Aparat cyfrowy! Jaki wybrać?

Dostosuj

  • 1
  • 2
Autor Wiadomość
VIP
d00mer

2007-10-16 18:20:29

Heloł! Witam czytelników eSports.pl! Czyli żenujący żart prowadzącego mamy już za sobą.

Poszukuję aparatu cyfrowego do ceny 1000 złotych pln. Jestem amatorem jeśli chodzi o fotografię, ale cenię sobie jakość wykonywanych zdjęć. Porównywałem wiele modeli, ale tak na dobrą sprawę nie wiem na co zwracać najwięcej uwagi. Chciałbym aby był to aparat z w miarę dużym obiektywem, nie musi to byc mała pchełka.

Na co zwracać uwagę? Na wielkość matrycy, ogniskową obiektywu czy jego przesłonę?

1000 to maksymalna cena jaką jestem w stanie wydać.

Myślałem o Kodaku z612, Fujji s5800. Co Wy na to?

Pomocy!

Będę dodawał sławy.

__

Użytkownik
Tymek

2007-10-16 18:55:41

na co zwracać uwagę? w tym przydziale cenowym chyba przede wszystkim na markę :->

__

VIP
V!ct!M

2007-10-16 19:06:53

hmm kiedy sam chcialem kupowac aparat wiele osob polecalo mi wyzsze modele fuji z tej serii (6500, 9600), nie wiem jak jest z tym nizszym modelem. ale ogolnie dobre w kategorii cena/jakosc sa te aparaty ;)

widze na allegro, ze za 1000 mozna kupic uzywany s6500... :)

z tego co pamietam fokuz ma m.in. s6500, jego mozesz zapytac :P no i jeszcze interesuje sie tym uysy

__

VIP / Fotograf
PawelS

2007-10-16 21:42:42

Zobacz: Canon A610 albo coś nowszego z tej serii (A6xx).

Zdecydowanie patrz na przesłonę i ogniskowa obiektywu, bo wielkość matrycy jest używana głównie do reklamowania produktu, a to nie jest najważniejszy czynnik w tego typu aparatach.

Co z tego, że jakiś aparat ma np.: 10 Mpix, jak ciężko zrobić nim zdjęcie, jeżeli nie ma bardzo słonecznego dnia ?

Prócz aparatu musisz kupić sobie jeszcze kartę pamięci, dobra karta o pojemności 1 GB powinna kosztować już poniżej 100 zł.

__
Senior Pablo Escobar

VIP
d00mer

2007-10-16 22:42:48

Jest i nówka za 1076 zł. Chyba muszę się ładnie pouśmiechać w tym tygodniu... W niedzielę urodziny : D

__

Użytkownik
coolfon

2007-10-16 23:05:41

Jak już napisał ktoś wyżej - w tym przedziale cenowym zdecydowanie zwracaj uwagę na markę!
Jeśli chodzi o aparaty kompaktowe (bo zakładam że nie polujesz na lustrzankę cyfrową za 1000 zł :) to osobiście polecam Canona!

Sam posiadam Canona PowerShot A710 IS. Nówkę można dorwać za 1000 zł z groszami. Jeśli interesują Cię jakieś szczegóły to pisz na priva, mogę pokazać jakie nim foty wychodzą :)

Jeśli (tak jak napisałeś) aparat zamierzasz stosować raczej amatorsko, to na pewno nie patrz na wielkość matrycy. Już 6 Mpix będzie dawało naprawdę dobre rezultaty. Często przydaje się też większy zoom optyczny (sam mam x6, czasami brakuje ;). Bardzo polecam też stabilizację obrazu...

Jeśli uprzesz się przy tych dwóch wymienionych przez Ciebie aparatach to wg mnie zdecydowanie wygrywa Kodak. Miałem przyjemność przez 3 tygodnie bawić się nieco starszym modelem (Kodak Z7590) i byłem naprawde bardzo zadowolony (niby tylko 5.0 Mpix, ale zoom optyczny x10 robił wrażenie).

