Błędy w esports

Dostosuj

Autor Wiadomość
Użytkownik
s2e

2007-03-01 21:17:44

Dziś zdobyłem się na odwagę i napisałem pierwszego posta na forum, w ogóle na esports.pl, pomimo iż czytam esp od paru tygodni. Zastanawia mnie fakt, czy "pracuje" tutaj ktoś, kto zna się na ortografii a tym samym zajmuje się czytaniem wszystkich tekstów i sprawdza, czy są one wolne od błędów. Dziś przeczytałem wywiad zThorem i złapałem się za głowę.

"Witaj Thorze" - redaktor zdaje się mieć problemy z ortografią, ale żeby któryś z adminów nie wiedział jak się odmienia nicki? To już dziwne.

"Jak zaczęła się Twoja przygoda z gramy online?" - literówka, ale jakże rażąca i to w pierwszym pytaniu już?

Nie czytałem całego tekstu, także nie wiem jak wygląda to w dalszej części.

Inna sprawa - podczas rejestracji konta napotkałem parę tekstów, które wydały się dziwnie brzmieć na pierwszy rzut oka. Za drugim razem wszystko okazało się jasne.

"Login może być - choć nie musi - twoim nick'iem, pod którym będziesz funkcjonował na stronie." - a może by tak "Twoim" grzeczności nigdy dość, a "nickiem" zamiast "nick'iem".

"Po pomyślnej rejestracji, będziesz mógł dowolnie zmieniać nick'a w panelu zarządzania kontem." - zbędny przecinek (brak orzeczenia) oraz znów "nick'a" się pojawia zamiast "nicku" - "u" a nie "a". Nicku jest rzeczownikiem męskim nieżywotnym, więc wypada mu dać w dopełniaczu końcówkę charakterystyczną dla większości tego rodzaju rzeczowników, czyli "nicku".

"W przypadku problemów z rejestracją, zgłoś się do Lucasa." Pierwszy człon zdania nie ma w sobie orzeczenia, także przecinek jest zbędny.

"Wymogiem koniecznym jest podanie prawidłowego adresu e-mail... " - "wymóg konieczny" to pleonazm, czyli wyrażenie duplikujące znaczenie.

Na dziś tyle. Zastanawiam się czy w redakcji jest ktoś, kto zna choć trochę polszczyznę. Rozumiem, że jest to serwis o grach, tak i redaktor takiegoż serwisu nie musi być zaznajomiony z zasadami pisowni polskiej, ale spoglądając w dział Redakcja mam wrażenie, że paru Panów administratorów działów powinno mieć jakieś o tym pojęcie, i służyć dobrą radą młodszym kolegom. Lub i jeśli to nie leży w ich kompetencji, może ktoś powinien się zająć tą właśnie częścią "pracy" w tym serwisie. Łącze pozdrowienia.

__

Zaufany użytkownik
Seti!!!

2007-03-01 21:21:04

:) a jest akcja gazety wyborczej ze slownikami;]

__

Użytkownik
[PAO]_KUBA_[PL]

2007-03-01 21:28:25

nicku jest czym rzeczownikiem? odkad w polskim języku w ogole funkcjonuje panie polonisto pojecie nick ? :D czytane jako nik ? kazda forma nick'iem nick'owi itd wlasnie jest poprawną forma jaką sie stosuje w tego typu servisach... dlaczego? ano dlatego ze jak wiesz w obcyh jezykach nie ma marka, markowi, markowemu itd itd tylko jest marek i zeby zachowac orginal dodaje sie wlasnie ' ... n/c ludzie to do wszystkiego sie przypierdzielaja bez powodow jak nie rozumia oco chodzi.

boze uchowaj przed takimi "Romanami" jak ty i romek :D czep sie lepiej kolego swojego tekstu i naucz sie akapity stawiac. Nie wspominajac o odpowiedniej skladni etc. Myslalem ze wkoncu cos ktos napisal ze na forum sa bledy :P jak sie zle kategorie ustawi :D ale to nie ten temat :D

