Żeby już wszystko było jasne...

Dostosuj

Autor Wiadomość
PRO
Lucas

2003-03-12 22:25:34

Jak już zdążyliscie zauważyć - siedzę trochę w sprzęcie, a w zwłaszcza kartach graficznych. W tym co dla gracza, oprócz procesora, jest najistotniejsze. Można mieć Pentium IV 2,5 GHz ale za to kiepską kartę graficzną i mieć gorsze rezultaty niż ludzie z GF2. O ile w procesorach sprawa jest jasna, im więcej GHz tym lepszy produkt, to w kartach graficznych już tak nie jest. Ludzie często pytaja na róznych forach (nawet na naszym) jaką kartę kupić. Często są zdziwieni, że np GF4 MX jest gorszy od GF2 (4 gorsze od 2), albo Radeon 8500 jest lepszy od 9000 i 9100 (to, to samo co 8500 LE). Jak w tym wszystkim się połapać?

Po prostu trzeba sprawdzać specyfikacje danych kart. Łatwo mówić, ale trudniej wykonać. Producenci i sprzedawcy niechętnie dają dokładne specyfikacje. Bardziej mamią ceną i dodatkami. Co więcej - wprowadzają własne oznaczenia, co jeszcze bardziej zaciemnia sytuacje. Np. nie ma jeszcze FX'ów, a już można się pogubić. Czy więc jesteśmy skazani na wybieranie w ciemno, bądź wieczne śledzenie serwisów?? Wiadomo, że większość ludzi kupuje grafę co najmniej na rok - jak tu być na bieżąco? Jak nie dokonać złego wyboru? Cena nie może być jedynym kryterium. Aby wam w tym pomóc podaje link do specyfikacji wszelkich kart jakie się do tej pory okazały. Teraz - jak macie wybrać jakąś kartę wystaczy spojżeć do tabeli i porównać. Im więcej jednostek renderujących i strumieni, tym karta szybsza. To samo tyczy się częstotliwości (czesto karty mają ten sam procesor ale różne częstotliwości). Dodatkowo znajdziecie linki do opisów poszczególnych procesorów i wyjaśnienie do tabelki. Zaś na samym koncu ułożone karty, od najslabszej do najsilniejszej. Mam nadzieję, że pomoże wam choć w części ogarnąć ten mętlik. W końcu każdy chce mieć jak najwięcej FPS'ów...

[url=http://users.erols.com/chare/video.htm]3D Chipset Specs[/url]


Ciegle mi cenzuruja tego newsa/kolumne.... Wezcie mnie poprzyjcie - bo nie bedzie juz tekstow o hardware...

__

VIP
Krypton

2003-03-12 23:26:05

ja juz mowilem, jestem za newsami o sprzecie

__

VIP
lecho

2003-03-12 23:35:10

/vote yes

__

Użytkownik
M4STER

2003-03-12 23:46:10

na moje tesh moga byc...

__

VIP
LaGranda

2003-03-13 07:34:19

Ja tam stanowczo popieram, od samych lig to sie wy...gac mozna.

__

VIP
Lipas

2003-03-14 10:24:44

Dobrze gada - dac mu wodki :D

__

Użytkownik
Deadpool

2003-03-14 12:52:56

Bla bla bla bla bla bla bla bla.

Lucas - minusy zbierasz.

Wytłumacz mi : "O ile w procesorach sprawa jest jasna, im więcej GHz tym lepszy produkt ..."
A P III i P IV ?? P IV robi mniej operacji w ciagu jednego cyklu zegara w porownaniu do P III, i stad najnizsze modele P IV nie sa szybsze (no na szczescie nie sa juz produkowane, ani w cennikach 1.4 GHz itp) jezeli chodzi o tensam zegar porownujac do P III. Celeron 1.4 (tualian) jest na tymsamym poziomie wydajnosci co Celeron 1.7. Po drodze sie zmieniaja technologie procesorow i nie do konca wskaznik GHz jest miarodajny co do wydajnosci procesora. Ale nie to mna wstrzasnelo.

