Guandi: Miejsce Fx jest obok SK Gaming

Dostosuj

- Nie po to zainwestowano sporo pieniędzy w budowę tej drużyny, by nie zdobyć absolutnej pozycji numer jeden. Warto też zastanowić się, jaka będzie jej pozycja właśnie wśród światowych potęg gamingowych. Od czasu kiedy przedstawiciele PGSPokerStrategy.com odbierali najbardziej prestiżowe nagrody tej branży upłynęło już dwa i pół roku. Nikt chyba nie miałby nic przeciwko by za rok polska drużyna, tym razem Fx, powróciła na usta wszystkich esportowych mediów świata - mówi Maciej "Guandi" Śliwiński, jeden z ojców odradzającego się Frag eXecutors, w wywiadzie dla naszego serwisu. Jak długo trwały negocjacje ze Fx ze Złotą Piątką, skąd w drużynie pojawiły się pieniądze na taki transfer, i jakie są jej cele na najbliższe lata - zapraszamy do czytania.

 

 

Zasiliłeś niedawno szeregi odradzającego się zespołu Frag eXecutors. Jaka będzie Twoja rola w prowadzeniu drużyny po "nowym otwarciu"?

 

Polecam odwiedzić www.frag-executors.com. W chwili, w której rozmawiamy, otwarcie o którym mówisz jest już faktem, a o nowym Frag eXecutors przeczytacie właśnie pod wspomnianym adresem. Plotki o tym, że Złota Piątka dołączy do Fx krążyły już od jakiegoś czasu po różnych serwisach, zresztą eSports.pl również informowało o tym czytelników.


Co do mojej roli, to będzie ona bardzo podobna do tej, jaką pełniłem przez ostatnie trzy lata w D-Link PGS. Będę odpowiadał za to, żeby na stronie pokazywały się najważniejsze dla Polaków newsy związane Counter Strike 1.6 oraz Quake Live, a także innymi istotnymi wydarzeniami z naszej branży. Całkiem możliwe, że będę również odpowiedzialny za kilka innych projektów związanych bezpośrednio z Frag eXecutors, jednak w tej chwili są to kwestie wymagające doprecyzowania szczegółów.


Jakie stawiacie sobie cele? Chcesz stworzyć, jak kiedyś w PGS, duży serwis informacyjny o esporcie czy ograniczyć się do informowania o swoich graczach?


Jak wspomniałem wcześniej, będziemy chcieli kłaść nacisk na dwie naszym zdaniem najbardziej popularne gry, czyli Quake Live i Counter-Strike 1.6, tym bardziej, że właśnie w nie grają zawodnicy Frag eXecutors. Redakcja QL składa się w tej chwili z dwóch świetnych moim zdaniem redaktorów, którzy o serii Quake piszą od lat i świetnie czują tę tematykę. Zaryzykowałbym stwierdzenie, że to w tej chwili dwójka najbardziej doświadczonych kłejkowych pismaków, może do tego grona wypada jeszcze zaliczyć kabooma piszącego dla Cybersportu. Priorytetem będzie również Counter Strike 1.6, chyba nie muszę tłumaczyć dlaczego. Za ten dział odpowiedzialny będzie również bardzo dobry w mojej opinii redaktor.

 

Bardzo istotną kwestią będzie oczywiście informowanie o poczynaniach drużyny. Na stronie znajdują się zarówno wiadomości związane z występami naszych graczy, wywiady jak i kilka projektów w których zawodnicy Fx będą zaangażowani. W przypadku graczy nowością na polskiej scenie będzie również to, że poprowadzimy stronę w języku angielskim. Umówmy się, że mamy w tej chwili zespół w ścisłej międzynarodowej czołówce i wypada posiadać wizytówkę w języku angielskim. Na polskim serwisie będziemy chcieli relacjonować większość ważnych eventów esportowych. To jedna z najbardziej istotnych kwestii i chcemy w ten sposób zaspokoić oczekiwania fanów sportów elektronicznych.

 

Jak doszło to zatrudnienia Złotej (o ile możemy jeszcze tak mówić) Piątki przez Fx?

