Co już wiemy o WCG 2009

Dostosuj

Polski oddział World Cyber Games po miesiącach milczenia zasypał nas informacjami na temat tegorocznej edycji imprezy mieniącej się Igrzyskami Olimpijskimi sportów elektronicznych. Podsumujmy teraz fakty na ten temat, część z nich opublikowaliśmy już w formie newsów, części do tej pory nie było okazji.


Co, gdzie, kiedy?

Eliminacje online, na różnych zasadach dla różnych gier (o tym niżej) wystartowały pierwszego lipca, a zakończą się nie później niż trzydziestego sierpnia. Polskie finały WCG odbędą się w sobotę i niedzielę 19-20 września bieżącego roku w warszawskim klubie Lucid (tym samym, w którym odbyła się konferencja WCG, a także w którym powstała niedawno pierwsza w Polsce klubowa strefa Xboxa 360). Pełny skład polskiej reprezentacji na światowe finały WCG zostanie zatwierdzony 21 września.

 

Finały globalne odbędą się z kolei w chińskim mieście Czengdu w dniach 11-15 listopada. Polska, odpowiednio wcześniej wyłoniona reprezentacja, uda się do Chin dwa dni wcześniej.

 

 

Limity wiekowe?

W trakcie konferencji prasowej WCG poinformowaliśmy Was, że w tym roku w rozgrywkach będą mogli wziąć tylko pełnoletni gracze. Jak się okazało, limity wiekowe faktycznie wprowadzono, jednak nie są one tak restrykcyjne.  - Organizatorzy światowych finałów biorą pod uwagę ranking ESRB, który ocenia ilość przemocy w danej grze i określa limit wiekowy - tłumaczy główny sędzia WCG Polska, Adrian "Cycu" Kostrzębski.

 

W ten sposób wytypowane zostały następujące limity:

Counter-Strike - Wszyscy urodzeni później niż 11 listopada 1992 nie mogą brać udziału w eliminacjach
FIFA 09 - Wszyscy urodzeni później niż 11 listopada 2003 nie mogą brać udziału w eliminacjach
Starcraft - Wszyscy urodzeni później niż 11 listopada 1996 nie mogą brać udziału w eliminacjach
Warcraft - Wszyscy urodzeni później niż 11 listopada 1996 nie mogą brać udziału w eliminacjach
TrackMania - Wszyscy urodzeni później niż 11 listopada 2003 nie mogą brać udziału w eliminacjach

 

 

Ile mamy miejsc w finałach?

- WCG Polska 2009 to pięć dyscyplin. Zwycięzcy w tych dyscyplinach (pierwsze miejsca) mają zapewnione przez Organizatora opłacenie kosztów wyjazdu i pobytu na Finale Światowym WCG - mówi Przemysław Moraczewski, General Manager WCG Poland. Czy jest jednak szansa na wyjazd na finał większej liczby Polaków, niż zdobywcy pierwszych miejsc w eliminacjach? - Organizator Światowy daje możliwość wyjazdu większej ilości graczy niż skład podstawowy, ale to Organizatorzy Krajowi decydują o składzie osobowym reprezentacji w poszczególnych krajach. Jest to powiązane przede wszystkim z rachunkiem ekonomicznym przedsięwzięcia. Ostateczne informacje o składzie i ilości zawodników w Reprezentacji Polski zostaną podane na Finale Polski we wrześniu.

 

Podsumowując - zwycięzcy WCG Polska we wszystkich pięciu dyscyplinach (Counter-Strike, Warcraft 3, Starcraft, FIFA 09, Trackmania) mają zapewniony udział w światowym finale w Czengdu w Chinach na koszt organizatora. Ewentualne dodatkowe miejsca mogą zostać potwierdzone we wrześniu. Polska reprezentacja wyleci do Chin dziewiątego listopada (finał w Czengdu odbędzie się w dniach 11-15 listopada).

 

 

Kto sponsorem?

Sponsorem reprezentacji naszego kraju, jak i partnerem technologicznym polskich eliminacji została firma Netia. - Sam jestem zapalonym graczem i co roku gorąco kibicuję naszym reprezentantom, tym bardziej się cieszę, że Netia może wesprzeć tak świetnych zawodników - mówi Michał Dolny, dyrektor marketingu firmy. Netia zadba także o dobrej jakości realizowany przekaz video z klubu Lucid, dzięki czemu kibice z całego kraju będą mogli śledzić przebieg polskich finałów WCG na żywo.

 

Pozostałe dwie firmy sponsorujące WCG to producent sprzętu Samsung (sponsor globalny World Cyber Games) oraz marka napojów energetycznych R20. Warto wspomnieć, że imprezę honorowym patronatem obejmuje prezydent miasta stołecznego Warszawy. - Na chwilę obecną udaje nam się już od kilku lat przekonać do popierania projektu władze naszej Stolicy - mówi Przemysław Moraczewski.

