Złota Rączka cz.1 - MX510

Dostosuj

Złota Rączka cz.1 - MX510

Ostatnimi czasy na naszym całkiem obszernym rynku sprzętu dla graczy pojawiają się coraz to nowsze myszki przeznaczone dla bardziej wymagającego użytkownika. Wielkie korporacje prześcigają się w dogadzaniu swoim klientom, wynajdują nowsze, lepsze układy optyczne, projektują bardziej ergonomiczne czy też ładniejsze obudowy, wydają więcej pieniędzy na badanie środowiska a wszystko to, tylko po to, by sprzedać produkt lepszy od poprzedniego, aby prześcignąć konkurencję. Wszyscy bardzo cieszą się takim stanem rzeczy, aczkolwiek, kiedy przychodzi na spotkanie z portfelem, mina nam zdecydowanie rzędnie, a portfel sam chowa się do kieszeni.Jako, że wielu z nas, z esportem związanych jest również poprzez czynny udział w rozgrywkach sieciowych, sprzęt bardziej czy też mniej profesjonalny zazwyczaj posiada. Dopóki mysz żyje, gramy na niej i uważamy ją za idealny wybór, aczkolwiek do czasu. Jak to z naturą rzeczy martwych bywa, wszyscy wiemy - każdy sprzęt po jakimś czasie się psuje. Co zrobić kiedy nasz ukochany gryzoń wyzionął ducha? Wrzucić go do trumny zwanej śmietnikiem i zapomnieć na zawsze? Otóż wcale nie trzeba tego robić. Dzisiaj moi drodzy zajmiemy się wskrzeszaniem całkiem zacnego produktu, jakim bez wątpliwości był Logitech MX 510!

01_mysz01s.jpg 02_mysz02s.jpg
MX 510 oraz A4tech, potrzebne do reanimacji MX'a.


Kiedy to w kwietniu 2004 roku, wszyscy gracze na świecie zastanawiali się nad zakupem porządnego sprzętu, z nieba spada im Logitech ze swoim najnowszym MX'em, poprawioną poprzednią wersją, dostępną w dwóch wersjach kolorystycznych. MX500/510 były przełomowymi myszami, ze względu na najwyższą rozdzielczość optyczną pośród optycznych myszy w tamtym okresie i właśnie dlatego schodziły ze sklepów jak świeże bułeczki. Kiedy po tym, jak Logitech znalazł ogromną grupę fanów, na świat przychodzą bardziej dopieszczone produkty Razera, ale cóż poradzić, kupiliśmy MX'a i nie interesuje nas byle jakiś tam Viper czy inna mysz. Tak to mniej więcej wyglądało parę lat temu. Wyścig zbrojeń co prawda nadal trwa, ale wielu uważa MX'a za jedną z najlepszych myszek, pomimo produktów oferujących nieco wyższe liczby na pudełkach.

Od zakupu naszego gryzonia mija parę lat, w międzyczasie kończy nam się gwarancja, na co nie zwracamy specjalnie uwagi, gdyż mysz działa perfekcyjnie, aż pewnego słonecznego (czy też pochmurnego) dnia okazuje się, że mysz się nagle wyłącza, potem włącza tudzież nasze kochane guziki, które wciskaliśmy z uporem maniaka, przestają reagować na klikanie. Cholera, co tu zrobić? Nowa mysz to wydatek około 200 zł, których akurat nie mamy (i w najbliższym czasie mieć nie będziemy), a bez myszy, jak bez ręki. Coraz gorzej działające guziki można tolerować przez jakiś czas, ale prędzej czy później padną na amen. Najczęściej spotykanymi usterkami wśród legendarnej serii MX'ów (500/510/518), są przerwane przewody w kablu, bądź zaklikane na śmierć przyciski.

07_styk02.jpg
Mikrostyk z MX510.


