Prywatne dane tylko w obrębie esports.pl

Dostosuj

  • 1
  • 2
Autor Wiadomość
Użytkownik
mental

2008-08-09 12:11:08

Witam,

Chciałbym poznać wasze zdanie co do mojego pomysłu, mianowicie:

Ostatnio z ciekawości wpisałem w google mój numer gg. Na pierwszej w stronie wśród masy śmieci wyskoczył link do jednego tematu gdzie napisałem posta:

[url=www.esports.pl/?id=post&post_id=1879264749]www.esports.pl/?id=post&post_id=1879264749[/url]

Temat bardzo stary, ale o dziwo tylko ten się ukazał w wynikach (na pierwszej stronie). Dało mi to do myślenia, ponieważ w takim razie każdy do kogo napiszę, lub który pobawi się katalogiem publicznym w gg (ja mam akurat w katalogu same ściemy no ale zawsze) może po numerze gg dowiedzieć się o mnie (i nie tylko) bardzo dużo, ponieważ w profilu na esports mam prawdziwe informacje. W ułamek sekundy jest imię, nazwisko, miescowość - potem tylko google maps, książka tel. i do przodu ;]

Fajnie byłoby rozwiązać ten problem, moim zdaniem wystarczyłoby umożliwić wpisanie w polu “Numer GG” znaków takich jak "+_-*&^ itp., przez co kto by chciał, to wpisałby numer gg np. [1-2-3-4-5-6-7] co znacznie utrudniłoby pracę google. Poza tym można by umożliwić przeglądanie profili tylko zarejestrowanym użytkownikom, wielu by się pewnie odechciało jakby się trzeba rejestrować :)

Co o tym myślicie? Może jakieś inne pomysły na “debugging” problemu? ;)

__

VIP
lab

2008-08-09 12:22:09

teraz juz tego google nie usuniesz, bo zostalo to zindeksowane przez boty

__

Użytkownik
mental

2008-08-09 12:29:53

a to nie jest tak, że boty robią "rundkę" raz ma miesiąc czy dwa? W przeciwnym wypadku mogłyby indeksować strony, które np. nie istnieją od pewnego czasu.

__

VIP
j3sh

2008-08-09 12:59:47

PawelS już kiedyś to tłumaczył.

__

Użytkownik
mental

2008-08-09 13:11:57

to co w temacie czy o botach google? ;] nie wiem, nie czytalem.

Nie jestem jakis tam wielki programista, ale wiem ze mozna umozliwic wpisywanie wszystkich znakow ascii w polu gg, jak i zablokowac przegladanie profili niezarejestrowanym uzytkownikom.

Takze "nie da" to sie parasola w d*** otworzyc :)
Bylbym wdzieczny za link do posta PawelS ;)

__

Użytkownik
Blademaster

2008-08-09 13:17:18

http://www.google.pl/search?client=firefox-a&rls=org.mozilla%3Apl%3Aofficial&channel=s&hl=pl&q=9173604&lr=&btnG=Szukaj+w+Google

idd ahahaha :D

esp mai lov

__

VIP
Van Helsing

2008-08-09 13:22:49

eee tu chyba nie da rady tak zrobić, są ograniczone możliwości bo pewnie dużo już by było zmienione, niestety cały czas mam na sobie umowę i nawet nie wiem co mogę mówić, dlatego PawelS powinien odpowiednio to wyjaśnić - możesz do niego też na imsg napisać

__
Miejsce na Twoją reklamę!

VIP
El_Matador_SSJ

2008-08-09 13:24:08

Jakieś trzy lata temu założyłem tu temat o grze tanecznej stepmania i regularnie piszą do mnie panienki z całej polski z pytaniami skąd ściągnąć pioseneczki do tej gry^^

Nie chcecie żeby wasze gg było udostępniane to go nie podawajcie w profilu, przecież nie ma takiego obowiązku, jak ktoś chce się z wami skontaktować to zawsze może użyć imsg czy maila.

