warto kupować jeszcze monitory crt ?

Dostosuj

Autor Wiadomość
Użytkownik
ke3r

2008-08-12 22:10:33

witam mam pytanie warto kupować jeszcze monitory crt w tej chwili mam http://www.katalog.avans.pl/produkt.php?pid=30480 taki monitor, widzę że za grosze można kupić monitory crt na przykład 21” DELL P1130 SONY TRINITRON, warto kupić jeszcze crt czy lepiej dozbierać do lcd, monitor jak najbardziej do grania ?

__

VIP
Van Helsing

2008-08-12 22:32:19

ja mam lcd od 2003 roku bodajże i bardzo dobrze mi się gra i ogląda filmy - ja radziłbym lcd - ja mam to w tej chwili - http://www.allegro.pl/item404707902_asus_mw221u_22_2_ms_700_1_300_cd_m2_.html jak kupowałem dawałem 1200 zł teraz za tą cenę znajdziesz fajne monitory, nawet za te 900 za które ten monit chodzi.

__
Miejsce na Twoją reklamę!

Użytkownik
TroPtyN

2008-08-12 22:37:47

Jeśli miejsca Ci nie brak, to chyba dobrze będzie kupić CRT. Ciekłokrystaliczne są zbyt kiepskie (mają sporo wad).

__

Użytkownik
ke3r

2008-08-12 22:40:14

monitor jak najbardziej do granie właściwie tylko do grania, o miejsce się nie martwie, pytam się tutaj bo gram troszkę poważniej tzn. nie na publikach, tylko jakieś ligi itd. to może zaproponujecie jakieś konkretne modele?

__

Użytkownik
dezCartezz

2008-08-12 22:44:49

ja mam 6 lat flatrona i smiga jak trza, uzywke za 100zl kupisz

__

Użytkownik
ke3r

2008-08-12 22:49:41

z tym że mi chodzi o to czy warto zamieniać na jakiegoś crtka mój obecny monitor, link do specyfikacji wyżej

__

Użytkownik
TroPtyN

2008-08-12 22:57:01

Trudno powiedzieć, możliwe, że dużej różnicy w porównaniu z obecnym monitorem nie uświadczysz. Zależy od modelu, którym się zainteresujesz. Do grania na pewno nie nadadzą się LCD.

__

Użytkownik
ke3r

2008-08-12 23:00:00

to w takim razie zaproponujecie jakiś model ten co podałem byłby dobry?

__

Użytkownik
matiz444

2008-08-12 23:00:49

taaaa

__

VIP
Van Helsing

2008-08-12 23:04:28

dlaczego nie? ja mam i nie narzekam

__
Miejsce na Twoją reklamę!

Użytkownik
TroPtyN

2008-08-12 23:13:16

Większy czas reakcji, gorsze odwzorowanie kolorów, kiepskie kąty widzenia, natywna rozdzielczość - to wszystko ma mniejszy lub większy wpływ na przyjemność płynącą z grania.

__

Użytkownik
Sgt.Oskar

2008-08-12 23:16:29

Dobry LCd nie ma większości tych wad, choć cwoje kosztuje

__

Użytkownik
fantz

2008-08-12 23:26:11

lcd do gier ? hmmm no ja mam ostatnio sie z crt przesiadlem jest roznica ale wszystko OK, najwazniejsze w LCDkach do gier żeby czas reakcji był mały - 2ms max. bo inaczej w szybkiej akcji w grze wszystko sie rozmazuje.