Otóż do regeneracji naszego mychola, nie potrzeba aż tak wiele. Przede wzystkim przyda nam się zestaw śrubokrętów (albo chociaż jeden), dodatkowymi atutami będą: lutownica, odrobina chęci oraz wolnego czasu (w przypadku wymiany mikrostyków będzie potrzebna nam druga mysz). Gwarancja na mysz już się skończyła, zatem możemy zbezcześcić MX'a odkręcając śrubki. Wszystkie trzy śrubki znajdują się u spodu myszki, pod naklejkami. Wystarczy wyczuć śrubokrętem odpowiednie miejsce, przebić naklejkę i odkręcić. Kiedy mysz straciła przyczepność ze swoim podwoziem, jesteśmy w stanie ją otworzyć (co z resztą robimy). Naszym oczom ukazują się różne kolorowe kabelki, płytki, mechanizmy. Po otwarciu myszki należy zachować ostrożność, gdyż małe elementy potrafią zwinnie poodskakiwać.

03_rozkrecanies.jpg 04_otwartas.jpg


Częstym problemem są powoli przestające działać klawisze myszy. Co w tym przypadku zrobić? Czasami wystarczy podkleić kawałek aluminiowej płytki w miejscu stykania się plastiku z mikrostykiem odpowiadającym za klikanie (wytarty plastik u spodu klawiszy), co załatwia problem. Jeżeli po rozkręceniu, naciskając na mikrostyki mysz nadal nie reaguje, oznacza to, że będziemy musieli je wymienić. Skąd je weźmiemy? Bardzo podobne mikrostyki znajdują się w starych, nawet jeszcze kulkowych myszach (popularne a4tech'y), ewentualnie staramy się zaopatrzyć w drugą kopię niedziałającego MX'a tudzież IE 3.0, które posiadało dokładnie takie same układy (img1, img2).

Zaczynamy od odkręcenia górnej płytki od obudowy. Następnie rozłączamy kabel łączący obie płytki i delikatnie zdejmujemy rolkę razem z mechanizmem na którym jest zamontowana. Teraz możemy śmiało wyjąć górną płytkę z myszy. Wygląda ona mniej więcej tak:

05_plytka01s.jpg 06_plytka2s.jpg
Układy z odlutowanymi mikrostykami.


10_operacja4s.jpg 11_operacjas.jpg
Rozłączanie elementów.


Teraz wkracza lutownica, którą roztapiamy luty w okolicach interesujących nas mikrostyków. Przy odrobinie szczęścia zdemontujemy je całkiem szybko (uważajcie aby się nie poparzyć). Zapamiętajcie również, w którą stronę były skierowane, gdyż przylutowując je odwrotnie wcale nie sprawimy aby mysz działała. Następnie w wolne miejsca po wylutowanych układach wkładamy te wyciągnięte z drugiej myszy i powtarzamy operację z tą różnicą, iż teraz chcemy przylutować nóżki mikrostyków do naszej płytki. Kiedy operacja zostanie zakończona, skręcamy wszystko w takiej kolejności jak rozkręcaliśmy, czyli najpierw wkładamy górną płytkę na swoje miejsce, montujemy rolkę (uważajcie na sprężynki), przykręcamy górną płytkę, podłączamy kabelek łączący obie płytki, zamykamy obudowę i skręcamy ją. Należy odczekać parę minut, gdyż świeżo przylutowane mikrostyki mogą być jeszcze ciepłe. Wykonujemy test w systemie i skaczemy z radości, gdyż mysz działa.

08_styk03s.jpg 09_styki01s.jpg
Otwarty mikrostyk (po lewej) oraz mikrostyki z MX'a i A4tech'a (po prawej).


12_wymieniones.jpg 13_operacja2s.jpg


Jeżeli zdecydujemy się na przelutowanie styków z jakiejś taniej myszki, musimy pamiętać, iż komfort klikania może troszkę spaść a samo klikanie może być również głośniejsze, ale to chyba najmniejszy problem. Przed zabraniem się do rozkręcania, warto przeszperać aukcje internetowe, albo popytać znajomych czy nie mają zepsutego MX'a. Mysz ta posiada de facto 5 takich mikrostyków, z czego najmniej zużywają się boczne oraz ten od rolki, warto o nich pomyśleć. Jeżeli jesteśmy bardzo zdesperowani, możemy przelutować te styki w zakresie jednej myszki, odlutowując właśnie te boczne (opcja dla osób, które z nich nie korzystają).