__

VIP
Van Helsing

2007-03-01 21:29:48

a może Ty chcesz dostać u nas prace w korekcie? : D

__
Miejsce na Twoją reklamę!

Użytkownik
vdl

2007-03-01 21:31:44

komuś się nudzi chyba... ;P
jak to mówią - znajdź sobie jakieś hobby

__

Użytkownik
icee

2007-03-01 21:50:32

Kiedy ma rację chłopak :D

__

Użytkownik
garo

2007-03-01 21:52:04

Weźmy go i dajmy mu status: Polonista xDDD

__

Użytkownik
pepz

2007-03-01 22:20:04

pleonazm? czlowieku daj spokoj ;o to nie jest strona internetowa profesora Miodka tylko serwis o gierkach dla dzieci (generalizujac ;D)

__

Użytkownik
icee

2007-03-01 22:32:18

twój poprzedni avatar był lepszy :-d

__

Użytkownik
s2e

2007-03-01 22:35:15

"Nick" jak każdy wyraz używany w języku polskim, nawet jeśli nie został zaakceptowany przez RJP, jest częścią mowy. Zatem podlega przyporządkowaniu rodzajowemu jak każda część mowy, w tym przypadku jak rzeczownik. Źle uzasadniasz, choć rozumiem intencje.
Poza tym nie czepiam się, ale skoro nad pracą takiego serwisu czuwa tyle osób, wówczas dziwi mnie to, że nikt nie zwraca uwagi na błędy.

__

Użytkownik
s2e

2007-03-01 22:41:03

Nie nudzi mi się, a jedynie chcę zwrócić uwagę na dość rażące błędy w dość kluczowych miejscach tego serwisu. To chyba nie jest sposób na okazanie nudy.

__

VIP
RomaNn0

2007-03-01 22:45:51

Członkowie redakcji mogą łatwo zauważyć pewną zależność - s2e wytknął błędy w tekstach, których nie czytałem xD

__

VIP
RomaNn0

2007-03-01 22:48:33

Nie poznałeś jeszcze najstraszliwszego z Romanów AAAAHAHAHAHAHAHHA

__

Użytkownik
[PAO]_KUBA_[PL]

2007-03-01 22:53:02

spoko jak nauczysz sie pisac i zasad zwiazanych z tym przypadkiem z apostrofem pewnie sie ktos do ciebie odezwie :D tym czasem idz poczytaj o teorii kreacjonizmu pana romana :D

__

PRO
Lucas

2007-03-01 22:53:07

Ja nie wiem.

Nie mozna w sposob przyjazny, bez negatywnych emocji wytknac bledy?

Trzba odrazu jechac po ludzia, wyzwac ich jakie glaby sa. Negatywne emocje w tym poscie powoduja, ze nie chce mi sie polemizowac z nim, bo nie lubie pyskowek.

__

Użytkownik
[PAO]_KUBA_[PL]

2007-03-01 22:54:30

jak to nie?!?! znam na esports takiego jednego xD

__

Użytkownik
s2e

2007-03-01 22:55:54

Miodek nie ma swojej strony internetowej, chyba że wliczyć stronę Uniwersytetu Wrocławskiego ;-)

__

VIP
RomaNn0

2007-03-01 22:59:49

Na końcu miał być diaboliczny śmiech, ale trochę nie wyszło... ;]

__

Użytkownik
s2e

2007-03-01 23:04:58

Ależ czy jak gdziekolwiek napisałem coś pod wpływem negatywnych emocji? Czy napisałem, że ktoś jest głąbem?
Jeśli tak, wybacz, nie takie miałem intencje. Jedynie chciałem zapytać, zagłębić się w temat. Wydaje mi się, że zrobiłem to w odpowiedni sposób.
W każdym razie nie odbieraj tego jako atak, a jako zwrócenie uwagi na kwestie pewne.