__

Użytkownik
mental

2008-08-09 14:19:31

zanim dalem temat to napisalem do cwirka, powiedzial ze to dobra uwaga i pogada ze 'wspolpracownikami' :] Poza tym dalem ten temat zeby zobaczyc co inni o tym sadza ;]

__

Użytkownik
mental

2008-08-09 14:27:54

tylko ja np. chce udostepnic swoje gg ludziom z esports.pl, zreszta juz kilku pisalo do mnie w sprawach zwiazanych z audio i TV. Tak samo z imieniem i nazwiskiem oraz miejscowoscia - jakby ktos chcial wpasc na lana albo inne takie. Ale niekoniecznie fajne jest zeby informacje mozna bylo w tak latwy sposob uzyskac bezposrednio z google ;) Nie zarzucam tutaj jakichs tragicznych burakow, tylko sadze ze rozwiazanie wcale nie jest skomplikowane (vide: temat), wiec czemu by go nie zastosowac ;)

Mnie raz przez googla znalazl koles szukajacy telewizora pod X360 - poczytal posty i potem jak juz kupil to mi dziekowal kilka razy (ze jego brata byl drozszy a gra jak g***o) ---- to akurat bylo mile ;] ale to nie znaczy ze np. specjalista od PR firmy X nie zechce mnie odwiedzic :P :D

__

VIP
Van Helsing

2008-08-09 14:58:07

nie każdy może mówić : D

__
Miejsce na Twoją reklamę!

VIP / Fotograf
PawelS

2008-08-09 19:30:35

Nie bardzo rozumiem, dlaczego coraz więcej osób pragnie "prywatności", "cenzury swoich głupich postów" i wielu innych rzeczy, z których można by się dowiedzieć o wielu różnych rzeczach (zarówno tych dobrych, jak i złych ^^) na swój temat :D.
Jeżeli coś się posłało w Internet, to trzeba było najpierw pomyśleć zanim się to zrobiło. Tutaj jako bardzo dobry przykład stawi akcja pokroju: "Pomyśl przynajmniej dwa razy, zanim coś napiszesz w Internecie". To mniej więcej jak z wypowiedzią do kamery i później tu przytniemy, tam wytniemy, tu podmienimy i już mamy gotowy materiał :D.

Zapewne większość z was ma pozakładane konta na wielu różnych społecznościówkach, typu nasza-klasa.pl, grono.net, gdzie także bardzo trudno o coś takiego jak "prywatność", mimo, że istnieje opcja ukrycia profilu to jest ona tak naprawdę bardziej dla picu, bo znając dokładny adres do profilu można zobaczyć jego profil ;D.

Można zrobić, aby pole z numerem GG było widoczne tylko dla zarejestrowanych - to raczej nie powinno stanowić problemu, ale tego nigdy nie wiadomo :P. Co do pomysłu przeglądania profili tylko przez zarejestrowanych to niestety mija się to z celem, a przynajmniej przy tej wersji silnika strony (w 2003 roku, nikomu by nie przyszło namyśl, aby coś takiego robić ^^).
Jednakże przy nowym silniku strony, który ma mieć premierę na Euro 2012 (tak, tak to naprawdę realny termin, bo nikt nie klika w bannery i nie ma kasy na programistów z prawdziwego zdarzenia, którzy napiszą naprawdę wydajną aplikację, a nie stworzą jedną wielką choinkę :D) można się zastanowić co do opcji ukrywania profilu ;).

Jeżeli chodzi o samą zmianę to ponowne zindeksowanie wszystkich profili użytkowników eSports.pl może potrwać trochę czasu, do tego dochodzi jeszcze kwestia cache'u, który musi się przeładować nie tylko w G^, a przy prawie 100k użytkowników to trochę potrwa ;).
Ktoś chce zostać zawodowym klikaczem, to może się podjąć tego zadania, aby przeklikać się przez tyle profili i pozgłaszać do G^ nieaktualne strony ;P. Dla ułatwienia mogę mu napisać skrypt do Greasemonkey, który doda link "Następny profil" i "Zgłoś aktualizacje do G^", ew. można jak da radę to jeszcze można napisać skryptozakładkę, choć ta z kolei ma już bardziej ograniczone możliwości ;D.

Z uwagi na wspomnianą dużą ilość użytkowników, dobrze by było, aby taka decyzja była podjęta wspólnie, więc zapraszam do dyskusji :P.

btw. O ile dobrze pamiętam to już było kilka takich tematów, ale te zazwyczaj kończyły się skromną ilością odpowiedzi, tak jakby inni nie byli tego typu kwestią zainteresowani i prywatność w sieci w ogóle ich nie obchodziła.