__

Użytkownik
nrs

2008-08-12 23:54:56

Kup sobie CRT!, od jakiegos czasu jest mania na lcd, a monitory CRT 22'' dla grafikow ktore kiedys kosztowaly 5k pln, chodza za grosze.Ludzie wola szpanowac przed sasiadami plaskimi ekranami, zamiast popatrzec na stosunek mozliwosc/cena. Ci co maja mozg kupia CRT, no chyba ze komus nie wystarcza juz np. 22-24'' to jest zmuszony do LCD
Zreszta takiej jakosci obrazu, odwzorowowania kolorow, czerni oraz opoznien nie da Ci zaden LCD, a te sa kilkaktornie drozszy. A chcac znalezc chociaby podobny parametrami LCD do dobrego CRT bedziesz musial zaplacic 15x tyle, 15x wiecej za plaskosc obudowy? Ehehehe

No i pamietaj ze przy przejsciu z 17 na 22'' bedziesz sie cieszyc jak glupi, styknie Ci to na rok, poltorej, a LCD w tym czasie jeszcze bardziej potanieja, a matryce jeszcze ulepsza.

__

Użytkownik
bts[b]

2008-08-13 00:11:32

Podaj konkrety tych crt :] Bo mój LG 775FT Flatron 17" już prosi o emeryture.

__

Użytkownik
nrs

2008-08-13 00:12:05

Owszem sa monitory LCD oferujace paramtery zblizone do CRT (chociazby EIZO), ale spojrz na cene, sa kilkakrotnie drozsze niz najtansze modele tej samej wielkosci (LCD), nie porownuje nawet do ceny CRT (6000zl a 200zl). 30 x wiecej za szczupla obudowe? To trzeba byc kretynem

__

VIP
Van Helsing

2008-08-13 00:17:22

ja tam czerpię większą radość z grania i oglądania przed sobą lcd niż crt - według mnie crt to już przeżytek, na siłę to ludzie 3 mają bo są przyzwyczajeni, albo pr0 tak robią bo tak i już albo nie mają pieniędzy - rozumiem tych i tych i nie mam nic przeciwko ale takie moje zdanie. Na LCD gra mi się lepiej niż na moim starym crt 17' który stoi do dziś przy innym kompie.

tak na prawdę pytanie o radę mija się z celem - najlepiej w miarę możliwości potestować to i to i wybrać pod siebie, a nie zażywać opinii innych którzy dają pod siebie a komuś może nie spasować.

No nic ja zostaję przy LCD, gram w cod 4, tf 2, ql, cs, css, hl 2 dm i inne szmery bajery i jakoś nie widzę różnicy aby czas reakcji był zły, aby kolory były gorsze, kąt widzenia? ja gram i ja patrzę przed siebie a nie ktoś z boku..

Oczywiście moje zdanie :)

__
Miejsce na Twoją reklamę!

Użytkownik
nrs

2008-08-13 00:17:34

Hm ja z jakiegos randomowego 17'' przeszedlem na 19'' NEC SB 911 SB (SuperBright) - super sprawa do ogladania filmow czy grania, widac duzo wiecej. Polega to na tym ze ekran rozjasnia wszystko procz czarnego, przez co czern pozostaje czernia a wszystkie pozostale parametry leca w gore. Zwykle jak masz za ciemno podciagasz jasnosc i z czarnego robi Ci sie szary, a to juz jest szpetne szczegolnie przy ogladaniu filmow. Bylem na tyle zadowolony z tego monitora ze kupilem dokladnie taki sam (ten sam kineskop, tej samej firmy) tyle ze 22'' (model MultiSync FE2111SB), na allegro jakies 1,5 roku temu za 250zl.. Teraz pewnie beda jeszcze taniej

BTW. I wiadomo, monitor monitorowi (crt) nie rowny. Te same modele z tej samej lini produkcyjnej moga sie tak obrazem roznic ze szok! Poprzez barwy, ostrosc a na geometrii (ktorej czasem nie sposob idealnie dopasowac) konczac. Dlatego najlepiej kupowac gdzies gdzie mozesz monitor obejrzec. Ja kupowalem u kolesia i obejrzalem 10 tych samych modeli, bo akurat tyle mial. No i wziac ze soba laptopa z oprogramowaniem do testowania, poogladac plansze, popatrzec na ostrosc (szczegolnie w rogach etc)

__

Użytkownik
ke3r

2008-08-13 00:19:02

właśnie widze że nrs jest obeznany podaj jakieś konkretne modele, polecane dla graczy grafików, z tym że to też będzie przejscie na inna rozdziałkę czy niekoniecznie ?

