Cybersport.pl i nowości

Dostosuj

Nieco ponad tydzień temu Cybersport.pl podał do wiadomości informację o nowych partnerach. Grono partnerów technologicznych powiększyło się o marki Xbox oraz Reaktor, które wraz z firmą Logitech będą dostarczać sprzęt na zawody LAN-owe. Jednak najważniejszą informacją było przedstawienie nowego partnera strategicznego w postaci operatora sieci 36i6, który zastąpił dotychczasowego – sieć Heyah. Najważniejszą, ponieważ wiąże się z tym wiele nowości, które Cybersport.pl przygotowało dla graczy.

 

cybersportartykul

 

Znaną  graczom Ligę Cybersport ominęły jak na razie, jakiekolwiek zmiany. Poza modyfikacją oficjalnej nazwy, oczywiście. Chociaż brzmienie tej nazwy nie jest już tak oczywiste. Na oficjalnej stronie pojawiają się dwie formy: Cybersport 36i6 oraz Cyberarena 36i6 – Cybersport, jednak myślę, że sprawa niedługo się wyjaśni. Mnie osobiście bardziej przypadła do gustu ta pierwsza – prosto i rzeczowo, ale to moje prywatne zdanie.


Nowością natomiast jest projekt o nazwie Cyberarena 36i6… lub Cyberarena 36i6 – Ladder. Znów delikatne zamieszanie, ale to efekt „choroby młodzieńczej” – po wakacjach wszystko powinno się wyjaśnić. W mojej, skromnej opinii nazwy Cybersport 36i6 oraz Cyberarena 36i6 powinny rozwiać wszelkie wątpliwości. Wracając do tematu nowości. Cyberarena 36i6 to, cytując: „…wirtualna platforma dla wszystkich fanów gier i sportu elektronicznego! Rejestrując się na Cyberarenie 36i6 dostajesz możliwość grania wraz przyjaciółmi w turniejach, rankingach i ladderach w Twoje ulubione gry komputerowe…”. Z powyższego cytatu wyłaniają się trzy słowa: turnieje, rankingi i laddery. Na jednym z diagramów graficznych widnieją także ligi, ale one, podobnie jak laddery, są jeszcze w fazie przygotowania i pojawią się, według nieoficjalnych wiadomości, dopiero po wakacjach. Dlatego dziś zajmiemy się tylko turniejami oraz rankingami.


Na pierwszy ogień idą turnieje. Obecnie przeprowadzane są dwa: PES2009 oraz DoWII. Z nimi związana jest także pierwsza kontrowersja dotycząca Cyberarena 36i6. Chodzi mianowicie o dostęp do udziału w turniejach. Aby mieć taką możliwość , należy posiadać status GOLD konta w portalu. Status ten można otrzymać tylko i wyłącznie rejestrując w swoim profilu numer telefonu obsługiwany przez sieć Plus (36i6, Plus, Simplus, Mixplus) i wysyłając SMS-a aktywującego dokładnie co 30 dni. Posiadacze numerów innych operatorów otrzymują status SILVER, który nie uprawnia do walki o nagrody. Z jednej strony, każdy kto zapozna się dokładnie z ofertą 36i6 dojdzie do wniosku, że nie jest to zbyt duży wydatek, z drugiej jednak, rozwiązanie to pozostawia pewien niesmak. Niemniej są turnieje i są nagrody, a to już krok naprzód. Miejmy tylko nadzieję, że od strony organizacyjnej obędzie się bez wpadek, a wraz z rozwojem projektu także nagrody staną na wyższym poziomie. Do dziś w szafie zalega mi przystawka VOIP do telefonu z WCG, która w dobie Internetu jest po postu niezbędna.


