachowe pismo w wiekszosci przypadkow nie odpowiadaja na nie.

Wracajac do tematu jednego stowarzyszenia dla wszystkich. Jak sobie wyobrazasz, ze pewna grupa osob, ktora w koncu naturalnie reprezentuje tez czyjes/swoje wlasne interesy, bedzie obiektywnie reprezentowac i operowac na korzysc innych w tym zarowno konkurencji jak i mniej liczacych sie. Sorry, ale z cala moja dobrocia serca jesli mam juz 9 sponsorow dla mojej druzyny i zglasza sie do mnie jeszcze jeden wielki to ja go nie oddam, a zabiore tylko i wylacznie dla siebie. Szkoda mi, ze klan B nie wysle swojej druzyny do stanow na lan, ale jesli dzieki temu ja moge wyslac wiecej ludzi od siebie to nie moj problem. Po co ma 10 druzyn dostac po karcie graficznej jak moja moze dostac wszystkie 10. Brutalne, ale prawdziwe. Kazdy sobie rzepke skrobie.

Zreszta potencjalnego sponsora tez bardziej powinno interesowac wsparcie ograniczonej liczby druzyn. Taka firma ma miec swoja druzyne, ta ma odnosic sukcesy tak zeby mozna sie nia bylo pochwalic. Teraz co im przyjdzie ze sponsorowania calej grupy druzyn ? Wszystkie ich beda reprezentowac bardziej niz tylko bannerek na stronie ? No i jaki cel jest w tym, ze wszystkie druzyny lub duza ich grupa by reprezentowaly jedne barwy ? Reklamowo malo uzyteczne. Firma laduje, albo w konkretna druzyny, albo w sam turniej.

Pomijajac fakt, ze istnienie takiego stowarzyszenia nie ulatwilo by tworzenia zwiazku, a ten biorac pod uwage realny rozwoj gamingu na swiecie jest wazniejszy. Tak jak mowilem indywidualne stowarzyszenia jako indywidualne druzyny, zwiazek jako podstawa organizacji i promocji, dodatkowe stowarzyszenia/fundusze na promocje i wsparcie reprezentacyjne potrzebujacych. Do tego zwiazek zawodowy jako glos zawodnikow i mamy obraz jak to wszystko w ideale powinno wygladac.


Bardziej bezposrednio wypowiem sie tak - Fear Factory ATI ma na sercu rozwoj polskiego esportu, stara się dogłębnie rozważać wszystkie możliwości i popierać pozytywne inicjatywy, jednocześnie nie jest zainteresowane tworzeniem ani uczestnictwem w takim stowarzyszeniu.


ps. trzeba do wszystkiego powaznie podchodzic jezeli ma sie to realnie udac, a nie skonczyc na "przytakneli i poszli na wodke", albo zatrzymaniu przy pierwszej przeszkodzie.

__

Użytkownik
vh

2006-06-09 21:16:00

dlaczego warto zeby klan instniał jako stowarzyszenie, powiedziano.
Organizujac lan w NT strasznie duzo rzeczy trzeba bylo "na gębę" miec ustalonych, przez co zamiast 500 zł od firmy (plus bułeczki, kto byl ten wie), dostalismy 200 z kieszeni własciela, bo nie bylo jak i czym pokwitowac. Ból jest, bo takich sytuacji było kilka.

Co do EU funduszy to da się to zrobic :), moj lanik dzialal pod haslem "blizej siebie, dalej od narkotykow" (pieniadze na pół z Unii, bo cała akcja była z niej dofinansowywana) bo byl impreza publiczna (bez udzialu alko/papieroskow) dla mlodziezy i po spełnieniu czegoś tam jeszcze dostaliśmy 1000 zł na koszta organizacyjne. Tu zrobilismy trik, bo miasto "okazalo" sie byc współorganizatorem, więc mozna było conieco "na burmistrza" podpisywac. Tyle, że nie wszystko.
Z tego co pamiętam, to EU lubi wspierac inicjatywy młodych, ale trzeba tu porobic wszelakie biznesplany, miec siedzibe itp.