__

Użytkownik
varfare

2008-08-13 00:23:18

Ludzie, którzy narzekają na czas reakcji rzędu 6ms chyba na LCD w życiu nie grali :P Ja mam dwuletni monitor LCD (a może trzyletni?) z czasem reakcji, uwaga!!!! 8 MS!!! Tak, 8ms!! Pozwala mi to uzyskać acc w takim wolf:et rzędu 35% co ze względu na moje nikłe umiejętności jest dobrym wynikiem. Biorąc pod uwagę, że po przesiadce na monitor crt brata na jakiś czas miałem, ponownie uwaga!!!! 35% acc przyświadcza mnie tylko w tym, że te smużenie to jedynie kwestia kosmetyczna, z pewnością jest to widoczne aczkolwiek w żadnym stopniu nie utrudnia rozróżnienia gdzie kto jest, bo już na 8ms te smużenie przeszkadza jedynie jak ktoś chce sobie np. przeczytać tekst w przeglądarce podczas przesuwania strony góra/dół. Wtedy jest to niemożliwe. Osoby, które narzekają że słabo grają, nie widzą gdzie kto jest bo mają monitor lcd z czasem reakcji 8ms, na 100% nigdy nie będą lepiej grać nawet z monitorem crt i czasem reakcji 0.1ms. Co do kątów widzenia, na moim dwuletnim/trzyletnim benq fp91g+ kupionym na przecenie za 900zł w hipermarkecie mam kąt widzenia jak dla mnie wystarczający bo 160 stopni poziom/pion. Przeszkadza jedynie podczas oglądania filmów w grupie ilości 3+.

Podsumowując. Jeśli słabo grasz bo masz monitor lcd to ci crt nie pomoże. Jeśli masz crt i nie zależy ci na tym, żeby mieć więcej miejsca obok monitora, mieć mniejsze zużycie prądu lub jeśli wzrok ci się na CRT nie psuje, zostań na CRT, większej różnicy obecnie nie ma po za mało dokuczliwym smużeniem, które w żaden sposób nie obijają się na tak zwanych umiejętnościach grania.

__

VIP
Van Helsing

2008-08-13 00:25:24

Mam to samo zdanie ^^

__
Miejsce na Twoją reklamę!

Użytkownik
nrs

2008-08-13 00:32:35

No oczywiscie, o to chodzi. Przy 22'' standardowowa rozdzielczoscia jest 1600x1200, imho na dluzsza mete (kiedy siedzisz przy kompie wiecej niz te 2-3h dziennie jest to meczace) ja w tej chwili uzywam 1280x1024 przy 85Hz (Im wyzsze odswiezanie tym gorsza ostrosc, w sumie wszystko powyzej 60Hz (w zasadzie 75) jest dobre, przy 60Hz moze zaczac bolec glowa, niektorzy widza migotanie). Miedzy 85 Hz a 100 nie zobaczysz roznicy, procz lekkiego pogorszenia ostrosci. Zreszta mozesz to sprawdzic u siebie, daj wyzsza rozdzielczosc i zmieniaj odswiezanie ;-)