 

Lepszym adresatem tego pytania byłby z pewnością Adrian Witkowski lub któryś z graczy Frag eXecutors. Z mojej wiedzy wynika, że negocjacje między Fx, a Złotą Piątką rozpoczęły się na długo przed świetnym w wykonaniu AGAiN turniejem World Cyber Games. Więcej na ten temat dowiemy się dzisiaj, w obszernej rozmowie z Filipem Kubskim poruszyłem wszystkie tematy o które pytasz. Myślę, że fani tej drużyny będą zadowoleni, bowiem Neo dość dokładnie wyjaśnił zarówno kulisy negocjacji między nimi a Fx, jak i powody zmiany LUqa na pashę. Zresztą tę ostatnią kwestie wyjaśniliśmy już pośrednio dziś w informacji również opublikowanej na naszym serwisie.

 

Znowu razem, tym razem nie w barwach PGS, lecz Frag eXecutors

 

Jaką funkcję w zespole będzie pełnił Jakub "tjb" Barczyk, gracz poprzedniego zespołu Fx Counter-Strike, który jako jedyny ma pozostać w organizacji?

 

Kuba pozostanie w zespole Fx. Nie wiem jaką rolę będzie pełnił w drużynie, z tego co wiem, Adrian przymierzał go do funkcji menadżera drużyny CS, jednak w tej chwili to nic pewnego.

 

Co stanie się z pozostałymi graczami? Część z nich już znalazła sobie nowe zespoły (dOK gra w D-Link PGS, a BEn właśnie ogłosił pozostanie na kolejny rok w BenQ DELTAeSPORTS.COM), nie wiążą ich już z wami żadne umowy?

 

Nie wiem, to nie należy do moich kompetencji i zadań, zresztą weź pod uwagę, że w drużynie Fx jestem zupełnie nową osobą i ciężko mi się wypowiadać w kwestiach dotyczących przeszłości czy warunków na których graczy grają lub grali w naszym zespole.

 

Powiedziałeś kiedyś, że "lepiej całą energię skupić na zarządzaniu i promowaniu dwóch, trzech, góra czterech dywizji, niż dziesięciu, tak jak to było kiedyś w PGS". Tym będziecie kierować się w Fx?. Czy poza zespołami Counter-Strike i Quake Live możemy liczyć na kolejnych zawodników w waszych barwach?

 

Mamy dwie bardzo mocne dywizje, z czego jedna jak już wspomniałem, prezentuje światowy poziom i właśnie takiego wsparcia oczekuje od naszej organizacji. Jeśli nadarzy się jakaś niebywała okazja oczywiście będziemy rozważać otwarcie zespołów w inne gry, jednak w tej chwili absolutnie wszystkie środki i nasza energia skupione są na pracy na rzecz promocji zawodników Counter Strike 1.6 i Quake Live.


Co z waszym reprezentantem na scenie Need for Speed, Hubertem "Gooralem" Poczwardowskim? Przetrwał czystkę w składzie drużyny na waszej stronie internetowej i ciągle widnieje na jej łamach jako aktywny gracz Fx.

 

Hubert nie jest już zawodnikiem Frag eXecutors.


Będziecie rozwijać dywizję Quake? Nowi Quakerzy poza matr0xem i jego bratem?

 

Dywizja Quake należy od lat do najmocniejszych w kraju, obaj gracze to przecież ścisła czołówka jeszcze z czasów Quake 3. Obecnie obaj może są nieco mniej widoczni, jednak wszyscy mamy pewność, że dalej prezentują ten sam wysoki poziom. Z drugiej strony nigdy nie jest tak dobrze by nie mogło być lepiej, więc kto wie, może przyszłość przyniesie jakieś spektakularne wzmocnienia w tej dywizji.

 

Skąd w Fx pieniądze na inwestycje w redakcję czy przyjęcie - generującej przecież spore koszty - Złotej Piątki? Kto wykłada pieniądze na funkcjonowanie teamu? Jak działa drużyna od strony organizacyjnej, Adrian "Ziggy" Witkowski jest jej właścicielem czy tylko menadżerem?

