Monitor bezpieczny dla @_@

Dostosuj

  • 1
  • 2
Autor Wiadomość
Użytkownik
boro71

2008-05-03 23:31:46

HaY. Ostatnio zauważyłem, że prawie nic nie widzę :D Jest to spowodowane wielogodzinnym ślęczeniem przed komputerem. Zwracam się do Was drodzy koledzy i koleżanki (O_o) z prośbą o poradę w sprawie kupna nowego monitora LCD ;-D

Monitor powinien być bezpieczny dla oczu

Wielkość 17-22 cale.
Komputera używam do internetu i gier (q3, trackmania itp.), nie oglądam filmów.

Cena: do 900zł

Pozdrawiam \o/

P.S sorr za błędy ale jestem zbyt zmęczony żeby coś sensownego napisać :D

__
.

VIP
Shiro_4

2008-05-03 23:42:27

Nie istnieje cos takiego jak monitor bezpieczny dla oczu. Chcesz chronic wzrok to musisz ograniczyc czas spedzany przy kompie. Ewentualnie nawilzaj czesto oczy (sztuczne lzy, zele nawilzajace).

__

VIP
V!ct!M

2008-05-03 23:51:27

HP w2207h, jesli nie siedzisz plecami do okna
ew. Samsung 226BW lub W OSTATECZNOSCI iiyama E2201W

w tej cenie dobry tez jest HP LP1965 ale to raczej jakby zalezalo Ci na ogladaniu filmu i ogolnej jakosci obrazu. jest na matrycy PVA i jak wszystkie monitory *VA ma wiekszy czas reakcji i input laga

__

Użytkownik
dezCartezz

2008-05-04 00:50:11

Czesc boro!

Polecam ci monitor z amigi. Nie dosc ze twoj wzrok nie bedzie sie juz pogarszal, to nawet zacznie sie polepszac! I to jest szczera prawda.

__

Użytkownik
Forem

2008-05-04 01:27:30

Jeżeli faktycznie zacząłeś odczuwać dyskomfort w widzeniu i 'widzisz' to, że widzisz słabiej niż wcześniej to polecam 'zajrzeć' do okulisty, bo z wadą wzroku bez okularów tylko pogorszysz stan swojego wzroku, a no i zakup lcdka to dobry krok. ;D


EDIT
Ja pier*ole ale masło maślane, chyba jednak czas już spać.

__

Użytkownik
qwe

2008-05-04 03:25:58

siema, to pewnie od ksiazek, ja wzrok stracilem od 6 miesiecy sleczenia nad ksiazkami 2 klasie LO

przez 6 lat gralem 8h dziennie i wzrok byl ok
wystarczylo 6 miechow nad ksiazkami i nie potrafie odczywac 4 linijki od gory u okulisty :D
a i tak okularow nie nosze ;))
skusze sie chyba na soczewki calodobowe

__

VIP
j3sh

2008-05-04 09:56:54

Najpierw zajrzyj do okulisty czy nie masz wady wzroku. Jeżeli nawet nie będziesz miał to polecam kupić sobie okulary "zerówki" z filtrem anty refleksyjnym. Sam takich używam tylko ja niestety mam wadę wzroku ; P

__

Użytkownik
boro71

2008-05-04 10:30:45

ta chyba tylko jak będę przeglądał fotke.pl

__
.

Użytkownik
boro71

2008-05-04 10:32:20

LoL :D

Czy w Twoim poście jest zawarta ironia czy serio piszesz ? :D

__
.

ex-Redaktor
exilek

2008-05-04 11:02:46

a podobno te książki to takie dobro :D

__

Użytkownik
dezCartezz

2008-05-04 13:59:39

no od takiego monitora sie wzrok poprawia jelopie :D

__

Użytkownik
boro71

2008-05-04 14:17:35

to ze masz strita to nie moja wina :D

__
.

Użytkownik
varfare

2008-05-04 14:42:59

Monitor LCD>ALL. Od roku mam elcidi i jeszcze nie zmieniałem szkieł. Jeszcze za czasów ceerteka prawie co roku była wymiana szkieł na mocniejsze...