 

 

A kto sędziuje?

Koordynatorem WCG do spraw gier jest Adrian "Cycu" Kostrzębski. Sprawuje od nadzór nad całością rozgrywek. Z kolei poszczególne gry mają swoich opiekunów. Oto oni: 

Counter-Strike ([email protected]):
- Mariusz "Zaix" Rasch
- Krzysztof "Yaiba" Jankowski
- Eliza "powerka" Szczepaniak

Warcraft 3 ([email protected]):
- Wojciech "izi" Gruszczyk

Starcraft ([email protected]):
- Paweł "pavo" Piotrkowski
- Maciej "raven" Polak

FIFA 09 ([email protected]):
- Jakub "Striker" Kaszak
- Krzysztof "kocioł" Kondziołka

TrackMania ([email protected]):
- Filip "TheVip" Kulik
- Konrad "KonradM" Markowski

 

 

Jak awansować do polskiego finału?

Dla każdej z gier zasady eliminacji online są inne. Poniżej publikujemy reguły dla poszczególnych tytułów. Rejestracja do internetowych kwalifikacji została już otwarta - oczywiście na oficjalnej stronie WCG Polska.


Counter-Strike: Eliminacje do turnieju Counter-Strike’a zostały podzielone na trzy tury, które wyłonią trzech finalistów. Czwarte miejsce na finały w Warszawie zostało przeznaczone dla ubiegłorocznych zwycięzców czyli zespół WICKED.esport ex MeetYourMakers. Mecze rozgrywane są na jednej mapie w systemie MR15 (gramy tylko do wyłonienia zwycięzcy). Mapy używane w każdej z rund wyznaczają administratorzy spośród następujących: de_dust2, de_inferno, de_nuke, de_train, de_tuscan.

Warcraft 3: Finalistów Warcrafta 3 wyłonią cztery tury eliminacyjne nazywane potocznie „Tydzień z Warcraftem 3”. Automatycznie do Wielkiego Finału zakwalifikowany został Dariusz "MeS" Kramp. W pierwszym etapie udział wezmą tylko reprezentacji POL-TEAMu czyli Reprezentacji Polski. Zostanie on rozegrany w systemie Double – Elimination a bilet na finały w Warszawie otrzyma tylko zwycięzca. Ten system eliminacji jest identyczny jak w 2008 roku. W wielkim finale zagra ośmiu zawodników (MeS, zwycięzca pierwszej tury, oraz po dwóch graczy z pozostałych tur eliminacji). Jak wyglądać będzie każdy z etapów eliminacji (każdy z "Tygodni z Warcraftem 3")? Zapisy trwać będą od poniedziałku do czwartku, w piątek zostaną przedstawione grupy danej tury. W sobotę o 10:00 rozpocznie się runda grupowa, zaś w niedzielę o 10:00 faza playoff danego etapu eliminacji.

Starcraft: Podobnie jak w Counter-Strike, gracze do dyspozycji będą mieli trzy tury eliminacyjne. Zagwarantowany udział w finałach ma Krzysztof "draco" Nalepka. Pierwsza tura eliminacyjna przeznaczona jest dla POL-TEAMu i wyłoni ona jednego finalistę. W dwóch pozostałych turach zawodnicy, którzy zajęli miejsca 1 – 3 zostają zaproszeni na Finał Polski. W sumie na finał pojedzie osiem osób.

FIFA: Zapewniony awans na finały ma Jakub "Saviola" Olczak. O pozostałe siedem miejsc gracze będą walczyć w czterech turach. Każda z nich będzie rozgrywana w systemie Double-Elimination. W przypadku remisu o wyniku meczu decyduje zasada „złotego gola”. W pierwszych trzech turach administratorzy przewidzieli po 64 miejsca. W czwartej turze swojej szansy szukać będzie 128 graczy. Ostatnia tura jest swego rodzaju turą dodatkową dla wszystkich  przegranych z wcześniejszych rund. Każdy z zawodników może zagrać tylko w jednej turze (nie licząc tury czwartej).

Trackmania:  Eliminacje rozpoczynamy od wyłonienia najszybszych graczy na wylosowanej mapie w systemie TimeAttack, czyli zrobienie najszybszego przejazdu. Z danej mapy 16 graczy, którzy uzyskają najlepsze czasy,  zostaje rozlosowana do czterech grup. Każda grupa zagra ze sobą tylko jeden mecz w systemie Cup. Dwóch najlepszych graczy z grupy zagra w następnej rundzie z dwoma graczami grupy następnej. Tak samo w dwóch następnych grupach. I tak do finału, z którego wychodzi dwóch graczy, którzy otrzymują wejście na finał lanowy. Grane są cztery rundy, więc na lana jedzie w sumie ośmiu graczy.