__

Użytkownik
[PAO]_KUBA_[PL]

2006-06-09 23:11:56

za duzo politykujesz... wydaje mi sie ze te srodowisko ludzi nie ma nic wspolnego z wszechobecna korupcja i spokojnie moze sie dogadac i stworzyc fundamenty pod przyszly profesjonalny zwiazek sportow elektronicznych.

Jezeli bedziemy myslec przez pryzmat kazdy sobie rzepke skrobie to daleko nie zajdziemy poza indywidualnymi sukcesami druzyn... ale czy nie warto czasem pomyslec o stworzeniu warunkow pod rozwoj przyszlych graczy? Ja rozumiem ze wazne jest aby cos z tego miec teraz. Jednoczesnie niczemu nie szkodzi zrobić kilka krokow dalej, przeciez tak wlasnie powstawaly esports.pl oraz wszystkie inne wazne dla swiatka polskiego eSportu rzeczy.

__

VIP
Pajda

2006-06-09 23:43:18

To nie politykowanie, takie sa realia. Kazdy ci probuje wbic noz w plecy, a gdy jestes dobry i fer to spodziewaj sie nadchodzacych kopow :P

Dogadac sie problemow nie widze, ale pomiedzy stowarzyszeniami w kwestii powolania i dzialania zwiazku. W przedstawionym wczesniej przezemnie schemacie wszystko jest zawarte i tak to zwykle wyglada. Miejsca dla stowarzyszenia dzialajacego tak jak bys chcial nie widze. Brak zainteresowania ze strony czolowych druzyn wydaje sie to tylko potwierdzac.

Zreszta chyba w zadnym sporcie / grze na swiecie, nie istnieje cos takiego.

__

Użytkownik
[PAO]_KUBA_[PL]

2006-06-10 00:09:25

ty chyba zbyt doslownie odbierasz wszystko co sie pisze mowie o idei na przykladzie chociazby stowarzyszenia/firmy itd... no ale jak sam powiedziales FF.ATI najwidoczniej nie jest zainteresowane rozwojem calego esportu tylko rozwojem na wlasna reke...

zastanawiam sie jak daleko mozna zajsc samemu a jak daleko razem?

__

VIP
Pajda

2006-06-10 13:18:09

Fear Factory ATI jest jak najbardziej zainteresowane rozwojem calego esportu i chetnie popiera dobre inicjatywy, ale w zwiazku z nasza znajomoscia rynku i doswiadczeniem, przedstawiona przez Ciebie koncepcja byla by bledem zarowno z punktu widzenia indywidualnego, jak i ogolu esportu. Nie mozemy poprzec czegos w co nie wierzymy, szczegolnie ze moglo by to przyniesc szkody.

__

Użytkownik
marlboro

2006-06-10 14:58:34

Zobaczyłem że temat wywołał niemałe poruszenie dlatego postanowiłem że co nieco sprostuję bo padały tu czasem nie do końca trafne informacje.

1. Do założenia stowarzyszenia potrzeba co najmniej 15 osób.
2. Idea stowarzyszenia zakłada że można otrzymywać różne zapisy, datki itp. dofinansowania.
3. Nie ma się co denerwować jak pada hasło "siedziba". Siedzibą stowarzyszenia może być nawet mieszkanie którejś z osób, byleby taka informacja była zamieszczona w protokole zebrania.
4. Tak naprawdę największym kosztem jest uzyskanie przez każdego z członków komitetu założycielskiego notarialnie poświadczonego podpisu. Taka usługa kosztuje u notariusza maksimum 20 zł (vide rozpoządzenie dotyczące maksymalnych stawek notarialnych). Można też poświadczyć swój podpis przed sądem ale w praktyce jest to bardzo ciężkie, ze względu na kolejki ;]. Jeśli stowarzyszenie nie zamierza się rejestrować równocześnie jako przedsiębiorca (koszt 400 złotych) to sama rejestracja stowarzyszenia jest zwolniona z opłat.
5. Termin na załatwienie sprawy w sądzie rejestrowym wynosi z tego co pamiętam 1 miesiąc. Jeśli wniosek zawiera braki formalne, zostaje przez sąd zwrócony w celu ich uzupełnienia (przy czym sąd nie musi wskazać jakie są błędy bądź uchybienia, zależy to od jego dobrej woli).
6. Co do małoletnich poniżej 18 roku to potrzebna jest tu zgoda przedstawiciela ustawowego małoletniego. Tej ostatniej sprawy nie pamiętam jak jest dokładnie uregulowana więc musiałbym spojrzeć.

