Krajobraz po serwisowej bitwie

Dostosuj

Autor Wiadomość
Użytkownik
drone

2009-01-28 11:53:50

Chciałem dodać jakoś ten tekst u Was, ale nie widzę nigdzie zapowiadanych blogów. W każdym razie takie kilka moich przemyśleń i obserwacji na temat polskich esportowych serwisów możecie przeczytać pod poniższym adresem. Mam nadzieję, że warto i również mam nadzieję, że blogować będę mógł kiedyś i na waszych łamach :)

Krajobraz po serwisowej bitwie

Muszę przyznać, że trochę mi brakuje wojenek z przeszłości. Było wtedy ciekawie, do śniadania można było poczytać flejmy, jakich teraz próżno szukać na największych esportowych polskich serwisach. FOMFNY najpierw z netgaming a później espmanią przestał pastwić się nad PGSem, redakcja PGS przestała toczyć wojnę z redakcją esports.pl, zjadliwe komentarze naczelnego PGS zniknęły z wymienionej wyżej strony, a naczelny także wymienionej strony odszedł w niepamięć przestając przy okazji namawiać swoich podwładnych do besztania PGSu w co drugim newsie i artykule. Zresztą artykułów na esports,pl szukać trudno. Tęsknie za tym, ale paradoksalnie to dobra sytuacją.

Koniec wojny to czas w którym spokojnie można zacząć dbać o własne podwórko, dopieszczać, pozyskać nowe zwierzątka czy pomalować płot. W ostatnim czasie wszystkie trzy serwisy wymienione przeze mnie w przydługim wstępie zmieniły swoje oblicze. Jako szary użytkownik wszystkich trzech mam silną potrzebę popastwić się trochę nad każdym z nich. A, jest jeszcze cybersport, usilnie trzymający się z boku kiedy może i robiący przy okazji bardzo solidną robotę.

Na pierwszy ogień bierzemy PGS. Nowa strona nabiera rumieńców, wygląda coraz lepiej i nie przypomina już totalnego gówna w wersji prealfa, który zarząd zespołu zafundował nam jako spóźniony prezent na 1 kwietnia podczas ubiegłorocznego WCG. Tamta strona była chyba największym nieporozumieniem wypuszczonym w świat w krótkiej historii internetowego grania w gry komputerowe. Po sześciu miesiącach strona, przynajmniej główna i część podstroi wygląda bardzo korzystnie, dużo się pozmieniało i mam nadzieję, że się jeszcze zmieni. W każdym razie wszystko co ekipa pracująca nad stroną wyczarowała w ostatnich tygodniach czy tam miesiącach zaskakuje pozytywnie. Nie wiem czy można się tym bardzo zachwycać, bo mając w pamięci pierwszą wersję tego sajtu , ciężko spodziewać się czegoś gorszego, ale wszystko idzie w dobrym kierunku.

Co więcej zaczynają to chyba dostrzegać użytkownicy, którzy po okresie wielkiej niechęci do strony PGS zdają się powoli wracać na stare-nowe śmieci. To co mi się najbardziej podoba w tej chwili to dyskusje pod publikacjami. Nie ważne, że na razie bierze w nich udział mało osób, nicki często się powtarzają itd. Ważne, że każda z nich ma coś ciekawego do powiedzenia, przez co nawet najbardziej zażarte wymiany zdań przypominają konstruktywną dyskusję. O wiele bardziej wole coś takiego, niż 120 komentarzy w stylu twój stara, które systematycznie funduje nam posiadająca średnią IQ na poziomie 10, max 15, scena COD skupiona wokół esports.pl. O tym jednak później.