 

 

Jak było rok temu?

Dziewiąta edycja olimpiady sportów elektronicznych w 2008 roku:
- W eliminacjach wzięło udział ponad 1.600.000 uczestników z całego świata;
- Polacy rywalizowali w finale Polski w siedmiu dyscyplinach esportowych (Warcraft III: The Frozen Throne, Starcraft: Brood War, FIFA 08, Need For Speed: Pro Street, Counter-Strike 1.6, Halo 3, Project Gotham Racing 4);
- Wyłoniono 43 finalistów, ostatecznie Polskę reprezentowało dziesięciu najlepszych graczy;
- W finale w Kolonii (Niemcy) uczestniczyło 78 reprezentacji narodowych, w tym drużyna polska: Dariusz "Mes" Kramp, Krzysztof "Draco" Nalepka, Jakub "Savio1a"Olczak, Rafał "Nadol" Nadolski, Jakub "Kuben" Gurczyński, Filip "Neo" Kubski, Wiktor "Taz" Wojtas, Łukasz "Luq" Wnęk, Mariusz "Loord" Cybulski, Paweł Pilarczyk.

 

 

Kolejne światowe finały WCG w Polsce?

Podczas konferencji organizatorzy WCG Polska ujawnili, że są na etapie kompletowania dokumentacji niezbędnej aby ubiegać się o prawo organizacji finału. Machina tegorocznego World Cyber Games już się rozpędza, gospodarz przyszłorocznej edycji zostanie zaprezentowany lada chwila, pierwszym możliwym terminem do obsadzenia jest więc rok 2011. O szansę polskiej kandydatury spytaliśmy Przemysława Moraczewskiego.

 

- Dla światowych organizatorów WCG równie ważne jak zainteresowanie sportami elektronicznymi w danym kraju jest poparcie polityczne i administracyjne dla tego typu projektu. Myślę, że na tym polu mamy jeszcze sporo do zrobienia. Na chwilę obecną udaje nam się już od kilku lat przekonać do popierania projektu władze naszej Stolicy, ale organizacja Finału Światowego to zupełnie inna skala działań i koniecznego wsparcia - mówi Moraczewski. - Z drugiej strony z roku na rok rozgrywki stoją na coraz wyższym poziomie, wzrasta zainteresowanie turniejem sponsorów i rośnie liczba fanów. To z kolei przyciąga też uwagę mediów, a co za tym idzie wzrasta ranga wydarzenia. Jesteśmy w dobrym czasie aby rozpocząć takie starania, które w rezultacie i tak będą trwać wiele miesięcy. Myślę, że więcej konkretnych informacji będziemy w stanie podać pod koniec tegorocznych eliminacji.

 

Finały WCG w Polsce? - przeczytaj felieton s1da

KomentarzeKomentarze

 • samolot

  #1 | Krolewicz

  2009-07-10 11:49:27

  masz komenta, co by Ci smutno nie było :D
 • Blademaster

  #2 | Blade

  2009-07-13 00:23:26

  fakt, ode mnie tez

  btw. AAAAAAAAAAAAAaaaaaaaaaa nadooljeeeeee! ORGAZM!1
 • Dodawanie komentarzy dostępne jest jedynie dla zalogowanych użytkowników.
  Jeżeli nie jesteś jeszcze użytkownikiem eSports.pl, możesz się zarejestrować tutaj.
Komentarze pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu eSports.pl oraz serwisów pokrewnych, który nie ponosi odpowiedzialności za treść opublikowanych opinii. Jeżeli którykolwiek z postów łamie zasady, zawiadom o tym redakcję eSports.pl.
Dołącz do redakcji portalu eSports.pl!

Ostatnio publikowane

Napisz do redakcji

W tej chwili żaden z naszych redaktorów nie jest zalogowany.

Ostatnie komentarze

Ostatnio na forum

Statystyki Online

222 gości

0 użytkowników

0 adminów

Ranking Użytkowników

WynikiAnkieta

Co było dla Ciebie największym zaskoczeniem podczas WCG Polska?

 1. 0%

  Słaba postawa Fear Factory

 2. 0%

  Dobra gra UF Gaming

 3. 14%

  Tłumy widzów na sali kinowej

 4. 14%

  Mało miejsca

 5. 71%

  Nie byłem i nie interesuje mnie to

Nasi partnerzy

 • Shooters.pl
 • Cybersport

Wszelkie prawa zastrzeżone (C) eSports.pl 2003-2019

Publikowanie materiałów tylko za zgodą autorów.

Wybierz kategorie