 

Inwestorem Fx Enterntainment (właściciel drużyny Frag eXecutors) jest one2tribe, firma która specjalizuje się w budowie aplikacji społecznościowych, takich jak gry massive multiplayer, między innymi gry przeglądarkowej Wiedźmin: Versus. W drużynie od strony organizacyjnej wiele się nie zmieniło. Management pozostał ten sam i w jego skład wchodzi między innymi Adrian, który wraz z Arkadiuszem Cybulskim jest współtwórcą i współwłaścicielem Fx Entertainment.

 

Guandi

 

W swoim czasie Fx aktywnie promowało swoją kolekcję koszulek dla kibiców. Na stronie zespołu jest miejsce - na razie nienajskuteczniej zagospodarowane - na telewizję klanową FxTV. Do tego profil na coraz modniejszym Facebooku. Macie pomysły na kolejne działania, nazwijmy to, "społecznościowe"?

 

Oferta sklepu Frag eXecutors już niedługo zostanie uzupełniona o zupełnie nowe gadżety, które powinny przypaść do gustu kibicom w Polsce - myślę, że włodarze Fx nie będą źli jeśli ujawnię, że będą tam między innymi koszulki i bluzy zawodników drużyny. Co do FxTV oczywiście, że plany są - będziemy chcieli tam zamieszczać więcej materiałów autorskich. Kilka innych społecznościowych projektów z udziałem graczy również jest w przygotowaniu

 

Jest zima 2010/2011, czas podsumowań mijającego roku. Jaka jest pozycja Frag eXecutors, medialnie i sportowo, pośród innych organizacji esportowych w naszym kraju?

 

W naszym kraju mam nadzieję, że bezapelacyjnie najwyższa z możliwych. Nie po to zainwestowano sporo pieniędzy w budowę tej drużyny, by nie zdobyć absolutnej pozycji numer jeden. Pamiętaj jednak, że ten zespół będzie również obecny na imprezach międzynarodowych, warto więc zastanowić się jaka będzie jego pozycja właśnie wśród światowych potęg gamingowych.

 

Za rok chcecie być wymieniani jednym tchem z SK Gaming czy MYM?

 

Wiesz, wydaje mi się, że bardzo dobrze dla całego polskiego esportu byłoby gdyby się tak stało. Od czasu kiedy przedstawiciele PGSPokerStrategy.com odbierali najbardziej prestiżowe nagrody tej branży upłynęło już dwa i pół roku. Nikt chyba nie miałby nic przeciwko by za rok polska drużyna, tym razem Fx, powróciła na usta wszystkich esportowych mediów świata.

 

Skoro jesteśmy przy waszej konkurencji. Będziesz odczuwał dodatkowy dreszczyk emocji rywalizując z D-Link PGS, a więc zespołem, który przez długi czas współtworzyłeś?

 

Wiesz, pytanie Ethan czy Luki to naprawdę bardzo fajni ludzie, jednak chyba w pracy nadawaliśmy na zupełnie innych falach przez co dochodziło czasem do mniejszych lub większych zgrzytów. Ja D-Link PGS życzę jak najlepiej, mam olbrzymi sentyment do tego zespołu, spędziłem w nim 3 najlepsze "esportowe" lata swojego życia, poznałem masę świetnych ludzi itd. Mam nadzieję, że ta drużyna jeszcze przez długie lata nie zniknie z krajowej czołówki, a może nawet warunki pozwolą jej nawiązać do sukcesów z przeszłości. Życzę im wielu miejsc na podiach, oczywiście tuż za Fx.

 

Jednocześnie z wami startują nowe strony Betsson Voodoo Gaming i D-Link PGS. Serwis Fx nowy nie jest, ale dopiero teraz zacznie być zapełniany treścią. Organizacje wzięły się za swoje wizytówki i nadchodzą dobre czasy dla kibiców i czytelników?

 

Wiesz, strona internetowa jakiejkolwiek firmy to w obecnych czasach bardzo istotna sprawa, nie inaczej jest z zespołami esportowymi. BVG moim zdaniem się pośpieszyło - wypuszczenie strony z niepełną funkcjonalnością może nie jest strzałem w kolano, ale z pewnością samodzielną próbą skręcenia sobie kostki. Z niecierpliwością czekałem na nową odsłonę strony mojego byłego zespołu. Nie brałem zupełnie udziału w pracach nad tą stroną, w całości odpowiedzialny za nie był Luki i jego nowa firma.

