TaZ - Wiktor Wojtas

Dostosuj

TaZ - Wiktor Wojtas

Serdecznie witam Cię Wiktorze. Mógłbyś nam na początek coś o sobie powiedzieć?

Cześć, nazywam się Wiktor Wojtas, na scenie Counter-Strike znany jako TaZ. Mam 20 lat i mieszkam w Warszawie.

Jesteście jak na razie najlepszą polską drużyną Counter-Strike. Jak oceniasz stan zespołu na dzień dzisiejszy?

Od jakiegoś czasu nasz zespół borykał się z problemem dowodzenia, tego ciężkiego zadania podejmowalismy się zarówno ja, jak i Filip, jednakże żadnemu z nas nie odpowiadała ta rolal, gdyż nie mogliśmy skupić się na naszej własnej grze. Teraz po dojściu Kuby, każdy z nas może skupić się na tym co potrafi najlepiej. Ponadto w drużynie panuje wyśmienita atmosfera i wszyscy są skorzy do pracy, co pozwala optymistycznie patrzeć w przyszłość. Z czasem może być tylko lepiej.

Wielu z Was wcześniej wspominało o przerwie wakacyjnej. Jak wiemy wakacje dla wielu drużyn są czasem odpoczynku, czego przykładem jest choćby stan inactive idle.ee. Czy Wy także w wakacje odpoczywacie, czy może z powodu wolnego czasu zaczynacie jeszcze ostrzej trenować i grać?

Oczywiście, że staramy się odpocząć jak najwiecej. W tym roku było to o tyle trudne, gdyż bralismy udział w lidze NGL-One, która trwała przez caly lipiec. Mimo to udało nam się przełożyc kilka rozgrywek i każdy mógł gdzieś wyjechać. Nasze treningi wznowiliśmy tydzień temu w związku ze zbliżajacymi się finałami WCG w Polsce.

Jesteście obecnie idolami i wzorem do naśladowania dla tysięcy graczy w Polsce. Kto dla Was był tym wzorem, gdy rozpoczynaliście swoją przygodę z graniem?

ryanitazpn9.jpg
Tak naprawde nigdy nie miałem jakiegoś upatrzonego gracza, na którym bym się wzorował. Zaczynając swoją „kariere” marzyłem, aby kiedyś zmierzyć się z najlepszymi graczami z całego globu i własnie to mobilizowalo mnie, aby nadal pracować nad swoja grą, zresztą wciąż staram się wyszukiwać słabe punkty w swojej grze i je likwidować, niestety jest ich zbyt wiele.

Osiągnięcie tak dobrych rezultatów wymagało wielu godzin treningów, a to wiąże się z wieloma godzinami spędzonymi przed monitorem. Jak Wasi rodzice oraz znajomi zapatrywali się na to, że zamiast biegać po podwórku, Wy woleliście trenować sprawności w grach?

A kto powiedział, że nie biegaliśmy po podwórku? Moi rodzice wspierali mnie od początku, zawsze dodawali i nadal dodają(!) otuchy przed ważnymi turniejami czy meczami. Podobnie moi znajomi, fakt czasami jesteśmy związani i nie możemy wyjść na jakąs zabawę, ale wierzymy, że te poświęcenia dadzą efekty.

Zgarnęliście do tej pory już trochę gotówki za wszystkie rozegrane turnieje. Wydajecie je na bieżąco, czy może odkładacie na jakiś fundusz emerytalny bądź szczytny cel?

"Większość pieniędzy wygranych na turniejach staram się odkładać na przyszłość."

Jak skomentujesz powrót Neo do drużyny? Po odejściu wszyscy czekaliśmy na informacje, w którym zespole tak naprawdę będzie kontynuował karierę. Okazało się, że jednak zobaczymy go z powrotem w Pentagram G-Shock. Co sądzisz o tym zamieszaniu?

To są na tyle prywatne rzeczy, że wolę pozostawić pytanie bez komentarza.

