Tuning liska

Dostosuj

Tuning liska

FireFox bez wątpienia ma wiele walorów, którymi przewyższa swojego konkurenta Internet Explorera. Jednak FF także nie jest doskonały, gdyż domyślne ustawienia liska nie są dobrane w celu uzyskania najlepszej wydajności lecz mają na celu zapewnić najlepszą kompatybilność.

Zanim przystąpimy do podkręcenia paru śrubek liskowi warto podać początkującym użytkownikom namiary na FireFoxa. Główne opcje programu znajdziemy rozwijając kolejno Narzędzia -> Opcje.

Jednak większość zmian została ukryta są one tylko dostępne z zaawansowanego panelu konfiguracyjnego. Aby do niego się dostać wpisujemy w oknie adresu hide_dot.gifabout:config

i naciskamy enter.

1. Pierwsza śrubka -potokowanie, czyli FireFox jeszcze szybszy!

Strona internetowa składa się z przeróżnych elementów, między innymi z kodu HTML, elementów graficznych, obrazków i animacji Flash. Wczytując stronę przeglądarka ściąga poszczególne elementy pojedynczo, jeden po drugim -najpierw plik HTML, a dopiero potem pozostałe obiekty strony. Ten sposób wczytywania się stron www nazywa się przetwarzaniem sekwencyjnym. Tymczasem FF zapewnia technologie wczytywania stron, która nazywa się przetwarzaniem potokowym. Mówiąc prostym językiem ściąganie elementów witryny odbywa się grupowo, czyli kilka równocześnie.

Domyślnie funkcja potokowania jest wyłączona, aby ją włączyć musimy udać się do zaawansowanego panelu konfiguracyjnego (about:config) oraz wykonać następujące czynności:
 • Wpisz http w polu Filtr (wyszukaj).
 • Odnajdź wpis network.http.pipelining i network.http.proxy.pipelining. Wartość tych parametrów ustaw na true, w ten sposób włączyliśmy potokowanie.
 • Parametr network.http.pipelining.maxrequests określa maksymalną liczbę obiektów pobieranych równocześnie. Wpisujemy tutaj cyfrę 8 -jest to największa z możliwych wartości, wyższe liczby będą ignorowane.
 • Następnie podwyższamy wartość parametru network.http.request.timeout do poziomu 200, dzięki temu unikniemy zbyt wczesne przerwanie połączenia z serwerem podczas ściągania kilku obiektów równocześnie.

2. Druga śrubka -wyświetlanie witryny, czyli szybciej niż szybciej!

Każda przeglądarka, w przypadku strony internetowej, która składa się z wielu elementów graficznych, czeka aż odbierze parę składników, dopiero później je wyświetla na ekranie. Ma to swoje zalety i wady. Na pewno w ten sposób oszczędnie gospodarujemy zasobami swojego procesora, jednak wyświetlanie stron przedłuża się w znacznym stopniu. Jeśli posiadamy dość dobry komputer, to nie musimy się o nic martwić.

Gdy zastosujesz się do poniższej porady, każdy element strony będzie wyświetlany natychmiastowo po pobraniu. Dzięki temu będziemy mogli czytać oraz oglądać fragmenty strony zanim zostanie ściągnięta cała strona.
 • Wchodzimy do zaawansowanego panelu konfiguracyjnego.
 • W prawym górnym rogu, klikamy prawym przyciskiem myszy i postępujemy zgodnie z hide_dot.gifobrazkiem
  .
 • W polu nazwy nowego ustawienia wpisujemy nglayout.initialpart.delay a jako wartość tego pola podajemy cyfrę 0

3. Trzecia śrubka -protokół HTTP

FireFox pozwala dokładnie wyregulować protokół HTTP (Hypertext Transmission Protocl -steruje on przesyłaniem stron internetowych do przeglądarki). Jednak trzeba wykonywać poniższe czynności z rozwagą gdyż źle wprowadzone zmiany mogą wprowadzić zastój w transmiji danych lub pomijania niektórych elementów. Jeśli dysponujemy szybkim łączem to nie mamy o co się martwić.

 • Wyszukajmy wszytkie wpisy http
 • Odnajdź wpis network.http.max-connection i nadaj mu wartość 40
 • Parametr network.http.max-connection-per-server ustaw na 16, natomiast network.http.max-persistent-connections-per-server na 4

Jeżeli zauważysz jakąś niestabilność w wyświetlaniu stron internetowych przywróć domyślne ustawienia tych elementów.

4. Zarządzanie panelami oraz paskiem narzędzi

Jedną z największych zalet FireFoxa jest możliwość przeglądania kilku stron internetowych z jednego okna przeglądarki. Dzięki temu nasz procesor nie jest obciążony a my poruszamy się wygodnie między panelami nie zaśmiecając w ten sposób paska startu. Jednak często bywa tak, że na witrynach znajdują się odnośniki do innych stron, po kliknięciu na taki link strona otworzy nam się w nowym oknie. Nie jest to zbyt dobre rozwiązanie gdyż o niebo lepiej by było aby strona otwierała sie w nowym panelu a nie w nowym oknie. Z pomocą przychodzi nam dodatek Tabbrowser Preferences.