Inna rzecz, która mi się podoba na łamach PGSu, to chyba największa różnorodność tekstów ze wszystkich esportowych dziedzin. Dla kogoś kto sportem elektronicznym interesuje się ogólnie, oferta na tej stronie jest chyba dość ciekawa. Mogę sobie poczytać i ciekawe rzeczy o fifie, i o need for speed. Ożyła ostatnio na nowo redakcja CS’a, mam nadzieję że wróci do poziomu prezentowanego kiedyś, za czasów mocnej dywizji. Brakuje mi trochę WC3, nie wiem gdzie zniknął izi, który kiedyś serwował bardzo ciekawe teksty na temat tej gry. Na niezłym poziomie stoi też publicystka, lecho guandi i przede wszystkim Carmac to chyba najlepsi polscy felietoniści, szkoda tylko, że ten pierwszy duet pisze tak rzadko. Za to genialnym pomysłem było ściągniecie Carmaca. Nie wiem kto to wymyślił, nie wiem ile to kosztowało ale strzał był zdecydowanie w dziesiątkę. Ogólnie, obok cybersport.pl PGS ma chyba teraz najciekawszą ofertę dla użytkownika.

W zupełnie innym kierunku poszedł twórca pierwszego esportowego szmatławca czyli FOFMNY. Ze strony utrzymującej poziom rynsztokowobulwarowy, espmania staje się powoli ciekawym i rzetelnym źródłem informacji. W połączeniu z pozostałymi projektami Radka i Ad Action stanowi całkiem ciekawa alternatywne dla sztampowych serwisów.

Za dużo CS’a, za mało innych gier, ale rozumiem, że wynika to przede wszystkim z esportowych korzeni Radka i targetowania serwisu pod największa scenę. Poza tym na plus Radkowi wyszło „sprzedanie się”. Marka Ad Action pod którą teraz działa nasz ulubiony siewca esportowych plot dużo daje ale także ogranicza poczynania kolegi Szczęsnego. Niestety teraz zanim na espmanii pokaże się tekst informujący o tym, że naczelny pgsu przytył 10 kilo, kuben dostał nowy żel do włosów, ziggy ma mocniejsze okulary niż na ostatnim lanie, a pionas grał mecz mając 4 promile we krwi, Radek musi pomyśleć. Nie reprezentuje tylko siebie, ale też firmę która w esport angażuje się dość mocno i zależy jej na dobrych relacjach ze wszystkimi potencjalnymi partnerami. Od z deszczu pod rynnę trochę, ale na dłuższą metę spokój i współpraca jest chyba lepsza niż podjazdowa wojna na zasadzie „dojebię im, później oni mi dwa razy, ewentualnie będziemy po tym myśleć co dalej”.

No i na koniec esports.pl z nową stroną, nową kadrą redaktorską i masą nowych i starych problemów. Nie wiem czy to jest magiczna umiejętność RR’a, który kiedyś doprowadził do upadku redakcję PGS, ale to samo dzieje się moim zdaniem z obecną grupa pismaków na esports.pl. Wywalono Lucasa, później wywalono namaszczonego przez niego przydupasa Wróbla Efekt jest taki, że na najpopularniejszym polskim portalu nie ma co czytać bo i nie ma komu pisać. Z tej starej ekipy, która czasem lubiła pocisnąć każdemu a czasem napisać coś fajnego, nie ma już nikogo. Jest za to masa 15letnich redaktorów mających wrażenie, że posiadają nieopisana wiedze na temat esportu.

W otwierającej otwarcie (:D) przemowie, nowy naczelny, plaszczaka ze sceny skońsnych progejmerów, zapowiadał że nowe esports.pl to przede wszystkim nowa świeżutka i w ogóle wypasiona ilość publicystyki. Po kilku tygodniach z cała odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że trochę przeterminowana jednak. Śmierdzi wprost. Ostatni ;publicystyczny tekst’ pojawił się tam 10 stycznia. A nie sorry, dziś coś weszło, oczywiście w ramach akcji „PGS ciśniemy dowoli” ale jakąkolwiek publicystką bym tego nie nazwał.