Jak myślisz, dlaczego w ogóle Filip ostatecznie zdecydował się na powrót na stare śmieci?

To pytanie musisz kierować do Filipa, sam powiedział, że wrócił tu, gdyż w zespole panuje świetna atmosfera, więc może to jest odpowiedź.

Jak to się stało, że kiedy kuben odszedł ze Steelhand, rzekome informacje o przyjęciu go do team-pentagram okazały się niesłuszne?

Nikt nigdy nie zaprzeczał, że Kuben nie dojdzie do naszego zespołu. A pytanie to powinieneś kierować do naszego managera – ryana. Wszystkie sprawy, poza graniem, załatwia dla nas organizacja.

Zbliżają się wielkie finały WCG 2006. Przed Wami jednak wcześniej jeszcze eliminacje krajowe. Będziecie rywalizować przeciwko trzem najlepszym polskim zespołom. Kto Twoim zdaniem może Wam utrudnić wyjazd do Włoch?

Wydaje mi się, że najcięższym przeciwnikiem będzie drużyna Fx.Simplus. Mam jednak nadzieje, że uda nam się spokojnie przebrnąć przez eliminacje. Jedynie czas może to zweryfikować. Niech wygra lepszy!

Jaka atmosfera panuje w drużynie zaraz przed WCG 2006? Czujecie się na siłach stanąć do walki z najlepszymi? Co możesz powiedzieć o umiejętnościach Waszego zespołu po zmianie motywa na kubena?

Jak już wspomniałem wcześniej, atmosfera w zespole jest bardzo dobra. Zdajemy sobie sprawę z tego, że zespół potrzebuje czasu, aby poprawić współpracę i dopracować taktyki. Mamy jednak nadzieje, że w razie wygrania polskich eliminacji, będziemy mieli wystarczająco dużo czasu, aby przygotować się do wielkich finałów i godnie reprezentować nasz kraj. Na pewno wszyscy chcemy pokazać się z lepszej strony niż w ubiegłym roku.

Czy z kubenem Wasza gra wygląda lepiej niż z motywem?

Czy wyglada lepiej? Nie wiem i nie będę tego oceniał. Jednakże na pewno gra z Kubą różni się chociażby dlatego, że to on teraz decyduje o tym jaką taktykę będziemy grali. Styl gry naszej drużyny się nie zmieni z dnia na dzień, ale na pewno z czasem będzie można zauważyć jedną czy drugą zmianę.

Czy macie jakieś nawyki przedmeczowe? Czy przed ważnymi spotkaniami organizujecie jakieś rozmowy lub spotkania?

"Przed meczami staramy się rozegrać kilka rozgrywek treningowych, aby wpaść w odpowiedni rytm. Osobiście słucham muzyki, żeby wyciszyć się przed ważnym spotkaniem."

Podobno oglądanie dem najlepszych zawodników podnosi umiejętności. Wielu graczy, nie tylko w Polsce, uczy się obserwując Wasze poczynania z nagrań POV czy HLTV. Czy czasem oglądacie swoich rywali w akcji?

Oczywiście, że tak. Oglądamy naszych rywali chociażby po to, aby wiedzieć czego możemy się po nich spodziewać i być może znaleźć ich słaby punkt. Oglądanie dem najlepszych zespołów jest jedną z podstawowych rzeczy dla wszystkich, którzy chcą w większym stopniu zrozumieć to, na czym polega ta rozgrywka.

Standardowo zapytam, ile czasu spędzasz w ciągu dnia przed monitorem?

To zalezy od wielu czynnikow, zazwyczaj jest to około 5-6 godzin w dni, gdy trenujemy i około 2-3, jeżeli mamy wolne.

Powracając jeszcze do tematów turniejów, to który według Ciebie jest najlepszy i najlepiej zorganizowany?

Ze wszystkich turniejów, na których byłem najbardziej podobała mi się organizacja ECG, zarówno w 2005, jak i w tym roku.

