Programowanie: formatowanie kodu

Dostosuj

Autor Wiadomość
VIP
Sh1eldeR

2004-05-17 12:06:34

Wydawalo by sie "nic prostszego": poszukuje specyfikacji, najlepiej Borlanda, dotyczacej poprawnego formatowania kodu zrodlowego programow.

Mowiac lopatologicznie: pisze program i chce go napisac ladnie ;), formatowanie kodu to te wszystkie spacje, tabulatory i entery w kodzie programu, ktore nie maja znaczenia dla jego dzialania, ale - gdy zrobione tak jak powinny byc zrobione - ulatwiaja innym programistom korzystanie z mojego kodu (programow, bibliotek itd.). Kazdy mowi cos innego - jeden mowi NazwaZmiennej, drugi mowi nazwa_zmiennej, jeden while, drugi While, trzeci WHILE. Jeden uzywa tabulatorow, drugi spacji. Ok, kazdy ma swoj styl programowania i dlatego kazdy mowi co innego (chwali swoje), a ja pytam: czy istnieje jakas oficjalna specyfikacja? Podobno Borland cos takiego wypuscil, ale nigdzie nie moge tego znalezc :(. Moze byc po angielsku. HELP! Moze jacys studenci informatyki cos takiego wiedza?

__

VIP
b0b3k_

2004-05-17 12:36:36

to chyba sie zwie word ;-DDD


hyhyhyhyhyhy

__

Użytkownik
ziel1na

2004-05-17 12:39:04

:DDD

__

VIP
MerT

2004-05-17 12:41:50

ech, chyba jeszcze nie ma czegos takiego.
pisz te programy jak ci sie podoba ;)

__

VIP
Sh1eldeR

2004-05-17 12:49:13

dzieki bobek, ale mi nie pomogles ...

... bo mam tylko notepada ;)

__

VIP
Sh1eldeR

2004-05-17 12:50:05

musi byc! w tym wlasnie problem, ze nie wiem jak pisac bo nie wiem jaki styl wybrac i w ogole nie pisze :D musze sie jakos zmobilizowac!

__

VIP
MerT

2004-05-17 12:52:58

:D

ja jak pisze to zwykle wszystkie komendy z malych, stałe z DUZYCH, a wciecia robie na dwie spacje.

__

VIP
Sh1eldeR

2004-05-17 13:10:40

no widzisz, ja sie spotkalem z tym ze sie wkurzaja jak nie zrobisz slow kluczowych wielkimi literami (FUNCTION), nie uzyjesz tabow, a jak piszesz nazwaidentyfikatora bez duzych liter albo podkreslen to cie w ogole potrafia zlinczowac :D, niektorzy tez nazwy stalych zaczynaja od _ i pisza wielkimi literami

__

VIP
MerT

2004-05-17 13:21:29

wydaje mi sie, ze takie zasady powinny byc w jakiejs bibli do nauki programowania. musisz w ksiegarniach poszukac, bo tutaj chyba nic sensownego nie jestem ci w stanie doradzic.

__

VIP
b0b3k_

2004-05-17 13:39:25

Styl : Times new Roman :P uzyj css

muahhaha ;-)

__

VIP
mortar

2004-05-17 13:40:48

Wiem, ze w zrodlach jadra linuxa zawarte sa koncepcje dotyczace formatowania kodu. Musisz tylko poszukac odpowiedniego pliku tekstowego. Borland to to nie jest, ale programisci jadra na rzeczy sie raczej znaja i wiedza co dobre :D

__

VIP
Sh1eldeR

2004-05-17 13:59:12

Jestes juz druga osoba ktora mi to mowi :D - chyba z tej rady skorzystam. Tylko gdzie moge dorwac kody zrodlowe jadra?

(wiem wiem, odwieczny lancuch zdarzen: lenistwo>>pytanie; odpowiedz>>"google it!" ;))

__

VIP
mortar

2004-05-17 14:07:51

www.kernel.org - trafisz :D

__

VIP
3Months?ping500

2004-05-17 14:12:30

sciagnij sobie program typu:

CRIMSON EDITOR badz EditPlus 2 (bardziej polecam)

__

VIP
Sh1eldeR

2004-05-17 14:42:36

dzieki, juz sciagam zrodlowke najnowszego kernela ... ponad 30 megsow zrodel \:o/

__

VIP
Sh1eldeR

2004-05-17 14:46:30

Obczaje, ale nie chodzilo mi o program ktory odwali edycje za mnie - to nie problem. Mi samemu lepiej sie pracuje w przejrzystym kodzie wiec zawsze wszystko ladnie robie :D, po prostu chcialem to robic wg norm unijnych ;]

__

Użytkownik
fal

2004-05-17 21:26:00

no to

mov ah, 4ch
int 21h

__

Użytkownik
Baczek

2004-05-17 23:49:06

www.vim.org i potem jest z górki - warto się nauczyć, choćby po to, żeby laski wyrywać :>

__

Użytkownik
Baczek

2004-05-17 23:52:19

Lubię standardy za jedną rzecz: można w nich przebierać w nieskończoność. Ja używam w C standardu K&R - prawie to, co robią w Linuksie.

