Społeczność

Dostosuj

Społeczność

Mimo swojej długiej historii gra Quake 3 Arena jest nadal bardzo popularną platformą turniejową na naszym globie. Mimo absencji na światowych imprezach, kalendarz turniejów internetowych jest bardzo zapełniony. Najwięcej lig i pucharów w "zielone roboty" odbywa się na naszym kontynencie, który jest zdecydowanie światową kolebką tego tytułu. Liczne rozgrywki narodowe przeplatają się tutaj z różnej wielkości projektami na skalę europejską, od skromnych jednodniowych turniejów dla kilkunastu zawodników po kilkumiesięczne ligi drużynowe, w których występuje po kilkadziesiąt zespołów ze wszystkich zakątków naszego kontynentu.

Ze światowych wielkich imprez gra Quake 3 Arena praktycznie zniknęła w 2005 roku. Krótki powrót na światowe salony mieliśmy w 2006 roku, gdy odbył się ostatni pełny World Tour z ramienia organizacji Cyberathlete Professional League. Optymizm wrócił nam w roku 2008, gdyż ogłoszono że podczas tegorocznych finałów Electronic Sports World Cup znów zobaczymy w akcji największe gwiazdy trzeciej części wstrząsu. Pozostałe międzynarodowe organizacje na razie nie zdecydowały się na podobny krok.

Rozgrywki internetowe skupiają się głównie wokół zasłużonych od lat europejskich serwisów i lig. Prym w ilości turniejów wiedzie największe na naszym kontynencie centrum ligowe ClanBase, które regularnie dwa razy do roku (sezon wiosenny i jesienny), a czasem nawet częściej, organizuje serię turniejów na platformie Quake 3 Arena. Popularne puchary OpenCup organizowane są w większości trybów rozgrywki, dla siebie znajdą coś fani 1v1, TDM, CTF, a także maniacy modyfikacji Q3 typu Rocket Arena 3 czy też Urban Terror. Co jakiś czas ClanBase raczy nas także pucharami NationsCup, w których walczą wybierane przez większość europejskich krajów reprezentacje narodowe.

Sporo wysiłku o organizację rozgrywek ligowych wkładają także niemieccy admini centrum Kuh3liga. Nasi zachodni sąsiedzi także dwa razy do roku przygotowują cykl turniejów drużynowych. Ligi są podobne do tych organizowanych przez ClanBase, z tą różnicą, że w Kuh3liga nie ma fazy pucharowej, drużyny przydzielone do danej dywizji walczą każdy z każdym, wygrywa drużyna, która po kilku kolejkach zmagań zgromadzi największą liczbę punktów.

Na mniejszą skalę działalność ligową prowadzą także inne portale. Warto tutaj wspomnieć o brytyjskich zmaganiach JOLT oraz o francuskich rozgrywkach Net-Leet. Oba centra popularność zdobyły dzięki organizacji bardzo popularnych lig w trybie CTF. Jeśli chodzi o turnieje duelowe to warto wspomnieć o czeskim projekcie Quake Quick Cups, w zabawie tej co kilka tygodni walczy cała śmietanka europejskich zawodników, Polacy także zdobywają w tych turniejach spore sukcesy.

Na koniec warto także wspomnieć o serwisach, gdzie możecie szukać informacji o różnych ciekawostkach związanych z grą Quake 3 Arena. Głównym serwisem o tej tematyce i miejscem dyskusji jest portal ESReality. Tam znajdziecie w pigułce większość najważniejszych wiadomości ze świata, a także łatwo zdobędziecie informacje na każdy interesujący Was temat. Strona ta jest oczywiście anglojęzyczna. Inne ciekawe zagraniczne serwisy to GotFrag i Gameriot, jednak w ostatnim czasie nie pojawia się na nich zbyt dużo wieści ze świata "zielonych robotów". Warto polecić zaglądanie także na nasz portal eSports.pl, gdzie nasza redakcja stara się zaprezentować najważniejsze niusy ze sceny "zielonych robotów". Skupiamy się oczywiście na informacjach z naszego rodzimego podwórka oraz europejskich lig, ale nie zabraknie także ciekawostek na temat naszych sąsiadów oraz najlepszych zawodników z całego świata. Z polskich stron godnym polecenia jest także serwis quake.net.pl.

Wstęp | Instalacja | FAQ | Tipsy | Społeczność | Rozgrywki | Strategia

KomentarzeKomentarze

 • Dodawanie komentarzy dostępne jest jedynie dla zalogowanych użytkowników.
  Jeżeli nie jesteś jeszcze użytkownikiem eSports.pl, możesz się zarejestrować tutaj.
Komentarze pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu eSports.pl oraz serwisów pokrewnych, który nie ponosi odpowiedzialności za treść opublikowanych opinii. Jeżeli którykolwiek z postów łamie zasady, zawiadom o tym redakcję eSports.pl.
Dołącz do redakcji portalu eSports.pl!

Ostatnio publikowane

Napisz do redakcji

W tej chwili żaden z naszych redaktorów nie jest zalogowany.

Ostatnie komentarze

Ostatnio na forum

Statystyki Online

8025 gości

2 użytkowników

0 adminów

Ranking Użytkowników

WynikiAnkieta

Co było dla Ciebie największym zaskoczeniem podczas WCG Polska?

 1. 0%

  Słaba postawa Fear Factory

 2. 0%

  Dobra gra UF Gaming

 3. 14%

  Tłumy widzów na sali kinowej

 4. 14%

  Mało miejsca

 5. 71%

  Nie byłem i nie interesuje mnie to

Nasi partnerzy

 • Shooters.pl
 • Cybersport

Wszelkie prawa zastrzeżone (C) eSports.pl 2003-2018

Publikowanie materiałów tylko za zgodą autorów.

Wybierz kategorie