__

Użytkownik
[PAO]_KUBA_[PL]

2007-03-01 23:08:30

ok poprawka:


MUAHAHAHA

moze byc?

__

Użytkownik
nihilist

2007-03-01 23:08:57

Ia lóbje spadź.

__

Użytkownik
[PAO]_KUBA_[PL]

2007-03-01 23:10:20

***W każdym razie nie odbieraj tego jako atak, a jako zwrócenie uwagi na kwestie pewne.***

kwestie pewne czego sa? :D panie polonisto. Czy moze pewne kwestie. ?

__

Użytkownik
nihilist

2007-03-01 23:10:51

A wiesz co to iMsg? Widzisz błąd? Zgłoś to autorowi! Wypisałeś 5 pomyłek na krzyz i narzekasz :D oemgieoemgie

__

PRO
Lucas

2007-03-01 23:11:01

"Zastanawiam się czy w redakcji jest ktoś, kto zna choć trochę polszczyznę. "
"że paru Panów administratorów działów powinno mieć jakieś o tym pojęcie"

To jest po prostu chamskie.

Ruszasz tekst napisany 4 lata temu i jeden wywiad gdzie znajdujesz 3 literowki. I piszesz ze nikt sie nie zna na polszczyznie.

Sorry, ale tu co tydzien dwa jest nowy art, a ty oceniasz po jdenym.

Nie wiem jakie miales intencje i nie obchodzi mnie to. Post jest chamski.

Chciales dobrze - zrobiles zle. Cokolwiek napiszesz, cokolwiek najmadrzejszego i najtrafnieszego - ja po prostu zignoruje. Bo chamstwa nie toleruje.

__

Użytkownik
s2e

2007-03-01 23:14:58

Odrobina inwersji nikomu nie zaszkodziła jeszcze.

__

Użytkownik
guhard

2007-03-01 23:16:46

ja czytając jego text nie wyczułem żadnej nutki złośliwości. Jedynie to co chciał powiedzieć. Wiadomo ze niektóre z tych rzeczy lepiej wysłać komuś na priwa (najprawdopodobniej Tobie bo Ty sprawdzasz większość tekstów).

Co do pleonazm to mnie tez to troche uderza. Tak samo jak fakty autentyczne.

Zreszta nie wiem jak można traktować to jako pyskowke skoro napisał co jest wg niego nie tak. W końcu koleś ma nie 17 a 27 lat. ;]

__

Użytkownik
s2e

2007-03-01 23:18:02

Widzisz, wszedłem na esports, zacząłem czytać nowy artykuł i zobaczyłem te błędy, pomyłki - jakkolwiek to nazwać. Postanowiłem, że może trzeba na to zwrócić uwagę, skoro nikt o tym wcześniej (chyba) nie wspomniał, nie poruszył tego tematu. Zacząłem rejestracje, a tam znów jakieś nieścisłości składniowe. I tyle. Nie doszukiwałem się więcej błędów.

__

Użytkownik
nihilist

2007-03-01 23:18:39

Internet kłamie. Faceci to faceci, kobiety to faceci, a dzieci to agenci CBŚ. Lepiej nie polegać na info z czyjegoś profilu.

__

VIP
RomaNn0

2007-03-01 23:20:30

[hide=kot naucza diabolicznego śmiechu][url=http://www.fodey.com/generators/animated/talking_cat.asp]http://r2.fodey.com/155c867ebcb144e869322e3d7948e413c.1.gif[/url][/hide]

__

Użytkownik
nihilist

2007-03-01 23:20:36

imsg do autorów i :

1. ja mam nizsze cisnienie
2. nie ma bledow
3. wreszcie mozesz spac spokojnie

__

Użytkownik
guhard

2007-03-01 23:22:02

skoro każdy wie ze internet kłamie i każdy wie ze nie mozna ufać profilom to po ch** to jest na esports.pl ?

