Walka o sponsora

Dostosuj

Autor Wiadomość
VIP
wilgotna pela

2005-08-05 23:40:58

Z racji tego iz pracuje w firmie trudniacej sie swoista galezia handlu, jaka niewatpliwie jest sprzedaz zlomu komputerowego wszelakiej masci, chcac nie chcac, otrzymuje tony maili z prosbami o sponsoring. Przegladajac korespondencje ktora dostaje od rozmaitych “managerow” klanow, badz multiklanow, chce mi sie plakac. Ludzie, jezeli wysylacie jakas oferte, przygotujcie ja w profesjonalny sposob! Chcialbym zobaczyc mine szefa ktoremu pokazuje “prosbe o sponsoring”, skonstruowana merytorycznie i stylistycznie na poziomie 10-cio letniego dziecka. Wszyscy narzekaja ze e-sports w Polsce ma sie strasznie chujowo, ze nie ma w tym pieniedzy, ze nikt nie jest zainteresowany... Wcale sie nie dziwie ze tak jest. Przecietny wlasciciel duzej f-my wie o tym zagadnieniu “tyle co lisc herbaty o historii firmy Tetley”. Ba, nawet ja, skadinad rozumiejacy to i owo, niemal dostaje epilepsji, widzac tony bledow, brak jakiejkolwiek sensownej argumentacji, nieudolna probe opisania “zjawiska e-sportu” i tony linkow do “osiagniec” na strone klanowej danego delikwenta. Mialem wrecz ochote wrzucic tu kilka kwiatkow, ale sie powstrzymam, poniewaz nie temu maja sluzyc powyzsze wypociny...

Moze ktorys z ludzi bardziej doswiadczonych na tym polu, majacych za soba negocjacje z firmami, chcialby sie podzielic z mlodszymi kolegami swoja wiedza, udzielic jakichs wskazowek co do kontrukcji takich “ofert”...
Naprawde nie wiem czy pomoze to domoroslym 10-letnim “managerom”, za to reszcie spolecznosci na pewno, bo przeciez czytajac po raz 100 jakies brednie, kazdy, nawet chetny, potencjalny sponsor da sobie z tym wszystkim spokoj, wypieprzy “spam” do kosza i uzna sprawe za zamknieta...

Uffff... Ja ze swojej strony zas licze, ze ktoregos pieknego dnia otrzymam oferte taka, ktora z czystym sumieniem bede mogl przedlozyc szefowi, nie obawiajac sie tego, ze w wyniku jego reakcji reszte zycia spedze jako katatonik.

Ciekawe czy bedzie jakis odzew :asd

__

Użytkownik
Venomen

2005-08-05 23:58:31

Ja mam przygotowany przykładowy mail własnej produkcji, fachowo wykonany. Jak ktoś chce mogę go tutaj wkleić.

__

Użytkownik
[-SLP-]RiV

2005-08-06 11:15:01

wklejaj wklejej

__

Użytkownik
Oyabun

2005-08-06 11:15:32

W takim razie chcemy ;-]

__

Użytkownik
dRaZe

2005-08-06 11:21:21

fachowo powiadasz :>

__

VIP
Preak

2005-08-06 12:38:45

Cze ! mam klan w CS , dajcie hajs i pienioce na serwer bo nie morzemy grac albo postawcie w waszej firmie serwer najlepiej na 12 osob i dajcie mi admina, w zamian oferuje to ze jezeli kogos zabije to napisze "to zabojstwo bylo sponsorowane przez XXXX (tu nazwa firmy)" i powiem z ziomalom z piaskownicy ze jak dorosna to maja kupic u was sprzet. no to ELO, czekam na odpowiec !

Romek J. aka M3g4 ULTrRa4 Ki||eRrR
Przedstawiciel klanu w kontera - Wygolone Myszki

ps. wygralismy turniej w remizie strazackiej organizowany przez soltysa i w nagrode dostalismy opone do ciagnika ! mam SKILLA !

