Polski Internet pełnoletni - skończył osiemnaście lat

Dostosuj

Siedemnastego sierpnia 1991 roku Rafał Pietrak z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego wysłał pierwszą wiadomość elektroniczną za pośrednictwem połączenia TCP/IP. Data ta jest symbolicznie uznawana za początek Internetu w naszym kraju, a w miniony poniedziałek minęła jej osiemnasta rocznica. Możemy wiec uznać, że polski Internet„osiągnął pełnoletność”.

 

Odbiorcą pierwszej polskiej wiadomości był Jan Sorensen z Uniwersytetu Kopenhaskiego w Danii. Natomiast 23 sierpnia 1991 okazał się dniem, kiedy pierwszy e-mail trafił do naszego kraju. Wysłano go z Hamburga w Niemczech. Polska została podłączona do Internetu dzięki sieci opartej na protokole TCP/IP stworzonej przez fizyków z Uniwersytetu Warszawskiego, gdy otrzymali oni rządową dotację w wysokości miliarda starych złotych.

 

Dostęp do sieci miały wtedy naprawdę nieliczne osoby. - Pod koniec 1991 roku polski internet obejmował sieci lokalne na Wydziale Fizyki i w Obserwatorium Astronomicznym UW, w warszawskim Centrum Astronomicznym PAN, w krakowskim Instytucie Fizyki Jądrowej oraz pojedyncze komputery w ośrodkach akademickich Krakowa, Torunia i Katowic - pisze Anna Wasilewska-Śpioch z Dziennika Internautów.

 

A czy dziś, wyobrażacie sobie życie bez Internetu?

 

Źródło: Dziennik Internautów.

KomentarzeKomentarze

 • GrEaTEyE

  #1 | GreaTeye

  2009-08-22 23:15:58

  Wszystkiego Najlepszego ! :)
 • pablopl16

  #2 | nicejoke

  2009-08-22 23:21:48

  z wiekiem coraz głupszy
 • mefistomek

  #4 | szejk

  2009-08-23 00:05:17

  to nie jego wina
 • PawelS

  #3 | PawelS

  2009-08-23 00:03:58

  Trochę się chyba za bardzo zasugerowałeś tym co napisano na DI, no, ale oni sami nie posiadają do końca najlepszych i wiarygodnych informacji tak jak choćby i Wikipedia, którą może każdy edytować.

  Zgodnie z informacjami Pani Elżbiety Roszkowskiej z Zakładu Podstaw Cybernetyki i Robotyki Politechniki Wrocławskiej korzystanie z poczty elektronicznej za pośrednictwem protokołu UUCP, nawiązano kontakt z duńska grupa użytkowników Unixa już w czerwcu 1990 roku, dzięki Witoldowi Paluszyńskiemu. Jako dowód posiadają m.in. zachowany e-mail z 8 sierpnia.
  Przed datą 17 sierpnia 1991 istniały także połączenia pomiędzy ośrodkami akademickimi, m.in. pomiędzy Warszawą, a Krakowem.
  Tak, więc data powstania polskiego Internetu jest dosyć mocno kontrowersyjna, o czym wypadało by wspomnieć.
 • miodek1337

  #5 | MiOdeK aka MdK :D

  2009-08-23 14:05:21

  Ta, a ogolnodostepny mamy od 1994, wtedy to Polska byla w tyle:D Ja mialem jedno z pierwszych lacz z kablowki, ping 50 to byla rewelacja i kladlem pobliska kafejke na kolana gdzie pingi w dzien byly od 80 do 200 na Polpaku 1Mbit (ktory kosztowal 2000zl!)
 • Dodawanie komentarzy dostępne jest jedynie dla zalogowanych użytkowników.
  Jeżeli nie jesteś jeszcze użytkownikiem eSports.pl, możesz się zarejestrować tutaj.
Komentarze pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu eSports.pl oraz serwisów pokrewnych, który nie ponosi odpowiedzialności za treść opublikowanych opinii. Jeżeli którykolwiek z postów łamie zasady, zawiadom o tym redakcję eSports.pl.
Dołącz do redakcji portalu eSports.pl!

Ostatnio publikowane

Napisz do redakcji

W tej chwili żaden z naszych redaktorów nie jest zalogowany.

Ostatnie komentarze

Ostatnio na forum

Statystyki Online

4586 gości

0 użytkowników

0 adminów

Ranking Użytkowników

WynikiAnkieta

Co było dla Ciebie największym zaskoczeniem podczas WCG Polska?

 1. 0%

  Słaba postawa Fear Factory

 2. 0%

  Dobra gra UF Gaming

 3. 14%

  Tłumy widzów na sali kinowej

 4. 14%

  Mało miejsca

 5. 71%

  Nie byłem i nie interesuje mnie to

Nasi partnerzy

 • Shooters.pl
 • Cybersport

Wszelkie prawa zastrzeżone (C) eSports.pl 2003-2017

Publikowanie materiałów tylko za zgodą autorów.

Wybierz kategorie