__

Użytkownik
s2e

2007-03-01 23:22:19

Dobra, stwierdzenie dość dosadne. Ale nie jest one podyktowane złymi intencjami przecież. To coś złego, że ktoś zwrócił na to uwagę? A że użyłem dosadnych słów to chyba nic strasznego.

__

Użytkownik
nihilist

2007-03-01 23:25:03

zagadka!

__

Użytkownik
encefelopatia

2007-03-01 23:29:08

Rowniez, jak s2e jest to moj pierwszy post lecz esp czytam od jakiegos czasu (na pewno wiecej niz pare tygodni), jednakze nigdy nie czulem potrzeby pisania czegokolwiek.

Wybaczcie ale co mnie dzisiaj uderzylo, to to, ze chlopak pisze z konkretem, nie obrazajac przy tym nikogo wytyka wam jezykowe bledy..

A tu co? Osoby nie majace chyba pojecia o temacie zaczynaja juz sapac, ze po co sie czepia?! Ludzie! Nosz kur.. Dlaczego ma sie nie czepiac? Boli was to, ze ktos wam wytyka bledy? Zna sie lepiej od was? Wybaczcie, ale czytajac jego pierwszy post na prawde mialem ochote (a rzadko sie to niestety zdarza ostatnio na forum) czytac do konca i czekac na rozwiniecie dyskusji. Zawioldem sie..

Troche pokory. Piszac to, wiem ze zaraz uslysze (a raczej przeczytam), ze co mnie to k#%@ obchodzi i lepiej zebym sie zajal wlasnymi sprawami.

Prawda ze tak bedzie?! : F

podobnie, regardz etc itp itd. : e

__

Użytkownik
nihilist

2007-03-01 23:32:13

Kolego. Po co robić cały thread, skoro sprawę mozna załatwić po cichu, tak ze nikt trzeci by nie zauwazył. Mojej dziewczynie się bardzo jego post spodobał, chociaz moim zdaniem lepiej korzystać z iMsg, plusa i tak by dostał ;P

__

VIP
Sh1eldeR

2007-03-01 23:37:02

s2e ma (merytorycznie) racje. Mi sie szczegolnie nie podobaja te powtykane w kazdym mozliwym miejscu ;) apostrofy. IMHO moznaby walnac jakiegos newsa / posta na forum redakcyjnym (czy co wy tam macie) z paroma prostymi zasadami i zaleceniami. Co szkodzi zrobic maly "tutorial" dostepny dla wszystkich - mlodych i starszych stazem - redaktorow? Wiele serwisow ma cos takiego. Mysle ze w widoczny sposob podniosloby to poziom serwisu i to naprawde niewielkim kosztem.

A moze "zatrudnienie" korekty byloby dobrym pomyslem? Moze sam autor tego topicu moglby sie tym zajac? Wiadomo, ze to nie jest robota przynoszaca kokosy, ale jesli ktos juz zna sie na poprawnej polszczyznie i czyta teksty, to czemu nie moglby ich przy okazji poprawiac? Oczywiscie, musialaby to byc osoba zaufana, bo sila rzeczy moglaby edytowac innym teksty...

Paokuba z kolei, odnioslem wrazenie, pieprzy troche bez sensu. s2e ma racje co do tych "nick'ow" i fakt, ze nie jest to polski wyraz nie ma tu takiego znaczenia, jakie by paokuba chcial zeby mialo :P. Caly tekst jest napisany w jezyku polskim, wiec trzeba sie w nim trzymac zasad tego jezyka. A sa i zasady regulujace sposob uzycia obcych slow, naprawde.