__

VIP
zoom

2005-08-06 13:05:19

ha co do tej remizy strazackiej to z tego co pamietam niedlugio ma byc turniej cpma w "domu kolka rolniczego" :-DDDDDDDDDDDDDDDDD

__
Play more promode.

VIP
zoom

2005-08-06 13:11:54

BTW tego jezusa z lego bym raczej stad usunal :-S

__
Play more promode.

Użytkownik
SpOoN_Frager

2005-08-06 13:19:00

Czekaj, patrz i sie ciesz jak wpadnie esportowa cenzura to bedzie po zabawie :P

__

Użytkownik
Venomen

2005-08-06 13:21:34

Dobra. Namęczyłem się i troche szkoda mi tego dawać ale ok, czego sie nie robi dla eSportu...Oto moje wypociny:

--- SPONSORING ---

Witam. Po pierwsze postaram się wyjaśnić dość trudne zagadnienia dla laików tematu jakim jest "esport", a więc sport elektroniczny. Obecnie na świecie obserwujemy niesamowity wzrost zainteresowania rynkiem gier komputerowych i wszystkim co się z nim wiąże. Esport jest nierozłącznym elementem tego rynku. Można powiedzieć, że napędza go w pewien sposób.

Jak to wogóle wygląda?
W krajach wysoko uprzemysłowionych sport eletroniczny to zjawisko wcale nie najnowsze i szeroko znane. Do takich państw szczególnie możemy zaliczyć Koreę Południową, Japonię czy USA, a w Europie Niemcy, Szwecja i Anglia. Zainteresowanie jest tak ogromne, że dla przykładu za oceanem nie ogląda się już meczy piłki nożnej czy koszykówki, ale mecze różnych gier komputerowych w których biorą udział najlepsi gracze, chcociażby rozgrywki Counter-Strike i to właśnie w publicznej telewizji. Organizowane są specjalne festiwale podczas których rogrywane są pojedynki pokazowe, miniturnieje dla publiczności, rozdawane są autografy i jest mnóstwo atrakcji.
Nie możemy także zapominać o tym, że takich imprez, turniejów, na świecie jest mnóstwo i ich liczba ciągle rośnie. Możemy przyjąć, że średnio raz w miesiącu w Europie odbywa się wielki turniej z udziałem najlepszych o wysokie stawki. W Polsce póki co niestety jest tylko kilka większych imprez w ciągu roku...ale ich liczba stale rośnie, a co najważniejsze stają się cykliczne.

Przełom?
W roku 2005 byliśmy świadkami prawdziwie historycznego turnieju WEG w Korei Południowej, gdzie najlepsze zespoły i gracze z całego świata rywalizowali ze sobą przez prawie 2 miesiące o bardzo wysokie nagrody. Wszystko w komfortowych warunkach i na najwyższym poziomie, także organizacyjnym i medialnym. Impreza była patronowana m.in. przez takich gigantów branży elektronicznej jak Intel, Nvidia czy Sony. Plan zakłada organizowanie 4 takich imprez w ciągu roku!

Pięknie, ślicznie...ale my jesteśmy w Polsce!
Tak zapewne większość ludzi reaguje gdy czyta o eSporcie. To zrozumiałe, że dla nas ten temat jest jeszcze "czarną magią" i jakoś specjalnie nie widzimy tu czegoś ciekawego. Polska jako kraj byłego bloku wschodniego niestety ciągle ponosi konsekwencje starego systemu, ale to nie usprawiedliwa nas od działania w celu polepszenia sytuacji.

Co możemy zrobić?
To dobre, właściwe pytanie. Gdyby nie sponsoring, żadna z imprez, turniejów nie miałaby miejsca. Rynek informatyczny stałby w miejscu i nikt nie miałby z tego zysków, które przecież obecnie są ogromne (chociażby produkcja specjalnych artykułów przeznaczonych dla graczy, sprzedaż sprzętu komputerowego i różne usługi online). Najprościej jest wybrać dany zespół, który ma już jakieś doświadczenie i sukcesy, który się dobrze zapowiada. Trzeba przy tym uważać aby załatwić to w miarę szybko, ponieważ konkurencja nie śpi i dzisiaj wiele firm wręcz bije się np. o swoją reklamę na stronie danego klanu.

