Nowy monitor LCD 19''

Dostosuj

  • 1
  • 2
Autor Wiadomość
Użytkownik
Slavny

2007-03-14 12:37:33

W kwietniu mam zamiar kupić monitor ale jako, że na rynku jest teraz taki wybór to nie mogę sie na nic zdecydować.
Chodzi mi o LCD 19cali, koniecznie z matrycą *VA. Fajnie by było jakby monitor nie miał wbudowanych głośników. Mam do dyspozycji 1300, góra 1350zł NIE WIĘCEJ!

__

VIP
acci

2007-03-14 12:58:37

http://mva.pl/

__

Użytkownik
Tymek

2007-03-14 13:33:49

[url=http://www.komputronik.pl/Monitory_LCD/Samsung/19_cali/19_Samsung_SyncMaster_940FN/pelny,id,25420/]Samsung[/url]
[url=http://www.komputronik.pl/Monitory_LCD/NEC/19_LCD/19_NEC_MultiSync_1970NXp_silver_white/pelny,id,21354/]NEC[/url]
[url=http://www.komputronik.pl/Monitory_LCD/HP/19__LCD/19_HP_L1955/pelny,id,34144/]HP[/url]

Ze wskazaniem na Samsunga, z tym, że najlepiej by było zobaczyć te trzy monitory w akcji, ew wybrać ten, który ma najlepsze warunki gwarancji (nie orientuję się za bardzo jak tam z gwarą na bady u tych producentów, może ktoś inny napisze coś na ten temat). Nie wiem czy jest coś ciekawego na rynku w tej cenie prócz tych trzech modeli, ale może ktoś jeszcze czymś zarzuci.

__

VIP
priAm

2007-03-14 13:57:44

zanim ktoś Ci tu dobrze doradzi, dozbierasz do 2000 zł ; )

__

Użytkownik
Kaczor

2007-03-14 15:16:39

juz poraz kolejny bede polecal IIYAMA E1900S-2. Jeden zly pixel i dostajesz nowke :))) No i 2ms etc, ogolnie warto.

__

Użytkownik
Slavny

2007-03-14 15:34:35

Tyle, że jest na matrycy TN, i jak prawie wszystkie iiyamy ma wbudowane głośniki :P

__

Użytkownik
Slavny

2007-03-14 16:00:32

Już się zastanawiałem nad tym samsungiem i chyba go wezmę, ale nie wiem jak z gwarancją.

__

Użytkownik
Kaczor

2007-03-14 16:09:47

glosniki w niczym nie przeszkadzaja : P

co z tego ze TN ? :) B. dobrze sie gra, zadnego smuzenia wiec chyba jest ok? :ASD

__

PRO
Lucas

2007-03-14 16:20:11

Ja mam sklep - co kazdy wyminiaja - tydzien na testy :P

__

Użytkownik
Tymek

2007-03-14 17:52:34

co z tego ze TN ? :)


słabe kąty widzenia, słaby kontrast (względem CRT wręcz tragiczny...), niepełna paleta barw...

__

VIP
Pajda

2007-03-14 18:56:51

Ten Nec jezeli dobrze kojarze jest mocno nieuzywalny, smuzy nawet podczas przesuwania okienek.

__

VIP
Pajda

2007-03-14 18:59:19

Rozumiem, ze to nie monitor do grania ma byc?

__

Użytkownik
Slavny

2007-03-14 19:52:59

Przede wszystkim do grania, oglądania filmów, internetu..., do wszystkiego po trochu :D

__

Użytkownik
Slavny

2007-03-14 19:57:34

dzięki, że mnie wyręczyłeś :]

__

Użytkownik
Tymek

2007-03-14 21:14:31

Olej te modele o których pisałem. Wszystkie są na MVA, także ten Samsung, choć producent podaje inaczej. Tak więc co w związku z tym...

BenQ FP91GP jest na dokładnie tej samej matrycy co w/w samsung (tak wynika z informacji, których się dokopałem...), a kosztuje 900 zł, więc w tym wypadku nie ma sensu przepłacać.

Opcja numer dwa: Fujitsu-Siemens P19-2. 1300 zł, na 100% siedzi na PVA. Tylko czy różnica między nim na FP91 GP jest warta aż 400 zł? Na pewno jest lepszy... matrycę są podobne, z tym, że w PVA nie ma święcących rogów. Te co prawda w MVA są widoczne, ale tylko przy czarnym ekranie (wczytywanie windows xp), podczas gry itd. jest to nie zauważalne. Niby jest jeszcze większa głębia, kontrast itd.