Sam pomysł stowarzyszeń gamingowych - całkiem fajna rzecz. Zniknąłby problem zwrotu kosztów przez sponsorów za wyjazdy, turnieje itp.

__

Użytkownik
[PAO]_KUBA_[PL]

2006-06-10 18:08:22

co ty gadasz przecierz ja mowie zeby rozwijac sie i stowarzyszac razem w wieksze grupy, a ty czepiasz sie regulki jednej i jakos tak dziwnie zniechecasz innych... nie podaje konkretnego rozwiazania pod dyskusje tylko ogolnie caly temat i dopisuje sobie mozliwosci rozne! wyluzuj czlowieku

czlowieku poczytaj co ja pisze najpierw a potem pomysl i napisz

__

Użytkownik
[PAO]_KUBA_[PL]

2006-06-10 18:11:04

Sam pomysł stowarzyszeń gamingowych - całkiem fajna rzecz. Zniknąłby problem zwrotu kosztów przez sponsorów za wyjazdy, turnieje itp.

Dokladnie o tym mowie... ale niektorzy jakos negatywnie sa nastawieni do wspoldzialania, ehh

__

VIP
Pajda

2006-06-10 19:45:58

Ja mowie o konkretach bo jesli chce sie cos osiagnac to nie wystarczy rzucac ogolnych idei.
Pisales o dzialaniu kilku klanow pod wspolna bandera stowarzyszenia w celu umozliwienia wspolpracy ze sponsorami. Nie zmieniles podmiotu, w sumie ciezko wskazac w ogole jakies konkrety, innych propozycji tez, dlatego caly czas odnosze sie do tego faktu.

Jest to temat stosunkowo wazny, jestem gotow rozmawiac o nim powaznie, jednak nie rozwijasz go i wychodzi na monolog.

__

Użytkownik
[PAO]_KUBA_[PL]

2006-06-10 20:06:08

no jestes najmodrzejszy, wlasnie z powodu takich glupkow jak ja esport stoji w miejscu gdyby bylo wiecej takich jak Ty rozwijal by sie w predkosci conajmniej warp1.

__

VIP / Fotograf
PawelS

2006-06-11 15:37:05

Problem w tym, że stowarzyszenie musi prowadzić pełną księgowość, a takie usługi kosztują i to w dużej mierze jest najpoważniejszą przeszkodą. Oczywiście można zrobić to samemu, ale nie każdy się zna na księgowości.

__
Senior Pablo Escobar

Użytkownik
marlboro

2006-06-11 16:06:52

Czy ja wiem czy to aż taki duży problem? Jeśli już sponsor łoży na team, to najczęściej ma w swojej firmie z reguły kilka księgowych. Można się umówić że władze stowarzyszenia będą zbierać po prostu wszelkie faktury i rachunki i będą to przekazywać księgowym sponsora. Z pewnością nie będzie dla nich problemem prowadzenie uproszczonej księgowości w ramach sponsoringu ;]

__

VIP / Fotograf
PawelS

2006-06-11 16:16:29

Firma gdyby chciała to i mogła by podpisać umowę o dzieło czy też na zlecenie, albo po prostu umowę o pracę, ale w przypadku jej złamania można ścigać taką osobę tylko z powódzctwa cywilnego. Zresztą przy tego typu umowach, trzeba wywiązywać się z pewnych przymusowych kosztów (podatki, ZUS przy umowie o pracę, etc.), a i do tego dochodzą takie kwestie jak urlop i inne tego typu rzeczy ;).

