"Na pewno błędów z G3 nie popełnimy"

Dostosuj

"Na pewno błędów z G3 nie popełnimy"


Andrzej: Mógłbyś się przedstawić wszystkim, którzy Cię nie znają?

FILEK: Call of Duty zajmuję się od początku jego ukazania w Polsce. Jednak osobiście zawsze bardziej zajmowałem się serią, która ukazywała się na PC ze względu na to, iż piszę o tym w co osobiście mogłem zagrać, ukończyć, rozpracować. Nie będę ukrywać, że konsoli Xbox, czy PS, nie posiadam, dlatego niewiele informacji u nas można znaleźć jeśli chodzi o CoD 3, który na PC się nie ukazał.


Spokojnie, będziemy rozmawiać o wersji na PC. Jak powstał FkCoD, kto i kiedy go założył?

FkCoD, założyłem osobiście, 1 marca 2004 roku.


Co Cię do tego skłoniło?

Zanim założyłem serwis, dużo grałem w CoD, w szczególności badałem kwestie rozgrywek sieciowych. Jako, iż nie tak łatwo można było znaleźć w sieci potrzebne informacje, założyłem serwis, w którym mógłbym umieścić własne porady, doświadczenia.


Czy poza działalnością redaktorską i zwykła grą na publikach próbowałeś swoich sił jako zawodnik?

Tak, owszem. Lecz nigdy nie byłem jakimś dobrym graczem. Grałem najczęściej gościnnie, np. jako zawodnik zastępczy w zaprzyjaźnionym klanie, ale największą wagę przykładałem do jak największej liczby poradników oraz rozwoju forum, na którym rozwiązanych jest naprawdę wiele problemów.


W komentarzach pod newsem na stronie PGA widziałem, że pisaliście o jakiś turniejach, które organizowaliście. Możesz je jakoś przybliżyć?

Tak, były to turnieje organizowane dla szkół w powiecie. Jako, iż jest tam wiele osób, które grają w CoD 2 - taki turniej był potrzebny. Udało nam się zgromadzić przy współpracy z różnymi ekipami około 50 komputerów prywatnych (połowa lapków), przy czym dla CoDa drużynowego zarezerwowaliśmy 15 kompów stacjonarnych i nad tymi właśnie osobiście czuwałem. Na reszcie odbywały się prywatne miniturnieje w inne gry i nie była to już 'nasza działka', my skupialiśmy się tylko na CoDzie. Z turnieju CoDa, wszyscy byli zadowoleni ;). Na PGA kompy już załatwia sponsor, więc o jakość sprzętu nie trzeba się martwić.


Jaki to powiat?

Powiat krotoszyński. Turniej nie był jakoś reklamowany. Po prostu poszła informacja po szkołach ze takie coś się odbędzie i uważam ze turniej okazał się strzałem w dziesiątkę ;).


Przejdźmy może teraz do kwestii PGA. Jak to się stało, że zostaliście organizatorami turnieju CoD4?

Już jakiś czas temu (około pół roku temu) zaproponowaliśmy Panu Błachowskiemu pomoc przy organizacji turnieju w CoD. Pół miesiąca temu dzwoniliśmy dowiedzieć się czy w ogóle CoD się pojawi - wtedy dostaliśmy informację, że nie. Podzwoniliśmy trochę po różnych firmach no i później okazało się ze AVG jest chętne. Dostałem właśnie wtedy telefon od Pana Błachowskiego, czy nie zechciałbym zająć się przygotowaniem tego turnieju z firmą AVG. Oczywiście się na to zgodziłem.


Mówisz, że dzwoniłeś po firmach, czy zatem można uznać, że znalezienie sponsora to "wasza sprawka"?

Niezupełnie. Gdyż pierwszą informacją było, że CoDa nie będzie, obiecałem pomoc w szukaniu sponsorów. Fakt - dzwoniliśmy do różnych firm, lecz najczęstszą odpowiedzią było po prostu "damy znać". Telefon od Pana Błachowskiego dostałem niespodziewanie z informacją, że AVG zdecydowało się wziąć udział - choć do tej firmy nie dzwoniliśmy pierwsi.


Z iloma firmami próbowaliście?

Było to kilka firm - dokładnie teraz Ci nie powiem, gdyż większość telefonów wykonywała nasza użytkowniczka.


Turniej odbędzie sie na stanowisku sponsora, czy tak?

Tak, turniej odbędzie się "w barwach" firmy AVG. Moja ekipa została zaproszona do poprowadzenia tego turnieju.Filek


Jak liczna będzie ta ekipa?

5 osób, przy czym najważniejszymi sprawami zajmę się ja i dwóch pomocników. Współpracujemy z portalem Nietykalni.biz i także ich przedstawiciel będzie z nami to wszystko organizować.


Wiele osób zarzuca Wam brak doświadczenia. Jak mógłbyś ich przekonać do tego, że dacie sobie radę?

Po prostu nie daliśmy im pokazać, ze coś takiego potrafimy zorganizować, a potrafimy i robiliśmy to ;). Zarzuty o braku doświadczenia są nieco bezpodstawne, gdyż wiele osób uważa, że nas nie zna - zatem te osoby nie mogą wystawić opinii - tymczasem się nas krytykuje.. Nie jestem może zbyt znaną osobą na scenie – fakt jestem studentem i na pewne rzeczy też nie zawsze mam czas. Ale wiedzę potrzebną do organizacji turnieju z pewnością posiadam i nie mam co do tego wątpliwości.


