Polska Partia Piratów tłumaczy swoją koncepcję Internetu

Dostosuj

Marcin Staryczenko, członek zarządu Partii Piratów w Polsce, udzielił wywiadu od dawna zdecydowanie krytykującemu każdy przejaw piractwa magazynowi CD-Action. Wypowiada się on w nim nieco niezgodnie ze stereotypem działacza popierającego piractwo, a więc chcącego ściągać z sieci i kopiować pliki za darmo i bez żadnych ograniczeń.

 

- Kopiowanie danych jest naturalną funkcją Internetu i jest możliwe od momentu jego powstania. Walczymy o to, by regulacje prawne, dotyczące praw autorskich do dzieł znajdujących się w domenie cyfrowej, brały ten fakt pod uwagę. Używanie torrentów jest w tym momencie osobistą kwestią moralną każdego Internauty. Niestety, nie ma rozsądnej możliwości zapłacenia za utwory nabyte w ten sposób - odpowiada na pytanie, czy już teraz każdy internauta popierający piractwo może ściągać pliki z sieci, czy powinien zaczekać na zmianę regulacji prawnych.

 

- Większość, wbrew pozorom, chętnie zapłaci za ściągane z Netu dobra - należy jedynie stworzyć do tego odpowiednie warunki - dodaje Staryczenko. Tłumaczy też, że piraci nie zamierzają odciąć twórców muzyki, filmów, czy oprogramowania od środków, które powinni oni otrzymać za swoją pracę. - Problem tkwi w (zarabiających krocie) pośrednikach między twórcą a odbiorcą. Internet pozwala ich wyeliminować. Kurczowo trzymające się zabytkowej technologii CD koncerny fonograficzne i zabierające często ponad 50 proc. ceny produktu sieci dystrybucji, powodują m.in. notoryczne niedoinwestowanie artystów.

 

Krytykuje też polityków. - Działania skupiają się na rozwiązywaniu bieżących problemów i reagowaniu na dziwne pomysły lokalnych i euro-posłów. Często ludzie odpowiedzialni za stanowienie prawa mają niewielkie pojęcie o Sieci. Stąd próby wprowadzania w życie niewykonalnych pomysłów typu „delegalizacja” protokołu P2P, „pakietowanie” Internetu, odcinanie domniemanych piratów od Netu itp.

 

Wywiad dostępny jest pod tym adresem.

 

Źródło: CD-Action.

KomentarzeKomentarze

 • Dodawanie komentarzy dostępne jest jedynie dla zalogowanych użytkowników.
  Jeżeli nie jesteś jeszcze użytkownikiem eSports.pl, możesz się zarejestrować tutaj.
Komentarze pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu eSports.pl oraz serwisów pokrewnych, który nie ponosi odpowiedzialności za treść opublikowanych opinii. Jeżeli którykolwiek z postów łamie zasady, zawiadom o tym redakcję eSports.pl.
Dołącz do redakcji portalu eSports.pl!

Ostatnio publikowane

Napisz do redakcji

W tej chwili żaden z naszych redaktorów nie jest zalogowany.

Ostatnie komentarze

Ostatnio na forum

Statystyki Online

1 gość

0 użytkowników

0 adminów

Ranking Użytkowników

WynikiAnkieta

Co było dla Ciebie największym zaskoczeniem podczas WCG Polska?

 1. 0%

  Słaba postawa Fear Factory

 2. 0%

  Dobra gra UF Gaming

 3. 14%

  Tłumy widzów na sali kinowej

 4. 14%

  Mało miejsca

 5. 71%

  Nie byłem i nie interesuje mnie to

Nasi partnerzy

 • Shooters.pl
 • Cybersport

Wszelkie prawa zastrzeżone (C) eSports.pl 2003-2018

Publikowanie materiałów tylko za zgodą autorów.

Wybierz kategorie