__

Użytkownik
dezCartezz

2008-05-04 15:00:43

nie musisz wierzyc :D

__

Użytkownik
qwe

2008-05-04 15:00:59

ksiazki to dobro tylko lepiej nie czytac ich po nocach :)
w sumie tylko w lato mozna sobie pozwolic na komfortowe czytanie ksiazek bo w reszte dni pogoda jest tak szara, ze trzeba czytac przy sztucznym swietle

__

Użytkownik
Pite

2008-05-04 15:43:14

Złota zasada- odległość monitora od oczu powinna być wyższa niż długość ręki.

__

Użytkownik
Pite

2008-05-04 15:43:35

Złota zasada- odległość monitora od oczu powinna być wyższa niż długość ręki (około 70). Unikamy wtedy nadmiernego ciśnienia w soczewce.
Edit:
[url=http://www.mannpharma.pl/eyediseases/dry_eye/advice.htm]Profilaktyka chorób oczu[/url]

__

Użytkownik
Nera

2008-05-04 15:58:34

mysle ze rozmiar tez moze miec znaczenie :o) ale generalnei to cos w tym jest :D

__

Użytkownik
Ta1kun

2008-05-04 16:09:17

o to supa najs, dobrze wiedziec^^

__

VIP
j3sh

2008-05-04 16:34:09

Strach pomyśleć co się stanie z Luq'iem :/

__

Użytkownik
Pite

2008-05-04 18:47:34

[url=http://www.mannpharma.pl/eyediseases/dry_eye/advice.htm]Profilaktyka chorób oczu[/url]

__

Użytkownik
Pite

2008-05-04 18:50:06

Musi pamiętać , że punkt bliży wraz ze starzeniem oddala się, czyli nie zawsze będzie mógł śledzić piksele z bliska :P.

__

Użytkownik
3nGonGa

2008-05-04 19:10:32

Kazdy cieklokrystakliczny > CRT.
Jest to spowodowane inna technologia wyswietlania obrazu, inna budowa oraz przede wszystkim brakiem poziomego odswiezania.

Zeby ocza sie mniej psuly oprocz monitora lcd konieczne jest jeszcze kilka innych zabiegow typu odpowiednie oswietlenie, odpowiednia odleglosc od wyswetlacza (minimum 0.5 m), odpowiednia wysokosc monitora (monitor ma byc na rowni z naszym wzrokiem, tzn jego gorna krawedz musi byc rowno ze wzrokiem przy wyprostowanej sylwetce) no i oczywiscie przerwy 5 minutowe co godzine. Wzrok nalezy wtedy skierowac w inne miejsce np w sciane albo porozgladac sie po pomieszczeniu:)

Czytanie ksiazek rowniez mocno psuje wzrok. Szczegolnie wtedy gdy czyta sie na lezaco (lezenie na brzuchu) albo nie daj Boze po ciemku albo przy latarce.

Zyjemy w 21 wieku. Obecnie wade wzroku mozna sobie usunac laserowo, na specjalistycznym zabiegu. Jesli ktos nie chce nosic oklularow ma wlasnie taka alternatywe badz soczewki.

Temat rzeka. Szkoda czasu na dalsze rozpisywania :)

__

VIP
V!ct!M

2008-05-04 19:55:15

imo lasik i te inne korekcje laserowe to niezbyt udany pomysl, o ile ktos nie ma naprawde duzej wady

__

Użytkownik
varfare

2008-05-04 22:21:02

Czytanie po ciemku wzroku nie psuje. Gdzieś miałem książkę gdzie to jest ładnie wytłumaczone ale tutaj jest wersja skrócona http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20080118/MAGAZYN/111270865

Chyba każdy z nas słyszał, żeby nie czytać po ciemku, bo się oczy psują. Dobra wiadomość jest taka, że wzrok się od tego nie psuje.