Aha, co do dodatkowych kosztów takich jak karta pamięci - nie ma się co martwić na zapas. Karta SD 2GB jest do kupienia już za 58 zł ;D i to nie jakiś noname tylko przykładowo Goodram; Kingston 2GB już za 80 zł.

Jak masz jakieś pytania - pisz.

__

VIP
V!ct!M

2007-10-16 23:12:36

w sumie to sobie nawet przypomnialem, ze z tej trojki ludzie najbardziej polecali 6500 (bo 9600 = "wieksze szumy" no i mozna za ta cene cos lepszego dostac)

najlepiej to spytaj na forum cyberfoto.pl, tylko dokladnie napisz do czego bedziesz glownie uzywal aparatu (zdjecia z imprez/plenery/portrety itp.), czy ma znaczenie wielkosc itd. (bo te fuji to hybrydy, wiec sa dosyc spore). ja tak zrobilem i mimo iz temat byl walkowany 1000 razy to mi pomogli, bo dobrze opisalem czego potrzebuje :p

__

Użytkownik
Forem

2007-10-16 23:49:45

Ja bym odłożył na lustrzankę cyfrową :P

__

Użytkownik
reurion

2007-10-17 14:37:37

mam canona EasyShare cx4310 dałem za niego 1800zł jesli chcesz moge ci sprzedac za 1000 matryca 3,2 mpx :D a na powaznie zwaracaj uwage na marke i przypatrz się canoną oraz fuji

__

VIP
Pajda

2007-10-17 18:07:49

Canon S3 IS i ogolnie Canony z IS, w takiego S3 IS od jakiegos czasu juz sam celuje. Fuji sa ok, ale maja zryty algorytm korekcji szumow.

__

VIP
rostek

2007-10-17 19:45:19

[url=http://www.allegro.pl/item257710572_szok_nowy_canon_powershot_a630_2gb_futeral_.html]Canon A 630[/url] ew. a610, a710

ruchomy ekran sie wbrew pozorom bardzo przydaje :)

__

VIP
rostek

2007-10-17 19:47:06

ja mam wlasnie a610 i jest calkiem w cipke ze tak powiem, teraz nowsze modele sa - a630, nizej zapodalem link

imo dobra opcja za ta cene

__

Użytkownik
smirnoff``

2007-10-17 22:00:05

przerobilem ten rynek, pytalem wielu osob zajmujacych sie fotografia...

Canon S3 IS

eot.

__
try me.

VIP
fokuzo

2007-10-18 09:32:25

Nie mam od jakiegoś czasu fuji finepix s6500 ani s9500.
Pracuje teraz na Canon eos 350D + 18-55mm 3.5-5.6 :) Za jakiś czas dojdzie 50mm f/1.8 :).

__

VIP
fokuzo

2007-10-18 09:35:16

Przykro mi, ale piszesz bzdury :).
Matryca ma kluczowe znaczenie z racji tego, że zbyt wielka ilość mpx na zbyt małą matrycę daje nadmierną ilość szumów przy nawet niskich wartościach ISO np. 400.
Zakres ogniskowych ? Wpakuj szeroki kąt np. 28 mm albo 17 mm z marnym szkłem, a efektem będą dystorsje i widoczne ogólne wady obiektywu.
A właśnie to ma do siebie większość aparatów kompaktowych.

__

VIP
fokuzo

2007-10-18 09:47:50

Ilość mpx niby nie ma znaczenia - Zdjęcia przy wartościach 6mpx dają świetne odbitki w formacie A3.
Jeśli nie wywołujesz tak dużych formatów, to niby ilość pixelków nie ma znaczenia, ale z drugiej strony obraz jest bardziej wyrazisty i żywszy. Matryca zbliżona tak naprawdę najbardziej do pełnej klatki 35mm, to jest pakowana w lustrzanki cyfrowe nikona i sony dslr a100.