__

Użytkownik
guhard

2008-08-13 00:35:36

pograj sobie w szybkie roboty i lasery to poznasz zupełnie inny świat blura :D

__

VIP
Van Helsing

2008-08-13 00:38:18

grałem : D żebym widział dobrego blura musze sobie nfsa włączyć ; D

__
Miejsce na Twoją reklamę!

Użytkownik
nrs

2008-08-13 00:39:50

Bredzisz... Swego czasu na PGA (nie ten co byl tylko wczesniejszy) gralismy na jakis 17'' LCD ktore tak smuzyly, ze strzelajac z rifli wiecej razy siebie zabilem niz przeciwnika, bo nie wiedzialem czy to juz wyszedlem zza sciany czy jeszcze nie... Wiesz jak ktos gra w jakiegos CS'a czy inna wolna gre to moze i masz racje, ale przy dynamicznych grach robi to spora roznice. No i wez pod uwage takze to ze b. wiele zalezy od sensa z jakim grasz, jesli grasz na wysokim to zapomnij. Chociaz musze przyznac ze w holandii na CPC2 mielismy panoramy LCD 19'' badziewnej firmy BENQ, a smuzenie w ogole nie dalo mi sie we znaki. Powiem ze bylem mile zaskoczony, w zasadzie nie widzialem duzej roznicy. No ale... pamietaj o roznicy w cenie. Jesli masz np. 17 CRT to przejscie na 22'' da Ci sporo frajdy, za smieszne na dzien dzisiejszy pieniadze.

__

Użytkownik
guhard

2008-08-13 00:40:10

mi sie bardzo odbija... Jak przeszedlem na lcd na laptopie (o ile można takie porównywać do lcd stojących) to w ogole nie dało sie grac. Czuło sie opóźnienie w tym jak sie ruszało myszką >_

__

Użytkownik
bts[b]

2008-08-13 00:40:33

A możesz polecić jakiś inny crt, bo ten mi nie pasuje (30kg na blat z Ikei to za dużo) taki do 15-18 kg? ;]

__

Użytkownik
fantz

2008-08-13 00:42:32

chłopie ty chyba nigdy nie grales na crt lub LCD z dobrym (2ms) czasem reakcji.

BEZ POROWNAIA

oczywiscie da sie przyzwyczaic ale ja wiem jedno - u siebie na 2ms gram w PES08 i jest luz, 3 dni temu u kolegi sobie gralismy on ma monitor 6ms albo 8ms to przez pierwsze 15 min ja ledwo ogarnialem co sie dzieje z pilka...

no ale po tych 15-20min juz tez normalnie sie gierczy, co nie zmiena faktu ze monitor z czasem reakcji 8ms do gier sie nie sprawdzi...

__

Użytkownik
guhard

2008-08-13 00:42:47

tam to sie blur robi tylko dla lepszego efektu i ze niby "szybciej jedziesz" :P

__

Użytkownik
bts[b]

2008-08-13 00:48:53

Bo laptop jest do pracy nie zabawy i jest dla ludzi którzy potrzebują korzystać z komputera wszędzie. Taki mały oftp. Już mnie szlak trafia z tymi laptopami ludzie mają, kupują je tylko po to aby stały w domu na biurku... Ostatno moja kuzynka oświadczyła że na komunie jak ma dostać komputer to tylko laptopa !PARANOJA!

__

VIP
Van Helsing

2008-08-13 00:58:33

Jeżeli chodzi o pieniądze to tak, nie ma co porównywać, jeżeli jednak ktoś może sobie pozwolić to czemu nie? Ja właśnie grałem szybką rundke instagiba w ql a tam raczej szybko się przemieszczasz i celujesz i ja nie widziałem smużenia także mi to nie przeszkadza nawet jak jest :D

Jeżeli natomiast patrzyłbym po cenie to crt to najlepszy wybór - nie dajesz 900 - 1000 zl tylko 100-200

__
Miejsce na Twoją reklamę!

Użytkownik
yeltzyn

2008-08-13 01:04:28

Na umiejetnosciach to i moze sie nie odbija, ale na komforcie napewno. Majac 9cio miesieczna przerwe od PC, gdzie w tym czasie pogrywalem okazjonalnie w q3 (na laptopie) moge powiedziec, ze na lcd gra sie beznadziejnie. Zadny nawet najlepszy lcd to nie to samo, co stabilne 125 klatek i odswiezanie 120. Taki flow trzeba zobaczyc i poczuc. A jak gralem u kumpla na 22' to juz wogule jest wypas.

