Ortografia

Dostosuj

Autor Wiadomość
VIP
blacktyger

2005-11-13 18:18:02

Kogo, kto choć stara się zachować cień przyzwoitości nie drażnią błędy w cudzych postach ? I nie mówię tu o literówkach, brakach przecinków czy polskiej czcionce. Mówię o 'poważnych wykroczeniach' jakimi są błędy ortograficzne. O tym, że nie jest to obojętne wszystkim, możemy zauważyć już od jakiegoś czasu w postaci różnych akcji internetowych, lub pojedynczych artykułach na stronach. Za jedną z najsławniejszych tego typu możemy uznać BYKOM STOP. Wszystko klarownie opisane jest na oficjalnej stronie [url=www.bykom-stop.avx.pl]BYKOM-STOP[/url] , gdzie między innymi możecie znaleźć bannery, które gorąco polecam umieszczać na swoich stronach lub forach.
Jednak propaganda to nie wszystko. Niektórzy z nas myślą, że ich ten problem nie dotyczy. Po co więc mam zaglądać na takie strony ? Dlatego też, jeśli na coś zwracamy uwagę, musimy sami robić to dobrze. Mam na myśli to, w jaki sposób dbamy o poprawność swoich wypowiedzi internetowych, gdzie jedynym sposobem oceniania człowieka jest to, w jaki sposób i co pisze. Nikt z nas nie jest idealny. Błędy zdarzają się każdemu bo 'Nie błądząc, będąc człowiekiem, znaczy nie żyć”. Wszystko jest dobrze, jeśli to co wyślemy można skorygować, poprawić czyli tak zwana opcja 'edytuj'. Ale jeśli jej nie ma ? Jak wiemy pisanie posta pod postem, jest co najmniej niekulturalne. Dlatego przed wysłaniem należy go uprzednio zweryfikować. Co nam w tym pomoże ?

[hide=Między innymi to :]

[list][*]Pisz w Wordzie ! Na pewno każdy z Was posiada pakiet Microsoftu, bądź też stanowiący alternatywę OpenOffice, który oferuje nam sprawdzanie pisowni. [/list]

[list][*]FireFox lubi ortografię ! O wyższości Mozilli nad Microsoftem wiemy już od dawna, tak i w tej kwestii jest nie inaczej. Na [url=http://mozillapl.org/katalogi_i_bazy/baza_dodatkow/rozszerzenia/inne/spellbound] tej stronie[/url] możemy pobrać wtyczkę, która pozwoli nam z poziomu przeglądarki sprawdzać poprawność naszej pisowni. [/list]

[list][*]Słownik ortograficzny ! Oprócz komputerów i jego oprogramowania, istnieje jeszcze w formie tradycyjnej - książkowej - najzwyklejszy słownik ortograficzny. Nie wiesz ? Zajrzyj ![/list]

[list][*]Google.pl – Obowiązkowe pouczenie, które zawsze można zawrzeć w naszej odpowiedzi na jakiekolwiek pytanie. W tym wypadku również, wystarczy wpisać jakieś słowo i jeśli wyszukiwarka nie poda swojej propozycji – znaczy, że wpisane jest dobrze. [/list]

[/hide]

Sposobów oczywiście jest o wiele więcej, czasami wystarczy krzyknąć do kogoś w domu jak to i owo się piszę, i dostajemy odpowiedź. Wydaje się Wam, że pisze o rzeczach oczywistych ? To dlaczego wciąż tak trudno jest odczytać około 50% postów pisanych nawet na tak popularnych i stojących na tak wysokim poziomie serwisów, jak ten. Czy na prawdę tak trudno nam pisać poprawnie ? Język polski jest jednym z najpiękniejszych i najbogatszych języków świata, czas aby coraz szersza grupa społeczna – internauci – zrozumieli to i zaczęli o niego dbać.

__

Użytkownik
reurion

2005-11-13 18:24:33

ja nic niemuwie:)

__

Użytkownik
belekto(PL)

2005-11-13 18:45:13

Dzięki za temacik,zainstalowałem sobie dodatek do liska.Masz plusa ode mnie. :)
Reurion polecam to rozszerzenie szczególnie tobie.

__

Użytkownik
amenva

2005-11-13 18:53:25

mash coź to mnje ? kor.. ?

__

PRO
Lucas

2005-11-13 18:55:27

Nie stawia sie spacji przed znakami interpunkcyjnymi typu "?", "!", jak i tez zwyklym przecinkiem czy w nawiasach.

Chcecie uczyc ludzi pisac, a sami nie wiecie jak...