To jest to, po przeczytaniu czego krew mnie zalewa.
Z grafikami nie jest tak prosto. Skad zes wtrzasnal to zdanie "Często są zdziwieni, że np GF4 MX jest gorszy od GF2 (4 gorsze od 2)", powiedz mi w czym? W tym, ze GF4MX (za standartowy prodkut tej serii bierzemy MX440) jest szybszy o 20-25% od GF2Ti ?? Ma lepsze wspieranie dekodowania DVD?? Posiada Quincunx i AA4xS??. Bo ja tu czegos nie rozumiem. Zaraz mi powiesz, ze to jest GF4 strasznie poobcinane itp. W porownaniu do GF3 chociazby. Ale skoro porownojesz to z GF2 to wez pod uwage, ze GF4MX jest wydajniejszy i z punktu widzenia kupujacego bardziej oplacalny niz GF2Ti. A nie porownojesz do GF3 i na tej podstawie stwierdzasz, iz GF4MX jest slaby. Jest gorszy od GF3 ale wydajniejszy od GF2 i tutaj wlasnie jest jego miejsce, pomiedzy GF2 a GF3. Dodajesz jakies 20-30 zeta i masz GF4MX440 na ktorym lepiej Ci Q3 bedzie smigac. Przykladowe wyniki zaczerpniete z twojepc.pl (ktore masz w swoim opisie)

Q3 1024x768 (fps)
GF3Ti200 - 155,7
GF4MX - 143,4
GF2Ti - 112,6

3dMark2001SE (3d marks)
GF3Ti200 - 6 834
GF4MX - 5 698
GF2Ti - 4 730

Cytat z twojepc.pl : "Osoby zastanawiające się obecnie nad tym, jaką kartę NVIDII wybrać, a celujące w GF2 Ti powinni skusić się na GF4 MX440. Jest on szybszym układem, ma nieco więcej do zaoferowania w dziedzinie grafiki 3D, zaś cena obu jest zbliżona."

Ale GF4MX jest gorszy od GF2.

__

Użytkownik
Cyb3rm4n

2003-03-14 15:07:10

NIe wiem ale ja chyba mam kompa popsutego bo kumpel ma gf4mx460 a ja mam gf2ti 64md ddr i ja mam wiecej klatekw q3 niz on hmm dziwne ( TAKIE SAME PROCKI I TYLE SAMO RAMU ) to jest dziwne ale moge sie mylic nie wiem

__

Użytkownik
Cyb3rm4n

2003-03-14 15:20:00

Wiesz ja sie moge mylic ale np GeForce 4 MX 460 2XAA w porownaniu z GeForcem 2 Ti w quake 3 arenie na rozdzielczosci 1024x768 / 32 bit/ 80hz na windzie 98se ma 98,8 FPS a Titanium ma 123 FPS hmmm nie wiem ale moze nie umiem czytac ... I chyba to normalne ze gf4 mx 460 ma lepsze wyniki od gf2 ti to nowsza technologia .....

__

Użytkownik
Cyb3rm4n

2003-03-14 15:25:38

cytat "Spoglądając na ofertę trzech różnych kart GeForce4 MX, łatwo spostrzec, że niskobudżetowa wersja GeForce4 MX420 będzie wyłącznie produktem OEM. Jej 166-MHz pamięć SDRAM spowolni wydajność układu GeForce4 MX tak bardzo, iż niewiele się ona będzie różnić od poprzednich kart GeForce2 MX400, które można kupić za ledwie 50 USD. " tomshardware oni tesh moga sie mylic....

__

Użytkownik
M4STER

2003-03-14 15:53:14

hmmm moze macie troszku inne te swoje konfigi.. chyab ze na defualtach sprawdzaliscie?

__

Użytkownik
Spidi

2003-03-14 16:05:30

Ale i tak to wszystko nie zalezy od karty... Bo np kupie sobie jakiegos gf albo radeona ktory ma agp 8x a bede mial plyte ktora ma 4x, w tym momecie tez nie wykozystuje calej mocy karty. I chyba tak jest w wiekszosci przypadkow u ludzi ktorzy nie znaja sie na sprzecie nie potrafia odpowiednio dobrac sobie hardwaru. A co do osiagow w grach to jeszcze podstawa jest plyta najlepiej na via i z kontrolerem rajdowym ( bo od dysku tez zalezy ile robi klatek ) A poza tym wazne tez sa stery bo na samych sterach mozna zrobic 40 fps wiecej. I o czym nie musze chyba mowic wylaczenie vsynca :D

__

PRO
Lucas

2003-03-14 16:08:53

Dead - ale marudzisz :PPP (znam go i musi sie popisac :)

Jest jeszcze stosunek cena/wydajnosc - teraz to juz takiego znaczenia nia ma - ale kiedys mx byly znacznie drozsze od gf2 a dawala tylko bajery (dekdowanie i AA4xS) zas pod wzgledem wydajnosci to nie jest jakas rewelacja...