Owszem, lepiej jest założyć firmę (osobowość prawna), albo przynajmniej działalność gospodarcza (osobowość cywilna), bo wtedy wszystkie te obowiązki spadają na Ciebie, a potencjalny sponsor nie ma w takim przypadku dodatkowych obowiązków :D.

Działalność gospodarcza jest o tyle dobra, że jeśli jesteś osobą uczącą się, to jesteś zwolniony z ZUS-u i płacisz tylko ubezpieczenie zdrowotne (do dwóch lat) no i oczywiście podatki (najczęściej ryczałt/karta podatkowa, książka przychodów i rozchodów - z tym każdy głupi sobie poradzi) i wtedy to wychodzi w okolicach 200-300 zł na miesiąc. Przy złamaniu umowy, mogą cię ścigać z powództwa cywilnego, więc w większości wypadków tego typu sprawy są umarzane z powodu "niskiej szkodliwości czynu", albo wyrok dotajesz w zawiasach - tak działają polskie sądy ;D.

Jeszcze pozostaje nam "firma", czyli najczęściej spółka cywilna (są jeszcze inne formy spółek). Tutaj najważniejszą sprawą jest kapitał, ale może on być w formie pomysłu, ale do tego potrzebny będzie prawnik, żeby to poświadczyć i spisać. Kolejną barierą jest oddany wspólnik, bo w przypadku tego typu spółek za wszystko odpowiada się własnym majątkiem, a jeśli się go nei posiada, to za to mogą zapłacić rodzice.

Najlepszym wyborem jeśli chodzi o firmę to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ale tutaj dla większości jest bariera nie do przebicia, czyli potrzebny majątek na założenie firmy w wysokości 50.000 zł, ale za to jak sama nazwa firmy mówi, nie odpowiadamy swoim majątkiem, jak np.: przy spółce cywilnej. Kolejnym bariera jest prowadzenei pełnej księgowości i koszty jednorazowe (czyli wpis do KRS-u, itd.)

Stowarzyszenie wydaje się być najlepszym rozwiązaniem, bo zyskujesz osobowość prawną, ale musisz mieć 15 osób, musisz prowadzić pełną księgowość i ponieść jednorazowe koszta (m.in. wpis do KRS-u, prawnik), które wyniosą cię około 500 zł. Dla wielu jest to potężna bariera. Przy sprawach sądowych już nie za bardzo można się ze wszystkiego wywinąć ;).

Najlepszym rozwiązaniem wydaje się być fundacja, bo jest ona zwolniona z kosztów sądowych, ale za to w gminie trzeba wykupić znaczek skarbowy ;>, nie mniej jednak koszty założenia są znacząco niższe, a i nie potrzebujemy też 15 osób, jak w przy stowarzyszeniu. Niestety też należy prowadzić pełną księgowość.

Aha i chyba najważniejsze, bo do każdego tego typu działalności (prócz gospodarczej, gdzie macie księgę przychodów i rozchodów) potrzebujecie komputera z orginalnym oprogramowaniem i programem finansowo-księgowym. O ile komputer z Pentium 166 Mhz i 32 Mhz ram-u i malutkim dyskiem twardym można kupić za groszę i zainstalować na nim stary, ale darmowy system operacyjny (np.: Windows 95 - darmowy od kilkudziesięciu miesięcy, albo DOS), to kupno oprogramowania do księgowości jest już poważnym wydatkiem. Trzeba pamiętać o tym, że firmy są o wiele częściej kontrolowane niż zwykli szaszy ludzie, którzy trzymają gigabajty muzyki i flimów na własny użytek, a niżeli firmy, które oprogramowanie wykosztują do celów komercyjnych.

Tak, więc nie jest to takie różowe, jakby się wydawało.

* Post ten miał na celu określić zarys zakładania tego typu działalności w celu pozyskania potencjalnego sponsora, informacje o tym, tak więc wiele rzeczy może nie być sprecyzowane. Zrobiłem tak, ponieważ watpię by większość przeczytała ten post w całości. Podziękowania dla tych, którzy wytrwali do końca ;).