Tak w sumie to chyba nie tylko ja wchodzę na esports.pl tylko po to, żeby pobuszować na forum. Nic innego już użytkownika tam nie trzyma. Poczytać mogę sobie co najwyżej o S.C., COD4 i przetłumaczone copy pasty newsów z esreality na temat Quake. Trochę mało jak na serwis który jeszcze nie dawno woził się wynikami, oglądalnością i Bóg a raczej RR (sorry Boże za to porównanie) wie czym jeszcze. Liczę, że ktoś tam się w końcu ogarnie bo szkoda, żeby serwis który przez kilka długich lat był jednym z najlepszych w Polsce, nagle stał się esportowym szambem.

__

Użytkownik
loozesl

2009-01-28 12:06:15

: )

__

Użytkownik
xewan

2009-01-28 12:39:32

Dolna cześć tekstu powala :') A tak btw. ciekawe, że działa już w obiegu stereotyp (a może fakt?) iż eSports.pl = COD ;'D Przyszli i rozje****i nam serwis. Wyje***i dobrych redaktorów itd etc itp. A najgorsze jest to, że takie wypowiedzi jak ta są i tak już przeze mnie stylizowane na “delikatność" bo jak by użytkownicy popisali takie naprawdę “od siebie” komentarze to połowa redakcji wpadła by w kompleksy - _ - “some-sense-of-joke” oddajcie nam esports.pl IDŹCIE SOBIE! AFF PSZ ! POSZLI ! AFFFF !

__

Redaktor Naczelny
rml

2009-01-28 13:17:26

drone, fajny tekst, tylko bierz poprawkę na jedną rzecz. nie możesz kazdego artykułu na PGS eSp czy espmanii oceniać przez pryzmat dawno zapomnianych wojenek. chodzi mi o ten fragment:

“Ostatni ;publicystyczny tekst’ pojawił się tam 10 stycznia. A nie sorry, dziś coś weszło, oczywiście w ramach akcji „PGS ciśniemy dowoli” ale jakąkolwiek publicystką bym tego nie nazwał."

jeżeli z drużyny odchodzą (najlepsi) gracze to dlaczego redaktor nie ma prawa zastanawiać się, co stanie się z resztą teamu? nie wiem dlaczego ale każdy najmniejszy przejaw pytania o PGS jest odbierany jako frontalny atak z użyciem czołgów. ten etap mamy za sobą - te felietony nie mają żadnych podtekstów i prosiłbym o nie szukanie ich na siłe

co do zarzutów jakie stawiasz wobec esports, niestety w wielu punktach masz racje ale bedziemy nad soba pracować :) pozdrawiam

__

VIP
KonradM

2009-01-28 15:49:04

@drone

return true;

__
www.hstv.pl

Użytkownik
kaboom

2009-01-28 16:12:33

smutne ale prawdziwe :)

__
Cybersport.pl

VIP
spec_u

2009-01-28 17:08:35

prawda niestety eSp.pl umarł :(

__
ema

Użytkownik
MASTER-K

2009-01-28 17:30:11

Umarł król niech żyje król ...ale on jest chyba nagi :O

Co do Cod-a faktycznie esports.pl przerodziło sie w ecod.pl .Aczkolwiek skoro jest takie zainteresowanie grą to co nam do tego.Przy okazji ja ciągle czekam na jakiekolwiek zmiany i chyba prędzej sie doczekam brody.Gdyż newsów jak nie dało sie czytać tak sie nadal nie da .

pzdr.

__

Użytkownik
PiWo5z

2009-01-28 20:25:56

20 lat i jeszcze Ci zarost nie rosnie ?:D

__

Użytkownik
tobster

2009-01-28 20:54:15

Ja bym poszedł z pielgrzymką (na kolanach) do Częstochowy jakby dzięki temu przestał rosnąć zarost :X golenie to najbardziej pop*******ny obowiązek faceta :X

__

Użytkownik
MASTER-K

2009-01-28 21:05:43

Wystarczy ,że będziesz miał poparzenia 3 stopnia na twarzy to na bank sie pozbędziesz zarostu.Ale nie polecam efekt trwały lecz sam wiesz :)

a Ty piwoszeq czemu mnie zaczepiasz :D Zaraz naskarżę i polecą nuki!

pzdr.