__

Użytkownik
reurion

2005-11-13 18:57:12

jak to zainstalowac 0_O

__

VIP
forest

2005-11-13 19:01:34

wejdz na strone [url=http://www.pwn.pl/firefox_search.php]PWN[/url] i tam masz opcje zainstaluj wtyczke. ok, jestem przewidujacy - jesli nie wiesz jak to znalezc, to kliknij [url=http://www.pwn.pl/firefox_search.php#]tutaj[/url] ;)

ja uzywam od bardzo dawna :D

teraz wszyscy powinni mi byc wdzieczni i klikac plusy :D j/k.

__

Użytkownik
Tymek

2005-11-13 19:01:57

dobrze jest napisane, dlaczego przed '?' albo '!' ma być spacja skoro przed '.' spacji nie dajemy? sam kiedyś stawiałem tam spacje, ale od dawna tego ni ribię, gdyż dowiedziałem się, że JEST TO BŁĄD :-)

__

Użytkownik
raFF

2005-11-13 19:08:45

temacik dla reuriona ?? :D

sry chlopaku ale czasem mnie oczy bolaly jak czytalem twoje texty...

__

VIP
blacktyger

2005-11-13 19:14:00

Przykro mi, ale dla mnie znacznie estetyczniej i przejrzysciej wyglada, kiedy spacja jest przed '!', lub '?', natomiast po kropkach, lub przecinkach nie daje. Zwykle zboczenie estetyczne, ktore nikogo nie razi. I nie mow, ze nie wiem jak pisac, bo sa to pochopne wnioski nie na miejscu.Poza tym temat traktuje o troche innej sprawie, jesli piszesz tylko po to, by nie dac mi satysfakcji z napisanego tematu to nie udalo Ci sie :(

__

VIP
forest

2005-11-13 19:20:43

ahahahha, "przejżyściej" - czlowieku naucz sie sam pisac zanim sprobujesz uczyc innych :] z logika tez u ciebie nie najlepiej - przeciez Lucas pisze, ze przed wykrzyknikiem nie stawiamy ;)

__

VIP
forest

2005-11-13 19:22:15

kurwa czytanie ze zrozumieniem

__

PRO
Lucas

2005-11-13 19:24:15

Czy ty nie widzisz, ze moze byc tak, ze slowo bedzie przed koncem strony, zas wykrzyknik (ten estetyczny) bedzie w drugiej linijce po lewej stronie?

Mnie to razi. To sa podstawy maszynopisania.

__

Użytkownik
RagnaRock

2005-11-13 19:29:52

Heh dało mi to do myślenia. Ja już się zgasiłem jak poprawiałem kogoś po czym ktoś dał re na mojego posta poprawiając mnie xD Od tej pory wolę siedzieć cicho :X

__

PRO
Lucas

2005-11-13 19:31:15

Dwa - psize o tym po to, poniwaz bez sesnu jest uczyc ludzi czesc dobrze, czesc zle.

Sorry - naucza sie ortografi, to potem beda od nowa interpunkcji? Nie mozna raz, a dobrze?

Nie mozna, bo nauczajacy uwaza sie za madrzejszego niz Rada Jezyka PWN.

__

Użytkownik
Tymek

2005-11-13 19:31:50

spoko, po prostu nie przeczytałem tematu, za dużo linijek ;-) teraz wiem o co mu chodziło ;-)

__

Użytkownik
reurion

2005-11-13 19:32:40

:D:D:D:D::D no wiesz pomyslimy

__

Użytkownik
reurion

2005-11-13 19:35:47

to bylo na jaja:P:P:P:P:P zainstalowalem....

__

Użytkownik
zenon

2005-11-13 19:37:33

Jeżeli ten temat sprawi, że Reurion zacznie pisać po polsku to jesteś moim guru jeśli idzie o pedagogike :D

__

Zaufany użytkownik
Seti!!!

2005-11-13 19:39:39

Dobry pomysł - precz z błędami!!! Im więcej widzi się tekstów z błędami, tym bardziej zaczyna się zastanawiać, która forma jest poprawna... . Może jakieś ostrzeżenia za nadmierne lekceważenie polskiej ortografii? :D

__

Użytkownik
reurion

2005-11-13 19:39:48

kurde jaki ja slawny wszyscy o mnie pisza :) ten temat pasuje do mnie:D cale esp wie jak ja pisze czy mi sie wydaje:)?

__

Użytkownik
maGeta

2005-11-13 19:40:49

reórion chyba nie napisał jeszcze ani jednego posta dobrze oO Robi błędy nawet w emotach.

__

Zaufany użytkownik
Seti!!!

2005-11-13 19:41:52

Ale czy to powód do dumy? :]

__

Użytkownik
reurion

2005-11-13 19:43:39

nieprawda:) jest jeden caly dobry 0_o

__

VIP
blacktyger

2005-11-13 19:44:54

hahaha :) nie ma to jak 'wpasc' :) Z tym 'przed', 'po' to zwykly blad rzeczowy oczywiscie wiadom, ze chodzilo mi przed, natomiast ort, bo niezastosowalem sie do tego co napisalem :] A slowa tego uzywam rzadko, wiec stad wpadka.pl ofcors [+] za zgnojenie, lubie sie smiac z siebie ^^

btw jesli sie juz czepiamy szczegolow, to Ciebie, Cie, Tobie - zwroty grzecznosciowe piszemy duza litera ^^

__

Użytkownik
maGeta

2005-11-13 19:45:05

Jeden na 653? To chyba jakiś żart...

