Apel do weteranów(i nie tylko) każdej gamingowej sceny - wypowiedz się !

Dostosuj

Autor Wiadomość
VIP
[fhn]AL|EN

2010-06-17 14:22:49

Witam wszystkich weteranów(i nie tylko) każdej gamingowej sceny. Chcę wam przedstawić pewien bardzo ważny dla mnie problem, którego samemu nikt nie jest w stanie rozwiązać bo potrzeba to opinii ludzi, którzy posiadają doświadczenie na swojej scenie.

Problem jest następujący:
Wyobraźcie sobie, że wychodzi nowa gra FPS MP, w którą gra sporo osób i jak to zwykle powstają serwery dla tej gry. Nagle pada propozycja na portalu, gdzie skupia się 99 % graczy:

“Czy możemy postawić serwer, na którym wszystkie czity są dozwolone, można robić co tylko się komu podoba, biegać z walhakami, aimbotami itp. Absolutnie nikt nie będzie ścigany i nie będzie absolutnie żadnej możliwości dowiedzenia się, kto tam grał. Być może wtedy, liczba oszustów na normalnych serwerach zmaleje bo cziterzy będą grać for fun, bawić się ze sobą i dadzą spokój normalnym graczom ?"

Nie chodzi mi o tają akcję pt: “cziterzy wejdą na serwer a my potem pobanujemy ich na normalnych” - ten scenariusz odrzucamy.

I teraz pytanie do was: jak myślicie jakie byłby skutki dla sceny wprowadzania takiego serwera dla oszustów, dostępnego dla każdego ?

Czy:
- nic się nie zmieni ?
- spowoduje to zamierzony skutek ?
- spowoduje całkiem odwrotny skutek ?
- spowoduje totalną katastrofę ?

Proszę was o zastanowienie się nad tym przez co najmniej 5 min (możecie sobie wyobrazić jak taką sytuację na początku rozwoju sceny dowolnej gry w która graliście)wypowiedzenie się i podanie jakiś argumentów, przemyśleń aby móc chociaż częściowo odpowiedzieć na pytanie “Co się w takim przypadku stanie ?"

Jeżeli coś takiego było już próbowane to też chętnie się dowiem z jakim skutkiem.

Jeżeli znacie jakiś adminów popularnych serwerów ew ludzi z doświadczeniem z lig, turniejów online itp to warto im podesłać tego linka.

Z góry dziękuję za każdą przemyślaną odpowiedź.

__
Ta strona umarła...

Użytkownik
kamil306

2010-06-17 15:16:06

nad tym samym ostatnio sie zastanawialem, jest to dobre pytanie, jesli ze taki cziter nie po to gra zeby znerwiac ludzi to wejdzie na taki serwer ale raczej watpie gdyz wlasnie 90% osob uzywajacych czitow podaje powod taki ze lubi denerwowac osoby grajace na normalnym serwerze i jego to bawi

__

Użytkownik
si3l

2010-06-17 16:14:41

Spotkałem się z takimi serwami jak kiedyś grałem w ET, ale jak dla mnie to nie wypali;)

__

Użytkownik
Adishone

2010-06-17 16:45:41

To na pewno kwestia jednostek , jednak ludzie nie haxują tylko na zwykłych pubach a uciekają się do oszustw w prestiżowych turniejach, ligach etc. W mojej opinii nie przyniesie to żadnego skutku. Dlaczego: Zakładając że jestem cheaterem i wchodzę sobie na aimbocie na serwer:
Wchodzę na zwykłego puba gdzie grają uczciwi gracze którzy nie są w stanie mnie zabić dopóki nie stracę ammo bo sypie gradem headshotów. Ale super!
Wchodzę na puba z samymi cziterami i niestety mój grad headshotów nie jest już tak efektywny a sam zaczynam takim gradem ginąć. Ale lipa!
I nasz cheater znowu wraca gnębić uczciwych graczy. Czity zostały wymyślone aby dawać przewagę więc nikt nie będzie używał haxa żeby pograć sobie na równym poziomie z innymi cziterami. Jak dla mnie najlepsze rozwiązanie aby pozbyć się problemu z cziterami to zrobić składkę od całej sceny danej gry tak aby można było płacić komuś pensje (pełna kontrola , nie ma updateów ,są bypassy - nie ma pensji) a on w zamian robiłby Anty Czita.