__

Użytkownik
rambiak

2009-01-29 07:11:26

"bedziemy nad soba pracować" - to juz sie staje nudne ...

__

Użytkownik
bangladesz20

2009-01-29 08:58:56

jest na to rada - olać esp i nie wchodzić tutaj.
ja się ograniczam do jednej wizyty na parę dni, a to i tak tylko dlatego, że mam (jeszcze) skrót do esp na pasku.
klikam z przyzwyczajenia, ale chyba czas wyrzucić :D

__

Użytkownik
kermitzor

2009-01-29 11:17:54

@bangladesz

a ja wciaz mam nadzieje.

__

VIP
ZnowuJa

2009-01-29 11:47:09

#do autora

PGS newsy ma tak samo marne jak mial, jedyne co teraz tam sprowadza czytelnikow to fakt, ze stac ich bylo na Carmaca, ale z calym szacunkiem do Michala, ktorego podziwiam jesli chodzi o umiejetnosci dziennikarskie - jego felietony na stronie PGS-u sa raczej srednie.

Ten tekst o przydupasie Wroblu byl w ch... zbedny. Artur odwalal swietna robote i pomimo pewnych niesnasek - esp zylo i mialo sie na prawde bardzo dobrze.

Z cala reszta w sumie sie zgadzam. Uwazam, ze pozostale najazdy tez byly zbedne, a kiedy czyta sie je wyciagajac w miedzy czasie sporo bledow w tekscie - nie wyglada to zbyt dobrze. Popracuj nad warsztatem. Nie rob z siebie zbyt wielkiego znawcy i podaruj sobie polowe tych uszczypliwych komentarzy, a moze bedzie z Twoich tekstow cos fajniejszego niz jest teraz (co nie zmienia faktu, ze czyta sie calkiem przyjemnie)

__

VIP
Hakan

2009-01-29 11:48:24

jest na to rada - olać esp i nie wchodzić tutaj.
ja się ograniczam do jednej wizyty na parę dni, a to i tak tylko dlatego, że mam (jeszcze) skrót do esp na pasku.
klikam z przyzwyczajenia, ale chyba czas wyrzucić


Ciekawe ile osob wybraloby ta opcje gdyby na stronie esports.pl pojawila sie ankieta: “Dlaczego odwiedzasz esports.pl?"

__
Powyższy tekst jest subiektywną opinią autora i nie jest oficjalnym stanowiskiem serwisu eSports.pl

Użytkownik
miodek1337

2009-01-29 12:15:43

Ja sie zgadzam. COD4 ma newsow duzo, troche forum (chociaz i tak phpBB byloby duzo lepsza opcja) i tyle. Innego tekstu jak na lekarstwo;)

__

Użytkownik
drone

2009-01-29 12:36:42

# Miś

Co do newsów to w pewnym sensie masz rację, i tutaj i tam i wszedzie są kiepskie. Mimo wszystko mam wrażenie, że PGS częściej szuka autorskich newsów. Tam redakcja szuka sama tematów. Choć może to tylko wrażenie :)

Mój tekst w założeniu miał być kąśliwy, momentami chamski i taki też chyba jest. Co do ćwirka - nie pamiętam czy ten wywiad był u was czy na jakiejś innej stronie, ale Lucas odchodząc powiedział w nim coś w takim stylu, że przygotowywał ćwirka na swoje miejsce. Stąd przydupas :) Fakt jednak jest taki, że jak ćwirek zarządzał esports.pl to było tu przyjemniej. I nie o layout chodzi :)

Wiesz, ja nie zajmuje sie pisaniem zawodowo czy nawet polowicznie zawodowo, wiec wybacz bledy w tekscie czy jego jakosc. Mialem silna potrzebne przelania kilku kasliwych uwag na internetowy papier i to zrobilem:)

__

VIP
ZnowuJa

2009-01-29 21:38:34

#dronee

Nie chce sie tu klocic czy wymadrzac, ale jesli tekst ma byc kasliwy i 'chamski' to musi tez byc napisane poprawnie zarowno stylistycznie, jak i gramatycznie. Tutaj tak nie ma, a komentarze miejscami mnie osobiscie bardzo odrzucaja i czuje, ze nie miales sensownych argumentow, aby tak powiedziec.