Udajemy się pod wskazany adres i klikamy na odnośnik instaluj. Otworzy nam się okno z informacją, iż sterownik nie ma podpisu cyfrowego (czasami pojawi się na gorze żółty pasek blokujący te okienko, ma on na celu bezpiecznie chronić nas przed instalacją wirusów oraz innych programów bez naszej zgody, aby pozwolić liskowi na instalację tego dodatku naciskamy "zezwól" i dodajemy tę witryne do stron zaufanych). Odczekujemy parę sekund i ponownie naciskamy instaluj. Dodatek zostanie ściągniety i zainstalowany po ponownym uruchomieniu liska. Od tej pory każda nowa stona będzie otwierana w nowym panelu. Więcej opcji nowo zainstalowanego rozszerzenia możemy ujrzeć udając się Narzędzia -> Opcje -> Tabbrowser

Gdy już uporaliśmy się z wyświetlaniem stron w jednym oknie, to zastanówmy się nad usprawnieniem naszych pasków narzędzi, które zapewnią nam o wiele lepszy komfort. Zanim dogrzebiemy sie do pewnych funkcji, z których korzystamy dość często warto je umieścić na swoim pasku narzędziowym.

W tym celu udajemy się do menu Widok -> Paski narzędzi -> Dostosuj. Następnie przeciągnij żądane przyciski z okna Dostosuj do dowolnego miejsca na pasku. Dopóki nie zamkniesz tego okna, możesz również przemieszczać inne elementy (przyciski i pola tekstowe) w obrębie pasków FireFoxa. Możesz także dodać swój własny pasek. Możliwości jest naprawdę wiele. Warto wspomnieć, że po zainstalowaniu jakiegoś rozszerzenia ikonka skrótu także pojawi się w oknie Dostosuj. Dzięki temu możemy dodać przycisk naszego rozszerzenia do hide_dot.gifpaska narzędziowego.


5. Bezpieczeństwo ponad wszystko!

Ostatnio w modzie stało się włamywanie przez przeglądarki internetowe. Hakerzy znaleźli masę sposobów by tylko obejrzeć zawartość naszego komputera. FireFox z reguły jest bardzo bezpieczną przeglądarką. Do dnia dzisiejszego znaleziono tylko jeden sposób na włamanie sie do naszego komputera za pośrednictwem liska. Dlatego trzeba podjąć odpowiednie kroki działania by haker nie miał żadnych szans.

Włamanie polegało na przepełnieniu bufora przeglądarki. Błąd został zlokalizowany przez niezależnego specjalistę, Toma Ferrisa. Przepełnienie bufora występowało podczas przetwarzania długich odnośników, zawierających w sobie myślniki. Aby uniknąć takiej sytuacji udajemy się do zaawansowanego panelu konfiguracyjnego i wykonujemy następujące czynności:
 • W pasku Filtr wpisujemy
  network.enableIDN
 • Następnie klikamy prawym na wyszukanym elemencie i wybieramy opcję przełącz


Można także ściągnąć gotową łatkę, która wykona powyższe czynności za nas.Wstęp | Tuning liska | Kanały RSS | Rozszerzenia | Ubranka dla liska -Motywy | Konfiguracja poczty | Inne programy

KomentarzeKomentarze

 • Dodawanie komentarzy dostępne jest jedynie dla zalogowanych użytkowników.
  Jeżeli nie jesteś jeszcze użytkownikiem eSports.pl, możesz się zarejestrować tutaj.
Komentarze pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu eSports.pl oraz serwisów pokrewnych, który nie ponosi odpowiedzialności za treść opublikowanych opinii. Jeżeli którykolwiek z postów łamie zasady, zawiadom o tym redakcję eSports.pl.
Dołącz do redakcji portalu eSports.pl!

Ostatnio publikowane

Napisz do redakcji

W tej chwili żaden z naszych redaktorów nie jest zalogowany.

Ostatnie komentarze

Ostatnio na forum

Statystyki Online

9587 gości

0 użytkowników

0 adminów

Ranking Użytkowników

WynikiAnkieta

Co było dla Ciebie największym zaskoczeniem podczas WCG Polska?

 1. 0%

  Słaba postawa Fear Factory

 2. 0%

  Dobra gra UF Gaming

 3. 14%

  Tłumy widzów na sali kinowej

 4. 14%

  Mało miejsca

 5. 71%

  Nie byłem i nie interesuje mnie to

Nasi partnerzy

 • Shooters.pl
 • Cybersport

Wszelkie prawa zastrzeżone (C) eSports.pl 2003-2022

Publikowanie materiałów tylko za zgodą autorów.