__
Senior Pablo Escobar

PRO
sxl

2006-06-11 16:37:19

Kuba sprawdzałeś w ogóle wcześniej na czym polega stowrzyszenie? 12 osób kłocących się po 2 miesiącach o to kto będzie prezesem to wcale nie jest ciekawa perspektywa.
A wszystko inne (spółki itp.) wymagają już regularnych nakładów finansowych i konkretnego rozliczania się...

__

VIP
Pajda

2006-06-11 18:43:15

W sumie to tak :P

__

VIP
Pajda

2006-06-11 18:58:32

Od czerwca 2003 stowarzyszenia powinny byc zwolnione z oplat i tylko w momencie gdy stowarzyszenie chce prowadzic dzialalnosc gospodarcza sa koszty zwiazane z wpisem do rejestru przedsiebiorcow (1500zl lacznie z ogloszeniem w monitorze).
Natomiast obecne przepisy, ktore weszly w zycie w marcu 2006 (ustawa lipiec 2005) mialy zniesc bezplatna rejestracje fundacji w KRS.

edit:
Zreszta wszystko powinna wyjasnic aktualna ustawa (Dz.U. 167, 1398), tylko w tej chwili nie chce mi sie w nia wnikac.
http://www.abc.com.pl/serwis/du/2005/1398.htm

__

Użytkownik
[PAO]_KUBA_[PL]

2006-06-11 20:10:02

ej no ale cos zacos, ludzie kochani no nie da nikt nikomu czegos bez minimalnego wysilku, jezeli juz teraz ktos zaklada ze beda klutnie, to swiadczy faktycznie o jednym braku dojrzalosci polskiego esportu w stosunku do poziomu jaki jest na swiecie. Takze jakiekolwiek narzekanie ze u nas nie ma sponsorow nie ma sensu bo nie mozemy liczyc na te same pieniadze lub chociaz ich czesc nie dajac nic od siebie

NIKT NIE BEDZIE INWESTOWAL W KONKRETNYCH PIENIEDZY w taka sytuacje jaka jest teraz (obym sie mylil)

bolesne ale prawdziwe - multiklany z czolowki wiedza o czym mowie. Ja nie chce juz czytac o sukcesach i zyciu prywatnym roznych obcokrajowcow, chce poczytac o nas o polakach ktorzy maja te same warunki. Naprawde nie ma osob ktore powiedzialyby sobie "Bierzemy eSport w swoje rece?"

__

Użytkownik
[PAO]_KUBA_[PL]

2006-06-11 20:12:30

poprzez stowarzyszenie rozumiem jakakolwiek PRAWNĄ forme wspolpracy ludzi, boze skonczcie sie czepiac konkretnej nazwy tu chodzi o model/sposob na wyciagniecie pieniedzy od sponsorow.. boze kochany przeciwnicy jakich kolwiek inicjatyw zawsze znajda cos, zaraz beda sie czepiac bledow ortograficznych

swoja droga czytając [url=http://www.pspr.org.pl/statut.php]ten statut[/url] uwazam ze w zupelnosci stowarzyszeniewystarczyloby do funkcjonowania Polskiego Stowarzyszenia eSportowego, a moze ktos ma inne propozycje?

__

PRO
sxl

2006-06-11 23:59:35

Ale do kogo ty z tymi żalami uderzasz kuba, popatrzyłeś w ogóle? Dlaczego mi to mówisz?

Ja cię tylko uświadamiam, że stowarzyszenie zakłada się pół roku i potrzeba 12 członków (co za klan ma tylu dowodzących, w dodatku takich którzy nie będą się zmieniać?). Zaś wszelkie inne formy prawne są nierealne najczęściej dla grona 18to i 16to latków...