__
Senior Pablo Escobar

Użytkownik
dezCartezz

2008-08-09 19:50:47

macie 100k uzytkownikow? :D

__

Użytkownik
kaboom

2008-08-09 19:55:47

tyle mniej wiecej jest zarejestrowanych kont, ale mnostwo z pewnoscia jest nieaktywne lub zdublowane

__
Cybersport.pl

VIP / Fotograf
PawelS

2008-08-09 20:09:13

Ja mówię teraz tylko o tych potwierdzonych, jakby dodać jeszcze tych, którzy nie dokonali pełnej rejestracji to by nie było przy tym, ani 1, ani 2 na początku :D.

__
Senior Pablo Escobar

Użytkownik
mental

2008-08-09 20:16:43

Można zrobić, aby pole z numerem GG było widoczne tylko dla zarejestrowanych



Nie chodzilo mi o ukrywanie tego pola, tylko o umozliwienie wpisania tam znakow innych niz cyfry (co uniemozliwi szukanie przez google konkretnej osoby po gg), w celu podobnym jak podawanie maila w postaci szymon.ciolkowski[at].gmail.com - to nie jest ani kosztowne ani czasochlonne, a skorzysta z tego tylko ten kto bedzie chcial.

Ukrywanie profili to ciezszy temat i na pewno nie na teraz.

A co do zastanawiania zanim sie cos napisze - zgadzam sie w 100%, tylko po prostu warto tez miec pewien komfort psychiczny typu:

"mam swiadomosc ze mozna mnie zlokalizowac, ale wymaga to pewnego wysilku i umiejetnosci" ---> jak cos przeskrobiesz to policja cie znajdzie, bardziej zaawansowany uzytkownik tez, ale byle dres juz nie ;] czyz nie? ;]

__

Użytkownik
Cwirkov

2008-08-09 21:48:35

Jak ktos bedzie chcial Twoje gg w niecnych zamiarach, to zada sobie tyle trudu, zeby sie zarejestrowac, nic to nie da.

__

Użytkownik
mental

2008-08-09 22:50:17

ale wcale nie musi chodzic o niecne ;] tylko zwyczajne: "wiem gdzie mieszkasz! dlugo cie znajde?!" :D

Po drugie: powtorze po raz kolejny - tajemniczy ktos ma w ogole nie kojarzyc numeru gg z esports, to nie bedzie wiedzial gdzie sie rejestrowac :) co nie? jak wklei w google numer 12345, a na esports bedzie 1-2-3-4-5 to mu nie wyskoczy post goscia o numerze gg 12345 na esports.pl, gdzie moglby juz sie zarejestrowac zeby zobaczyc profil :)

Kazdy uzytkownik esports znalby numer jakby cos, natomiast ktos nie znajacy esports by tu po prostu nie trafil po czyims gg. Wg mnie jest to rozwiazanie genialne w swej prostocie ;) Nie narzuca nikomu korzystania z niego, a kto skorzysta powinien byc usatysfakcjonowany ;)

__

VIP
virus~T

2008-08-09 23:15:09

Ale widzisz to tez nie jest takie hop siup :) bo same cyfry to w bazie danych to mniejszy ciąg znaków niż nawet krótkie pole tekstowe, które jest wymagane do wpisania -@#$%^$ Nie chcesz ujawniać danych, nie podawaj ich w profilu.

__

Użytkownik
Cwirkov

2008-08-09 23:42:10

Ale to co Ty piszesz nie ma sensu, szansa ze ktos wpisze w google akurat Twoj nr i bedzie lazil po esporcie, jest co najmniej mala. Jak ktos nie zna Twojego numeru, to moze wpisac 549534 albo 4353535

to wogole nie ma sensu wg mnie, virus~T ma racje, nie chcesz - nie podawaj.

__

Użytkownik
mental

2008-08-10 10:39:54

po pierwsze - to co pisze ma dotyczyc sytuacji w ktorej ktos ma tylko numer gg i kombinuje ---> trafia na esports po numerze gg, latwo zwiazac to z konkretna osoba.

po drugie - "nie chcesz, nie podawaj" --> no i znow sie nie zrozumielismy - chce udostepnic dane uzytkownikom esports, i chce aby na moje posty trafiali ludzie ktorzy wpisza w google zapytanie zwiazane z trescia mojego posta, a nie numer gg, ktory umozliwia wyszukanie konretnej osoby.