Część tych opinii spowodowana jest zapewne frustracją po ostatnim lanie CoD2 - G3. Czy starałeś się dowiedzieć, co tam nie wyszło, by uniknąć tych samych pomyłek na Waszym turnieju?

Przeglądałem opinie o tych targach. Tak starałem się i wiele się dowiedziałem, m.in. dzięki forom. Na pewno błędów z G3 nie popełnimy ;). Od początku kiedy dowiedziałem się, że to my mamy organizować turniej, codzienne dopracowujemy szczegóły. Teraz czekamy na premierę w Polsce, która lada moment, bym mógł osobiście przetestować nowe cacko Infinity Ward.


Wiem, że może zbyt wcześnie o pewne decyzje, ale do PGA nie zostało już relatywnie wiele czasu. Czy możesz nam powiedzieć jaki charakter będzie miał ten turniej - rozgrywki klanowej, czy też grać będą widzowie targów? Bądź obie te formy?

Obie formy, nie ma jeszcze ostatecznych decyzji, ale planujemy sobotę przeznaczyć dla klanów, niedzielę 4 fun. Ostateczna rozpiska jest w trakcie dopracowywania.


Będą kwalifikacje online?

Już teraz zbieramy informacje o tym ile klanów chce wziąć udział. W sobotę do pewnej godziny (wstępnie do 12, ale to jeszcze może się zmienić) będziemy zbierać ostateczne zapisy klanów). Po tych zapisach ułożymy ostateczną drabinkę i zaczniemy rozgrywki np. od godz. 13.


Czyli żadnych dodatkowych gier przez internet nie będzie - zagra ten kto przyjedzie?

Tak dokładnie. CoD 4 w Polsce jeszcze nie ma, wiec (teoretycznie) klanów jako tako też. Nie chcemy robić czegoś w ciemno, że zapisze się ileś tam klanów (przykładowo 15) a przyjedzie 8 czy wręcz przeciwnie 25 ;). Dlatego ostateczne zapisy będą jeszcze trwać na początku targów, by mieć pewność ze dana ekipa wystąpi i nie będzie zamieszania.


Czytałem komentarze, w których gracze wyrażają gotowość do pomocy Wam przy ustalaniu konkretnych ustawień dotyczących rozgrywki. Czy będziecie z tej pomocy korzystać?

Z pewnością weźmiemy pod uwagę wszelkie życzenia dotyczące trybów gry itp. Jednak ostateczne decyzje i tak podejmują sponsorzy turnieju. Zapewniam, że nie będzie to Deatchmatch ;).


Zdradzisz jakich nagród można się spodziewać?

Co prawda wiem co nie co o nagrodach, lecz obowiązuje mnie pewna tajemnica ;). Mogę zdradzić, że za 1 miejsce w turnieju klanowym na pewno nie będzie koszulka czy smycz, a np. wysokiej klasy sprzęt i inne nagrody. Czekamy jeszcze na ostateczne informacje w tej sprawie.


Jesteś w stanie podać termin, w którym już wszystko dotyczącego tego turnieju - mam na myśli m.in. nagrody, system rozgrywki, konfiguracja komputerów - zostanie podane do informacji publicznej?

Myślę, że najpóźniej do, 12-13 listopada wszystko będzie już jasne. Wiem, że jeśli chodzi o sprzęt AVG szykuje najlepszej klasy urządzenia, więc o komfort gry można być spokojnym.


Dzięki za wywiad. Życzę powodzenia przy organizowaniu turnieju. Wszyscy chcieliby by był on naprawdę dobry. Ostatnie słowa nalezą do Ciebie, chciałbyś kogoś pozdrowić?

Tak, pozdrawiam konkurencję, która mam nadzieję, życzy by wszystko się udało. Mam także nadzieję, że wszyscy w nas wątpiący będą bardzo mile zaskoczeni.


Wywiad z 7 listopada 2007r.

Wstęp | Wywiad

KomentarzeKomentarze

 • Dodawanie komentarzy dostępne jest jedynie dla zalogowanych użytkowników.
  Jeżeli nie jesteś jeszcze użytkownikiem eSports.pl, możesz się zarejestrować tutaj.
Komentarze pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu eSports.pl oraz serwisów pokrewnych, który nie ponosi odpowiedzialności za treść opublikowanych opinii. Jeżeli którykolwiek z postów łamie zasady, zawiadom o tym redakcję eSports.pl.
Dołącz do redakcji portalu eSports.pl!

Ostatnio publikowane

Napisz do redakcji

W tej chwili żaden z naszych redaktorów nie jest zalogowany.

Ostatnie komentarze

Ostatnio na forum

Statystyki Online

1178 gości

0 użytkowników

0 adminów

Ranking Użytkowników

WynikiAnkieta

Co było dla Ciebie największym zaskoczeniem podczas WCG Polska?

 1. 0%

  Słaba postawa Fear Factory

 2. 0%

  Dobra gra UF Gaming

 3. 14%

  Tłumy widzów na sali kinowej

 4. 14%

  Mało miejsca

 5. 71%

  Nie byłem i nie interesuje mnie to

Nasi partnerzy

 • Shooters.pl
 • Cybersport

Wszelkie prawa zastrzeżone (C) eSports.pl 2003-2023

Publikowanie materiałów tylko za zgodą autorów.

Wybierz kategorie