Canon S3 IS to dobry aparacik, a nawet napisze, że bardzo dobry. Teraz następcą jest S5 i często ludzie go porównują możliwościami do luster na naszym rynku jak 350D, d40x (sick), 400D momentami.

Nie polecam kodaka. Wprowadzili system poprawy kontrastu i koloru, co powoduje, że obraz jest plastikowy i nienaturalny.

Hybrydy z zakresem ogniskowych 28-300 mm ( fuji finepix s9500, s9600 oraz s6500 ) też niech idą w odstawkę, bo za cenę 9600 można mieć dobre body i wystarczy dozbierać kasy do szkła ( nawet kit na allegro używany ).
Poza tym te fujiaki mają to do siebie, że wady optyczne obiektywu są nazbyt widoczne. Abberacja chromatyczna, dystorsja, nienaturalne wydłużenie szerokiego kąta.

Przysłona owszem ważna, ale od strony jasności obiektywu i możliwości uzyskania maksymalnej optycznej głębi ostrości albo bokeh. Wątpię w to, że w takiej małpce można ustawić f na 36 za pomocą manualnych ustawień.

Fuji s5800 - następca 5700, a ten nawet nie ma formatu RAW więc moim zdaniem odpada całkowicie.

Migawka: 4 - 1/1000 sek. huh , a gdzie tryb bulb albo 30 sekund chociaż max ?
Ostrość ręczna: TAK - fuji ma to do siebie, że daje ostrzenie ręczne, ale za pomocą przycisków. W hybrydach fuji s6500 etc. jest jako pierścień na obiektywie, ale kręci się aby kręcić, bo całość ustawia silnik.
5800 nie ma RAW :|.

__

VIP
fokuzo

2007-10-18 09:56:40

Co po lustrzance człowiekowi, który potrafi wykorzystać jej potencjał i możliwości w 5 albo 10 procentach ?

__

VIP
Pajda

2007-10-18 10:38:25

I jezcze trzy razy tyle na obiektywy, zeby miec funkcjonalnosc zblizona do kompakta? :P

__

Użytkownik
smirnoff``

2007-10-18 18:06:41

lustrzanka tansza +/- 1900 + +/- 1000zl na slabszy obiektyw (lepsze sa po 5k w gore:D)

powodzenia :*

__
try me.

Użytkownik
Forem

2007-10-18 18:30:55

Ja mówiłem o sobie.

__

Użytkownik
EssePL

2007-10-18 20:54:38

ja mam fuji finepix s5700 i bardzo go sobie chwalę
jeśli o chodzi o zdjęcia nim robione:
http://www.konwenty.gildia.pl/bialy_kruk/bialy_kruk_2007/bialy_kruk_galeria
http://www.gry.gildia.pl/artykuly/certyfikaty_heyah_logitech_cybersport/galeria_hlc_certyfikaty/
http://www.gry.gildia.pl/imprezy/wcg/wcg_2007/wcg_2007_polska_gal
http://essepl.deviantart.com/gallery/ (na da wszystkie foty oprócz jednej)

__

Użytkownik
EssePL

2007-10-19 14:31:23

Strona przedmiotu została usunięta przez pracownika Allegro.
;D

__

VIP / Fotograf
PawelS

2007-10-19 14:41:28

Chodziło mi o wielkość wykonanego zdjęcia, a nie wielkość matrycy - podałem tutaj przykład, iż większość tanich aparatów ma mniejszą matryce, niż wielkość wykonywanych przez nich zdjęć.

Dla mnie niska wartość ISO to np.: 100, może to dlatego, że bardziej lubię fotografię analogowa, niż cyfrowa.