- Skąpe oświetlenie może powodować wysychanie śluzówek i częstsze mruganie. Oczy męczą się, stąd wniosek, że to im szkodzi. Jednak dolegliwości znikają, gdy włączymy światło. Czytanie po zmroku nie uszkadza oczu. Nie dochodzi do stałych zmian funkcji czy struktury oka.

__

Użytkownik
andrzejq

2008-05-04 23:47:31

Teoretycznie możesz powiesić sobie lustro na ścianie naprzeciwko monitora i tak próbować ;DDDD

__
Sygnatura SPAM !

VIP
Pajda

2008-05-05 13:47:19

Lepiej jednak sprawdz swoje informacje, bo nie jest prawda, ze LCD jest zdrowszy od CRT. LCD do dzialania wymaga podswietlenia obrazu tak by ten byl widoczny, w rezultacie siedzimy na przeciwko swietlowki dajacej prosto w oczy. Obeznany okulista potwierdzi, ze obie technologie sa tak samo szkodliwe.
W dodatku istnieje grupa osob do ktorej naleze, ktora ma problemy z powodu LCD i po pewnym czasie pracy przy nich bardzo szybko zaczynaja bolec oczy i glowa.

__

VIP
Pajda

2008-05-05 13:48:12

" Kazdy cieklokrystakliczny > CRT.
Jest to spowodowane inna technologia wyswietlania obrazu, inna budowa oraz przede wszystkim brakiem poziomego odswiezania.
"

Lepiej jednak sprawdz swoje informacje, bo nie jest prawda, ze LCD jest zdrowszy od CRT. LCD do dzialania wymaga podswietlenia obrazu tak by ten byl widoczny, w rezultacie siedzimy na przeciwko swietlowki dajacej prosto w oczy. Obeznany okulista potwierdzi, ze obie technologie sa tak samo szkodliwe.
W dodatku istnieje grupa osob do ktorej naleze, ktora ma problemy z powodu LCD i po pewnym czasie pracy przy nich bardzo szybko zaczynaja bolec oczy i glowa.

__

VIP
Pajda

2008-05-05 13:56:23

No wiec najpierw odpoczynek od monitora, czytania, ograniczenie pracy przy sztucznym oswietleniu. Ogolnie odpoczynek. Z preparatow pastylki Klarin wydaja sie dzialac, zauwazylem, ze troche szybciej po nich oczy sie przestawiaja w sensie ostrosci na roznych odleglosciach. Sprawdzic tez odswiezanie CRT, ogolnie nie schodzic ponizej 100Hz (85 wydaje sie ok, szczegolnie przy grach, ale w praktyce i tak szybciej sie meczy wzrok niz przy 100), przy takich 120Hz pracuje sie naprawde komfortowo. No i wizyta u okulisty jednak lepiej.

No i przetrzyj szybke szmatka :P

__

Użytkownik
varfare

2008-05-05 18:57:53

możliwe ale od kiedy mam lcd nie zmieniałem szkieł na mocniejsze. Przypadek lub po prostu lcd są (przynajmniej dla mnie) mniej szkodliwe.

__

VIP
mavv

2008-05-05 19:55:58

idealna wypowiedz:) to samo chcialem napisac:) ten monitor jest wyj...any i matryca jest bardziej przyjazna dla oczu niz zwykly lcd... szklana powloka robi swoje:P oczy sie nie mecza tak szybko:P (mowa o hp 2207h)

__

VIP
El_Matador_SSJ

2008-05-06 10:30:15

120Hz + lampka za monitorem > all
moge tak siedziec caly dzien, a po kilku godzinach na LCD u znajomych, czy na jakimś tam eswc/hlc oczy mi łzawią. Nie wiem jak jest z tą szkodliwością, varfarovi przestala sie pogarszac wada wzroku, bo przestał rosnąć. Póki co LCDki nie nadają się dla mnie na dlugie nasiadówki i starusieńki CRT Dell nadal będzie mi zagracał biurko :)