Jaką formę ma sponsoring w eSporcie?
Jeśli chodzi o konkretną grę, dla przykładu najbardziej znany - Counter-Strike - sponsoring ogranicza się do hostingu strony internetowej, udostępnieniu kont BNC na ircu, opłaceniu/postawieniu serwera CS i serwera do komunikacji głosowej dla drużyny - Ventrilo, TeamSpeak. Oczywiście są też inne formy, związane już z turniejami LAN (na żywo, nie przez internet). Na przykład koszulki z logami zespołu i sponsorów dla zawodników danego klanu, opłacanie dojazdów i noclegów, wstępów.

Ile to kosztuje?
Najprostszy sponsoring dla klanu który póki co rozgrywa swoje mecze w internecie może wynieś przykładowo tyle ile widnieje poniżej, przy założeniu że te usługi są wykupywane, a nie hostowane przez sponsora (bo można przecież także postawić serwer CS w każdej firmie):
- domena www z ftp - ceny od 10zł za miesiąc w górę
- konta BNC - od 20zł za miesiąc
- opłacenie serwera CS za miesiąc - 80zł
- serwer ventrilo za miesiąć - 30zł

Jak widać ceny bardzo różne i zależą od danej firmy.
Przypominam jednak, że w zależności od tego czym się zajmuje sponsor, bywa tak, że może on sam hostować stronę internetową czy postawić serwer Ventrilo/CS bazując na własnych możliwościach.

Jaki jest zysk ze sponsoringu?
To jest temat, który najbardziej interesuje Was, a więc potencjalnych sponsorów. Zysk ze sponsoringu możemy podzielić na widoczny i ukryty. Widoczny, to taki który poprostu rzuca się w oczy jak sama nazwa mówi. Jest to na przykład reklama na stronie znanego klanu, który ma mnóstwo odwiedzeń dziennie przez różne osoby z różnych branż. Może to być także reklama na kanale irc - sieć przeznaczona do rozmów, okupowana przez wszystkich graczy na świecie (potencjalni klienci) i ludzi związanych z branżą IT - dla przykładu kanał #NiP, najbardziej znanego klanu CS (co nie znaczy najlepszego, liczy się marka którą sobie wypracowali) dziennie odwiedza około 500 tysięcy osób co jest naprawdę świetnym wynikiem.
Zysk ukryty jest jak bomba z opóźnieniem. Z początku nie jest widoczny i zdaje się nieefektywny. Z czasem jednak, w miarę coraz lepszego wizerunku zespołu sponsor staje się znany i ceniony. Do tego rodzaju sponsoringu zaliczymy opłacenie / postawienie serwera CS i Ventrilo. To są rzeczy których na początku nie widać, ale są najbardziej potrzebne do prawidłowego funkcjonowania zespołu, a co za tym idzie do zdobywania sukcesów i najlepszej reklamy swojego sponsora. Obecnie żaden szanujący się klan CS nie może działać bez sponsora gdyż jest to niemożliwe finansowo.

Podsumowanie.
Jak widać zagadnienie jest bardzo szerokie i niezwykle trudne do opisania, a przy tym ciekawe i myślę, że warte zwrócenia uwagi właśnie w tym kierunku. Tym bardziej, że zajęłoby to bardzo wiele miejsca i czasu. Dlatego, wszelkie wątpliwości, jakiekolwiek pytania, proszę kierować do mnie. Porozmawiamy na dany temat dokładniej i wyjaśnie wszystko w miarę moich możliwości. Podaje moje dane kontaktowe:

Wasze dane kontaktowe, ladne pozdrowienia i wszystko. Mozna troche jeszcze dopisac ale juz nie mialem czasu.