Sam wiesz...

__

Użytkownik
Cyb3rm4n

2003-03-14 16:09:03

chodzi o fakt . szczerze to prawda stoi po srodku i Lucasa i deadpool'a bo jak widac i jeden i drugi mieli racje tylko teraz zalezy od modelow i specyfikacji reczty sprzetu tak jak powiedzial Spidi to zalezy tesh od innych rzeczy ......

__

Użytkownik
Cyb3rm4n

2003-03-14 21:36:28

nie na defaultach tylko na moim cfg
z kompa na kompa zrzucanym :>

__

Użytkownik
Deadpool

2003-03-14 22:27:28

Dokladnie. Przeciez to nie tylko sama karta, i procek decyduja, ale i plyta glowna, nie tylko chipset na jakim jest zbudowana, ale firma jaka ja wyprodukowala, jaki bios ma itp. Nie mowie juz o ramie i innych pierdolkach sprzetowych. Bardzo wazne jest tez jak jest skonfigurowany sprzet od strony softwareowej - dobre stery, nie zasmiecony windows itp. To nie jest takie proste, wszystko poustawiac wg numerow "licznika" GHz.

__

PRO
Lucas

2003-03-14 23:44:24

Zapomnailes jeszcze o dobrze ustawionym BIOSie - bo tam tez mozna nakrzaczyc...

__

Użytkownik
Deadpool

2003-03-15 12:50:52

BIOS :) Racja.
Mozna tez wspomniec o zasilaczu, jak nie jest dobry, to daje zle napiecia co sie odbija czkawka na kompie, nie chodzi jak trzeba, mozna tez wspomniec o cyrkulacji powietrza wewnatrz obudowy, jak jest zla, to jest za cieplo i albo sie wiesza komp, albo chodzi mniej wydajnie, bo sie przegrzewa i niektore rzeczy (chodzi glownie o adresowanie pamieci) musi byc robione jeszcze raz, bo sie crc nie zgadza :P

__

Użytkownik
M4STER

2003-03-15 16:46:53

hehe.. :D no.. wiadomo jak warunki atmosferyczne wplywaja na dzialanie PC =]

__

Użytkownik
Cyb3rm4n

2003-03-15 20:20:11

A BYLO KIEDYS TAKIE COS ZE SERVA W LODOWCE RUSKIEJ TRZYMALI :D grunt to dobre chlodzenie :D

__

PRO
Lucas

2003-03-15 20:39:53

Dead - daj fotke z swoim Gainwardem :)

__

VIP
Lipas

2003-03-15 21:10:49

Dead - czepiasz sie szczegolow :D

__

PRO
Lucas

2003-03-16 00:02:23

Dla fanow MX

http://www.benchmark.pl/artykuly/recenzje/geforce_mx440SE/strona-1.html

__

VIP
Lipas

2003-03-17 16:59:27

Dlaczego mowisz, ze ma minusa - slusznie sie domaga newsow o HW !!

Ja tez chce :o

__

Dołącz do redakcji portalu eSports.pl!

Ostatnio publikowane

Napisz do redakcji

W tej chwili żaden z naszych redaktorów nie jest zalogowany.

Ostatnie komentarze

Ostatnio na forum

Statystyki Online

3500 gości

0 użytkowników

0 adminów

Ranking Użytkowników

WynikiAnkieta

Co było dla Ciebie największym zaskoczeniem podczas WCG Polska?

  1. 0%

    Słaba postawa Fear Factory

  2. 0%

    Dobra gra UF Gaming

  3. 14%

    Tłumy widzów na sali kinowej

  4. 14%

    Mało miejsca

  5. 71%

    Nie byłem i nie interesuje mnie to

Nasi partnerzy

  • Shooters.pl
  • Cybersport

Wszelkie prawa zastrzeżone (C) eSports.pl 2003-2024

Publikowanie materiałów tylko za zgodą autorów.

Wybierz kategorie