__

VIP
Pajda

2008-05-06 12:56:02

Moze po prostu kiepski CRT byl. Kiedys jak byly jeszcze najpopularniejsze to mnie przerazalo ile osob pracowalo w 60Hz nie zdajac sobie z tego sprawy, a nie znalem w ogole ani jednej osoby, ktora by korzystala ze 100Hz, nikt nawet z najlepszym monitorem nie dawal wiecej niz 85Hz.

__

VIP
Pajda

2008-05-06 12:57:58

Sie smiej, ale tak dzialaly IQ Glasses, zeby w przeciwienstwie do innych helmow wirtualnej rzeczywistosci jakie sie kiedys pojawialy, nie meczyc wzroku.

__

VIP
Pajda

2008-05-06 13:00:43

No jednym slowem czekamy na wejscie na rynek monitorow SED i FED :P

__

Użytkownik
3nGonGa

2008-05-06 13:01:29

@ Pajda
Mialem nie poruszac tematu lcd ale jak widze jak ktos mi ciemnote wmawia to nie moge tego tak zostawic :)

Jestem informatykiem i znam dokladnie budowe zarowno starytch monitorow kineskopowych jak cieklokrystalicznych i jest naprawde tak jak pisze.


Kineskopowe crt nigdy nie beda mniej szkodzily na oczy jak lcd ze wzgledu na system dzialania (powtarzam sie). W CRT obraz odswiezany jest z dana czestotliwoscia, przy starszych monitorach nasze oko jest w stanie uchwycic nakladanie sie obrazu i to jest glownym powodem faktu, ze psuja sie nam oczy. Odswiezanie 120 Hz spowolni uszkodzenia naszego wzroku. Przy takiej czestotliwosci ludzie, ktorzy spedzili wiele godzin przed monitorem (np. ja) nie wysiedza dlugo. Kolejnych obrazow nakladanych na siebie moze nasze oko nie dostrzegnie ale na pewno uchwyci to Kamera, aparat cyfrowy czy inne urzadzenie rejestrujace obraz (poziome paski to wlasnie kolejne obrazy nakladane na siebie).


LCD jest zupelnie inna technologia. Kazdy piksel jest raz zapalany i gaszony. Kazdy monitor lcd nie posiada kineskopu ani odswiezania poziomego. Gdy patrzysz na lcd to jakbys sobie podswietlil kartke papieru. 7 lat uzywalem crt (sux) i od 2 sezonow uzywam matryc lcd (zarowno w desktopie jak i w laptopie), o telefonie/palmtopie juz nie bede nawet wspominal.

Smiac mi sie zatem chce z ludzi, ktorzy twierdza, ze bola ich oczy na lcd. God damn it, w takim razie Kopernik byla kobieta.

I tutaj obale rownie post Don_Cordiale. LCD jak najbardziej nadaja sie na dlugie posiadowki, czytanie ksiazek elektronicznych, prace jakakolwiek czy nawet tracenie czasu na granie w dynamiczne gry typu FPP.
Nie wiem czy Don_Cordiale mial doczynienia kiedykolwiek z profesjonalna matryca lcd, na ktorej np pracuja graficy czy programisci, ktorzy siedza wiele godzin przed monitorem. Wydaje mi sie, ze jednak nie. Kazdy ma prawo do subiektywnej opinie ale generalizowanie i szufladkowanie, (jesli w danej dziedzinie jest sie laikiem) jest niewskazane.
Technologia LCD juz pare lat temu przescignela kineskopowce i jest nagminnie wykorzystywana w wielu multimedialnych urzadzeniach.