po trzecie - temat napisalem tylko dlatego, ze moje gg jest na wielu forach i w wielu profilach, natomiast w google wyskakuja tylko posty z esports, wiec chyba mozna to zalatac

po czwarte - widze ze niektorze odbieraja to tak jakbym robil z tego wielki problem - wcale nie, po prostu zwrocilem uwage na cos, co moim zdaniem mogloby zostac poprawione, nie wyzywam tutaj programistow ;) Po prostu fajnie byloby gdyby to zrobiono w nowym silniku strony na Euro 2012 ;D

po piate - zwroc uwage ze na wpisanie twojego gg w google pierwsza strona to samo esports, czyli w ulamku sekundy srednio inteligentna malpa moze otrzymac kupe rzeczy zwiazanych bezposrednio z Toba, a nie tematem w jakim sie wypowiadasz. A pewnie tez masz konto na niejednym serwisie ;] oczywiscie nie musisz sie tym przejmowac, ale ktos inny moze ;]

__

Użytkownik
mental

2008-08-10 10:41:44

wiem ze zajmuje wiecej pamieci, ale jak serwis sie nie posypal od pola "nick", to nie sadze ze drugie pole o takich mozliwosciach spowodowaloby by odczuwalne spowolnienie serwisu ;) co nie? :D

__

VIP
virus~T

2008-08-10 11:56:52

No nie posypałby się to fakt. Ale jest to rozwiązanie bez sensu moim zdaniem, oczywiście możesz mieć inne. Po to ludzie stworzyli coś takiego jak normalizacja baz danych, by przechowywać dane bez redundancji i mieć do nich prosty i łatwy dostęp. Jeśli coś jest ciągiem liczbowym w bazie danych też powinno mieć pole tylko dla cyfr.

__

Użytkownik
Yakcyll

2008-08-10 12:13:35

Dzisiaj mnie tyle spamu naszło na GG, że sprawdziłem, czy tu aby przypadkiem numeru nie podałem...

Jeśli o mnie chodzi, to uważam, że pomysł clk-a jest nie najgorszy, zmiana typu danych dla pola 'gg' nie jest jakąś straszną operacją i nie musi aż tak zwiększać rozmiaru bazy (choć przy 300k użytkowników... :D). Ale, słusznie zauważono, że ludzików, którzy szukają graczy po GG i mają ich znaleźć na esports.pl jest bardzo mały odsetek (chyba, że ktoś jest mocno zaangażowany w rozwój Internetu).

Aha, btw, robots.txt nie wchodzi w grę?

__

Użytkownik
mental

2008-08-10 12:30:13

O bazach danych mam akurat pojecie dosc skromne, ale wiem ze cos takiego wprowadza pewnego rodzaju balagan ktory moze sie zemscic w przyszlosci. Jakby esports sie nieoczekiwanie rozroslo, to mogloby by to miec wplyw na spowolnienie serwisu, a na pewno trudniej byloby cos takiego posortowac. Aczkolwiek jestem przekonany ze istnieje duzo innych rozwiazan zgodnych z "paradygmatem" programowania, ktore pozwalaja osiagnac ten sam cel. Byloby fajnie gdyby takie cos zastosowano w nowym silniku ESP.

A tak troszke abstrahujac od tematu to forum esports mi sie uzytkowo podoba zdecydowanie bardziej niz wiele innych, bardziej popularnych (np. phpBB) zwlaszcza uzytkowo: iMsg, system plusow, czy grafika. Jest takie.. hmm.. milutkie ;]

__

Użytkownik
mental

2008-08-10 12:34:30

wlasnie, robots.txt ---> do tego sie chyba virus~T nie przyczepi ;]

__

Użytkownik
mau

2008-08-10 13:01:59

rzeczywiście, po wpisaniu nr gg pierwsze 20 stron to esports.pl ...
w takim razie usuwam wszystkie dane z profilu, łącznie z nr gg.