__

VIP
spec_u

2005-08-06 13:22:39

popieram ten obrazke wyjątkowo niestosowny ;//

__
ema

PRO
igor

2005-08-06 13:23:46

Ja dostaje dziennie srednio 5 maili z prosba o sponsoring, przyklad:

CZE jestem XXX z kanu XXX mam pytanie czy bylo by mozliwe zebyscie nam
sponsorowali serwer. Gramy w COD jestesmy dobrum klanem,leprzym od
niektorych klanow ktre maja sponsora.Odpisz czy taki sponsoring bylby
mozliwy.

albo od polskiego klanu, ale po angielsku:

Good morning.
My name is XXX and I’m from clan XXX [old XXX] game Call of duty . I want to ask Your firm about sponsorig. We are realy good team and I think that it could be good advertisement for Your firm. All off us are from Poland (six players). We are playing together about 8 months. Two off us playing also in Team Poland
(XXX, XXX) http://www.clanbase.com/claninfo.php?cid=XXX and we are well known on our Polish League. On our Polish ladder we are at 4th place in 2x2 SD http://www.clanbase.com/rating.php?lid=XXX, 3rd in 3x3 SD http://www.clanbase.com/rating.php?lid=XXX and 6th in 5x5 SD http://www.clanbase.com/rating.php?lid=XXX . We are playing also in European League and our place is about 34th http://www.clanbase.com/rating.php?lid=XXX
Whats more we are playing in all kind of Cups which are organised by ClanBase. Ours achievements are 4th place in 3x3 Hosted Cup and we are winers of Open Cup Spring 2005 4th league http://www.clanbase.com/news_league.php?lid=XXX. All off XXX [old XXX] players are well behaving of course and renowned.
I think is all about us. If You're got some questions to us just message me on e-mail: [email protected]

__

Użytkownik
Venomen

2005-08-06 13:27:12

Może ktoś oceni moje wypociny i znajdzie błędy? Bo mam nadzieję, że to się może przydać.

__

VIP
scR

2005-08-06 13:27:29

Ale to raczej nie jest typowy list do konkretnej firmy dotyczacy sponsoringu?

__

VIP
scR

2005-08-06 13:29:29

Ale to raczej nie jest typowy list do konkretnej firmy dotyczacy sponsoringu? Bardziej wyglada na taki artykulik, z malymi elementami ww listu.

"Witam. Po pierwsze postaram się wyjaśnić dość trudne zagadnienia dla laików tematu jakim jest "esport", a więc sport elektroniczny."

Ja bym wyrzucil do kosza po takim zdaniu ;)

__

Użytkownik
heaveR

2005-08-06 13:41:03

n1 tekst po takim czyms dana firma widzi, ze ma doczynienia z kims powaznym anie 1 lepszym 10latkiem ;> n1 ven

__

VIP
scR

2005-08-06 13:43:25

Nie. Tutaj niestety jest za malo konkretow, a za duzo lania wody. Pozatym nie mozna traktowac danej firmy jako zupelnego laika i dac im to do zrozumienia, no chyba, ze wysylasz oferte do Ursusa.

__

VIP
wilgotna pela

2005-08-06 14:19:00

:D

__

Użytkownik
SpOoN_Frager

2005-08-06 16:13:43

Podstawa to forma w jakiej sie prosi o sponsoring. Jak jest lekko nieudolna i sa bledy jezykowe w tekscie to w ogole od razu odpada. Szczerze to internet troche zaciera normalne kontakty miedzy ludzkie - lepiej napisac maila i miec wszystko gdzies. Wg mnie jesli ktos prosi na pismie [normalna kartka papieru] robi to ladnie i estetycznie + osobiscie to ma 100 razy wieksze szanse na jakiekolwiek powodzenie.

__

Użytkownik
SpOoN_Frager

2005-08-06 16:26:20

Pierwsze to za oceanem jak to napisales nikt nie oglada pilki noznej (chodzi Ci o USA) to sie zgodze bo ten sport tam nie jest w ogole popularny. Natomiast z koszykowka to przesadziles troche :/ Sytuacja z ogaladaniem meczy esportowych w TV jest moze i powszechna, ale w Korei do tego stopnia zeby nie puszczac transmisji sportowych.

Drugie to zaden szanujacy sie klan nie moze dzialac bez sponsora? W ogole brednie totalne. Mnostwo jest klanow bez sponsorow zeby nie powiedziec ze tylko nieliczni go maja (Polska) i jakos nikomu to nie przeszkadza w osiaganiu sukcesow.

Trzeciez to jaki jest sens pisania tego tekstu? Informacje jak dla mnie ogolnie znane.