Mówiąc o tym, aby zwracać uwagę na zakres ogniskowych chciałem zauważyć, iż jednym z osiągnięć speców od marketingu w dziedzinie fotografii jest sprawa dotycząca nieszczęsnego przelicznika w tego typu aparatach. Jest to doskonały przykład sprzedaży wady jako zalety. Nie mówi się o tym, że będziesz mieć mniejszą matrycę czy mniejsze pole widzenia, lecz nie omieszkano zauważyć, że w magiczny sposób zwykłe obiektywy staną się teraz teleobiektywami :).

Matryce cyfrowe mają wiele zalet, ale mają też kilka wad, jedną z nich jest m.in. jej rozmiar. Klatka małoobrazkowego filmu fotograficznego miała wielkość 24 mm na 36 mm. Tymczasem matryce stosowane w aparatach cyfrowych są o wiele mniejsze. W przypadku lustrzanek marki Nikon, Pentax czy Samsung czynnik ten wynosi 1.5 raza, a w przypadku marki Olympus, która notabene upiera się przy swoim formacie 4:3, jest to aż 2 razy. W przypadku aparatów kompaktowych, o których jest tutaj mowa matryce są jeszcze mniejsze.

Poprzez zastosowanie mniejszej matrycy, ten sam obiektyw odwzoruje jednak mniejszy obszar i przez to będzie się zachowywał jak obiektyw o dłuższej ogniskowej, czyż nie ?

Wracając do polecanego modelu, poleciłem mu A610, bo ma 5 MPix matrycę, a ilość efektywnych pikseli jest też na tym samym poziomie, czyli 5 MPix, natomiast w przypadku S6500 masz matrycę 6.3 MPix, ale już tylko 6.1 MPix efektywnych pikseli. Ta z pozoru niewielka różnica odbija się w m.in. jakości kolorów, czasem mogą pojawić się szumy czy jakieś inne artefakty.
Inną ważną cechą w A610 jest to, że auto focus jest 9 punktowy, co powinno znacznie poprawić jakość zdjęć w bardzo zróżnicowanym środowisku.
Polecasz także aparat z funkcją zapisu do formatu RAW, na sam początek jest to całkowicie zbędna opcja w moim odczuciu, ponieważ wątpię, aby od razu wykorzystał potencjał tego formatu, nie mówiąc już o tym, że na początku miałby problemy z przerobieniem tego do JPEG-a.

Na koniec wspomnę o cenie, aparat jest tańszy, ale i znacznie uboższy, ale w tej cenie wliczam zarówno sam aparat, jak akumulatorki czy kartę pamięci, dzięki czemu w 1000 zł będzie miał w pełni sprawny sprzęt, a nie tylko przysłowiowy towar, z którym nic konkretnego nie można zrobić.

__
Senior Pablo Escobar

Użytkownik
pawelloo

2007-10-19 14:55:47

najlepszy

__

VIP
fokuzo

2007-10-19 18:10:01

Dla mnie niska wartość ISO to np.: 100, może to dlatego, że bardziej lubię fotografię analogowa, niż cyfrowa.

Do lustrzanek analogowych kupujesz film o odpowiedniej czułości iso.

Matryce cyfrowe mają wiele zalet, ale mają też kilka wad, jedną z nich jest m.in. jej rozmiar. Klatka małoobrazkowego filmu fotograficznego miała wielkość 24 mm na 36 mm. Tymczasem matryce stosowane w aparatach cyfrowych są o wiele mniejsze. W przypadku lustrzanek marki Nikon, Pentax czy Samsung czynnik ten wynosi 1.5 raza, a w przypadku marki Olympus, która notabene upiera się przy swoim formacie 4:3, jest to aż 2 razy. W przypadku aparatów kompaktowych, o których jest tutaj mowa matryce są jeszcze mniejsze.