To tylko moje zdanie :) Forma tak samo jak i tresc w tego typu tekstach sa bardzo wazne, a to ze nie piszesz o niczym nie swiadczy :P Tekst nawet amatorski musi byc na odpowiednim poziomie, zeby zostal dobrze przyjety. Mam nadzieje, ze lapiesz o co mi chodzi :)

__

VIP
samolot

2009-01-29 22:04:49

już wkrótce pojawi się alternatywa :D

__

Redaktor Naczelny
rml

2009-01-29 22:07:42

no no i Ty w to wierzysz ksiaze : D

__

VIP
conish

2009-01-29 22:15:42

@Ksiaze

o czymkolwiek wiesz, blagam podziel sie

__
Cel - dostac sie na liste tentop noobs@esp

VIP
ZnowuJa

2009-01-29 22:55:39

JA TEZ WIEM, ale nie powiem ;p

__

ex-Redaktor
exilek

2009-01-29 22:58:35

to i ja się pochwalę, że wiem xD

__

Użytkownik
bangladesz20

2009-01-29 23:06:53

skoro pewnie nie chcecie napisać pewnie kto i co, to chociaż napiszcie kiedy.

mniej więcej kiedy.

__

Szef
rr

2009-01-29 23:10:09

gdyby to dotyczyło spraw esportowych to by dawno wylądowało jako news, a że nie dotyczy to czekamy aż sami się ogłosza

ogolnie to są właśnie sprawy z którymi walczymy kiedy chodzi o graczy, wszyscy wiedzą ale nikt nie napisze,

__

VIP
samolot

2009-01-29 23:18:02

conish juz chyba znalazł, nie od razu, ale będzie dobrze :)


rr - zupełnie nie rozumiem o czym piszesz.

__

Użytkownik
Sprzatacz

2009-01-31 12:24:04

Tekst słaby, niezgrabny i nieudolnie chamski. Dodajmy troche błędów ortograficznych i stylistycznych.
Ja sie dziwie że ktoś pozwolił wypuścić takie coś na publika, a autor jeszcze lata z tym po innych stronach.
Widać ze esports i pgs szybciutko lecą z poziomem w dół, PGS to nawet pikuje.

__

Użytkownik
bangladesz20

2009-01-31 17:27:20

pokażcię tą alternatywę ;-)

@Książe, trudno, by ktos wiedział o czym on kiedykolwiek pisze ... zawsze to jakieś słowa z kosmosu :D

__

Dołącz do redakcji portalu eSports.pl!

Ostatnio publikowane

Napisz do redakcji

W tej chwili żaden z naszych redaktorów nie jest zalogowany.

Ostatnie komentarze

Ostatnio na forum

Statystyki Online

9213 gości

0 użytkowników

0 adminów

Ranking Użytkowników

WynikiAnkieta

Co było dla Ciebie największym zaskoczeniem podczas WCG Polska?

  1. 0%

    Słaba postawa Fear Factory

  2. 0%

    Dobra gra UF Gaming

  3. 14%

    Tłumy widzów na sali kinowej

  4. 14%

    Mało miejsca

  5. 71%

    Nie byłem i nie interesuje mnie to

Nasi partnerzy

  • Shooters.pl
  • Cybersport

Wszelkie prawa zastrzeżone (C) eSports.pl 2003-2024

Publikowanie materiałów tylko za zgodą autorów.

Wybierz kategorie