14_operacja3s.jpg 15_operacja5s.jpg
Składamy całość z powrotem.


Kiedy naszym problemem jest źle działający kabel, najprawdopodobniej został on uszkodzony mechanicznie w miejscu łączenia się z obudową. Jeżeli nie jesteśmy pewni gdzie został przerwany, ucinamy kabel przy białej końcówce-wtyczce i ciągniemy każdy kabelek po kolei, jeżeli któryś z nich jest luźny i jesteśmy w stanie go wyciągnąć, oznacza to, że przerwanie miało miejsce dokładnie na łączeniu (na podstawie długości sami zresztą dojdziemy gdzie). Musimy zatem po prostu wyciąć fragmentu kabla i zlutować kolorowe kabelki ze sobą. Zaczniemy od wyciągnięcia końcówki kabla, który zamocowany jest w jednej z płytek układu myszy. Jeżeli kabelki przy samej wtyczce nie są naderwane (a raczej nie powinny być), ucinamy kabel w rozsądnej odległości, zostawiając miejsce na lutowanie. Drugi raz obcinamy kabel tuż za zagiętym miejscem przy łączeniu przewodu z obudową. W ten oto sposób wycięliśmy fragment uszkodzonego kabla. Teraz najcięższa część, musimy zlutować wszystkie kolorowe przewody. Warto obciąć fragment warstwy izolacyjnej kabla przy uciętych miejscach i oddzielić każdy kabelek. Następnie musimy je po kolei lutować, zabezpieczając każdy taśmą izolacyjną (bądź rurką termokurczliwą), aby "gołe" przewody się nie stykały ze sobą (przy lutowaniu, najeży zachować szczególną ostrożność, gdyż lutownica nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur i możemy się łatwo poparzyć, pamiętajcie również aby nie lutować urządzeń podłączonych do prądu). Całość zaklejmy taśmą izolacyjną, wkładamy kabel na miejsce, skręcamy i działa.

IMG_0972s.jpg IMG_0977s.jpg
Ciężarek (po lewej) i bliźniacze układy z MX500 i MX510 (po prawej).


W przypadku ciężkich do zidentyfikowania usterek, warto mysz przeczyścić (np. Pędzelkiem), poruszać kablami czy też przedmuchać. Czasem okazuje się, że problemem był po prostu zalegający bród albo kurz. Ciekawostką jest również fakt, iż w MX'ach montowany był ciężarek, który w bardzo łatwy sposób można zdemontować odejmując myszy parę ładnych gram.

rr_smiga.jpg
Zadowolony użytkownik zregenerowanego MX 510.


Tym oto sposobem wskrzesiliśmy naszego ukochanego gryzonia, który prawdopodobnie będzie nam służył kolejne parę lat. Zachęcam Was wszystkich do tego, aby kiedy zepsuje nam się jakiś sprzęt, ruszyć najpierw głową, a nie biegać po sklepach i kupować nowy, który też prędzej czy później padnie. Oczywiście jak kogoś stać na nową mysz i nie chce mu się bawić w Adama Słodowego, nikt nie broni. Polecam wtedy zepsutą mysz wystawić tanio na jakąś aukcję, kupiec na pewno się znajdzie.