__

Użytkownik
exile

2010-06-17 17:51:15

Moim zdaniem na początku istnienia takiego serwera będzie to frajda dla wszystkich cheaterów żeby pograć przeciwko innym ludziom z haxami.
Później serwer będzie odwiedzać co raz mniej cheaterów bo to żadna frajda grać na serwerze gdzie np. jest 20 osoób z czego 19 ma aimbota, i po respawnie żyje się sekunde... Po drugie ilość cheaterów > liczba slotów na takim serwerze.

Chwilowo pewnie zmniejszy to ilość cheaterów na innych publicznych serwerach ale głównie przez ciekawość.
Co do graczy którzy haxują w ligach, turniejach itp. praktycznie nic to nie zmieni bo na publicu albo nie haxują albo robią to bardzo delikatnie (jakieś wh/esp).

Ogólnie prędzej taki serwer zamieni się w festiwal kto ma lepszego/lepiej skonfigurowanego haxa i w żadnym stopniu nie przyczyni się do zmniejszenia osób oszukujących na innych serwerach.

__

VIP
[fhn]AL|EN

2010-06-17 18:19:37

Czy dobry jest taki wniosek, że na takim serwerze będą bez przeszkód prowadzone rozmowy typu: skąd wziąć haxa, jaki jest najlepszy itp oraz wymienianie się metodami oszukiwania ?

__
Ta strona umarła...

Użytkownik
san

2010-06-17 19:04:53

moje zdanie ze takie rozwiazanie slabo sie zda. Wielu cheater’ow ma radoche poprostu z tego ze innym psuja dobra zabawe. gimnazjalisci ktorym takie cos pomaga sie dowartosciowac :x

__
Blue is the colour and football is the game ;]

Użytkownik
gÓpek

2010-06-17 21:57:40

Moim zdaniem to nic nie da.
Nie próbuj nawet wchodzic w glowe cheatera bo to nic nie da. Jasne ze server taki ma szanse stac sie popularny, ba, moze nawet zaczac skupiac “elite” ludzi zajmujacej sie haxami, ale trzeba zrozumiec, ze jezeli rozpatrujemy haxy pod kątem esportowym to ilosc cheaterow grajacych sobie na jakims pubie nie ma znaczenia.
Problem tkwi w tym ze istnieje grupa ludzi,ktorym frajde sprawia wygrywanie ligowych spotkan czy gier eliminacyjnych on-line na takich wspomagaczach. Taki cheater jet najgroznieszy- najczesciej ma spore doswiadczenie w danej grze, dobre umiejetnosci indywidualne i nie uzywa cheatow w sposob 5 strzalow- 5 headow. Wlasnie taki rodzaj jest najgorszy.
Moim zdaniem poprzez internetowa anonimowosc tacy ludzie sa bezkarni. Nie da sie ich zlapac za reke, a w przypadku gdy uda sie znalezc jakis sensowny dowod, brakuje zdecydowania ze strony administratorow. Ciezko tez stwierdzic przy niektorych akcjach czy faktycznie ktos mial haxa czy odezwalo sie doswiadczenie/szczescie.
Podsumowujac - temat rzeka. Ja proponuje rozwiazanie"kula w leb i do rowu” .

__

Użytkownik
Bsg

2010-06-18 09:46:36

Procent ludzi którzy grają na haxie na pubie jest mały albo ktoś robi to bardzo obvious i zniechęca tym samym innych do gry zakładając 500 hedów na sekundę albo gra na tym pubie tak dyskretnie że nie jesteśmy w stanie stwierdzić czy coś ma czy nie.Pomysł moim zdaniem nie trafiony ktoś kto kupuje haxa nie chce być dobry na pubie chce mieć dużo e-punktów w cb i wygrywać 1 day cupy z wartościowymi nagrodami albo dostawać się na lana poprzez kwalifikacje netowe tak naprawdę mała ilość tych bardziej znanych graczy wpada na haxie na publiku problem haxa był i zawszę będzie a taki pub nie zmieni postaci rzeczy jedynie programy podobne do uaca są w stanie pomóc w łapaniu haxów jednak jak wszyscy wiemy zarówno xray jak i uac nie były doskonałe ale myślę że wszystko przed nami .

__

VIP
pablopl16

2010-06-18 11:22:38

większość osób grających na czitach robi to z wielu powodów i raczej nie chodzi tu o gre for fun.

Czują się słabi, nie docenieni, chcą wygrać jakiś onlinowy czy po prostu muszą oszukiwać.
Taki server raczej nic by nie dał. Byłby to dobry trening dla takiego czitera.

__

Użytkownik
miodek1337

2010-06-19 00:37:07

Jak ktos czituje i sie z tym nie kryje, to moze wejdzie na taki serwer. Ale jeleni co sie chowaja z WH jest cala masa i ich liczby nie zredukujesz. Zysk moze 5-10%.

