Podsumujmy Extreme Masters

Dostosuj

Minęło już kilka dni od zakończenia rozgrywek Intel Extreme Masters, zarówno finałów europejskich, jak i światowych. Możemy więc pokusić się o kilka słów podsumowania. Kto wygrał najwięcej, jak udana była cała impreza w Hanowerze, oraz oczywiście gdzie w tym wszystkim znajdują się gracze MeetYourMakers po ostatnich zawirowaniach kadrowych?

 

emIII

 

 

Kolejność końcowa

 

Największymi wygranymi całej imprezy trzeba określić Szwecja fnatic. Podczas finałów europejskich przegrali w grupie z Dania mTw, a w playoff kolejno z Niemcy Alternate i Polska MeetYourMakers - przez co zajęli dopiero czwartą pozycję. Kilka dni później zgarnęli jednak "danie główne" - złoty medal Extreme Masters Global Finals. Z kim grali Szwedzi najważniejsze mecze? Zwycięstwo w swojej grupie zawdzięczają pokonaniu Niemcy Alternate, zaś w finałach drabinki wygranych i całego turnieju rozprawiali się kolejno z... Dania mTw i Polska MeetYourMakers. Fenomenalna metamorfoza.

 

Continental Finals
Global Finals

Pierwsze miejsce Dania mTw

Drugie miejsce Niemcy Alternate

Trzecie miejsce Polska MeetYourMakers

4Szwecja fnatic

5. Szwecja SK Gaming

6. Dania XLBet.AndThenSome

7Finlandia Crack Clan

8. Niemcy n!faculty

 

 

 

 

  Pierwsze miejsce Szwecja fnatic

  Drugie miejsce Polska MeetYourMakers

  Trzecie miejsce Dania mTw

  4. Szwecja SK Gaming

  5. Niemcy Team ALTERNATE

  6. Korea Pd. WeMade FOX

  7. USA Gravitas Gaming

  8. Finlandia Crack Clan

  9. Dania XLBet.ATS

10. USA Evil Geniuses

11. Brazylia Made in Brazil

12. USA X3O

 

Pieniądze

 

  1. Szwecja fnatic - $54.000

  2. Dania mTw - $40.000

  3. Polska MeetYourMakers - $31.000

  4. Brazylia Made in Brazil - $27000

  5. Niemcy Team ALTERNATE - $16.000

  5. Korea Pd. WeMade FOX - $16.000

  7. USA X3O - $12.000

  8. Szwecja SK Gaming - $11.500

  9. USA Gravitas Gaming - $9000

10. USA Evil Geniuses - $5000

11. Dania XLBet.ATS - $4000

12. Finlandia Crack Clan - $3000

 

Co logiczne, najwięcej zarobili ci, którzy najwięcej wygrali. Szwedzi z Szwecja fnatic zebrali kwotę astronomiczną - aż  54 tysiące dolarów i to pomimo, że na finałach europejskich nie załapali się nawet na podium. Za nimi uplasowały się Dania mTw, które zebrało czterdzieści tysięcy, oraz Polska MYM bogatsze o trzydzieści jeden tysięcy dolarów (dwadzieścia pięć tysięcy za finały światowe i sześć za europejskie).

 

Słabo w Hanowerze spisały się (o czym mowa będzie później) drużyny z Azji i obu Ameryk, ich budżety wyglądają jednak nieźle dzięki pieniądzom wygranym podczas lokalnych finałów Extreme Masters. Na przykład Brazylia Made in Brazil wygrało w Niemczech tylko dwa tysiące dolarów, jednak za wygranie amerykańskich eliminacji Brazylijczycy wzbogacili się aż o 25 tysięcy.

 

 

Emocje

 

Emocji nie zabrakło, fenomenalnych meczów również. Rozegranie europejskich i światowych finałów Intel Extreme Masters w ciągu kilku dni sprawiło, że czołówka grała ze sobą wielokrotnie w bardzo krótkim okresie czasu. Już w fazie grupowej tego pierwszego turnieju Polska MYM po kapitalnym meczu pokonało  16:14 świetnie wówczas dysponowane Niemcy Alternate. Niemcy w takim samym stosunku wygrali z Szwecja SK Gaming, a że Szwedzi rozbili MYM 22:8, a także i oni, i Polacy tracili punkty ze słabszymi rywalami, kolejność końcowa grupy zmieniała się z godziny na godzinę.

 

W fazie playoff gracze zaserwowali nam emocje dwóch różnych gatunków: Niemcy Alternate w równym meczu wygrało 16:14 z Szwecja fnatic, zaś Dania mTw w niesłychany sposób rozgromiło Polska MYM 16:3 - a przecież do przerwy było  aż 15:0! (swoją drogą, zarówno fnatic jak i MYM miały doczekać się na rywalach srogich rewanżów). W finale niepokonane dotąd mTw potrzebowało dogrywki, aby wygrać z Alternate, dogrywkę tą Duńczycy jednak zdominowali, koronowali się na najlepszy team w Europie i nie pozostawili światu wielu złudzeń, że 50 tysięcy dolarów głównej wygranej na finałach światowych prawie na pewno trafi w ich ręce. 