__

Użytkownik
reurion

2005-11-13 19:45:05

niewiem:D

__

VIP
blacktyger

2005-11-13 19:48:35

Nie Lucas, nie uwazam sie za madrzejszego, doskonale wiem, ze to co robie jest bledem. Ale bledym tylko i wylacznie komputerowym, bo na kartce nie ma spacji.

'Czy ty nie widzisz, ze moze byc tak, ze slowo bedzie przed koncem strony, zas wykrzyknik (ten estetyczny) bedzie w drugiej linijce po lewej stronie?'

Rzeczywiście, o tym nie pomyslałem, może dlatego, iz mam takiego farta i nie zdazylo mi sie to jeszcze. Wiec jak widac kolejny raz praktyka =/= estetyka, ale przyzwyczajenie jest silniejsze. Dobrze, ze uswiadomiles to innym, ale watpie bym sie do tego zastosowal.

'Mnie to razi' - przepraszam :(

__

Użytkownik
grubka

2005-11-13 19:49:25

mysle ze w jego wypadku niesluszne byloby stwierdzenie ze czlowiek uczy sie na bledach ... :>

__

Użytkownik
grubka

2005-11-13 19:50:42

pisze sie oddzielnie bo to czasownik jest :)

__

Użytkownik
belekto(PL)

2005-11-13 19:50:44

:)

__

VIP
blacktyger

2005-11-13 19:51:47

Ale ja wiem. Nie.

__

Użytkownik
grubka

2005-11-13 19:52:47

pisze sie oddzielnie, bo to czasownik jest

__

VIP
Malwa

2005-11-13 19:52:54

Tak, a teraz wszyscy będą sobie wypominać, kto jaki błąd zrobił w komentarzu. Żenada!!

__

VIP
blacktyger

2005-11-13 19:55:03

To najlepszy sposob na to by sie nauczyc pisac. Wstyd. Jesli ktos go posiada, bo RERÓRION raczej nie ....

__

PRO
Lucas

2005-11-13 19:56:25

A te slowa za pomoca czego napisales?

Cala ta akcja jest do internautow, piszacych w wersji elektronicznej.

__

VIP
forest

2005-11-13 19:58:54

tak, ale zauwaz ze ja wszystko pisze z malej litery - poczatek zdania itp. wiec nie uzywam wcale malych liter :)

dobije cie - rzadko :DDDDDDD

__

VIP
Malwa

2005-11-13 19:59:07

Nie, najważniejsze jest to żeby nie było błędów w newsach! I tylko to sie liczy a jak ty sobie piszesz na forum czy komentarze pod newsem to mnie to nic nie obchodzi, bo to tylko o Tobie świadczy. Wytykanie błędów to nie jest dobry sposób każdy je robi czasem przez przypadek czasem z niewiedzy. Ah i wybaczcie za jakieś błędy w tym poście, ale nie wrzuciłam do Worda żeby mi spr. czy dobrze napisałam -_-

__

VIP
blacktyger

2005-11-13 20:01:03

Jednak wymaga to dodatkowych czynnosci, jakimi sa klikniecie prawym przyciskiem i wybranie opcji 'sprawdz pisownie', badz tez wklejenie do openoffica i poprawienie bledow. Nie zrobilem tego.

__

VIP
blacktyger

2005-11-13 20:02:49

To juz byla literowka :( ale tez mam cos na Ciebie !

'nie uzywam wcale malych liter' DUZYCH !:DDD

__

Dołącz do redakcji portalu eSports.pl!

Ostatnio publikowane

Napisz do redakcji

W tej chwili żaden z naszych redaktorów nie jest zalogowany.

Ostatnie komentarze

Ostatnio na forum

Statystyki Online

4421 gości

0 użytkowników

0 adminów

Ranking Użytkowników

WynikiAnkieta

Co było dla Ciebie największym zaskoczeniem podczas WCG Polska?

  1. 0%

    Słaba postawa Fear Factory

  2. 0%

    Dobra gra UF Gaming

  3. 14%

    Tłumy widzów na sali kinowej

  4. 14%

    Mało miejsca

  5. 71%

    Nie byłem i nie interesuje mnie to

Nasi partnerzy

  • Shooters.pl
  • Cybersport

Wszelkie prawa zastrzeżone (C) eSports.pl 2003-2024

Publikowanie materiałów tylko za zgodą autorów.

Wybierz kategorie