Same chęci nie wystarczą

Dostosuj

 

Od dłuższego czasu na europejskiej scenie America’s Army panuje wielka moda na „organizowanie” LAN-a. Prawie każdy rzucał na jednym z kilku społecznościowych forów swoim planem na zorganizowanie pierwszej europejskiej imprezy offline. Takie ogłoszenia, zakładające rychły start turnieju traktowane były z przymrużeniem oka. Chyba nikt nie spodziewał się, że ktokolwiek spróbuje zrealizować tak pochopny plan.

 

A jednak. Znalazła się garstka amatorów LAN-owych rozgrywek, którzy bez żadnego sensownego pomysłu, wsparcia organizacji, czy przynajmniej pewności co do frekwencji porwała się na rozpoczęcie tego typu imprezy. Już nawet opłacona została znana kafejka w Antwerpii, Outpost. Impreza ma się odbyć w weekend 4-5 kwietnia. Organizatorami są gracze najlepszej europejskiej drużyny, Epsilon eSports i ich znajomi. Co ciekawe, wszyscy planują grać w organizowanym przez siebie turnieju. Kto będzie to wszystko ogarniał podczas gry administratorów? Nie wiadomo.

 

Ciekawa jest również kwestia reklamy tego wydarzenia. Wczoraj na forum LAN-a pojawił się post jednego z organizatorów, który pytał, czy ktoś przypadkiem nie zaczął reklamować turnieju na jakiejkolwiek stronie, poza tymi, z którymi współpracują administratorzy. Okazało się, że nie. Jego współpracownicy szybko wytłumaczyli mu, że dopiero planują kampanię reklamową, która obejmie wszystkie strony naszej społeczności.

 

Żadna z wyżej wymienionych rzeczy nie zaskoczyła mnie równie bardzo, co kwota wpisowego. W tym wypadku wyniesie ona 50 euro. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że jest to cena za jednego zawodnika, a nie cały klan. Grając w formacie 4vs4 zapłacić trzeba ponad 900zł (jeżeli przyjrzeć się pikującemu kursowi złotówki, można się spodziewać, że ta suma jeszcze wzrośnie). Pomimo to, do Belgii jadą SPQR i BSTR, którzy zdecydowali się samemu wyłożyć pieniądze.

 

Cena LAN-a wydawać się może całkiem spora, ale jeśli spojrzymy na zakładkę „Sponsors” na stronie imprezy, zrozumiemy, czemu jest taka wygórowana. Otóż pierwszy europejski LAN AA raczej będzie zorganizowany bez żadnej dotacji od sponsorów. Oznacza to, że opłata kafejki i pula nagród, która wynosi 1700 euro, w całości pokryta będzie ze wpisowych. Oczywiście, żeby taki wariant się udał, musi zapisać się (i wpłacić) szesnaście klanów, a póki co na liście chętnych widnieje tylko dziesięć nazw. Zakładając realistyczny wariant, nie pojawią się dwie-trzy z nich. Co wtedy? Koszty nieudanej inwestycji poniosą gracze czy administratorzy?

 

Twórcy LAN-a obarczają kosztami nie tylko graczy. Każdy, kto przyjedzie do Antwerpii, by tylko pooglądać zmagania swoich znajomych z Internetu, będzie musiał zapłacić 5 euro. Kosz niewielki, ale z pewnością odstraszy przypadkowych gapiów. Jak mówią organizatorzy –chcemy, aby LAN promował scenę AA… ale lepiej, żeby do kafejki nie przychodzili przypadkowi ludzie-. Niestety nie jestem w stanie pojąć, jaki w takim razie sposób reklamy sceny przyjęli administratorzy turnieju.

 

Cieszyć może, że ktoś wreszcie przestał czczo gadać i postanowił coś zrobić. Niestety same chęci nie wystarczą i trzeba też się trochę przygotować do podejmowanego przedsięwzięcia. Może jednak to wszystko jest skrupulatnie zaplanowane i administratorzy nagle zaskoczą nas całą rzeszą firm chętnych do współpracy i dobrą organizacją…

 

Pierwszy europejski LAN AA

KomentarzeKomentarze

 • rml

  #1 | rml

  2009-02-06 23:27:46

  Brawo dla SPQR i BSTR jeśli faktycznie chcą jechać do Antwerpii i płacić nie tylko za przejazd, ale też kupę kasy za sam udział

  chyba te dwie organizacje sa troche niedoceniane :)
 • [WNC]-DAD

  #2 | DAD

  2009-02-06 23:43:23

  taa... ale SPQR.AA zapłaci za wszystko z własnej kieszeni...
 • PleeC

  #6 | Plec

  2009-02-06 23:57:52

  szkoda ;/
 • Potey

  #3 | Potey

  2009-02-06 23:48:08

  BSTR.AA także pojedzie za swoje, więc za wcześnie z tym wychwalaniem organizacji :P
 • Siemys

  #5 | Siemys

  2009-02-06 23:52:15

  juz zmienilem
 • rml

  #4 | rml

  2009-02-06 23:48:38

  D:

  ok wiec brawo gracze
 • plaszczka

  #7 | bolksTV

  2009-02-07 15:19:30

  brawo brawo brawo
  SPIRIT, ze tak powiem :)
 • PatheticFreak

  #8 | Majorek

  2009-02-07 21:38:04

  hmm.. być może jeszcze jeden Polski zespół pojedzie :
 • Dodawanie komentarzy dostępne jest jedynie dla zalogowanych użytkowników.
  Jeżeli nie jesteś jeszcze użytkownikiem eSports.pl, możesz się zarejestrować tutaj.
Komentarze pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu eSports.pl oraz serwisów pokrewnych, który nie ponosi odpowiedzialności za treść opublikowanych opinii. Jeżeli którykolwiek z postów łamie zasady, zawiadom o tym redakcję eSports.pl.
Dołącz do redakcji portalu eSports.pl!

Ostatnio publikowane

Napisz do redakcji

W tej chwili żaden z naszych redaktorów nie jest zalogowany.

Ostatnie komentarze

Ostatnio na forum

Statystyki Online

1108 gości

0 użytkowników

0 adminów

Ranking Użytkowników

WynikiAnkieta

Co było dla Ciebie największym zaskoczeniem podczas WCG Polska?

 1. 0%

  Słaba postawa Fear Factory

 2. 0%

  Dobra gra UF Gaming

 3. 14%

  Tłumy widzów na sali kinowej

 4. 14%

  Mało miejsca

 5. 71%

  Nie byłem i nie interesuje mnie to

Nasi partnerzy

 • Shooters.pl
 • Cybersport

Wszelkie prawa zastrzeżone (C) eSports.pl 2003-2024

Publikowanie materiałów tylko za zgodą autorów.

Wybierz kategorie