Zgodzic sie do pewnego stopnia moge jedynie z tym wciskaniem apostrofow przy samych nickach (ale nie przy wyrazie "nick", ffs). Rzeczywiscie ma znaczenie funkcja informacyjna - dobrze jest jednoznacznie pokazac jak wyglada ksywka w oryginale. Ale to mozna osiagnac innymi sposobami! Ja np. w takich wypadkach, w "oficjalnych" tekstach, pierwszy raz uzywam danej nazwy wlasnej w mianowniku liczby pojedynczej. Nie przypominam sobie sytuacji, w ktorej nie daloby sie tego zrobic. Gdy sie tak napisze, to czytelnik juz zna poprawna pisownie i dalej mozna juz odmieniac wyraz wedle woli (i zasad jezyka, ma sie rozumiec :D).

IMHO to kolejna rzecz, ktora moglaby trafic do redaktorskich zalecen.

paokuba:

"tym czasem idz poczytaj o teorii kreacjonizmu pana romana :D"

Rozumiem, ze chciales mu w ten sposob dogryzc? Nie wyszlo ci, za to sam sie skompromitowales. Z dwoch osob - jego i ciebie - to ty wypadasz w tym topicu glupiej (i to obiektywnie, bo mowimy tu o obiektywnych zasadach), wiec predzej to ty powinienes wierzyc w kreacjonizm.

"pleonazm? czlowieku daj spokoj ;o to nie jest strona internetowa profesora Miodka"

Nie ma to jak uzywanie madrych slow na sile :ASD. s2e jednak tutaj tego nie zrobil. Nazwal rzecz po imieniu (o ile wiem, nie ma na to innego, prostszego slowa) i zaraz to jeszcze lopatologicznie wyjasnil.

"Nie mozna w sposob przyjazny, bez negatywnych emocji wytknac bledy?"

Lucas masz oczywiscie racje :D, ale z drugiej strony wykazujesz sie podobnym brakiem zrozumienia psychiki rozmowcy jak s2e. No bo pomysl: jakbym ja ci tu zaczal pisac jakies wywody z dziedziny, o ktorej nie mam wielkiego pojecia, a z ktora ty sie stykasz na co dzien - czyli jakbym pisal cos o prawie karnym, cywilnym, mlodocianym, zbrodni, sądowym (o wlasnie! widzisz? :D) to czy po pewnym czasie ch... olera by cie nie strzelila? ;) Czesto jest tak, ze ktos nawet ocierajacy sie o cos na co dzien, ale nie majacu w tym kierunku wyksztalcenia czy przeszkolenia, nieswiadomie robi naprawde bardzo podstawowe bledy (np. pisze o "prawie mlodocianym"), a jednoczesnie wydaje mu sie, ze jest fajny. Kogos, kto sie na tym rzeczywiscie troche zna, moze to po prostu bolec...

Z drugiej strony nie wolno zapominac o tym, ze serwis tworzy DUZA grupa ochotnikow i robia to praktycznie za darmo. Nuff said.

Pewnie wszyscy czytelnicy esports.pl chcieli by jednak, by ten serwis byl lepszy. Stad wg mnie nie powinno sie blokowac takich tematow jak ten, ani odpowiadac na nie zgryzliwosciami i zloscia - tutaj przeciez to czytelnik ma racje. To *konstruktywna* krytyka! Nie mowi sie uzytkownikom, ktorzy ja uprawiaja, zeby sie wypchali i cieszyli z tego co maja! To po prostu nieprofesjonalne zachowanie, w ogole nie zblizajace sie do idealu, do ktorego (w teorii) trzeba zawsze dążyc...

Nie ma co tu polemizowac, bo obiektywnie i merytorycznie racje ma s2e. *Ty* Lucas, bedac tu bossem, powinienes kombinowac, co z tym zrobic. To tobie powinno zalezec - bardziej niz kazdemu czytelnikowi z osobna - zeby twoj serwis byl jak najlepszy. To nie pierwszy taki temat - calkiem niedawno pojawil sie podobny. IMHO cos by mozna z tym sprobowac zrobic. Rozumiem doskonale, ze masz ograniczone srodki i ze jesli naprawienie tego byloby tak cholernie latwe, to juz dawno byscie to zrobili. Ale nieraz przeciez - na pewno o tym wiesz, dowodzac serwisem od dluzszego czasu - mozna zrobic cos _trudnego_. I wtedy dopiero jest satysfakcja i fame :).