Mam nadzieje, ze wszystkie monitory z zakladow pracy pojda "fpizdu", bo na takim szicie osobiscie nie umiem juz wysiedziec. Po 15 min zaczynaja mi lzawic oczy.
Kiedys nie zwracalem uwagi na monitor, zreszta byly tylko do wyboru kineskopowce. Dzisiaj nikt ich juz nie produkuje i chyle czola tworcy technologii LCD !

__

Użytkownik
3nGonGa

2008-05-06 13:11:52

@varfare

W gwoli scislosci.
Po ciamku jeszcze nikt nie potrafi czytac. Chyba, ze jest supermanem.

Nie wiem skad skopiowac ta teze ale wg mnie wydaje sie ona nonsensowan. Do czytania potrzebne jest prawidlowe oswietlenie i nie wmowisz mi, ze czytanie pod koldra w namiocie na lezaco przy latarce nie szkodzi naszym oczom.

Jesli uwazasz, ze ja blefuje - idz na wizyte do okulisty i sie zapytaj. On Ci powiem to samo :)

__

Użytkownik
niceaalbosmierc

2008-05-06 13:12:06

Kupilem w tamtym tygodniu monitor samsunga 206BW (20" / 1650x) - przesiadlem sie z 15.4" 1280x. Oczy mnie strasznie szczypia. Siedze z odleglosci ponad pol metra i macham ustawieniami podswietlania/kontrastu jak pojebany ;) Mam nadzieje ze ten przycisk mi sie nie urwie bo byl by kanal ;/ Filmy oglada sie fajnie bo z daleka, gry jak gry... dziwnie sie gra w CSSa z rozdzialka 480x na 20" monitorze ;]

Natomiast mialem przyjemnosc podlaczenia dziesieciu monitorow w sklepie i odpowiadal mi jedynie Eizo FlexScan za 1800zl i wlasnie Samsung 206BW. Chcialo mi urwac glowe przy HP 24" a samsungi z przedzialu 800-1000zl wydaly mi sie dziwnie takie same.

Moze warto zastanowic sie nad jakims eizo do 2500zl. Daja na niego gwarancje 5 lat, wiec monitor powiedzmy ze moze na siebie sam zarobic. Natomiast podales cene do 900zl - jak dla mnie to duza czesc monitorow LG, Samsunga, HP wyglada prawie tak samo. To juz chyba kwestia gustu.

Znalazlem jeszcze monitor Lenovo 22" z rozdzialka 1920x za 1300zl (www.skapiec.pl). Warto sie sie tym zainteresowac.

__

Użytkownik
andrzejq

2008-05-06 14:54:24

=)

__
Sygnatura SPAM !

VIP
DirectC

2008-05-06 14:57:56

Byłem przed identycznym dylematem od pół roku szukałem monitora, wybór padł an samsunga 2232BW, kosztował 899zł, 22 cale, powiem ci ze jestem niesamowicie zadowolony.
Np samsung 226BW/CW pod katem swieci na różowo :D mva.pl tam poczytaj o monitorach, tylko zeby ci nie zajelo jak mi pol roku ;) kupilem w sirius.pl

__

  • 1
  • 2
Dołącz do redakcji portalu eSports.pl!

Ostatnio publikowane

Napisz do redakcji

W tej chwili żaden z naszych redaktorów nie jest zalogowany.

Ostatnie komentarze

Ostatnio na forum

Statystyki Online

231 gości

0 użytkowników

0 adminów

Ranking Użytkowników

WynikiAnkieta

Co było dla Ciebie największym zaskoczeniem podczas WCG Polska?

  1. 0%

    Słaba postawa Fear Factory

  2. 0%

    Dobra gra UF Gaming

  3. 14%

    Tłumy widzów na sali kinowej

  4. 14%

    Mało miejsca

  5. 71%

    Nie byłem i nie interesuje mnie to

Nasi partnerzy

  • Shooters.pl
  • Cybersport

Wszelkie prawa zastrzeżone (C) eSports.pl 2003-2024

Publikowanie materiałów tylko za zgodą autorów.

Wybierz kategorie