Instalacja

Dostosuj

Instalacja

Instalacja samej gry Quake 3 Arena jest bardzo prosta i nie powinna sprawić nawet laikowi większych trudności. Więcej czasu zajmie skompletowanie wszystkich potrzebnych plików (patche, mody, mapy), które są niezbędne, gdy chcemy spróbować swoich sił z innymi zawodnikami przez Internet. Postaramy się w najprostszy sposób przeprowadzić Was przez ten cały proces. Jedyne czego potrzebujecie to płyta instalacyjna z grą Quake 3 Arena. Linki do wszystkich niezbędnych plików, o których będzie mowa, znajdziecie w dalszej części tekstu.

hide_dot.gifMinimalne wymagania
 • akcelerator grafiki 3D obsługujący protokół OpenGL
 • procesor Pentium 233 MHz MMX i karta graficzna 8 MB lub
  procesor Pentium II 266 MHz i karta graficzna 4 MB lub
  procesor AMD 350 MHz K6-2 i karta graficzna 4 MB
 • pamięć RAM 64 MB
 • system operacyjny Windows 95/98/NT 4.0
 • miejsce na dysku 25 MB (minimalna instalacja), dodatkowo 45 MB na plik wymiany
 • napęd CD-ROM 4x
 • karta muzyczna kompatybilna z DirectX 3.0 i wyższym


Zacznijmy od instalacji samej gry. Po włożeniu płyty CD do naszego czytnika tego rodzaju nośników powinno automatycznie się uruchomić menu instalacyjne. Gdy się nie pojawiło, należy odszukać na płycie plik wykonywalny setup.exe i kliknąć go dwukrotnie. W otworzonym oknie klikamy Install, pojawia nam się typowy program instalacyjny, jaki znamy z wielu inny gier czy też programów. W kolejnych krokach procedury instalacyjnej podajemy między innymi ścieżkę na dysku, gdzie nasza gra zostanie skopiowana, a także wybieramy rodzaj instalacji. Polecamy opcję Maximum, gdyż dzięki niej będziemy mogli grać bez umieszczania płyty z grą w napędzie.

Zainstalowana gra ma w chwili obecnej wersję 1.11, musimy zaktualizować ją do najnowszej wersji, opatrzonej numerem 1.32. Ściągamy pliki Point Release 1.32 oraz dodatkowo patch 1.32c, który chroni nasz komputer przed wścibskimi adminami serwerów. Linki do obu plików znajdziecie poniżej. PR 1.32 instalujemy do tego samego katalogu, w którym umieściliśmy w poprzednim kroku całą grę. W czasie instalacji tego pliku ważne jest, aby potwierdzić także chęć instalacji programu anty-cheatowego PunkBuster. Krótko o nim wspomnimy później. Patch 1.32c to zaktualizowany plik quake3.exe, należy go tylko skopiować do katalogu z grą (system operacyjny zapyta, czy nadpisać ten plik, zatwierdzamy przez OK).

hide_dot.gifPoint Release

Kolejnym krokiem jest pobranie jednej z dostępnych modyfikacji do gry Quake 3 Arena oraz kilku popularnych map. Posłużymy się przy tym prostym programem autorstwa Mariusza "[M]ańka" Kowalczyka. Quake 3 PRO Installer, po podaniu mu ścieżki do pliku pak0.pk3 (w podkatalogu baseq3 w katalogu z grą), automatycznie ściągnie nam najnowsze wersje modów Challenge ProMode Arena (dla fanów 1v1, TDM) i Orange Smoothie Production (dla fanów CTF, CA) oraz kilka standardowo grywanych aren. Jest to absolutne minimum, niezbędne do wejścia na serwery. Szybkość pobierania zależeć będzie o szybkości posiadanego łącza internetowego.

Wszystkie mody i mapy możemy oczywiście ściągnąć ręcznie, pamiętając o tym, że mody wgrywamy bezpośrednio do katalogu z grą, natomiast mapy (oraz inne pliki z rozszerzeniem .pk3) wklejamy do podkatalogu baseq3.

hide_dot.gifNajważniejsze pliki

I to by było na tyle. Na koniec jeszcze trzy krótkie wskazówki:
 1. Aby bez problemów grać na wszystkich serwerach należy mieć wpisany prawidłowy i oryginalny CD-KEY, znajdziecie go na pudełku z grą lub dostaniecie przy zakupie gry przez STEAM. Po jego wpisaniu w podkatalogu baseq3 powinien się pojawić plik q3key. Zalecamy przekopiowanie go do wszystkich podkatalogów z modami, które zainstalowaliśmy wcześniej (w naszym przypadku były to osp i cpma).
 2. Warto zapamiętać, że gry Quake 3 Arena nie musimy instalować za każdym razem. Po zwykłym skopiowaniu (np. na inną partycję dysku czy też na nośnik CD/DVD) gra będzie w dalszym ciągu działała, gdyż nie dodaje do rejestru naszego systemu operacyjnego żadnych kluczy i wartości.
 3. Przed rozpoczęciem wirtualnej rywalizacji, warto zaktualizować sobie zainstalowany wcześniej program PunkBuster. Jest to proces równie prosty co cała instalacja, wszelkie niezbędne informacje znajdziecie w tym artykule.

Wstęp | Instalacja | FAQ | Tipsy | Społeczność | Rozgrywki | Strategia

KomentarzeKomentarze

 • Dodawanie komentarzy dostępne jest jedynie dla zalogowanych użytkowników.
  Jeżeli nie jesteś jeszcze użytkownikiem eSports.pl, możesz się zarejestrować tutaj.
Komentarze pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu eSports.pl oraz serwisów pokrewnych, który nie ponosi odpowiedzialności za treść opublikowanych opinii. Jeżeli którykolwiek z postów łamie zasady, zawiadom o tym redakcję eSports.pl.
Dołącz do redakcji portalu eSports.pl!

Ostatnio publikowane

Napisz do redakcji

W tej chwili żaden z naszych redaktorów nie jest zalogowany.

Ostatnie komentarze

Ostatnio na forum

Statystyki Online

1356 gości

0 użytkowników

0 adminów

Ranking Użytkowników

WynikiAnkieta

Co było dla Ciebie największym zaskoczeniem podczas WCG Polska?

 1. 0%

  Słaba postawa Fear Factory

 2. 0%

  Dobra gra UF Gaming

 3. 14%

  Tłumy widzów na sali kinowej

 4. 14%

  Mało miejsca

 5. 71%

  Nie byłem i nie interesuje mnie to

Nasi partnerzy

 • Shooters.pl
 • Cybersport

Wszelkie prawa zastrzeżone (C) eSports.pl 2003-2019

Publikowanie materiałów tylko za zgodą autorów.

Wybierz kategorie