__

Użytkownik
g3su

2005-08-06 16:54:41

w wielu miejscach brakuje przecinkow, z kolei w innych sa, a nie powinny byc; budowa niektorych zdan jest nieprawidlowa albo uzywasz nieodpowiednich slow, przez co takie zdanie brzmi troche infantylnie, nieprofesjonalnie i odstaje od calosci tekstu; wyglada to tak, jakby pisaly to dwie rozne osoby; gdzies tam w tekscie zjadles tez litere;
poza tym pierwsze zdanie; nie mozesz z gory zadkladac, ze ludzie w firmie, do ktorej wysylasz list, nie znaja sie na temacie i nazywasz ich na wstepie laikami; zreszta o tym pisal juz wczesniej scR;
ogolnie masz troche malo konkretow; to wyliczanie kolejnych uslug i ich cen zabilo mnie;
no i na koniec: Twoj tekst, jako calosc, nawet mi sie spodobal; pomysl podzialu go na czesci wg mnie dobry i niesztampowy; to mniej wiecej wszystko, co rzucilo mi sie po pierwszym przeczytaniu tekstu;

ale dla jasnosci nie jestem polonista i to tylko moja opinia;

__
luuuzzzz bluuuzzz

Użytkownik
Venomen

2005-08-06 18:21:25

To była tylko cześć. Druga cześć zawiera konkrety dotyczące zespołu, osiągnięcia, sylwetki graczy i bardziej szczegółowe dane. Ceny raczej musiałem napisać, żeby tej "wody" nie było zbyt dużo ; ) Laikiem raczej jest każda osoba do której piszesz o sponsoring. Z własnego dośw. wiem jak to wygląda. No chyba, że jest to firma ogólnie znana na scenie i działająca tu od dłuższego czasu. Na błędy językowe i przecinki nie patrzeć bo pisałem na szybko i nie było kiedy tego poprawić. Fakt, że z koszykówką to może przesadziłem ale przecież nie o to chodzi ; )

__

VIP
rostek

2005-08-06 18:35:19

imo troche za dlugie, pierwsze co zrobilem to olalem ten text i zaczalem czytac komentarze, jak zrobie kupe to przeczytam :D

__

Użytkownik
g3su

2005-08-06 18:46:02

[color=green]komentarz #12[/color]
"Może ktoś oceni moje wypociny i znajdzie błędy?"

[color=green]komentarz #21[/color]
"Na błędy językowe i przecinki nie patrzeć bo pisałem na szybko i nie było kiedy tego poprawić."

hehe

--------

skad wiesz, ze potencjalny menedzer, do ktorego zwrocisz sie z prosba o sponsoring nie czyta codziennie serwisu [url=www.esports.pl]eSports.pl[/url] ;] :D

__
luuuzzzz bluuuzzz

Użytkownik
g3su

2005-08-06 18:49:18

nie spiesz sie tylko :DD

__
luuuzzzz bluuuzzz

VIP
vader

2005-08-07 12:57:47

cholernie nieadekwatny komentarz !

tekst jest napisany bardzo dobrze, jak by przesledzil go jeszcze raz lub nawet dwa i wylapal drobne i male literowki- nie bylo by sie do czego przyczepic ^^

__

VIP
vader

2005-08-07 13:00:09

list to to nie jest, ale naprawde swietny tekst ^^

[+] jak nic

__

VIP
vader

2005-08-07 13:01:13

na przyszlosc- wygodniej sie dyskutuje, jesli uzywasz opcji "odpowiedz" na dole kazdego posta ^^

__

Użytkownik
g3su

2005-08-07 13:48:24

nieadekwatny? do czego? przeciez Venomen sam chcial, zeby wylapac bledy i ocenic jego tekst; zreszta wyraznie napisalem, ze ten list podobal mi sie; jednak bledy i ich ilosc jest bardzo razaca; a skoro Ty widzisz tylko drobne i male literowki, to juz Twoje zmartwienie; w takiej postaci nie odwazylbym sie tego wyslac do zadnej firmy;

__
luuuzzzz bluuuzzz

Użytkownik
[PAO]_KUBA_[PL]

2005-08-07 14:13:24

tez bym to wywalil :D po takim poczatku :D

__

Użytkownik
[PAO]_KUBA_[PL]