__

VIP
vader

2006-06-12 00:30:54

Proponuje zalozyc mafie gamingowa. Z gory mowie, ze w razie czego staję na jej czele (Ojciec chrzestny). Bedziemy zbierac haracze od niektorych firm, luzno zwiazanych z gamingiem (chociazby sklepy ze sprzetem dla graczy czy firmy sponsorujace imprezy). Pozniej polaczymy to z prostytucja i narkotykami - zysk gwarantowany :D. Koszt dzialan jest stosunkowo spory - skoro ma to byc mafia, wymagane jest bezprecedensowo parenascie garniturów BOSSa, spluwy, pałki, kastety itp. Oprocz tego limmo z duzym bagaznikiem na ewentualne zwłoki :))

Ogolnie to jestem za tym, o czym piszesz ale uwazam ze to jest sprawa graczy, którzy zajmuja górne miejsca w piramidzie polskiego gamingu, bo tylko im tak naprawde potrzebny jest sponsoring.

__

Użytkownik
marlboro

2006-06-12 00:56:57

sxl mocno wyolbrzymiłeś czas założenia stowarzyszenia. Przeprowadzenie zebrania założycielskiego, podpisanie protokołów, list obecności itp. dokumentów można nawet na upartego przeprowadzić w jeden dzień; ale ok, nawet policzmy że tydzień. Rozpatywanie wniosku o rejestrację trwa w KRS miesiąc. Czyli przy dobrej organizacji rejestracja to najwyżej kwestia 1-2 miesięcy.

Poza tym co to za problem ze zdobyciem 15 (a nie 12) członków stowarzyszenia? Nie ukrywajmy że celem takich gamingowych stowarzyszeń nie jest raczej to by ludzie spotykali się przy kawie/herbacie/mocniejszych procentach, gadali ze sobą i kłócili się kto ma być przewodniczącym na kolejne 2 lata. Możesz sobie nawet wziąć swoich znajomych nie związanych na codzień z graniem. Nie ukrywajmy że sponsorzy właśnie dlatego proszą graczy o zakładanie stowarzyszeń bo :

- jest to najprostsza, najszybsza i najtańsza w założeniu forma prawnego zrzeszenia się,
- daje możliwość przelewania środków na konto stowarzyszenia, dzięki czemu znikają problemy z księgowaniem zwrotów za turnieje i inne wydatki,
- sponsorów już raczej nie obchodzi czy podchodzicie do stowarzyszenia jako furtki do zdobywania dotacji czy jako jakiejś organizacji z górnolotnymi celami. Dla nich jest najważniejszy sam fakt, że team ma osobowość prawną i jest gdzie kasę przelewać. Nie monitorują wyborów przewodniczących, celów zawartych w statucie itp. Dla nich równie dobrze mógłbyś mieć w stowarzyszeniu 15 osób z czego 10 to Twoi znajomi ze studiów/osiedla itp, a resztę mogą stanowić gracze.

Natomiast na pewno poważniej trzeba byłoby podejść do tematu, gdyby tworzyło się stowarzyszenie na wzór tego które powstało np. w Szwecji, gdzie organizacja gamingowa przybrała postać prawną.

__

VIP
Pajda

2006-06-12 03:23:45

W praktyce moze zwykle i miesiac, przy czym afaik maks sad czas ma nawet trzy. W dodatku trzeba czekac potem jeszcze trzy tygodnie gdyby ktos chcial sie odwolac.

__

Użytkownik
[PAO]_KUBA_[PL]

2006-06-12 10:11:37

nie zale ale kompletnie nie rozumiem podejscia anty stowarzyszania sie, co to za problem nawet jkaby to bylo 6 miesiecy? oczywiscie mzoe byc tak ze klan nie bedzie mial 12 stalych czlonkow, dlatego zastanawialem sie nad polaczeniem sil w kilka klanow - tutaj chodzi jak slusznie zauwazyl marlboro o sam fakt gdzie sponsorzy beda mogli przelewac pieniadze i bedzie to instytucja prawna... i tyle bez zadnych filozofii zebran, kombinowania itd itp

jasne potem moze sie taki twor zamienic w cos co bedzie sila napedowa polskiego gamingu ale powoli. Nie ma co z gory zakladac ze sie nie uda tylko szukac w swoich srodowiskach ludzi ktorzy sa zdolni poprowadzic wszystko tak aby bylo wiecej turnieji aby sponsorzy i spolecznosci mogly im ufac przekazujac srodki finansowe

__

Użytkownik
[PAO]_KUBA_[PL]

2006-06-12 10:14:19

no i co te nawet 3 miesiace w praktyce sa taka graniaca ktorej nie mozna przekraczac nie da sie przekraczac i wogole zniechecaja i uniemozliwiaja rozwoj gamingu :]?