__

VIP
j3sh

2008-08-10 13:26:02

Patrz do mnie jakoś nikt nie pisze, jedynie w sprawach związanych z eSports. :/

__

VIP
cwir3k`

2008-08-10 13:27:22

jesl inie chcesz udostepniac swojego numeru w googlach, to wpisz tam wlasnie 1-2-3-4-5-6 :) czytelnik pomysli i jesl izechce sie z toba skontaktowac, usunie myslniki, a google nie powinno wyszukiwac twoich postow po numerze gadu:)

__

VIP
j3sh

2008-08-10 13:30:26

Dziwisz się ? Jak piszesz, że zagrasz 1on1 w cs'a, quake'a itp. oraz możesz być maskotką lub workiem treningowym w teamie XDD

__

Użytkownik
mental

2008-08-10 13:41:22

heh, tylko w polu Nr GG mozna wpisywac tylko cyfry, o to cala dyskusja ;]

__

VIP
cwir3k`

2008-08-10 13:47:31

acha, nie wiedzialem nawet :) wiesz.. mnie to jakos nie przeszkadza, wszedzie gdzie wpisze sie moje imie i nazwisko czy numer gadu poprowadzi we wlasciwe miejsce.. jakos spamu wielkiego nie mam i nie przeszkadza mi to :)

__

Użytkownik
Yakcyll

2008-08-10 14:33:53

Gotcha! :D

__

VIP
Preak

2008-08-10 15:43:30

[hide=rozmowy]

http://www.mm.pl/~preak1/rozmowa1.jpg

http://www.mm.pl/~preak1/snagit1.png

http://www.mm.pl/~preak1/rozmowa.jpg

http://www.mm.pl/~preak1/rozmowa2.jpg


[/hide]


co jakis czas sie ktos z esp odzywa ;D

__

VIP
samolot

2008-08-10 15:48:19

do mnie co jakiś czas piszą dzieci i pytają się czy mój numer, to numer Neo

kiedyś wrzuciłem jego demko tutaj i pojawia się obok moje gg :D

__

VIP
Van Helsing

2008-08-10 15:51:26

ta to ja wywalilem stad nr gg bo co chwila jakis idiota pisal, czy mam kody, czy gram w nfs i inne pierdoly a moj numer znajdywal na eport.pl :S

__
Miejsce na Twoją reklamę!

VIP
samolot

2008-08-10 16:04:59

Ciebie znają, wiadomo stary cheater, a ja tak dobrze gram, że mylą mnie z Neo :D

__

VIP / Fotograf
PawelS

2008-08-10 18:21:38

Nie wchodzi, bo nie chcemy zabraniać indeksowania profili, które de facto są profilami publicznie dostępnymi.

__
Senior Pablo Escobar

VIP / Fotograf
PawelS

2008-08-10 18:26:16

Pole GG jest do wpisywania Numeru GG, a nie do wpisywania byle jakiego ciągu znaków. To nie może zostać zmienione i tyle. Pomijam tutaj kwestie stricte wydajnościowe... to nie Google, gdzie każdy dodatkowy jeden bajt idzie w Gigabajty (choć może lepiej powiedzieć Terabajty).

__
Senior Pablo Escobar

VIP
j3sh

2008-08-10 18:27:21

3r!c haxował w fifę : DDD

__

  • 1
  • 2

Warning: getimagesize(http://www.mm.pl/~preak1/rozmowa1.jpg) [function.getimagesize]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/esports/library/bbcode/parser.php on line 166

Warning: getimagesize(http://www.mm.pl/~preak1/snagit1.png) [function.getimagesize]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/esports/library/bbcode/parser.php on line 166

Warning: getimagesize(http://www.mm.pl/~preak1/rozmowa.jpg) [function.getimagesize]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/esports/library/bbcode/parser.php on line 166

Warning: getimagesize(http://www.mm.pl/~preak1/rozmowa2.jpg) [function.getimagesize]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/esports/library/bbcode/parser.php on line 166
Dołącz do redakcji portalu eSports.pl!

Ostatnio publikowane

Napisz do redakcji

W tej chwili żaden z naszych redaktorów nie jest zalogowany.

Ostatnie komentarze

Ostatnio na forum

Statystyki Online

2138 gości

0 użytkowników

0 adminów

Ranking Użytkowników

WynikiAnkieta

Co było dla Ciebie największym zaskoczeniem podczas WCG Polska?

  1. 0%

    Słaba postawa Fear Factory

  2. 0%

    Dobra gra UF Gaming

  3. 14%

    Tłumy widzów na sali kinowej

  4. 14%

    Mało miejsca

  5. 71%

    Nie byłem i nie interesuje mnie to

Nasi partnerzy

  • Shooters.pl
  • Cybersport

Wszelkie prawa zastrzeżone (C) eSports.pl 2003-2024

Publikowanie materiałów tylko za zgodą autorów.

Wybierz kategorie