 

Tymczasem w fazie grupowej Global Finals Duńczycy zaliczyli pierwsze potknięcie - przegrali z idącym przez grupę jak burza SK Gaming. W ostatnich godzinach trwania fazy grupowej znowu wszystko zmieniało się jak w kalejdoskopie - najpierw niepokonane SK przegrało z ostatnim (!) w grupie Brazylia Made in Brazil, chwilę później mTw znowu pokonało MYM, tym razem "tylko" 16:11 i rzutem na taśmę wygrało grupę. 

 

Polacy znowu byli krok nad przepaścią, awansowali jednak do playoff wygrywając w barażach... 16:14 z Niemcy Alternate. W pierwszej rundzie drabinki znowu ulegli Dania mTw, tym razem 6:16. I znowu hierarchia europejskiego Counter-Strike 1.6 w ciągu kilku godzin stanęła na głowie - bo oto w drabince przegranych Polska MeetYourMakers zdominowali 16:3 jeszcze dzień wcześniej tak wspaniale radzące sobie Szwecja SK Gaming, zaś Szwecja fnatic udało się pokonać mTw i to aż 16:6.

 

W finale drabinki przegranych Dania mTw i Polska MYM wpadły na siebie po raz kolejny, mecz przebiegał w sposób klasyczny (czyli był zdominowany przez Duńczyków). Polacy dokonali jednak rzeczy niebywałej - od stanu 5:13, zaczęli wygrywać rundę za rundą, co koniec końców dało im wygraną wynikiem 16:14. W wielkim finale z fnatic znowu przegrywali bardzo dotkliwie, i znowu będąc o krok od porażki zabrali się za niesamowite odrabianie strat. Ta jednak pogoń została ostatecznie zatrzymana i Szwedzi wygrali 16:13.

 

Sensacje, pogromy, wielkie rewanże, powroty w przegranych praktycznie meczach (w  czym specjalizują się nasi ulubieńcy z Polska MeetYourMakers). Tak, emocji w Intel Extreme Masters nie brakowało.

 

 

Organizacja

 

Niemcy przyłożyli się do organizacji Extreme Masters. Ekipa ESL TV spisała się świetnie. Co prawda rozmowę reklamującą procesory Intela powtarzano dosyć często, ale biorąc pod uwagę ogromne kwoty przeznaczone na nagrody i organizację turnieju, nie sposób odmówić jego głównemu sponsorowi prawa do promowania swoich produktów. Ważne, że relacja z meczów stała na najwyższym poziomie - dwaj świetni komentatorzy, przedmeczowe i pomeczowe wywiady, słowem - prawie jak prawdziwa, profesjonalna telewizyjna relacja sportowa.

 

Przebieg IEM zakłocił niestety pewien incydent (po szczegóły odsyłam na cybersport.pl) - napaść na jednego z graczy. Trudno jednak winić za niego ESL.

 

 

Polacy

 

O naszych rodakach - na całe szczęście - miałem okazję pisać tak przy okazji wygranych medali, zarobionych pieniędzy, jak i przy temacie największych emocji. Jeśli ktoś w to wątpił - MYM.pl to nadal absolutna światowa czołówka CS 1.6, zdolna do podniesienia sie po totalnej klęsce (0:15 do przerwy z mTw), do przełamania wydawałoby się wielkiego kompleksu (wygrana z tymże mTw w kluczowym momencie turnieju), czy też do kapitalnego pościgu za rywalem w meczu, który wydaje się być już przegrany (dwa ostatnie mecze, jedna pogoń się udała, druga niestety już nie). 

 

Można się oczywiście zastanawiać, czy Polacy mając w składzie Filipa "pionasa" Pionke (któremu niedawno podziękowali za współpracę) byliby w stanie osiągnąć więcej. Moim zdaniem nie - na tym szczeblu rozgrywek każdy może wygrać z każdym, różnice w umiejętnościach poszczególnych graczy nie są znaczące. Mecze wygrywa się - i przegrywa - doświadczeniem,  motywacją, nastawieniem i odpornością na stres. Czym, jak nie olbrzymim doświadczeniem i zgraniem mistrzów świata można wytłumaczyć ich zdolność do rozpaczliwej - i udanej ! - pogoni za wydającymi się być poza zasięgiem Duńczykami?

 

 

Europa kontra reszta świata

 

Buńczuczne zapowiedzi jednego z amerykańskich zespołów okazały się nie mieć wiele wspólnego z rzeczywistością. Intel Extreme Masters zostało zdominowane przez Europę, zarówno liczebnie, jak i jeśli chodzi o wyniki. Wygrali Szwedzi, wyprzedzając Polaków, Duńczyków, oraz swoich rodaków. W barażach znalazły się jedna drużyna z Niemiec, oraz najlepszy team spoza Starego Kontynentu - Korea Południowa Wemade Fox.