Młode pokolenie rośnie w siłę. Być może już niebawem pojawi się nowa ekipa, która godnie stawi Wam czoła i nie będzie Was odstępować ani na krok umiejętnościami. Obawiacie się konkurencji w Polsce?

Wszyscy wiemy, że nikt nie wygrywa bez końca, każda seria ma swój koniec. Mam nadzieje, iż taka ekipa pojawi się niebawem, e-sport w Polsce potrzebuje więcej zespołów, które mogłyby spokojnie konkurować na scenie miedzynarodowej. A czy obawiamy się rywalizacji? Nie, wygra lepszy.

Jak oceniasz umiejętności innych krajowych zawodników? Czy według Ciebie jest wielu graczy, którzy niebawem mogą być dobrym materiałem na profesjonalistów?

"Niestety nie znam się zbyt dobrze na naszej scenie, wiele afer z różnymi programami wspomagającymi całkowicie mnie zniechęciło do interesowania się naszą rodzimą sceną. Staram sie przypatrzeć na LANach, bo tylko one sie liczą w ostateczności."

Wielu graczy nie zdaje sobie sprawy z tego, na jakich ustawieniach należy grać i co jest standardem na świecie. Każdy ma szanse zostać tzw. „profesjonalistą”, ale do tego potrzebna jest dedykacja, poświęcenie, ciężka praca... oraz ciągła nauka i doskonalenie swoich umiejętności.

Czego możemy spodziewać się w niedalekiej przyszłości po Pentagram G-shock?

Będziemy obecni na polskich finałach WCG, na finałach ligi Heyah również. Planujemy udać się na zawody w Anglii, Szwecji i być może również wybierzemy się na CPL Winter. Czas pokaże ile z tych planów uda nam się spełnić, wierzymy również, że nie będą to jedynie wycieczki krajoznawcze.

Na koniec dostaniesz możliwość pozdrowienia kogoś :)

Dziekuję za wywiad, również chciałbym podziękować wszystkim sponsorom – Pentagram – G-Shock – SteelSeris i Icemat, oraz Cropp i Shooters.pl. Także pozdrawiam i dziękuję wszystkim osobom, które wspierają naszą druzynę. Zapraszam także na www.pentagram-gshock.pl - niby tam się coś szykuje.

Dziękuję Ci za rozmowę. Bardzo dużo dowiedzieliśmy się na Wasz temat. W imieniu eSports.pl życzę Tobie jak i reszcie zespołu wiele szczęścia w przyszłości.


Wstęp | TaZ | lord

KomentarzeKomentarze

 • Dodawanie komentarzy dostępne jest jedynie dla zalogowanych użytkowników.
  Jeżeli nie jesteś jeszcze użytkownikiem eSports.pl, możesz się zarejestrować tutaj.
Komentarze pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu eSports.pl oraz serwisów pokrewnych, który nie ponosi odpowiedzialności za treść opublikowanych opinii. Jeżeli którykolwiek z postów łamie zasady, zawiadom o tym redakcję eSports.pl.
Dołącz do redakcji portalu eSports.pl!

Ostatnio publikowane

Napisz do redakcji

W tej chwili żaden z naszych redaktorów nie jest zalogowany.

Ostatnie komentarze

Ostatnio na forum

Statystyki Online

662 gości

0 użytkowników

0 adminów

Ranking Użytkowników

WynikiAnkieta

Co było dla Ciebie największym zaskoczeniem podczas WCG Polska?

 1. 0%

  Słaba postawa Fear Factory

 2. 0%

  Dobra gra UF Gaming

 3. 14%

  Tłumy widzów na sali kinowej

 4. 14%

  Mało miejsca

 5. 71%

  Nie byłem i nie interesuje mnie to

Nasi partnerzy

 • Shooters.pl
 • Cybersport

Wszelkie prawa zastrzeżone (C) eSports.pl 2003-2019

Publikowanie materiałów tylko za zgodą autorów.

Wybierz kategorie