Drugą nowością są rankingi. Zasada działania jest prosta: wchodzisz na określony serwer, zabijasz, giniesz, a potem na stronie możesz sprawdzić swoją pozycję determinowaną wskaźnikiem tajemniczo obliczanego skilla. Do tej pory powstały rankingi dla trzech tytułów: CS1.6, CSS oraz COD4. Podzielone są one na SILVER oraz GOLD, co jest bezpośrednim odniesieniem do naszego statusu konta z tym, że gracze GOLD mogą grać również na serwerach rankingu SILVER. Pojawiła się również zdawkowa informacja o nagrodach, ale z braku dokładniejszych danych temat ten tymczasowo porzucam. Ogólnie rzecz biorąc, formuła jest podobna do rozwijającego się już jakiś czas PlayAll z tym, że tutaj nie ma euro (złotówek z resztą też). Trudno jest mi ocenić, czy ten pomysł jest trafiony. Z jednej strony lepszy taki niż żaden, z drugiej trudno określić grupę graczy, do których jest on kierowany. Czas i ludzie pokażą.


Daleki jestem od krytykowania posunięć Cybersport.pl. Pomimo kilku kontrowersji związanych z niejasnością nazewnictwa, statusami kont oraz brakiem powiązania istniejących kont z nowym projektem (trzeba się ponownie rejestrować, by skorzystać z serwisu Cyberarena), całość jest krokiem naprzód i te starania trzeba docenić. Wreszcie „coś się dzieje” w polskim gamingu. Być może doczekamy się po wakacjach polskich lig i ladderów z prawdziwego zdarzenia. Być może atrakcyjna formuła, nagrody i różnorodność przyciągnie również zagranicznych graczy z podupadających od strony administracyjnej lig ESL i CB. Ponownie – czas i ludzie pokażą.

 

Sprostowanie:


Mea culpa - na stronie projektu można znaleźć informację nt. nagród dla uczestników rankingów. Co więcej, dotyczy to zarówno użytkowników ze statusem GOLD, jak i SILVER. Natomiast sytuacja z turniejami pozostaje na razie bez zmian.

KomentarzeKomentarze

 • jombsik

  #1 | 111

  2009-07-03 16:40:23

  * U * K * R * Y * T * Y *

 • reaperrr

  #2 | reaper

  2009-07-03 17:49:41

  "Posiadacze numerów innych operatorów otrzymują status SILVER, który nie uprawnia do walki o nagrody." Jak już coś piszesz to napisz to dobrze. Konto SILVER uprawnia do walki o nagrody, tylko że te nagrody są mniej atrakcyjne niż ma to miejsce przy koncie GOLD.
 • panish

  #3 | panish

  2009-07-06 11:16:08

  O czym jest ten felieton? Bo ja w nim sensu nie widzę. Poza tym ktoś tutaj chyba starał się być zbytnio fajny, co niestety widać po stylu, w jakim napisany został tekst. No i te błędy... :/
 • Dodawanie komentarzy dostępne jest jedynie dla zalogowanych użytkowników.
  Jeżeli nie jesteś jeszcze użytkownikiem eSports.pl, możesz się zarejestrować tutaj.
Komentarze pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu eSports.pl oraz serwisów pokrewnych, który nie ponosi odpowiedzialności za treść opublikowanych opinii. Jeżeli którykolwiek z postów łamie zasady, zawiadom o tym redakcję eSports.pl.
Dołącz do redakcji portalu eSports.pl!

Ostatnio publikowane

Napisz do redakcji

W tej chwili żaden z naszych redaktorów nie jest zalogowany.

Ostatnie komentarze

Ostatnio na forum

Statystyki Online

725 gości

0 użytkowników

0 adminów

Ranking Użytkowników

WynikiAnkieta

Co było dla Ciebie największym zaskoczeniem podczas WCG Polska?

 1. 0%

  Słaba postawa Fear Factory

 2. 0%

  Dobra gra UF Gaming

 3. 14%

  Tłumy widzów na sali kinowej

 4. 14%

  Mało miejsca

 5. 71%

  Nie byłem i nie interesuje mnie to

Nasi partnerzy

 • Shooters.pl
 • Cybersport

Wszelkie prawa zastrzeżone (C) eSports.pl 2003-2019

Publikowanie materiałów tylko za zgodą autorów.

Wybierz kategorie