__
więcej sprzętu niż talentu

Użytkownik
nrs

2008-08-13 01:10:01

Hehe bts doskonale Cie rozumiem, ja tez tego nie qmam... Ludzie kupuja jakies bydle zeby lezalo na biurku. Ale... no wlasnie ale... pozwol ze pojde o ktok dalej, dziwie sie ze ludzie w ogole kupuja laptopy. Pracowales kiedys na Tablet PC? Jak ktos sie mnie pyta jakiego laptopa kupic to pokazuje mu tablet i nie chca nic innego. Do szkoly, na kolanie, wszedzie, w knajpie. Bez podlaczania myszki, bez miziania palcem, obejrzyj filmiki:

http://www.youtube.com/watch?v=k02wfPDQxoM
http://www.youtube.com/watch?v=K8s59ZBujnE
http://www.youtube.com/watch?v=YZcpRCX6ess

Na uczelnie, szczegolnie kierunki techniczne niezastapiona rzecz.
A w polaczeniu z Microsoft OneNote po prostu killer.
Zajebista oszczednosc czasu, nie szukasz w tonach papieru tylko all masz w jednym miejscu, nie trzeba sie przepakowywac i nosic nie wiadomo ile (ladujesz tam pdfy, wyklady w mp3, filmy, no program zbiera wszystko, notatki tez sie w tym robi, rysowanie wykresow? nic prostszego)
A pisanie sprawozdan? Szczegolnie na matmie. Co tydzien sprawozdanie, co tydzien 2h wyciete z zyciorysu kiedy sie to robilo na pc, szukanie wszystkich znaczkow w openofficie, sum algebraicznych, ulamkow etc... Niby to umiesz a musisz to kurcze wpisac w kompa. A na tablecie po prostu piszesz, a on Ci to w locie zamienia, przykladowo sprawozdania zaczalem pisac w 15 min, a reszte czasu mialem na picie piwa ;-)

__

Użytkownik
nrs

2008-08-13 01:15:53

Dokladnie o to mi sie rozchodzi. Sam stoje w tej chwili przed dylematem czy kupowac lcd juz teraz czy jeszcze poczekac, bo powyzej 22/24 crt juz nie dostane, a ceny znacznie spadly. No i zlotowke mamy mocna!

__

Użytkownik
nrs

2008-08-13 01:22:24

To tylko mniejszy ;-) CRT musi swoje wazyc hehehe. Szczerze polecam poprzegladac archiwum grupy pl.comp.grafika, bo tam o monitorach CRT b. czesto pojawialy sie watki. Imho wybierac te na kineskopach Trinitron, Diamondtron. M.in Iiyama ma bardzo dobre opinie, nie widzialem jeszcze kiepskiego monitora tej firmy (CRT), no ale to wszystko zalezy od kineskopu. A biurkiem sie nie przejmuj, ja mam deske grubosci 1,5 cm. Usiadz na nim, jak sie nie zawali to znaczy ze wytrzyma hehe

__

Użytkownik
mental

2008-08-13 02:23:53

Ja zaproponuje ten co mam w profilu. Na allegro kupilem uzywke w swietnym stanie za 700zl. W czasach swietnosci CRT ten model byl "naj" - do zastosowan profesjonalnych CAD/Grafika.

Co do opinii o monitorach LCD zgadzam sie w 100% z Troptynem, z tym jednak zastrzezeniem ze jezeli masz ciasno na biurku, to lepiej poswiec troche jakosci na rzecz miejsca - doloz i kup jakies lcd. Ja mam akurat baardzo duzo miejsca, a moj monitorek to niezly kawal kloca (a ciezki!! :O) - nie zamienie go na zadne LCD.