__

VIP
Pajda

2010-06-19 13:16:39

Ludzie nie oszukuja, bo im sie podoba przykladowo radar. Oszukuje sie aby odnotowywac konkretne wyniki, zwykle z checi pokazania innym swojej wyzszosci. Server z dozwolonymi cheatami nie zmieni niczego na lepsze, poniewaz gra na nim nie byla by celem oszustow. Poza tym problemem nie sa wcale oszusci grajacy na publicznych serverach. Mysle, ze kazdy gracz w pewnym momencie dochodzi do wniosku, ze tego zjawiska sie nie uniknie i moze zaczac je traktowac jako podniesienie poziomu trudnosci, a jak ktos przesadza uniemozliwiajac normalna gre to sie go wyrzuca z servera. Prawdziwym problemem jednak jest oszukiwanie wlasnie w rozgrywkach turniejowych. W ich przypadku moze to miec bezposrednie przelozenie na kariere danej osoby, a w dodatku wykrycie oryginalnie dobrego gracza, ktory oszukuje rozwaznie jest ekstremalnie trudne. To, ze oszustow znajdziemy nawet na najwyzszych szczeblach esportu udowodnil nawet nasz rodzimy przyklad Kubena, ktory tak naprawde mimo zlapania na goracym uczynku i przyznania sie, nie zostal nalezycie ukarany.
Dodatkowo istnieje niebezpieczenstwo, ze z uwagi na server zwiekszy sie ilosc oszustow, poniewaz wiele osob po prostu bedzie chcialo sprobowac jak wyglada gra z cheatami, a jezeli liczba osob probujacych sie zwiekszy, to przelozy sie bezposrednio na ilosc oszustow.

Tak naprawde jedynym sposobem na wyeliminowanie oszustow jest stworzenie gry tak zaprojektowanej, ze cheaty nie dawaly by w niej zadnej przewagi. Gra bez broni punktowej, z przykladowo dziedziczeniem predkosci gracza przez pociski, z walka i movementem jak najbardziej przestrzennym, no i dajaca pelen obraz pozycji wszystkich graczy. Taka gra obecnie nie istnieje, jednak moim zdaniem jest mozliwe jej stworzenie i to w taki sposob, ze mimo to bedzie ona wysoce konkurencyjna. Poki co gdyby nie bronie punktowe, najblizej osiagniecia tego celu jest seria Tribes, ktora przeciez jest wlasnie czesto okreslana jako najbardziej uzalezniona od umiejetnosci gracza i ograniczajaca w pewnym stopniu mozliwosci oszukiwania (co czesto podkreslal yavor).

__

Użytkownik
cirion

2010-06-20 17:29:02

Odpowiedz jest prosta : Gracz ktory ma mozg i checi do gry to nie bedzie cziitowal a moze kiedys sie wybije :) Jak dla mnie cziterzy sa po to zeby tylko na nich trenowac bo mozna sie co nieco nauczyc:)

__

VIP
[fhn]AL|EN

2010-06-21 00:02:58

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi bo całkowicie rozwiały moje wątpliwości.

__
Ta strona umarła...

Użytkownik
obur

2010-07-06 13:48:16

Dokladnie jak ktos wyzej napisal - cziter = dobry sposob na podbicie skilla ;)

__

Użytkownik
mandarin

2010-07-07 20:52:33

Nie wypali, gdyż cziterów jara to, że biją czystych graczy, którzy przecież na cziterski serwer nie wejdą :)

__

Dołącz do redakcji portalu eSports.pl!

Ostatnio publikowane

Napisz do redakcji

W tej chwili żaden z naszych redaktorów nie jest zalogowany.

Ostatnie komentarze

Ostatnio na forum

Statystyki Online

1890 gości

0 użytkowników

0 adminów

Ranking Użytkowników

WynikiAnkieta

Co było dla Ciebie największym zaskoczeniem podczas WCG Polska?

  1. 0%

    Słaba postawa Fear Factory

  2. 0%

    Dobra gra UF Gaming

  3. 14%

    Tłumy widzów na sali kinowej

  4. 14%

    Mało miejsca

  5. 71%

    Nie byłem i nie interesuje mnie to

Nasi partnerzy

  • Shooters.pl
  • Cybersport

Wszelkie prawa zastrzeżone (C) eSports.pl 2003-2024

Publikowanie materiałów tylko za zgodą autorów.

Wybierz kategorie