2005-08-07 14:18:06

dokladnie!!! ktos pisal o ursusie, a skad wiecie ze Dyrektor Marketingu czy cos tam nie zasowa w jakims mega klanie i dziennie czyta esports, a tu mu nagle taki liscik jak dla n00ba D: szlak by go chyba trafił

__

PRO
Lucas

2005-08-07 14:20:34

Pela - ty chamie. Nie kradnij tematow :P

__

VIP
wilgotna pela

2005-08-07 23:00:27

:D Jezeli napiszesz cos w tym temacie - bedziemy w domu :) gl

__

Użytkownik
Tymek

2005-08-07 23:22:31

tekst niezły

Po pierwsze postaram się wyjaśnić dość trudne zagadnienia dla laików tematu jakim jest "esport"

PRZYPOMNIJ SOBIE REKLAMĘ "KOPYTKO"

__

Użytkownik
Tymek

2005-08-07 23:24:38

#33

__

Użytkownik
smitH

2005-08-10 21:36:09

ja tam polecam sprawdzony sposob czyli:
1. zrobic profesjonalna prezentacje:
-ladna grafika,
-odpowiednia muzyczka,
-wykresiki,
-statystyki,
- texty informacyjne wlasnie 'co to esp.' 'co to >dana gra spam', pokazcie swoje poswiecenie :P -- ten text powinien zajmowac 1/3 calosci
-dobrze jest tez przedstawic szefostow swoj team i pokazac ile graliscie i oczywiscie z jakimi osiagnieciami gdzie sie pokazywaliscie i jak popularni jestescie [ strona, IRC, marka klanu ] dzialacze musza sie przekonac ze jestescie powaznymi ludzmi i nie uciekniecie z hajsem :P czy cos w tym stylu
2. po danej prezentacji najlepiej jest skontaktowac sie z przedstawicielem firmy osobiscie lub tez porozmawiac telefonicznie [ poswieccie te pare impulsow:P ] ja i moi koledzy wybralismy zeby kolega sam przeszedl sie z laptopem do firmy i przedstawil co gdzie i jak dla hajsiastych :D
3. podpisujac omowe bedziecie przekonani ze dana firma nie ucieknie z niezadowolenia :P, ale musicie im tez zagwarantowac ze nie zrobicie tego sami tak wiec napiszcie pare warunkow sponsoringu
4. W tym etapie przystepujecie do dzialania czyli to co zakladaliscie i obiecaliscie musicie uczynic by zrobic jeszcze wieksze na sponsorze ktory z pewnoscia bedzie sledzil wasze poczynania
5. jesli juz dostaniecie sponsoring i otwarte mozliwosc nie zrzucajcie pracy na firme sponsorujaca wszystko musicie sami przygotowac [np. zamoowic servy itd. ]

No podalem troche przykladow jesli cos mi jeszcze przyjdzie na mozg to dopisze ale mysle ze to i tak duzo zycze sukcesow wszystkim :D. I poszanujcie swych kasodawcow ;)...

PS. otrzymalismy sponsoring na rok :P [ server ffa, prywatny i server ts2 + troche sprzetu ] i nie czepiac sie pisowni :D

__

Dołącz do redakcji portalu eSports.pl!

Ostatnio publikowane

Napisz do redakcji

W tej chwili żaden z naszych redaktorów nie jest zalogowany.

Ostatnie komentarze

Ostatnio na forum

Statystyki Online

6294 gości

0 użytkowników

0 adminów

Ranking Użytkowników

WynikiAnkieta

Co było dla Ciebie największym zaskoczeniem podczas WCG Polska?

  1. 0%

    Słaba postawa Fear Factory

  2. 0%

    Dobra gra UF Gaming

  3. 14%

    Tłumy widzów na sali kinowej

  4. 14%

    Mało miejsca

  5. 71%

    Nie byłem i nie interesuje mnie to

Nasi partnerzy

  • Shooters.pl
  • Cybersport

Wszelkie prawa zastrzeżone (C) eSports.pl 2003-2024

Publikowanie materiałów tylko za zgodą autorów.

Wybierz kategorie