W aparatach kompaktowych jest najmniejsza matryca ze wszystkich możliwych, a to wina tylko i wyłącznie rozmiarów takiej małpki :). Troszkę większe są matryce w hybrydach, a do luster pakują największe.
Lustra samsunga , to po prostu pentax. W canonach mnożnik to 1.6 więc to nic nadzwyczajnego, bo zakres ogniskowych jest po prostu inny i to nie wpływa w żaden sposób na mechanikę aparatu tylko dotyczy optyki.
Co do formatu 4:3 w Olympusach. E-300 wychodzi tym formatem obronną ręką i jak dla mnie zdjęcia są przecudne.

Poprzez zastosowanie mniejszej matrycy, ten sam obiektyw odwzoruje jednak mniejszy obszar i przez to będzie się zachowywał jak obiektyw o dłuższej ogniskowej, czyż nie ?

Zależy od szkła jakie założysz. W canonach mocowanie ef-s ma mnożnik. Inne nie zawsze.

Inną ważną cechą w A610 jest to, że auto focus jest 9 punktowy, co powinno znacznie poprawić jakość zdjęć w bardzo zróżnicowanym środowisku.
Polecasz także aparat z funkcją zapisu do formatu RAW, na sam początek jest to całkowicie zbędna opcja w moim odczuciu, ponieważ wątpię, aby od razu wykorzystał potencjał tego formatu, nie mówiąc już o tym, że na początku miałby problemy z przerobieniem tego do JPEG-a.


Oj oj. Programy do obróbki fotografii są na tyle intuicyjne, że śmiem wątpić w to, że nie będzie ktoś potrafił tego zapisać. Może co najwyżej źle obrabiać ten format, ale po przesuwaniu ileś razy suwaczków w psie wyuczy się człowiek i będzie zadowolony z takiego efektu.

Ale co do samych rawów, to mi chodziło też o co innego.
W fuji finepix s5500 i s5600 raw jest. Zaś w 5700 i 5800 już nie ma.
To trochę dziwne, ale spoko. Tak chciał producent.

Jeśli ktoś chce naprawdę nauczyć się fotografować i poznać całą technikę fotograficzną, to niech zacznie od aparatów analogowych :).

A najtańszym 'aparatem' jest i będzie zawsze pudełko, mała dziurka wycięta w pudełeczku i papier światłoczuły :D.

__

VIP
fokuzo

2007-10-19 18:12:08

Jeśli ktoś kocha fotografię, to nie będzie mu szkoda pieniędzy.
A kompakt nigdy , NIGDY nie dorówna możliwościom i funkcjami i całym zestawem opcji lustrzankom.

__

Użytkownik
yeltzyn

2007-10-20 20:03:24

Co do S3 IS - http://www.recenzje.net.pl/1-aparaty_cyfrowe/6.941-canon_powershot_s3_is.0.10

Z tego co tam piszą, to jednak nie jest z tym aparatem tak super ;/

----

Dobra po przeczytaniu wszystkiego stwierdzam, ze skoro sie nie znam na aparatach, to nie powinienem sie o nich wypowiadac. Opinie sa negatywne i pozytywne, ale to przecierz w wiekszosci subiektywne zdanie autorow. Co do jakosci zdjec, to sa takie, na jakie pozwala technika w nim zastosowana. Nie jest to lustrzanka, ani 'pchelka' 'malpka' czy 'klikacz' tylko cos posrodku. Na dodatek znalazlem [url=http://chdk.wikia.com/wiki/Main_Page]to[/url] - dodatkowe oprogramowanie poszerzajace mozliwosci aparatu.

Podsumowujac:
1. Canon to Canon.
2. Zajaralem sie jak dziecko na ten aparat.
3. Uciulam na niego, a ze bedzie to moja 1sza cyfrowka mam nadzieje, ze wystarczy mi na dlugo i sprosta moim wymaganiom.
4. Musze nauczyc sie robic zdjecia.

__
więcej sprzętu niż talentu

VIP
d00mer

2007-10-20 22:34:27

Zamówiłem s6500 :) Dziękuję za pomoc!