KomentarzeKomentarze

 • kaboom

  #0 | kaboom

  2007-10-11 22:32:58

  dobra robota :)
 • lab

  #0 | lab

  2007-10-11 22:40:38

  ostatnia fotka, lol :D poza tym, dobry art
 • diGi

  #0 | diGi

  2007-10-11 22:48:17

  GJ.
  Może kiedyś się przyda, bo jak na razie mój mx510 od 2,5 roku śmiga bez zarzutów :)
 • b3D

  #0 | b3d

  2007-10-11 22:51:16

  hehe plusik

  tez posiadam 510 chyba od poczatku jej dostepnosci w kraju i na szczescie jeszcze dziala..co prawda gwarancje stracilem kilka dni po zakupie wyjmujac ciezarek hehe
 • exilek

  #0 | Exil

  2007-10-11 22:57:19

  plus za ostatnią fotę :D:D:D
 • fokuzo

  #0 | fokuzo

  2007-10-11 22:57:26

  hahahahahahahahhaahahahahAHAHAHA jaaaaaaaaakaaaa fota :D!

  [+] dobry art, fajny pomysł z taką kolumną !:D
 • k0n0pka

  #0 | k0n0pka

  2007-10-11 22:58:19

  ostatnia fota wymiata : D

  fajny artykulik dla posiadaczy MX 510 sie przyda, a tymczasem ja śmigam na diamonbacku już roczek ;P
 • SpOoN_Frager

  #0 | SpOoN | off

  2007-10-11 23:13:04

  Rostek nakupowal zlomu i teraz sie chwali :D

  Niedawno byly posty na forum \"kupie mx510\" ... :D
 • rostek

  #0 | Rostek

  2007-10-11 23:17:44

  ostatnio kupilem za 5,5zl mx500 na allegro i wymienie te styki na te z pińcety ;D
 • amenva

  #0 | illio

  2007-10-12 00:08:58

  GieWu :) Plusik i czekamy na Zlota raczke cz.X z opisem naprawy Twojego starego
 • cwir3k`

  #0 | cwirek

  2007-10-12 00:24:41

  jakby powiedziala moja nauczycielka ruskiego: ladna ladna ;D

  wiem teraz kto bedzie mi sprzet za friko reperowac:D ps. mam glosniki do naprawy, t rzeba pewnie wymienic kabel (ten z koncowka minijack) i pr zeczyscic glosniki z kurzu w srodku bo podczas remontu lekko sie zakorzuly (z niebieskim zrobily sie biale haha)
 • yareq

  #0 | yar

  2007-10-12 00:57:54

  Napisal kolumne ten co nie widzial ze mozna przelutowac z prawie dowolnej myszki ; ).

  Tak czy inaczej moze wplynie to na swiadomosc ludzi ze pad przyciskow + brak gwarancji != koniec mysiego zywota, a na dodatek cala operacja nie jest trudna.

  Niezle, dobre zdjecia z operacji, no i oczywiscie to koncowe.

  [+]

  Co do kabla ja zmienilem w swoim MX500 na taki z kamery internetowej ktora dostalem kiedys za free. Byl 5 zylowy z wtyczka wiec ladnie sie przelozylo, bez ciecia czy tez lutowania. Wystarczylo tylko jedna parę pinow zamienic miejscami we wtyczce, a wychodza one po pociagnieciu za kabelek palcami.
 • raul

  #0 | raul

  2007-10-12 01:51:47

  lol, dobra robota!
 • reurion

  #0 | .reru

  2007-10-12 02:27:16

  mam Icematy do naprawy podejmiesz sie? :D dobry art
 • rr

  #0 | rr

  2007-10-12 11:16:30

  masz [-] za niektóre kawałki tego arta u mnie ;P
 • rostek

  #0 | Rostek

  2007-10-12 12:08:57

  mi wlasnie listonosz przyniosl tego mx500 co go za piataka kupilem, ostro zdezelowany, ale mikrostyki sa ;D
 • Rethon