Myślę, że warto rozważyć te dwa modele. Najlepiej byłoby mieć możliwość porównania...

Heh... ten FS rzeczywiście rządzi. Oprócz tego co napisałem wyżej będzie też znacznie szybszy od benq -> [url=http://www.mva.pl/?id_kategorii=2&top=71&kategoria=226]więcej info tutaj[/url].

__

VIP
Pajda

2007-03-15 11:58:08

A no to powodzenia :P
Zwrocilbym uwage na Neca 90GX^2 Pro, ale TN nie chcesz. Chociaz jakbys mial o kazje obejrzec to tak zrob, moze obraz po zastosowaniu szyby Cie jednak przekona.

__

Użytkownik
Tymek

2007-03-15 15:04:53

Olej te modele o których pisałem. Wszystkie są na MVA, także ten Samsung, choć producent podaje inaczej. Tak więc co w związku z tym...

BenQ FP91GP jest na dokładnie tej samej matrycy co w/w samsung (tak wynika z informacji, których się dokopałem...), a kosztuje 900 zł, więc w tym wypadku nie ma sensu przepłacać.

Opcja numer dwa: Fujitsu-Siemens P19-2. 1300 zł, na 100% siedzi na PVA. Tylko czy różnica między nim na FP91 GP jest warta aż 400 zł? Na pewno jest lepszy... matrycę są podobne, z tym, że w PVA nie ma święcących rogów. Te co prawda w MVA są widoczne, ale tylko przy czarnym ekranie (wczytywanie windows xp), podczas gry itd. jest to nie zauważalne. Niby jest jeszcze większa głębia, kontrast itd.

Myślę, że warto rozważyć te dwa modele. Najlepiej byłoby mieć możliwość porównania...

Heh... ten FS rzeczywiście rządzi. Oprócz tego co napisałem wyżej będzie też znacznie szybszy od benq -> [url=http://www.mva.pl/?id_kategorii=2&top=71&kategoria=226]więcej info tutaj[/url].

__

Użytkownik
Slavny

2007-03-15 16:46:29

Ten FS to ciekawa opcja :D Wezmę go pod uwagę.
Można w komputroniku przetestować sobie monitory? Jak mi się spodoba to w siriusie zamówię.

Fujitsu-Siemens nie oferuje żadnej gwarancji na pixele lub sub-pixele, ale wyczytałem że można wykupić taką gwarancję w siriusie : "[...] można wykupić zawsze gwarancję na pixele i jeśli trafi się pechowy, wtedy Sirius.pl wymienia taki monitor na czysty." Nie wie ktoś ile takie coś kosztuje?

__

Użytkownik
Tymek

2007-03-15 18:32:47

[url=http://www.sirius.pl/komputery/towar_cennik_62/towar_karta_25246/7_dniowe_rozszerzenie_gwarancji_na_pixele_subpixel.html]50 zł[/url]. Więc chyba się opłaca, jak coś wyskoczy to dostaniesz nowy. A jakby bady pojawiły się dopiero po paru miesiącach to i tak nie będzie to jakiś wielki problem, bo w PVA i MVA nie są tak widoczne jak w TN czy też na kineskopie.

__

Użytkownik
Tymek

2007-03-15 18:58:00

Hmmm... jaki to sklep? :D

__

Użytkownik
[iGs]spook!

2007-03-16 00:57:02

hmm... ostatnio robilem podobny temat :P i tymek cos tam sie zna :P
ogolnie kupilem 2 monitory :P jeden samsung 971P drugi to iiyama Prolite X486S-B1S (zaznacze ze wczesniej mialem samsunga 931BF) i powiem tak :] wybralem samsunga 971P ( ta iiyama poszla do roboty :P ) kolory w porownaniu do reszty poprostu zabijaja nie ma jakis wyblaklych barw czern jest czarniejsza niz u innych wow :D katy widzienia chociaz na tym mi akurat nie zalezy :D na 931BDF zadnego smuzenia nic ( gram duzo i szybko q3 CPMA :P ) lecz trzeba bylo cos innego wiec postawilem 2 nowe monitory kolo siebie i... i walsnie w pierwszym momencie cos mi nie gralo cos jak by kiepsko :] i odkrylem ze to lekkie smuzenie w 971P ( w iiyama mniejsze) lecz jesli chodzi o kolory to myslalem ze siedze przed crt :) jako ze ostatnio wychodze z nawyku zwanym q3 wiec zostawilem wybralem samsunga :D iiyama tez niczego sobie tylko nie wiem cos mi w niej nie pasowalo :D moze to wyglad moze to ... nie wiem :) wiec jesli chcesz do szybkiego grania to wez cos z 2ms typu SM 931BF lecz wg mnie do wszystkiego idzie sie przyzwyczaic (przynajmniej tak jest w moim przypadku :P ) najbardziej bedzie ci dawac po dupie magiczna liczba 72 :P
aaa.... wlasnie jest jeszcze jeden maly minus w tym samsungu 971P nie ma osd :P wszystko jest przez progsy :) naszczescie nie ssa za duzo mego malego ramu :)