Teraz wiem napewno ze ty nie moglbys byc w jakiejkolwiek organizacji promujacej cokolwiek z twoim zapalem i podejsciem do spraw. Niektore procesy trwaja latami a ciebie zniecheca roznica 2 miesiecy. :] Gratuluje

__

Użytkownik
marlboro

2006-06-12 11:39:11

Rzeczywiście, są trzy miesiące, trochę się ciachnąłem. Tyle że w ustawie jest zapisane że sąd ma obowiązek załatwić sprawę niezwłocznie,czyli po prostu bez zbędnej zwłoki.
W tym momencie najlepiej odwołać się do orzecznictwa. W wielu podobnych zwrotach rozumie się przez to termin 14 dni. W tym przypadku wydaje mi się że to by było stanowczo za krótko, no ale miesiąc to odpowiedni termin ;]

__

VIP
Pajda

2006-06-12 13:19:49

A ja gratuluje wyciagania wnioskow z powietrza podczas gdy ktos czegos nie powiedzial. Tak sie sklada, ze uczestnicze w przygotowaniu pewnego stowarzyszenia, oraz jestem jednym z pierwszych propagatorow powolania zwiazku.

Ale przeciez jest lepiej plesc trzy po trzy bo ktos smial skrytykowac pomysl o wieloklanowym stowarzyszeniu i taka osoba musi byc antyesportowa, to co ze ma wieksze doswiadczenie i znajomosc rynku :P

__

Użytkownik
[PAO]_KUBA_[PL]

2006-06-12 15:20:58

sluchaj ty stwarzasz problemy i marudzisz ciagle :] wiec oco ci chodzi nagle obracasz kota ogonem lol - jezeli tak bardzorrpzeszkadzaja ci te 3 miesiace to olej to i idz porzucaj sobie w darts i nie czytaj tego tematu lol

Zgrywasz jakiegos cwaniaka niewiadomo po co, nikt nie atakuje ciebie, nikt ci nie szkodzi, nikt sie do niczego nie wpieprza, a ty wyjerzdzasz że cos tam ci sie nie podob, ale walsciwie to niewiadomo co... Z jednej strony to nie pasuje z drugiej to chcesz sie posprzeczac mozemy dniami, kto mnie zna wie ze to uwielbiam ale nie poto napisalem temat zeby sie klucic tylko zeby zasygnalizowac problem ktorego najwyrazniej ty nie dostrzegasz

wogole czepiasz sie szczegolow itd podczas baaaardzo ogolnego tematu easy dude, i powiedz jasno o co ci chodzi

__

Dołącz do redakcji portalu eSports.pl!

Ostatnio publikowane

Napisz do redakcji

W tej chwili żaden z naszych redaktorów nie jest zalogowany.

Ostatnie komentarze

Ostatnio na forum

Statystyki Online

7095 gości

0 użytkowników

0 adminów

Ranking Użytkowników

WynikiAnkieta

Co było dla Ciebie największym zaskoczeniem podczas WCG Polska?

  1. 0%

    Słaba postawa Fear Factory

  2. 0%

    Dobra gra UF Gaming

  3. 14%

    Tłumy widzów na sali kinowej

  4. 14%

    Mało miejsca

  5. 71%

    Nie byłem i nie interesuje mnie to

Nasi partnerzy

  • Shooters.pl
  • Cybersport

Wszelkie prawa zastrzeżone (C) eSports.pl 2003-2024

Publikowanie materiałów tylko za zgodą autorów.

Wybierz kategorie