 

Jak spisywały się zespoły z Ameryki Północnej i Południowej? Zarówno w grupie A, jak i B, solidarnie zajmowały ostatnie dwa miejsca. USA Gravitas Gaming i Brazylia Made in Brazil odniosły po jednej wygranej, jednym remisie i trzy porażki, USA Evil Geniuses zakończyło turniej z jedną wygraną i czterema przegranymi, natomiast USA X3O odniosło imponujący komplet porażek, w tym 5:25 z Szwecja fnatic i 6:24 z Korea Południowa Wemade Fox.

 

 

Demka

 

Faza grupowa:

 

MYM vs. Made in Brazil

MYM vs. Gravitas

MYM vs. SK Gaming

MYM vs. XLBet.ATS

MYM vs. mTw

 

      Mecze barażowe:

 

MYM vs. ALTERNATE

SK Gaming vs. WeMade FOX

 

      Faza play-off:

 

mTw vs. MYM

fnatic vs. SK Gaming

fnatic vs. mTw

SK Gaming vs. MYM

MYM vs. mTw

 

      Wielki finał:

 

MYM vs. fnatic

 

 

Relacje eSports.pl

 

Komplet wyników, tabele grupowe, wyniki baraży oraz drabinki playoff  Intel Extreme Masters (zarówno  z Continental, jak i Global Finals) znajdziecie w naszym serwisie. Zapraszamy do czytania relacji.

 

Intel Extreme Masters III Global Finals

Intel Extreme Masters III Continental Finals

 

 

Galeria

 

 

KomentarzeKomentarze

 • plaszczka

  #1 | bolksTV

  2009-03-11 16:09:34

  GW rml!

  w sumie miedzy fnatic, mym i mtw zachodzily ostatnio podobne relacje, ale wydaje mi sie, ze najwieksze powody do zadowolenia (oprocz mtw, ktore od roku moze byc z siebie bez przerwy zadowolone) mielismy jednak my.

  mtw - 1 i 3 miejsce
  mym - 3 i 2 miejsce
  fnatic - 4 i 1 miejsce

  alternate i sk zdecydowanie ponizej tego trio.
  tylko czy pierwsze miejsce jest tak wazne? moim zdaniem, lepiej wziac srebro i braz w ciagu jednego tygodnia, niz wygrac i znalezc sie poza podium. poza tym, widac bylo, ze polacy grali z dnia na dzien lepiej i pewniej siebie. pokazali rowny poziom i mieli kilka wyjatkowych "comebackow"

  rzuca sie w oczy tylko ta dysproporcja jesli chodzi o kase. fnatic raz wszystkich zmiotlo i to im wystarczylo do zgarniecie ogromnej sumki. a mtw, grajace o wiele stabilniej, prawie 15k mniej
 • exilek

  #2 | Exil

  2009-03-11 18:09:31

  imo złoto na finałach globalnych jest lepsze niż dwa, trzy czy cztery srebra. Czemu? Bo pamięta się wygranych, a nie tych z drugiego miejsca.
 • plaszczka

  #3 | bolksTV

  2009-03-11 20:04:54

  moze - jeśli się później patrzy na same wyniki, nie znając przebiegu rywalizacji
  ja śledziłem dość uważnie oba finały, globalne i kontynentalne. pierwsze moje spostrzeżenie jest takie, że poziomem oba turnieje wiele się nie różniły - najlepszy dowód = czołówka w obu jest niemal identyczna.

  a poza tym, pooglądałem sobie grę tych zespołów i jak ja za pół roku będę sięgał pamięcią wstecz, to nie powiem sobie, że fnatic był najlepszy na finałach, mimo że pierwszy, tylko że to mtw rozdawało karty a dopiero za nimi mym i fnatic
 • exilek

  #4 | Exil

  2009-03-11 20:19:45

  ja też oglądałem sporo meczy z tych finałów. ale tu nie chodzi o nas ale o ogół. a on pamięta głównie zwycięzców :)
 • Dodawanie komentarzy dostępne jest jedynie dla zalogowanych użytkowników.
  Jeżeli nie jesteś jeszcze użytkownikiem eSports.pl, możesz się zarejestrować tutaj.
Komentarze pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu eSports.pl oraz serwisów pokrewnych, który nie ponosi odpowiedzialności za treść opublikowanych opinii. Jeżeli którykolwiek z postów łamie zasady, zawiadom o tym redakcję eSports.pl.
Dołącz do redakcji portalu eSports.pl!

Ostatnio publikowane

Napisz do redakcji

W tej chwili żaden z naszych redaktorów nie jest zalogowany.

Ostatnie komentarze

Ostatnio na forum

Statystyki Online

222 gości

0 użytkowników

0 adminów

Ranking Użytkowników

WynikiAnkieta

Co było dla Ciebie największym zaskoczeniem podczas WCG Polska?

 1. 0%

  Słaba postawa Fear Factory

 2. 0%

  Dobra gra UF Gaming

 3. 14%

  Tłumy widzów na sali kinowej

 4. 14%

  Mało miejsca

 5. 71%

  Nie byłem i nie interesuje mnie to

Nasi partnerzy

 • Shooters.pl
 • Cybersport

Wszelkie prawa zastrzeżone (C) eSports.pl 2003-2019

Publikowanie materiałów tylko za zgodą autorów.

Wybierz kategorie