__

VIP
rostek

2007-10-21 01:34:28

tylko nie kupuj karty kingstona bo to chlam jakich malo

__

VIP
d00mer

2007-10-21 01:43:34

xD Picture Card 1 GB typ M Sandisk
Dobzie dobzie?

__

Użytkownik
yeltzyn

2007-10-21 10:24:47

Sandisk is ajnfach szpas!

__
więcej sprzętu niż talentu

Użytkownik
yeltzyn

2007-10-21 10:25:05

Sandisk is ajnfach szpas!

__
więcej sprzętu niż talentu

Użytkownik
yeltzyn

2007-10-21 10:29:29

Zachwalali tu S3 a ty kupiles s6500. Chcialbym dowiedziec sie, co sklonilo cie do zakupu fuji?

__
więcej sprzętu niż talentu

VIP
d00mer

2007-10-21 11:37:03

Usrałem się.

__

Użytkownik
yeltzyn

2007-10-21 11:42:31

Nie zrozumiałem twojej odpowiedzi...

Pytam powaznie, bo sam zamierzam kupic aparat. Mozesz podac jakies argumenty nieobstrukcyjne?

__
więcej sprzętu niż talentu

VIP
d00mer

2007-10-22 13:30:19

Na cyberfoto mi doradzili. Na tym samym forum jest temat opiewający na ponad 130 stron ze zdjęciami zrobionymi tym aparatem. Przejrzałem sto procent w kilka dni i się zdecydowałem. Kupiłem też statyw więc nie będzie problemów ze stabilizacją obrazu. Po wypłacie dokupię jeszcze Filtr UV a w przyszłości jeszcze inne filtry i będzie miód malina. Polecam zajrzeć na cyberfoto.pl :)

I przepraszam za tak niemiłą wypowiedź wcześniej ale byłęm wkurzony :)

__

Użytkownik
yeltzyn

2007-10-22 15:50:24

Dzieki za odpowiedz, poczytam sobie jeszcze to forum. I tak nie mam jeszcze uzbieranej sumy, wiec czas poswiece na zaczerpniecie opinii i podjecie decyzji.

__
więcej sprzętu niż talentu

Użytkownik
El-Mo

2007-12-24 20:54:33

Odświeżam bo zastanawiam sie czy lepiej kupić EOS-a 350D za 2000zł czy 400D za 2200zł? Niby 350 > 400, ale chciałem posłuchać opinii (znajomy posiadający 400D mówi, żebym wybrał tak samo ale wiadomo każdy chwali swoje).

__

Użytkownik
grubka

2007-12-24 22:12:34

hm strange question ;d
to tak jakbyś sie pytał co kupić GF7600 czy GF8600 :>
ja mam 350d i sobie chwale ale jakbym miał wybierać miedzy 400d a 350d to bez zastanowienia brałbym 400d. co nie zmienia faktu, że aparat sam zdjęcia nie zrobi i wszystko, no może prawie wszystko, zależy od szkła :)

__

VIP
fronki

2007-12-25 00:45:04

zadowolony z aparatu?

__

  • 1
  • 2
Dołącz do redakcji portalu eSports.pl!

Ostatnio publikowane

Napisz do redakcji

W tej chwili żaden z naszych redaktorów nie jest zalogowany.

Ostatnie komentarze

Ostatnio na forum

Statystyki Online

4534 gości

0 użytkowników

0 adminów

Ranking Użytkowników

WynikiAnkieta

Co było dla Ciebie największym zaskoczeniem podczas WCG Polska?

  1. 0%

    Słaba postawa Fear Factory

  2. 0%

    Dobra gra UF Gaming

  3. 14%

    Tłumy widzów na sali kinowej

  4. 14%

    Mało miejsca

  5. 71%

    Nie byłem i nie interesuje mnie to

Nasi partnerzy

  • Shooters.pl
  • Cybersport

Wszelkie prawa zastrzeżone (C) eSports.pl 2003-2024

Publikowanie materiałów tylko za zgodą autorów.

Wybierz kategorie