__

Użytkownik
yareq

2007-03-16 01:56:48

P19-2 mam od ponad roku czy cos takiego, zero badow. Gralem na nim na luzie w UT2k4, CPMA, Warsow, CSS etc. - jak ustawisz odswiezanie 75Hz + vsync + podlaczysz przez DVI jest zadowalajaco.

Wazna sprawa - LCD przez D-Sub nie warto nawet podlaczac :P, nawet przy 75Hz z vsynciem bedzie tearing -_^. Kiedys myslalem ze cos sie schrzanilo bo nawet w filmach byl tearing, przelaczylem spowrotem na DVI i roznica jest ogromna.

Monitor zbiera bardzo dobre opinie, ja jestem zadowolony. Pomimo 8 ms realne czasy odswiezania sa dobre, czesto nawet monitory z teoretyczna nizsza wartoscia (6, 4) maja gorsze wyniki...

Mialem okazje porownac go do paru innych LCD i powiem ze na niektore patrzyc nie moglem kolory tragiczne w porownaniu do tych do ktorych jestem przyzwyczajony w P19-2.

Nie jest i nie byl specjalnie tani jak na 19" 1280x1024, ale jest to bardzo porzadny monitor, wart imo swojej ceny.

Dobra ale nie bede tutaj pisal testu, moge odpowiedziec na ew. pytania dotyczace tego modelu.

__

Użytkownik
yareq

2007-03-16 02:06:58

Jak dla mnie kolory to kiedys mogly byc argumentem przeciw LCD.

Nawet high-end'owe monitory CRT do profesjonalnych zastosowan juz tak nie zachwycaja kolorami. Poza tym CRT tez ma swoje przypadlosci - nie da sie patrzyc w nic ponizej 85 Hz, a czasami zmienic odswiezania sie po prostu nie da, "wypalaja" sie, blakna, potrafia zaczac rozmywac po dluzszym uzywaniu i/lub ucinaja game kolorow etc., sa wielkie, ciezkie i sprawiaja wrazenie pewnego odzielenia pomiedzy toba, a obrazem - czyt. 0.2-0.5 cm szkla/tworzywa/whatever.

__

Użytkownik
Slavny

2007-03-16 13:19:29

Monitor będzie podłączony przez DVI więc nie ma problemu.

__

Użytkownik
Tymek

2007-03-16 18:36:26

...no i geometria, w LCD idelana, CRT... no cóż :-/ ;D.

__

Użytkownik
Kaczor

2007-03-16 19:27:27

na mojej iiyamie nie widze jakiejs wielkiej roznicy miedzy bylym crt, a do tego mniejszy pobor pradu i jest zdrowszy dla oczu :)))

__

Użytkownik
yareq

2007-03-16 22:03:25

Indeed, pozno bylo, zapomnialem wymienic :P.

__

Użytkownik
yareq

2007-03-17 00:52:10

Btw. FS nie oferuje dodatkowej gwarancji na pixele, standardowa gwarancja na matryce zgodne z norma ISO 13406 oczywiscie obowiazuje. P19-2 posiada matryce klasy II, a wiec zgodnie z ta norma dla matrycy o rozdzielczosci 1280x1024 wyglada to tak:
[list]
[*]Wiecej niz 3 bad pixele na matrycy = wymiana
[*]Wiecej niz 1 bad pixel w klastrze (obszar 5x5) = wymiana
[*]Wiecej niz 7 bad sub-pixeli na matrycy = wymiana
[*]Wiecej niz 3 bad sub-pixele w klastrze = wymiana
[/list]
Klasa I nie dopuszcza zadnych bledow, a w III wartosci sa okolo 10x wieksze, w IV 100x wieksze.