__

VIP
vader

2004-05-17 23:54:32

Laski wyrywac na cos takiego :P ? Chyba takie ze srednia 6.0 :)

__

Użytkownik
szary

2004-05-18 01:05:32

każdy pisze jak chce. najlepiej pisac tak zeby samemu bylo wygodnie, oczywiscie tabulatory przy nowcy sekcjach sa wygodne do odczytania (c,c++):

void cos()
{
____for()
____{
________//dlaszy kod
____}
}

('_' to oczywisicie ' ' :])

cos w tym styulu :] ale ze spacjami jest duza dowolnosc, jedni pisza for (), inni for().. nie ma reguly

hm. slowa kluczowe pisze sie raczej malymi literami a duzymi raczej tylko zmienne prekompilatora zeby latwo znalezc to co jest prekompilowane (#define COS) a co jes normalna zmienna. no i jeszcze istnieje cos takiego jak notacja węgierska (http://www.informatyka.ibt.pl/inne/notacjaweg.htm) zapisu zmiennych. ale w zasadzie to nie ma nic sformalizowanego. nas przynajmnie nie ucza narazie ;) (polsl informatyka :])

__

VIP
Sh1eldeR

2004-05-18 22:12:19

Dzieki. W c(++) nie ma problemow z wielkoscia liter, poniewaz rozroznia toto wielkie i male litery. printf(...) zadziala, a PrintF(...) juz nie. Nie wiem jak jest w przypadku slow kluczowych, ale WHILE i FOR tez moga nie dzialac. Natomiast pascalowe kompilatory nie sa case-sensitive i tam mozna pisac i duzymi i malymi (While=WHILE=while). A ja wlasnie pisze w pascalu :/. Podobnie jak sprawa wciec przy blokach instrukcji. Mozna tak:

instr1;
instr2;
_begin
__instr3;
__instr4;
_end;
instr5;

a mozna i tak:

instr1;
instr2;
begin
_instr3;
_instr4;
end;
instr5;

(gdzie _ to tabulator). A natomiast w c, gdzie sa te kochanie { i }, juz raczej wiadomo ze trzeba tak:

instr1;
instr2;
{
_instr3;
_instr4;
}
instr5;

i jakos to wyglada. Ehhhhh ;)

__

VIP
mortar

2004-05-19 00:32:49

Tak jak sie chce, to mozna pisac sobie kolko i krzyzyk dla przyjemnosci. W profesjonalnych projektach standaryzacja kodu jest rzecza niezbedna, aby polapac sie kiedy sklada sie cos z kodu napisanego przez 15 programistow.

Warto wiec sprobowac poszukac info odnosnie standardow zdefiniowanych przez jakies autorytety w tej dziedzinie.

__

Użytkownik
szary

2004-05-19 01:54:35

w wiekszych projektach problem dizeli sie na moduly (klasy) praktycznie od siebie nie zalezne i w tym miejscu wiekszosc roboty wykonuja projektanci struktury programu. analizuja, tworza projekt obiektowy (dajmy na to w rational rose) i zmienne, funkcje publiczne sa jakos ustandaryzowane przez tych projektantow a programista implementujacy jakas klase wydaje mi sie ze ma juz spora dowolnosc w nazywaniu zmiennych prywatnych wykorzystywanych przez siebie samego.. a co do tych standardow nazewnictwa to nie ma jaksi wyjatkowych unormowac.. wystarczy spojrzec na nazwy funkcji w mfc. nic konkretnego nie ma getXxx, print.. itp itd no ale inzyniera oprogramowania ciagle sie rozwija i standardy konkretne wkoncu pewno wkrocza w nasze zycie

__

Dołącz do redakcji portalu eSports.pl!

Ostatnio publikowane

Napisz do redakcji

W tej chwili żaden z naszych redaktorów nie jest zalogowany.

Ostatnie komentarze

Ostatnio na forum

Statystyki Online

68 gości

0 użytkowników

0 adminów

Ranking Użytkowników

WynikiAnkieta

Co było dla Ciebie największym zaskoczeniem podczas WCG Polska?

  1. 0%

    Słaba postawa Fear Factory

  2. 0%

    Dobra gra UF Gaming

  3. 14%

    Tłumy widzów na sali kinowej

  4. 14%

    Mało miejsca

  5. 71%

    Nie byłem i nie interesuje mnie to

Nasi partnerzy

  • Shooters.pl
  • Cybersport

Wszelkie prawa zastrzeżone (C) eSports.pl 2003-2024

Publikowanie materiałów tylko za zgodą autorów.

Wybierz kategorie