Rozgrywki

Dostosuj

Rozgrywki

Gra Quake 3 Arena daje nam możliwość wieloosobowej rywalizacji w kilku różnorodnych trybach rozgrywki. Jedne z nich zdobyły przez lata ogromną popularność na świecie, inne wybierane są rzadziej, a jeszcze inne nie są grane praktycznie wcale. Poniżej pokrótce scharakteryzujemy każdy z dostępnych standardowo w grze Quake 3 Arena trybów rywalizacji, prezentując najważniejsze ich cechy i przedstawiając podstawowe zasady.

Duel (1v1):

Najbardziej spopularyzowany na świecie tryb rywalizacji. Pojedynki jeden na jeden od zawsze elektryzowały swoją widowiskowością i przyciągały setki obserwatorów podczas najważniejszych pojedynków. W starciu wygrywa ten zawodnik, który po 15-minutowej walce (rzadziej 10-minutowej) więcej razy zabije swojego rywala. W tym trybie oprócz umiejętności manualnych gracza, bardzo ważne jest kontrolowanie pewnych przedmiotów na mapie, głównie pancerzy, Mega Healtha oraz niektórych broni. Najlepsi zawodnicy w tym trybie pochodzą głównie ze Stanów Zjednoczonych, Szwecji i Rosji.

Team Death Match (TDM):

Klasyczny tryb drużynowy, grywany zazwyczaj w odmianie 4v4, bywają także turnieje 2v2. Naprzeciw siebie stają dwie drużyny, których celem jest zdobycie przed 20 minut jak największej liczby punktów (fragów). W przypadku tego rodzaju rozgrywki bardzo ważne są taktyki i strategie, pilnowanie najważniejszych sektorów na mapie oraz zbieranie pojawiających się co dwie minuty powerupów (Quad Damage, Battle Suit). Sukcesy w tym trybie na przełomie lat odnosili głównie Szwedzi, Francuzi i Brytyjczycy, w ostatnich do tego grona dołączyli także Polacy.

Capture The Flag (CTF):

Tryb drużynowy, który w przeciwieństwie do TDM nie polega na zdobywaniu fragów, ale na wykradaniu z bazy przeciwnika flagi i donoszeniu jej do swojej bazy. Pojedynki trwają 20 minut. Grywany zazwyczaj w odmianie 5v5 (czasem 4v4), w ostatnich latach jest najbardziej popularnym trybem ligowym na naszym kontynencie, bywały momenty, gdy w jednym czasie trwały cztery różne puchary CTF. Trudność tego typu rywalizacji polega na problemach w koordynowaniu ataku/obrony pomiędzy zawodnikami w drużynie. W zdobywaniu przewagi ważną rolę odgrywają powerupy (Quad Damage, Regeneration). Ciekawostką jest, że w tym trybie możliwe jest remisowe rozstrzygnięcie spotkania. Najlepszymi złodziejami flag są Szwedzi, Francuzi, a ostatnio także Belgowie.

Free For All (FFA):

Wielka rzeźnia, tak w skrócie można streścić tryb Free For All. Nie ma tutaj żadnych zasad, gra polega na zabijaniu wszystkiego co się rusza na około. Wygrywa ta osoba, która w ustalonym czasie (zwykle 20 minut) zdobędzie największą liczbę punktów. Turnieje FFA grane są bardzo sporadycznie, zazwyczaj tylko dla zabawy.

Clan Arena (CA):

Tryb gry dodany jako ostatni do gry Quake 3 Arena. Rywalizacja może toczyć się w trybie drużynowym (2v2, 3v3, 4v4), a także duelowym (1v1). Zawodnicy pojawiają się na mapie w pełni uzbrojeni i opancerzeni, w trybie drużynowym nie można zadać uszkodzeń swoim kolegom z zespołu. Zwycięża ten gracz/drużyna, która wyeliminuje pierwsza swojego rywala/rywali. Gra sie zazwyczaj do 7 lub 10 wygranych rund. Tryb ten nie zdobył zbyt dużej rzeszy fanów poza Polską i Niemcami.

Wstęp | Instalacja | FAQ | Tipsy | Społeczność | Rozgrywki | Strategia

KomentarzeKomentarze

 • Dodawanie komentarzy dostępne jest jedynie dla zalogowanych użytkowników.
  Jeżeli nie jesteś jeszcze użytkownikiem eSports.pl, możesz się zarejestrować tutaj.
Komentarze pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu eSports.pl oraz serwisów pokrewnych, który nie ponosi odpowiedzialności za treść opublikowanych opinii. Jeżeli którykolwiek z postów łamie zasady, zawiadom o tym redakcję eSports.pl.
Dołącz do redakcji portalu eSports.pl!

Ostatnio publikowane

Napisz do redakcji

W tej chwili żaden z naszych redaktorów nie jest zalogowany.

Ostatnie komentarze

Ostatnio na forum

Statystyki Online

9412 gości

0 użytkowników

0 adminów

Ranking Użytkowników

WynikiAnkieta

Co było dla Ciebie największym zaskoczeniem podczas WCG Polska?

 1. 0%

  Słaba postawa Fear Factory

 2. 0%

  Dobra gra UF Gaming

 3. 14%

  Tłumy widzów na sali kinowej

 4. 14%

  Mało miejsca

 5. 71%

  Nie byłem i nie interesuje mnie to

Nasi partnerzy

 • Shooters.pl
 • Cybersport

Wszelkie prawa zastrzeżone (C) eSports.pl 2003-2022

Publikowanie materiałów tylko za zgodą autorów.

Wybierz kategorie