__

VIP
Pajda

2007-03-17 04:28:47

Mnie tylko geometria irytuje.
Ale wyjscia nie mam, od LCD szybko oczy mnie bola, a po dluzszym czasie glowa strasznie nawala. Do tego potrzebuje pelnej gamy rozdzialek z 640 i nizszymi wlacznie, no i po co sobie ping podwyzszac :P

__

VIP
Pajda

2007-03-17 04:30:58

Zdrowszy dla osob? Pominawszy, ze wiele osob wlasnie na lcd szybciej sie meczy, to idz zapytaj zorientowanego w technologii okuliste na ten temat. Szybko potwierdzi, ze to bzdura na ktora ktos z marketingu musial kiedys wpasc :P

__

Użytkownik
Kaczor

2007-03-17 07:02:32

nie wiem. jak na crt mialem problemy ze wzrokiem to tutaj jest ok =)

__

VIP
virus~T

2007-03-17 10:05:56

Ja tez ostatnio zalozylem taki temat na esp.pl. Dordzili mi 19" BenQ FP91G P i sie nie zawiodlem. [url=http://www.ceneo.pl/268409]TUTAJ[/url] mozesz sobie sprawdzic w jakich ten monitor chodzi cenach. Ja za swojego dalem 890zl. Matryca MVA taka jaka chesz. Jedyny bol w tym LCD jest taki ze martwe pixele sie pojawiaja dosc czesto a nikt o tym nie pisze. Mam go 4 tyg i mam jednego bad pixela, ale jest on w takim miejscu ze zupelnie mi nie przeszkadza (na samym prawym dole przy zegarku systemowym).

__

Użytkownik
diGi

2007-03-17 11:44:44

Potwierdzam. Mialem wczesniej CRT NECa, przesiadlem sie na LCD iiyamy i niestety stwierdzam, ze oczy mecza sie zdecydowanie szybciej :/

__

Użytkownik
yareq

2007-03-17 14:11:59

Zmniejsz podswietlenie bo standardowo na wiekszosci monitorow jest ustawione na tryb - wypalanie oczu, doslownie.

LCD meczylo mnie przez hmm 2 dni - jak kazdy nowy monitor. Teraz moge powiedziec ze duzo mniej meczy w porownaniu do CRT, jest to zauwazalne gdy np. ide do kogos i mam okazje popatrzyc dluzej w CRT, nawet przy odswiezaniu 85Hz+, albo w swoje CRT stojace obok kiedy sie uzywa duala.

Znajdz mi okuliste ktory potwierdzi twoje przekonanie to moze uwierze.

Staring at a CRT bombards you with the radiation of three electron beams that are continually refreshing the entire screen 60 to 85 times each second. There’s a reason that so many people have radiation shields for their monitors!

And although your brain doesn’t register the constant refreshing, your eyes do, and they have to work harder to absorb the information. LCD monitors don’t refresh in this way. Pixels are constantly on or off, which greatly reduces eye fatigue and strain.



Chociaz z drugiej strony:

LCD monitors cause migraines and eyestrain problems, and cause allergic reaction for some people due to flicker from fluorescent back lights.



Anyway trzeba by nam jakis dowodow lub badan. IMO logicznie rzecz biorac LCD powinno byc zdrowsze dla oczu overall, a ze niektorzy maja z nimi problem - bywa.

Wezmy dwojke malych zdrowych dzieci, posadzmy odpowiednio przed CRT i LCD 24/7 i obserwujemy/czekamy az jedno oslepnie ; ).

__

Użytkownik
diGi

2007-03-17 14:23:29

Co masz na myśli mówiąc "zmniejsz podświetlenie"?

__

Użytkownik
yareq

2007-03-17 15:37:26

W niektorych monitorach jest takie ustawienie jak back light, a w niektorych trzeba po prostu zmniejszyc jasnosc - brightness. Brightness w monitorach LCD dziala troche inaczej niz w CRT. Czesto defaultowe ustawienie np. 50% jest za jasne i meczy oczy. Duzo osob uzywa czegos z granicy 20-33% w takim przypadku, ustawienie na dlugi czas ponizej ~15% podobno ma jakis negatywny wplyw na lampy, ale czy to prawda - nie wiem. Dlatego 25%-33% jest przewaznie rozsadne, przedluzy nam to zywotnosc lamp no i naszych oczu przede wszystkim :P. W szczegolnosci zaleca sie obnizenie jasnosci jesli pracuje sie przy lampowym oswietleniu, w przyciemnionym pokoju lub swiatlo z okna nie pada bezposrednio na monitor tylko od boku lub na tyl. Jesli jest mocne slonce to trzeba podniesc jasnosc zeby z kolei oczy nie meczyly sie od zbyt duzego kontrastu otoczenia z obrazem - w CRT duzo by to nie dalo tam sie zmienia nie jasnosc podswietlenia tylko barwy sa rozjasniane co powoduje przeklamania kolorow. Tylko nieliczne CRT maja opcje zmiany jasnosci podswietlania np. Samsung z opcja Magic Bright czy jak to sie tam nazywalo.