Bajki o tym ze ponizej 15ms czasu reakcji ludzkie oko nie widzi, to tak samo jak to ze mp3 usuwa dzwieki nieslyszalne dla czlowieka. W praktyce jak pogramy sobie na lcd jakis czas, najlepiej w szybkie gry (vide: yeltzyn), to po powrocie na CRT od razu "poczujemy" roznice w czasie reakcji.

Nieslyszalnych dzwiekow nie slychac, ale czuc - i to mocno.
Tak samo czas reakcji - moze i nie widzisz, ale odczujesz.

Wprawdzie monitory LCD maja zdecydowanie lepsze matryce i ogolne parametry niz telewizory LCD, ale kilka przywar pozostaje tylko ze wzgledu na technologie, czyli:

-znacznie slabszy kontrast (ten faktyczny - statyczny, a nie ten z pudeleczka), a tym samym gorsza czern
- wspomniany czas reakcji
- przeklamywanie niektorych barw (zeby zobaczyc o co chodzi musicie postawic obok siebie w miare nowe CRT oraz LCD i puscic np. morze lub ludzkie twarze - maja zupelnie inny odcien)

Na koniec zaznacze, ze monitor CRT jest jednak rozwiazaniem bezkompromisowym - czyli jezeli jakosc cenisz sobie bardziej niz gabaryty i masz na to mozliwosci, to kup sobie duze CRT.

Jesli az tak bardzo ci nie zalezy na jakosci, a chcialbys miec bardziej estetycznie i przylansowac troche: wydaj troche wiecej i nabadz lcd

PS.
Monitory LCD to i tak swietny pomysl (biura, ciasne mieszkania, etc.), w przeciwienstwie do TV ;F ale o tym juz duuuuzo pisalem ;]

__

Użytkownik
mental

2008-08-13 02:27:53

a grales w Q3 CPMA? :D bo ja mialem okazje na calkiem nowym lapku asusa i stacjonarce z LCD wlasnie 8ms. Nie chce tego powtarzac - zwlaszcza ze przyzwyczajony jestem do CRT...

__

Użytkownik
mental

2008-08-13 02:28:23

a grales w Q3 CPMA? :D bo ja mialem okazje na calkiem nowym lapku asusa i stacjonarce z LCD wlasnie 8ms. Nie chce tego powtarzac - zwlaszcza ze przyzwyczajony jestem do CRT...

__

Użytkownik
mental

2008-08-13 08:09:35

BENQ to nie jest badziewna firma - to jeden z czolowki liczacych sie producentow projektorow (z polki do 20tys. zl) zarowno DLP jak i LCD. Po prostu robi tez monitory zeby troche dorobic, ale stawiam ja wysoko ponad LG czy Samsungami.

__

Użytkownik
varfare

2008-08-13 11:40:31

To musiał być monitor z szarem reakcji 16ms+ bo na 8ms, uwierz mi, jest to nieodczuwalne. Jedyne co będziesz w stanie zauważyć to to że tekstury w ruchu będą mniej wyraźne niż na crt i nie przeczytasz tekstu w ruchu o czym już wspominałem.

__

Dołącz do redakcji portalu eSports.pl!

Ostatnio publikowane

Napisz do redakcji

W tej chwili żaden z naszych redaktorów nie jest zalogowany.

Ostatnie komentarze

Ostatnio na forum

Statystyki Online

700 gości

0 użytkowników

0 adminów

Ranking Użytkowników

WynikiAnkieta

Co było dla Ciebie największym zaskoczeniem podczas WCG Polska?

  1. 0%

    Słaba postawa Fear Factory

  2. 0%

    Dobra gra UF Gaming

  3. 14%

    Tłumy widzów na sali kinowej

  4. 14%

    Mało miejsca

  5. 71%

    Nie byłem i nie interesuje mnie to

Nasi partnerzy

  • Shooters.pl
  • Cybersport

Wszelkie prawa zastrzeżone (C) eSports.pl 2003-2024

Publikowanie materiałów tylko za zgodą autorów.

Wybierz kategorie