  #0 | nekkkkkkkkkro

  2007-10-12 13:01:37

  Ostatnia fotka miażdży :D Sam artykuł też bardzo ciekawy.. :)
 • yareq

  #0 | yar

  2007-10-12 13:02:47

  i co znowu lutowanko xD ?
 • sxl

  #0 | sxl

  2007-10-12 13:27:38

  Kuba, podeszwa w bucie mi odchodzi od reszty. Raaaaaatuuuuuuj :D
 • j3sh

  #0 | j3sh

  2007-10-12 14:17:34

  ahahaha zdjęcie wymiata [+]
 • rostek

  #0 | Rostek

  2007-10-12 14:36:37

  :D przylutuje Ci mikrostyki
 • rostek

  #0 | Rostek

  2007-10-12 14:37:45

  no baa
 • rostek

  #0 | Rostek

  2007-10-12 14:38:09

  a co z nimi?
 • PiWo5z

  #0 | piwoszeq

  2007-10-12 15:21:16

  mam microsoft inteli cos tam ktore nie ma kabla i nie dziala :DDDDD
  naprawisz mi ??
 • reurion

  #0 | .reru

  2007-10-12 15:40:38

  kable porwaly sie ogolnie jeszcze obudowa pekla
 • rostek

  #0 | Rostek

  2007-10-12 16:12:15

  sam sobie napraw cieció
 • El-Mo

  #0 | El-Mo

  2007-10-12 17:10:59

  eh muszę kupić lutownice =p
 • sxl

  #0 | sxl

  2007-10-12 17:53:08

  Proponuje uważać, można sobie zrobić zazi :p
 • El-Mo

  #0 | El-Mo

  2007-10-12 18:47:24

  ja tam nie wiem, ale pracuje jako spawacz i może mi sie uda nie zrobić =]
 • r0dh0s

  #0 | qwe

  2007-10-12 19:36:24

  ja swoja 510 zamienilem na g5 z mama :p
 • postal1

  #0 | postal1

  2007-10-12 20:40:07

  pro mama ? :D
 • rr

  #0 | rr

  2007-10-12 21:54:48

  nie bo nie ma g5 :P
 • PawelS

  #0 | PawelS

  2007-10-12 21:57:35

  Ciekawe co rr zobaczył tam takiego strasznego na tym monitorze ? ;)
 • r0dh0s

  #0 | qwe

  2007-10-13 01:16:04

  Nie :p ale do laptopa potrzebowała myszkę a ja potrzebowałem jakąś nową , a że od początku pomagała mi w graniu na właśnie takiej zasadzie to mały \'dil\' się zrobił :p
 • clinic

  #0 | clinic

  2007-10-13 04:33:27

  Korzystajac z takiego tematu, moze wie ktos jak otworzyc creative fatal1ty 1010? Bede bardzo wdzieczny :PP
 • fenik

  #0 | Edek K.

  2007-10-15 00:56:10

  zobaczyl ze mu niezle smiga =o
 • DudE

  #0 | DudE

  2007-10-16 06:36:47

  Gut Szit!
  pewnie nie raz jeszcze sie przyda ten art.!
 • Dodawanie komentarzy dostępne jest jedynie dla zalogowanych użytkowników.
  Jeżeli nie jesteś jeszcze użytkownikiem eSports.pl, możesz się zarejestrować tutaj.
Komentarze pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu eSports.pl oraz serwisów pokrewnych, który nie ponosi odpowiedzialności za treść opublikowanych opinii. Jeżeli którykolwiek z postów łamie zasady, zawiadom o tym redakcję eSports.pl.
Dołącz do redakcji portalu eSports.pl!

Ostatnio publikowane

Napisz do redakcji

W tej chwili żaden z naszych redaktorów nie jest zalogowany.

Ostatnie komentarze

Ostatnio na forum

Statystyki Online

151 gości

0 użytkowników

0 adminów

Ranking Użytkowników

WynikiAnkieta

Co było dla Ciebie największym zaskoczeniem podczas WCG Polska?

 1. 0%

  Słaba postawa Fear Factory

 2. 0%

  Dobra gra UF Gaming

 3. 14%

  Tłumy widzów na sali kinowej

 4. 14%

  Mało miejsca

 5. 71%

  Nie byłem i nie interesuje mnie to

Nasi partnerzy

 • Shooters.pl
 • Cybersport

Wszelkie prawa zastrzeżone (C) eSports.pl 2003-2019

Publikowanie materiałów tylko za zgodą autorów.