Itd.

__

Użytkownik
diGi

2007-03-17 17:47:24

Ja mialem jak dotychczas ustawione brightness na 80. Teraz zmiejszyłem na 50 i wydaje mi się, że jest trochę za ciemno, ale przynajmniej zobaczę czy mniej się będą oczyc męczyć.

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. [+]

Edit: A jeszcze dodam, ze moj LCD to iiyama ProLite e1700s2 jeżeli to ma jakieś znaczenie :)

__

VIP
Pajda

2007-03-17 21:42:40

Z ta radiacja to podobno niezly bullshit sprzed x lat, Jedrek z b3d ma ten sam problem co ja, ze lcd powoduja u niego bole oczu i glowy, poszedl do okulisty sie zapytac to mu odpowiedzial, ze zasadniczo nie ma roznicy bo wlasnie chodzi o swiatlo. Bylo tez cos, ze to z lcd moze byc bardziej szkodliwe bo costam costam, to jest podswietlane i costam costam bardziej sie wpatruje/w oczy wali costam costam, ale juz nie pamietam o co chodzilo, a nie chce mi sie szukac :P

Ja wczesniej mialem teorie, ze nawet jezeli nie rejestruje juz smuzenia itp. to moje oko nieswiadomie wciaz jakies minimalne wylapuje co je meczy.

__

Użytkownik
yareq

2007-03-17 23:52:43

No wlasnie "costam, costam", typowy okulista raczej ci duzo na ten temat nie powie. Trzeba by znalezc kogos kto zajmuje sie takimi rzeczami i jest okulista - czyt. naukowca.

Miganie chyba bardziej zmeczy podswiadomie oko niz smuzenie.

Ja tam nadal twierdze ze logicznie rzecz biorac LCD powinno byc zdrowsze, ty twierdzisz opierajac sie na swoich doswiadczeniach ze nie prawda. Nie mowie ze roznica jest duza ogolnie gapienie sie w monitory nie jest specjalnie zdrowe, ale jakas tam pewnie jest. Bez badan sie nie obejdzie.

Moze za malo siedziales przed LCD i sie nie przyzwyczailes albo naprawde wolno sie przyzwyczajasz albo akurat ty i pare osob ma z tym problem :P.

Za pare lat "nie bedzie" juz CRT bo nikt tego prawie nie produkuje (poza modelami za kilka tysiecy), a uzywane sie hmm zuzyja ;).

Takie gdybanie sensu raczej nie ma wiec chyba EOT.

__

Użytkownik
Slavny

2007-03-18 21:50:07

Kupię chyba BenQ FP91GP. Piękny nie jest, ale ma wszystko co potrzeba. Dobre kolory, kontrast, kąty widzenia, mały czas reakcji i cena - 900zł !! Zastanawiałem się jeszcze nad Fujitsu-Siemens P19-2, ale jest droższy o 400zł i niewiele lepszy. Kolejnym plusem dla Benq jest to, że będę go kupował osobiście i sprawdzę czy nie ma badów, a nie w ciemno przez internet. Obejrze je jeszcze oba w akcji, jeśli nie zobaczę różnicy nie będę przepłacał :P

Testy monitora BenQ FP91GP :
[url=http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=2046]TEST 1[/url]

[url=http://www.frazpc.pl/artykuly/464/BenQ/FP91GP,/IIyama/ProLite/E1900S/E1700S]TEST 2[/url]

__

  • 1
  • 2
Dołącz do redakcji portalu eSports.pl!

Ostatnio publikowane

Napisz do redakcji

W tej chwili żaden z naszych redaktorów nie jest zalogowany.

Ostatnie komentarze

Ostatnio na forum

Statystyki Online

2777 gości

0 użytkowników

0 adminów

Ranking Użytkowników

WynikiAnkieta

Co było dla Ciebie największym zaskoczeniem podczas WCG Polska?

  1. 0%

    Słaba postawa Fear Factory

  2. 0%

    Dobra gra UF Gaming

  3. 14%

    Tłumy widzów na sali kinowej

  4. 14%

    Mało miejsca

  5. 71%

    Nie byłem i nie interesuje mnie to

Nasi partnerzy

  • Shooters.pl
  • Cybersport

Wszelkie prawa zastrzeżone (C) eSports.pl 2003-2024

Publikowanie materiałów tylko za zgodą autorów.

Wybierz kategorie