Pomysl chwile nad rozwiazaniem tego problemu. Moze da sie ta korekte zatrudnic? Moze da sie stworzyc lub przeredagowac liste zalecen dla text-writerow? Zawsze to by byl jakis start. Mysle, ze obie te rzeczy w widoczny sposob zmniejszylyby problem.

Jakbym mogl pstryknac palcami i sprawic, zeby juz nigdy nie pojawily sie tu byki, a wszystkie teksty wygladaly profesjonalnie (tj. nie bylyby gorsze od profesjonalnych), na pewno bym to zrobil. I jestem przekonany, ze ty tez, Lucas :).

Aha, przyznam sie jeszcze, ze ja sam nie wiem czesto, jak to jest z tymi przecinkami - naprawde wystarczy spojrzec na orzeczenie? Albo nicki - powinno byc "witaj, Thor", tak? Mi duzo taki krotki tekscik dal do zrozumienia i pomogl, mysle ze redaktorzy tez mogliby z - nieco obszerniejszego - zbioru zasad czerpac duze korzysci :). Moze s2e by mogl pomoc w przygotowaniu czegos takiego?

__

Użytkownik
s2e

2007-03-01 23:37:41

Widzisz, ale nie znam na tyle "zasad" panujących na esp. Także nie wiem, że w takich sprawach powinno się pisać/rozmawiać poprzez iMsg. Od tego forum jest, by poruszać na nim kwestie dotyczące sprawy serwisu.

__

Użytkownik
encefelopatia

2007-03-01 23:39:17

Z drugiej strony racje Ci musze przyznac. Autor popelnil bledy, ok. IMsg w tym przpadyku jak najbardziej wskazane!
Jednak temat zostal poruszony oficjalnie(czy tego chcemy czy nie) wiec trzeba tez jakas forme odpowiedzi ustosunkowac, prawda?


pis

__

Użytkownik
nihilist

2007-03-01 23:41:52

imsg uzywamy w sprawie kazdej :P nikt sie nie pogniewa... no chyba ze lucas ktory imsg dostaje 20/s :D

masz obiecanego [+]

__

Użytkownik
[PAO]_KUBA_[PL]

2007-03-01 23:46:18

osobiscie doczytalem tylko ostatnia linijke, tylko na tyle zalsugujesz :] tak wiec zgadzam sie niech ten polonista zglosi chec pracy w redakcji, po warunkiem ze sam nauczy sie pisac.

__


Warning: getimagesize(http://r2.fodey.com/155c867ebcb144e869322e3d7948e413c.1.gif) [function.getimagesize]: failed to open stream: Unable to find the socket transport "ssl" - did you forget to enable it when you configured PHP? in /home/esports/library/bbcode/parser.php on line 166
Dołącz do redakcji portalu eSports.pl!

Ostatnio publikowane

Napisz do redakcji

W tej chwili żaden z naszych redaktorów nie jest zalogowany.

Ostatnie komentarze

Ostatnio na forum

Statystyki Online

6553 gości

0 użytkowników

0 adminów

Ranking Użytkowników

WynikiAnkieta

Co było dla Ciebie największym zaskoczeniem podczas WCG Polska?

  1. 0%

    Słaba postawa Fear Factory

  2. 0%

    Dobra gra UF Gaming

  3. 14%

    Tłumy widzów na sali kinowej

  4. 14%

    Mało miejsca

  5. 71%

    Nie byłem i nie interesuje mnie to

Nasi partnerzy

  • Shooters.pl
  • Cybersport

Wszelkie prawa zastrzeżone (C) eSports.pl 2003-2024

Publikowanie materiałów tylko za zgodą autorów.

Wybierz kategorie