 

Ogólnie chyba w opinii każdej osoby nowa strona D-Link PGS jest odbierana za niebo lepsza, niż ta na której pracowałem ja z redakcją przez ostatnie pół roku. Jest prosta, przejrzysta, według mnie ciekawie skomponowana kolorystycznie. Bardzo mi się podoba również nowe logo, znaczącą różniące się od poprzedniego Mimo to, mam wrażenie, że zapomniano o paru istotnych kwestiach, choć mam nadzieję, że Luki wyeliminuje je w najbliższym czasie. Przykro mi za to, że ze strony zniknął cały dorobek twórczy redakcji – pozostały tylko wiadomości związane z teamem. Będąc niemal pewny, że tak się stanie, jakiś czas temu przeniosłem swoje teksty na swojego bloga - to tak, jakby kiedyś ktoś chciał poczytać moje wypociny.

 

Czym jest Guns Are Drawn? Na łamach GOL-a zdradziłeś, że poza Złotą Piątką "w projekt zaangażowani będą również inni znani gracze pochodzący z Polski, więc Guns Are Drawn nie będzie dedykowane wyłącznie sympatykom Counter Strike 1.6". Av3k, czy może Quakerzy związani z Fx? Draco, który właśnie zakończył karierę gracza? Lecho, z którym już współpracowałeś?

 

Miejmy nadzieję, że wydarzeniem, które sprawi, że za rok od startu będziemy mieli nie pięć topowych zespołów CS 1.6, a dziesięć albo więcej. Naprawdę są na to szanse. Ale to pytanie należy kierować do osób odpowiedzialnych za Guns Are Drawn. Szczegółów dotyczących platform i wyboru konkretnych graczy do współpracy przy projekcie niestety nie znam.

 

Dziekuje za rozmowę.

KomentarzeKomentarze

 • w4rLike

  #1 | Tokar

  2010-02-18 16:16:37

  Powodzenia Gruby
 • qzk

  #2 | qzk

  2010-02-18 21:13:58

  Dobry wywiad, powodzenia tam ; )
 • FATxB

  #4 | B33MN

  2010-02-19 13:15:33

  Świetny manago, słaby redaktor, świetny wywiad!
 • szefo

  #5 | boogie

  2010-02-26 00:49:48

  guandi ile srednio trzeba czekac na mail rejestracyjny po zalozeniu konta na fx? wydaje mi sie ze minal juz tydzien, probowalem 2 razy i nic nie dostalem. mam pewna propozycje zwiazana ze strona, a ciezko sie na niej dogadac nie majac logina :)
 • patryktorn

  #6 | patryktorn

  2014-06-26 15:25:00

  Powodzenia!! :D
 • Dodawanie komentarzy dostępne jest jedynie dla zalogowanych użytkowników.
  Jeżeli nie jesteś jeszcze użytkownikiem eSports.pl, możesz się zarejestrować tutaj.
Komentarze pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu eSports.pl oraz serwisów pokrewnych, który nie ponosi odpowiedzialności za treść opublikowanych opinii. Jeżeli którykolwiek z postów łamie zasady, zawiadom o tym redakcję eSports.pl.
Dołącz do redakcji portalu eSports.pl!

Ostatnio publikowane

Napisz do redakcji

W tej chwili żaden z naszych redaktorów nie jest zalogowany.

Ostatnie komentarze

Ostatnio na forum

Statystyki Online

2213 gości

0 użytkowników

0 adminów

Ranking Użytkowników

WynikiAnkieta

Co było dla Ciebie największym zaskoczeniem podczas WCG Polska?

 1. 0%

  Słaba postawa Fear Factory

 2. 0%

  Dobra gra UF Gaming

 3. 14%

  Tłumy widzów na sali kinowej

 4. 14%

  Mało miejsca

 5. 71%

  Nie byłem i nie interesuje mnie to

Nasi partnerzy

 • Shooters.pl
 • Cybersport

Wszelkie prawa zastrzeżone (C) eSports.pl 2003-2024

Publikowanie materiałów tylko za zgodą autorów.

Wybierz kategorie